Επισκευή κασετοφώνου - αξίζει να ασχοληθώ?

Μηνύματα
1
Reaction score
1
Καλησπέρα παιδιά, και χρόνια πολλά

Πρόσφατα "κληρονόμησα" ένα κασετόφωνο Sanyo RD-240 το οποίο έχει να παίξει εδώ και 2-3 δεκαετίες. Όταν το πήρα στα χέρια μου, πάτησα το eject, άνοιξε το πορτάκι, το έκλεισα, και από τότε δεν ξανα άνοιξε, όσο και να πατάω το κουμπί o_O

Το πρόβλημα είναι ότι δεν το έχω συνδέσει καν να δω εαν , και πως παίζει, και θέλω την άποψη σας μιας και είμαι άσχετος από κασετόφωνα, αξίζει να το παω για σερβις? Πόσο περίπου μπορεί να κοστίσει μια επισκεύη ώστε να γίνει σαν καινούργιο? Τα λαστιχάκια θα θέλουν σίγουρα αλλαγή μετά από τοσα χρόνια αχρηστίας? Η αλήθεια είναι ότι έχω πολλές κασέτες και δεν έχω κάποιο σύστημα να τις ακούσω, και δεν έχω βρει κάποιο deck καινούργιο στην αγοΕυχαριστώ εκ των προτέρων
 

ika

News
Μηνύματα
14.232
Reaction score
13.143

Αξίζει επισκευή του όταν έχει 30€?
Εκτός αν υπάρχουν κάποιοι συναισθηματικοί λόγοι...
Στις αγγελίες βάζουν συχνά κασσετόφωνα, μερικά είναι ενδιαφέροντα και σε λογική τιμή
 
Last edited:

Μηνύματα
568
Reaction score
599
Το πρόβλημα είναι ότι δεν το έχω συνδέσει καν να δω εαν , και πως παίζει, και θέλω την άποψη σας μιας και είμαι άσχετος από κασετόφωνα, αξίζει να το παω για σερβις? Πόσο περίπου μπορεί να κοστίσει μια επισκεύη ώστε να γίνει σαν καινούργιο? Τα λαστιχάκια θα θέλουν σίγουρα αλλαγή μετά από τοσα χρόνια αχρηστίας? Η αλήθεια είναι ότι έχω πολλές κασέτες και δεν έχω κάποιο σύστημα να τις ακούσω, και δεν έχω βρει κάποιο deck καινούργιο στην αγοΕυχαριστώ εκ των προτέρων
[/QUOTE]

Πώς δεν έχεις βρει στην αγορά; Πχ:




Κατά τα άλλα, ό,τι αναφέρει ο ika.
 

Μηνύματα
2.769
Reaction score
1.191
Αν μένεις Βόρεια Προάστια θα χαρώ να το δώ. Είμαι ερασιτέχνης και κάτι σκαμπάζω από κασετόφωνα !
 


Μηνύματα
166
Reaction score
104
Αν το θες γιατι σε ...ιντριγκαρει η θεαση του και οι αναμνησεις μαζι του (ως εμε!) να το συντηρησεις, αλλιως οχι! Ουσιαστικα πεταξα σχεδον 100€, δοκιμασα αν παιζει και γραφει και ...αυτο ηταν! Χαζευω καμια φορα τα VUμετρα οταν το παιζω ως μονιτορ😀
 

Μηνύματα
29.400
Reaction score
23.513
ΠΟΥΛΗΣΑ 2 ΧΑΡΙΣΑ 4 ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ 2.....

ΚΑΙ 500 ΚΑΣΕΤΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ.

ΓΙΑ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟΥΣ Η ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟ ΚΡΑΤΑΣ.

ΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΣΕΤΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

ΔΕΝ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20-30 ΕΥΡΩ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΙΜΑΝΤΕΣ.

Ο ΦΙΛΟΣ Dimpas ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ.
 

Μηνύματα
29.400
Reaction score
23.513
ΥΓ. ΣΤΟ ΕΒΑΥ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΛΑ ΑΠ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΡΕΛΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ.
 

ika

News
Μηνύματα
14.232
Reaction score
13.143
ΥΓ. ΣΤΟ ΕΒΑΥ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΛΑ ΑΠ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΡΕΛΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ.
Αφού το ξέρεις, όπου σε πιάσουν είναι κάποιες αγγελίες vintage...
;)
Περιμένουν να δαγκώσουν τον κ@υλωμένο για το συγκεκριμένο είδος που πωλείται
 
Last edited:

Μηνύματα
13.673
Reaction score
6.648
Oχι........αν ήταν κάτι που είχε αξία σαν συσκευή (συλλεκτικά και ηχητικά) ναι.
 

ika

News
Μηνύματα
14.232
Reaction score
13.143
Αν κληρονομούσες μιά κοινή τηλεόραση 40ετίας που δεν παίζει, θα αναρωτιώσουν αν πρέπει να την επισκευάσεις αν είχες μερικά video να δεις?
Δεν συνεννοείσαι με τον ευγενώς προσφερθέντα Dimpas (#4), να του ρίξει μιά ματιά?
Και μετά βλέπεις.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.739
Μηνύματα
2.874.517
Members
37.941
Νεότερο μέλος
pounentis
Top