Αναγνωρίζετε την λυχνία;

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.083
Reaction score
1.601
Καλημέρα στην παρέα έχω έναν υβριδικό ενισχυτή CAV A12 θα ήθελα να του αλλάξω της κινεζικές λυχνίες με κάτι πιο καλό επωνημες, την λυχνίεα την έβγαλα γράφει πάνω 6Ν 1 και από πάνω 9 δείτε φωτό ποια είναι η αντιστοιχία σε επωνημες μην κάνω καμία πατάτα;
IMG_5288.jpeg
IMG_5286.jpeg
IMG_5289.jpeg
IMG_5290.jpeg
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.083
Reaction score
1.601
Κώστα δεν έχει το τελικό p η Π ρωσικό στο τέλος της αναγραφής της εντωμεταξύ διαβάζω ότι η 6Ν1 με την 6 1Π δεν είναι ίδιες έχει έχει διάφορες στα νήματα λειτουργούν με άλλη τάση για αυτό και ανάβουν περισσότερο δεν ξέρω αν παίζει ρόλο όμως….
 

Μηνύματα
12.764
Reaction score
14.867
Όχι ακριβώς νομίζω. είναιι η Κινέζικη 6N1 (ή αλλιώς 6Ν1 - J). Equivalent είναι η Ρωσικη 6Ν1 P και πάλι equivalent με αυτή είναι η 6Ν1P (EV) συνήθως απο Svetlana.

Για δες εδώ :


The closest western equivalent to the 6N1P is the well known 6BQ7A. A ruggedized/extended ratings version of the tube is designated 6N1P-EV (Russian: 6Н1П-ЕВ). It has currently found a use as a driver tube in hi-fi tube amplifiers (such as Audio Research models VS55 and VS110) because of its excellent low distortion and low noise characteristics. The tube is manufactured by the "Voskhod" plant in Kaluga, Russia (see [1]) and is distributed in the West under the Sovtek and Svetlana brand names.


και εδώ :



The 6N1P tube is equivalent to the Chinese 6N1 (6N1J) tube. However we find they cause hum when used in Yaqin tube amps. For these we suggest you upgrade to a different 6922 tube type.++
++


και εδω για τον Cav (testing. κλπ και ενα μικρό απόσπασμα που σε ενδιαφέρει) :


++ So... After almost a week of continuous operation, I had to dismantle a bit. (Not everything that survives THAT long installed here in the house...)
Just to see really, but when I saw that there were 6n1 tubes in there, I changed them immediately.
Had 4 Svetlana 6n1p (nothing fancy) lying around, and everything is probably better than the Chinese original tubes.
Otherwise, if nothing else, it looks tidy and well built inside, there is a BIG transformer ++
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.143
Reaction score
20.703
Κώστα δεν έχει το τελικό p η Π ρωσικό στο τέλος της αναγραφής της εντωμεταξύ διαβάζω ότι η 6Ν1 με την 6 1Π δεν είναι ίδιες έχει έχει διάφορες στα νήματα λειτουργούν με άλλη τάση για αυτό και ανάβουν περισσότερο δεν ξέρω αν παίζει ρόλο όμως….
Ρε παιδί μου, κάνε μια ερώτηση στον Σάκη. Κατά τη γνώμη μου και χωρίς να ξέρω συνδέσεις και τοπολογία, η καλύτερη λύση είναι να αναλάβει τον ενισχυτή ο Σάκης και να αντικαταστήσει εξ ολοκλήρου το στάδιο που φέρει αυτήν την κινεζιά με κάποιο άλλο, με ECC81 - 82 - 83, αναλόγως των επιμέρους αναγκών. Επίσης, μπορεί να σου βάλει και πρόσθετο ανεξάρτητο κύκλωμα με έναν LM4562 και με τον ανάλογο επιλογέα που θα βάλει στην πρόσοψη, να αλλάζεις ήχο ανάλογα με τα κέφια. Τώρα ακούω λάμπα, τώρα ακούω τρανζίστορ.

Άι τώρα, κάθεσαι και σπας το κεφάλι σου με τις κωλολάμπες του κάθε κινέζου...
 

Μηνύματα
400
Reaction score
1.208
Καλημέρα στην παρέα έχω έναν υβριδικό ενισχυτή CAV A12 θα ήθελα να του αλλάξω της κινεζικές λυχνίες με κάτι πιο καλό επωνημες, την λυχνίεα την έβγαλα γράφει πάνω 6Ν 1 και από πάνω 9 δείτε φωτό ποια είναι η αντιστοιχία σε επωνημες μην κάνω καμία πατάτα; View attachment 323655 View attachment 323656 View attachment 323657 View attachment 323658
Aμερικανική αντιστοιχία 6DJ8 / 6922
Ευρωπαϊκή αντιστοιχία ΕCC88 / E88CC
Ρωσική αντιστοιχία 6N1P
Κινεζική αντιστοιχία 6N11
 
Last edited:

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Η 6DJ8 και ΕCC88 / E88CC δεν κανουν , εχουν πιο χαμηλη Va max ( μεγιστη ταση ανοδου ) .
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.740
Μηνύματα
2.874.573
Members
37.942
Νεότερο μέλος
koniklos
Top