Ενοικίαση πλυντηρίου

Μηνύματα
106
Reaction score
21
Γνωρίζετε αν υπάρχει υπηρεσία ενοικίασης πλυντηρίου βινυλίων?
Έχω περίπου 200 δίσκους, δε θέλω να αγοράσω πλυντήριο, θα με ενδιέφερε να νοικιάσω.
Ευχαριστώ
Αντώνης
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Γνωρίζετε αν υπάρχει υπηρεσία ενοικίασης πλυντηρίου βινυλίων?
Έχω περίπου 200 δίσκους, δε θέλω να αγοράσω πλυντήριο, θα με ενδιέφερε να νοικιάσω.
Ευχαριστώ
Αντώνης
Υπαρχουν δισκαδικα που πλενουν δισκους με καποιο κοστος.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.030
Reaction score
1.484
Μήπως να δεις την λύση αγοράς ενός χειροκίνητου; Ας πούμε αυτό:
Ή άλλο αντίστοιχο. Θα το έχεις και για μεγάλο διάστημα και για περισσότερους δίσκους. Αν σου ζητούσαν 1 ευρώ τον δίσκο (λογικό μου ακούγεται για τον χρόνο που χρειάζεται κάθε δίσκος), θα τα έδινες;
 

Μηνύματα
106
Reaction score
21
Μήπως να δεις την λύση αγοράς ενός χειροκίνητου; Ας πούμε αυτό:
Ή άλλο αντίστοιχο. Θα το έχεις και για μεγάλο διάστημα και για περισσότερους δίσκους. Αν σου ζητούσαν 1 ευρώ τον δίσκο (λογικό μου ακούγεται για τον χρόνο που χρειάζεται κάθε δίσκος), θα τα έδινες;
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η τιμή είναι όντως περίπου εκεί (€1 / δίσκο). Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι αν έχει νόημα. Ίσως το δοκιμάσω σε 1-2 δίσκους και μετά αποφασίζω.

Επίσης μια φθηνή λύση όπως αυτή που προτείνεις θα κάνει την ίδια δουλειά με ένα ακριβό μηχάνημα? Είναι καλύτερο να δώσει κανείς €85-120 για κάποιο μοντέλο σαν αυτό που προτείνεις ή €1 / δίσκο σε κάποιο επαγγελματικό πλυντήριο? Τα πάντα βέβαια κρίνονται από το αποτέλεσμα.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.030
Reaction score
1.484
Και πως θα ξέρεις αν πλυθούν σε "επαγγελματικό" πλυντήριο και όχι σε ένα σαν αυτό του link; Τα "επαγγελματικά" έχουν άλλες ευκολίες και δυνατότητες και ίσως για μεγάλες ποσότητες. Αν τους δώσεις, δεν νομιζω ότι θα τους βλέπεις ενώ πλένονται, θα τους πάρει κάποιος και μετά από μερικές μέρες θα τους φέρει πίσω να τους παραλάβεις. Και τι πραγματική διαφορά θα έχει; Πόσο λερωμένοι είναι οι δίσκοι σου; Μήπως είναι γενικά σε κακή κατάσταση με γδαρσίματα ή πολυπαιγμένοι και πιστεύεις ότι το πλύσιμο θα τους κάνει καινούργιους;
Λέω εγώ τώρα...
 





Μηνύματα
106
Reaction score
21
Και πως θα ξέρεις αν πλυθούν σε "επαγγελματικό" πλυντήριο και όχι σε ένα σαν αυτό του link; Τα "επαγγελματικά" έχουν άλλες ευκολίες και δυνατότητες και ίσως για μεγάλες ποσότητες. Αν τους δώσεις, δεν νομιζω ότι θα τους βλέπεις ενώ πλένονται, θα τους πάρει κάποιος και μετά από μερικές μέρες θα τους φέρει πίσω να τους παραλάβεις. Και τι πραγματική διαφορά θα έχει; Πόσο λερωμένοι είναι οι δίσκοι σου; Μήπως είναι γενικά σε κακή κατάσταση με γδαρσίματα ή πολυπαιγμένοι και πιστεύεις ότι το πλύσιμο θα τους κάνει καινούργιους;
Λέω εγώ τώρα...
Ασχολούμαι ξανά με το βινύλιο μετά από καιρό και είμαι στη διαδικασία κατανόησης της κατάστασης των δίσκων μου. Νομίζω είναι από όλα. Αν τους δώσω έξω (σε περίπτωση που ενοικίαση δεν είναι εφικτή) εννοείται ότι το πλύσιμο θα γίνεται παρουσία μου.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.030
Reaction score
1.484
Πολύ αισιόδοξος είσαι...Δεν νομίζω κάποιο μαγαζί που να διαθέτει αυτήν την υπηρεσία να έχει το πλυντήριο σε κοινή θέα και μάλιστα να επιτρέπει στον πελάτη να είναι παρών σε όλη την διαδικασία.
Τεσπά, μάλλον το υπερναλύσαμε το θέμα...
 


Μηνύματα
460
Reaction score
618
Μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα με απλά υλικά, που θα έχει την ίδια λειτουργία με αυτά των 400 500 ευρώ. Αρκεί να πιάνουν λίγο τα χέρια του. Μόλις βρω λίγο χρόνο γιατί είμαι σε δύσκολη περίοδο, θα προσπαθήσω να ανεβάσω έναν οδηγό βήμα βήμα για το πως έφτιαξα το δικό μου με άριστα αποτελέσματα.
Διαφορετικά ένα παλιό πλατό με αρκετή ροπή ( direct drive) ένα βουρτσάκι για υγρό καθαρισμό βινυλίων, ένα διάλυμα 1:4 ισοπροπυλική αλκοόλη και νερού, και ένα τροποποιημένο πέλμα σκούπας για αναρρόφηση και voilà...
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.030
Reaction score
1.484
Αυτό το έχεις δει;
 





Staff online

  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.853
Μηνύματα
2.878.615
Members
37.955
Νεότερο μέλος
Audio Profes
Top