Featured Λόγοι να μη χρειαζόμασταν sub και κατά πόσον θα ίσχυαν...




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.553
Reaction score
126.298
Μπορούμε να δούμε και προδιαγραφές, δεν είναι δύσκολο. Πχ οι προδιαγραφές για THX είναι εδώ:


Ένα δωμάτιο 6*7 (42τμ) με τυπικό ύψος 2,8 είναι 117,5 κυβικά, εμπίπτει στην κατηγορία Dominus.

Το πιστοποιημένο THX ultra αρκεί μέχρι 85 κυβικά (χονδρικά <30τμ δωμάτιο), αλλά από κει και πάνω απαιτείται THX Dominus.

Βρείτε τώρα ποια σαμπ έχουν τέτοια στάμπα, ανάλογη με το χώρο σας, είτε THX Ultra είτε THX Dominus. 😎

Tο όμοιο ισχύει για δορυφόρους. 😉

Πχ. Προϊόντα από Miller & Kreisel:



 
Last edited:

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.407
Reaction score
1.857
Waveforming σε auditorium, ή σε κινηματογράφο (ακόμα και λιλιπούτειο), να το δεχτώ.
Σε σπιτικό σαλόνι, έστω και dedicated ?? ... άσε ρε μπάρμπα, βρες άλλους να αρμέξεις
Ως τώρα, όσοι έχουν ακούσει waveforming, λένε δεν έχει επιστροφή.
Ένα επίπεδο δικό του, ξεπερνάει οτιδήποτε άλλο.
Τα ίδια λένε και οι λαμπάτοι, τα ίδια και οι μονόδρομοι φουλ-ρέιντζ, τα ίδια και οι κορνάκηδες, τα ίδια και οι Α-κλασσάτοι, τα ίδια και οι πανελάκηδες, τα ίδια και οι νήαρ-φηλντ, τα ίδια ...
Στο waveforming, το απολύτως minimum, ξεκινάει από 5 σαμπ.
Dutch & Dutch !!!
Είναι ανακρίβεια οτι πρόκειται για καρδιοειδή - τέτοια γίνονται αν το θέλεις και τα απομακρύνεις από τον τοίχο. Αλλιώς (το δυνατό τους σημείο, και πρωτίστως γι' αυτό σχεδιάστηκαν) τα πίσω σαμπς εκμεταλλεύονται τον πολύ κοντικό τοίχο φτιάχνοντας μια μεγάλη επιφάνεια που ακτινοβολεί όλη την ενέργεια προς το μέρος σου (no SBIR baby), και το DSP καθυστερεί τα εμπρός μεγάφωνα για να έρθουν όλα σε φάση. Βάζεις άλλα 3 σαμπ και έπιασες "το μίνιμουμ".
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.250
Reaction score
19.366
Δεν ξέρω τι κάνει, το sub μου έφερνε μια άχρηστη αναστάτωση, ταράζονταν τα μέσαμ, το πούλησα και σώθκα :biggrin:

Το κανάλι αυτού του ζουρλού το έχτε δει?

Νά, αυτά δεν μπορώ...

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ενήλικα που όταν ήταν μικρός του άρεσε να μπαίνει στο ''ταψί'' ή την ''φραπεδιέρα''
όπως θέ'τε πείτε το.. :tongue:

:lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.553
Reaction score
126.298
Το Dutch and Dutch το σαμπ, είναι όντως εξαιρετικό.

Ιδανικό για το .1 κανάλι σε οποιοδήποτε ιμερσιβ σεταπ.

Πάρτε Dutch and Dutch σαμπζ.
 


Μηνύματα
412
Reaction score
274
Εχω μια απορια για το equal loudness curve....Απο εναν ηχογραφημενο ηχο αυτο που μας νοιαζει ειναι να τον ακουσουμε στην ιδια σταθμη και με την ιδια αποκριση συχνοτητας που ηχογραφηθηκε. Ειμαστε το ιδιο αναισθητοι στις χαμηλες οταν ακουμε ενα βιολοντσελο η μια χαμηλη νοτα πιανου live. Ο οργανισμος μας οταν ακουμε χαμηλες συχνοτητες δεν κανει boost τις χαμηλες συχνοτητες για να τις ακουσει στην ιδια σταθμη που ακουει τις μεσσαιες, εμεις γιατι να το κανουμε με subs και eq?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.553
Reaction score
126.298
το equal loudness curve.
Αυτό που λες, δείχνει την μεταβαλλόμενη ευαισθησία του ανθρώπου αυτιού ανά συχνότητα, αναλόγως στάθμης.

Τα equal loudness curves αποτελούν δηλαδή μετρήσεις του ανθρώπου αυτιού στον άξονα των συχνοτήτων, σε διαφορετικές ηχητικές στάθμες.

Επίσης, δείχνει την ουδό ακοής ανά συχνότητα, δηλαδή την ελάχιστη στάθμη που γίνεται αντιληπτή κάθε συχνότητα από το ανθρώπινο αυτί σε περιβάλλον απόλυτης ησυχίας (νεκρό θάλαμο).

Τα δεδομένα, δείχνουν πως στα μπάσα είμαστε πρακτικά κουφοί σαν είδος.

Τα ίδια δεδομένα, δείχνουν πως σε λάιβ ακρόαση μουσικού οργάνου (το λάιβ σημαίνει κατά βάση πολύ υψηλή στάθμη, είτε μιλάμε για πιάνο είτε για ντραμς είτε για πνευστά) οι στάθμες των οργάνων είναι τόσο υψηλές, που εκεί έχουμε διαφορετική καμπύλη ίσης ακουστότητας από ότι στις χαλαρές στάθμες αναφοράς που ακούμε σπίτι.

Κάτω από την στάθμη αναφοράς, αλλάζει άρδην η εικόνα της καμπύλης ίσης ακουστότητας, διότι σε κάθε στάθμη αυτή είναι διαφορετική.

Στο σπίτι θα ήταν βασανιστήριο να ακούμε συνεχώς τα μουσικά όργανα σα να είναι μέσα στο δωμάτιό μας, σε τόσο υψηλές στάθμες, άσε που θα προκαλούσε σημαντικές ακουστικές βλάβες η πολύωρη ακρόαση σε τέτοιες στάθμες, πρόβλημα που αντιμετωπίζουν πολλοί μουσικοί.

Η στάθμη αναφοράς, είναι μια μελετημένη στάθμη ακρόασης, όπου μπορείς να ακούς για ένα συνεχόμενο 8-ωρο, χωρίς ακουστικές βλάβες, και να ακούς "σωστά" το ηχογραφημένο φάσμα, αυτή είναι η δουλειά.

Κάτω της στάθμης αναφοράς, χρειάζεται τροποποίηση της απόκρισης του σεταπ στον άξονα των συχνοτήτων, τέτοια, ώστε να ακολουθεί τα χαρακτηριστικά της ανθρώπινης ακοής, κι αυτό λέγεται φίλτρο λάουντνες.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.250
Reaction score
19.366
Τώρα που διάβασα για λάουντνες και το θυμήθηκα να ρωτήσω.. (λίγο εκτός και sorry αλλά.. :rolleyes:)
Ξέρετε έχει φτιάξει κάποιος τρελός 'κει έξω κανένα τσίλικο προγραμματάκι για πιτσι (free) με διάφορα έτοιμα δείγματα λάουντνες τύπου on off σαν των παλιών ενισχυτών αλλά με τη δυνατότητα να ''επιβάλλεται'' στην έξοδο ήχου του πιτσι ότι κι αν παίζεις ? (YouTube, player, Spotify, Netflix, whatev')
Όπως το Equalizer APO π.χ.?
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.250
Reaction score
19.366
Δώσε 10 dB στα μπάσα.

Για περισσότερα, δες παλιά ποστς, το έχουμε εξαντλήσει το θέμα
Αυτό το κάμω ήδη κι απ' το APO όποτε κι όπου το θέλω βρε..
Έτοιμα δείγματα ρώτησα αν έχετε εντοπίσει πουθενά όπως των κλασσικών παλιών ενισχυτών που ήταν και λίγο διαφορετικά μεταξύ τους ανάλογα με την έμπνευση του ''ποιητή'' έτσι για παιχνιδι.. :party:
Για περισσότερα, δες παλιά ποστς
How old?




Να ξεκινήσω απ' το 2010? :o
.. 2011? :tongue: :lolsign:
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Το APO έχει loudness, απλά θέλει καλιμπράρισμα σε συγκεκριμένη στάθμη (μέτρηση με μικρόφωνο) και μετά αυξομοίωση έντασης ήχου μόνο από τα windows.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.407
Reaction score
1.857
Εχω μια απορια για το equal loudness curve....Απο εναν ηχογραφημενο ηχο αυτο που μας νοιαζει ειναι να τον ακουσουμε στην ιδια σταθμη και με την ιδια αποκριση συχνοτητας που ηχογραφηθηκε. Ειμαστε το ιδιο αναισθητοι στις χαμηλες οταν ακουμε ενα βιολοντσελο η μια χαμηλη νοτα πιανου live. Ο οργανισμος μας οταν ακουμε χαμηλες συχνοτητες δεν κανει boost τις χαμηλες συχνοτητες για να τις ακουσει στην ιδια σταθμη που ακουει τις μεσσαιες, εμεις γιατι να το κανουμε με subs και eq?
1) Δεν βάζουμε subs και eq για να "κάνουμε boost τις χαμηλες συχνοτητες" πάνω από το "κανονικό". Βάζουμε subs και eq επειδή τα ηχεία μας δεν μπορούν να παίξουν χαμηλές στην ίδια στάθμη με το "κανονικό"

2) Ακόμα και το μπάσο των πολύ λίγων ηχείων που παίζουν χαμηλές όσο το "κανονικό", διατηρεί δυστυχώς την κακή συνήθεια να χτυπάει στον απέναντι τοίχο (και στους υπόλοιπους, και στο πάτωμα, και στο ταβάνι) και να επιστρέφει, και να συνεχίζει να γκελάρει μέχρι να εξασθενήσει.
Η μίξη του με τον απευθείας ήχο, δημιουργεί μία εντονότατα ανομοιόμορφη απόκριση σε μερικές συχνότητες , αλλού με κορυφές πάνω από το "κανονικό" που μπορεί και να "σέρνουν" χρονικά (μπουμάρισμα), και αλλού με χαράδρες κάτω από το "κανονικό" (μιλάμε για... 10 και 20 και... dB! Γκούκλαρε "Ρυθμοί Δαματίου", "Room modes", "Στάσιμα Κύματα").
Με eq, τις κορυφές εν γένει τις κόβεις σε μεγάλο βαθμό, τις χαράδρες με τίποτα.
Εκτός αν . . . τοποθετήσεις σαμπ σε στρατηγικές θέσεις, και ρυθμίσεις ανάλογα.

Το 2) πολύ συχνά είναι σημαντικότερο από το 1). Το αναιμικό μπάσο το ανέχεσαι, το ανομοιόμορφο με άλλες νότες να ξεπετάγονται και να μην σβύνουν και άλλες να μην ακούγονται, όχι

Ποιό είναι τώρα το "κανονικό";
Η ΙΔΙΑ στάθμη με αυτή που άκουγαν όσοι μαγείρευαν την μουσική σου στην κονσόλα του στούντιο. Που θα έπρεπε να είναι αυτή που σου περιγράφει ο EAR παραπάνω.
Αν εσύ στο σπίτι βάλεις το vol χαμηλότερα, θα ακούς ασθενέστερο μπάσο λόγω των καμπυλων ίσης ακουστότητας, και πρέπει να αντισταθμίσεις. Αυτό είναι το Loudness.
(αν δε, το βάλεις υψηλότερα, θα πρέπει να... κόψεις μπάσσο! αλλά . . .
. . . αυτό δεν το κάνει κανείς :biggrin:
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.407
Reaction score
1.857
Τώρα που διάβασα για λάουντνες και το θυμήθηκα να ρωτήσω.. (λίγο εκτός και sorry αλλά.. :rolleyes:)
Ξέρετε έχει φτιάξει κάποιος τρελός 'κει έξω κανένα τσίλικο προγραμματάκι για πιτσι (free) με διάφορα έτοιμα δείγματα λάουντνες τύπου on off σαν των παλιών ενισχυτών αλλά με τη δυνατότητα να ''επιβάλλεται'' στην έξοδο ήχου του πιτσι ότι κι αν παίζεις ? (YouTube, player, Spotify, Netflix, whatev')
Όπως το Equalizer APO π.χ.?
Πολλά players σου παρέχουν την δυνατότητα να αποθηκεύεις καμπύλες eq που δημιουργείς εσύ. Φτιάξε τρεις(αρκούν συνήθως) ή περισσότερες καμπύλες loudness για στάθμες κάτω από τα 85dB που συνήθως χρησιμοποιείς. Το πως το έχουμε ήδη γράψει. Η στείλε μου μία διεύθυνση ι-μέλι να στείλω έτοιμες καμπύλες για Foobar, μου είναι πιο εύκολο από το να ξαναεντοπίζω τα (2 νομίζω) ανάλογα νήματα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.250
Reaction score
19.366
Πολλά players σου παρέχουν την δυνατότητα να αποθηκεύεις καμπύλες eq που δημιουργείς εσύ. Φτιάξε τρεις(αρκούν συνήθως) ή περισσότερες καμπύλες loudness για στάθμες κάτω από τα 85dB που συνήθως χρησιμοποιείς. Το πως το έχουμε ήδη γράψει. Η στείλε μου μία διεύθυνση ι-μέλι να στείλω έτοιμες καμπύλες για Foobar, μου είναι πιο εύκολο από το να ξαναεντοπίζω τα (2 νομίζω) ανάλογα νήματα.

Σε ευχαριστώ πολύ.. :thumbsup:

Έχω φτιάξει καμπύλες και σε players και στο APO, είμαι οκ.. 8-)
Απορία είχα αν υπάρχουν εκεί έξω τίποτα έτοιμα loudness από άλλους (όχι αυτά που φτιάχνω εγώ) αλλά να πιάνουν τα πάντα, και you tube ή Spotify δηλ. όλο τον ήχο του υπ/στή, να είναι σε προγραμματάκι κάτι σαν το APO όχι σε player.. click and test - play.
Το APO πάντως είναι πολύ ωραία λύση..
 

apg

Μηνύματα
12
Reaction score
7
@apg Καλό ,κακό, μέτριο subwoofer , τρέχα γύρευε τι εννοεί και πως το ορίζει ο καθένας.
Για μένα ας πούμε 4 presonus temblor t10 θα έκαναν μια μέτρια προς καλή κατάσταση, ακόμα καλύτερη 4 xtz 12.17edge είτε 4 svs pb 3000.
Ο @costas EAR που σου έγραψε πιο πάνω αυτά που ανέφερα δεν τα βλέπει καθόλου, εάν του τα έδιναν στη κούτα θα τα άφηνε. Πουλάει τα Neumann και τα Genelec του οπότε μάλλον πάει για κάτι τεράστιο. Εκτός εάν πείστηκε ότι χωρίς sub είναι καλύτερα :lolsign: :p.
Πες μας πως ορίζεις το καλό το κακό και το μέτριο τι ποσά διαθέτεις έτσι ώστε να μπορέσουν να σε βοηθήσουν τα παιδιά εδώ να μην ξοδέψεις λεφτά για αγορές που θα μετανιώσεις.

Σχετικά με τις δικές μου ανάγκες και σκεψεις θα αναφερθω σε αλλο ποστ που αναφερομαι στα θεματα μου.. ( Προς τα xtz 10.17 edge καταληγω εγω πλεον)
Απλά σαν γενική κουβεντα εβαλα εδω την απορια μου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.747
Μηνύματα
2.874.665
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top