Ποιο Subάκι... ;

Μηνύματα
1.312
Reaction score
6.196
Έχω τα Mackie CR5-XBT...

Mackie CR5-XBT Αυτοενισχυόμενα Ηχεία Studio Monitor 2 Δρόμων με Bluetooth 80W (Ζεύγος) Μαύρο

και σκεφτόμουν να προσθέσω ένα sub...

Η πηγή είναι το pc με μια Creative AE-5 (σύνδεση μέσω trs και ο χώρος είναι μικρός -12τμ-)!



Είναι λοιπόν το δικό τους

40 - 180 Hz
Mackie CR8S-XBT Ασύρματο Αυτοενισχυόμενο Subwoofer με Ηχείο 8 200W Μαύρο



και το
Presonus Eris Sub8 30 - 200 Hz.......... (λιγότερα watt μεν αλλά κατεβαίνει πιο χαμηλά)

Τι λέτε;
 
Last edited:



Μηνύματα
1.312
Reaction score
6.196
Αν θα σκεφτόσουν και μεταχειρισμένο τότε σίγουρα αυτό θα είναι καλύτερο και από τα δύο αυτά που έβαλες.

(δεν έχω σχέση με την αγγελία)
Καθότι άσχετος .. είναι μειονέκτημα ότι δεν έχει trs (balanced output) αλλά rca (unbalanced) ;

Αλλιώς δεν έχω πρόβλημα με minor scratches...
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Καθότι άσχετος .. είναι μειονέκτημα ότι δεν έχει trs (balanced output) αλλά rca (unbalanced) ;

Αλλιώς δεν έχω πρόβλημα με minor scratches...
Η κάρτα ήχου σου που αναφέρεις στο 1ο post, δεν έχει balanced έξοδο για να δώσεις σε balanced είσοδο sub. Οπότε δεν σε πειράζει καθόλου που το 12άρι της αγγελίας δεν έχει TRS είσοδο.
 

Μηνύματα
1.312
Reaction score
6.196
Η κάρτα ήχου σου που αναφέρεις στο 1ο post, δεν έχει balanced έξοδο για να δώσεις σε balanced είσοδο sub. Οπότε δεν σε πειράζει καθόλου που το 12άρι της αγγελίας δεν έχει TRS είσοδο.
Οπότε η έξοδος stereo σε trs δεν έχει διαφορά με την έξοδο stereo σε rca. Αν είναι έτσι φαίνεται καλή περίπτωση!
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Η δικιά σου έξοδος σε TRS (μικρό καρφί) περιέχει 2 κανάλια single-ended.

Πρέπει να είναι ειδική η κάρτα ήχου για να έχει έξοδο TRS ενός καναλιού που να είναι Balanced και συνήθως είναι σε μεγάλο καρφί.
 

Μηνύματα
1.312
Reaction score
6.196
Τελικά έκανα μια δοκιμή με ένα παλιό sub φίλου (roister ht 2000) που το σύνδεσα μέσω low level input και ήταν σκέτη απογοήτευση... Δυστυχώς ο χώρος είναι μικρός και για low budget κατάσταση (σαν τη δική μου) δε λέει !
Μπουμάρει πολύ και προς το παρόν δεν μπορώ να μπω σε διαδικασία φροντίδας χώρου κλπ οπότε το αφήνω.

Θα σηκώσω καμιά δεκαπενταριά εκατοστά τα ηχεία μου για να έρθει στο ύψος του κεφαλιού το γούφερ (απόσταση~1.20μ ) και βλέπουμε στο μέλλον..

Πέτρο και Σίμο ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
 



Μηνύματα
1.312
Reaction score
6.196
Δοκίμασα τρεις θέσεις. Κάτω απ΄το γραφείο.. δεξιά και αριστερά(μέχρι εκεί έφτανε το καλώδιο). Τζίφος.. ακουγόταν το sub σαν αυτό που είχα παλιά στa creative 5.1 του 2004. (Χάλαγε πολύ τον ήχο στα αυτιά μου).
 



Μηνύματα
2.251
Reaction score
2.782
JBL SW10 Ασύρματο Αυτοενισχυόμενο Subwoofer με Ηχείο 10" 300W
Γύρω στα 300 ευρώ κάνει.
Δε γνωρίζω βέβαια αν ταιριάζει με τα ηχεία σου.
 


Μηνύματα
1.312
Reaction score
6.196
Για την ιστορία...έφαγα φλασιά και έκανα ότι είχα κάνει στο sub της creative. Τάπωσα τις οπίσθιες οπές εκτόνωσης (back firing subwoofer γαρ..) και απ' ότι άκουγα ....... καμία σχέση!!!!!!!!!!!! Γέμισε πολύ ο ήχος (low pass) .
Το άφησα ως έχει και έριξα τα λεφτά σε cpu! ;) ;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.743
Μηνύματα
2.874.580
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top