Πυροπροστασία, δηλώσεις και πρόστιμα Ελλάδα 2.0

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.959
Reaction score
28.433
Όπου γίνεται μπάχαλο υπάρχει ένα όνομα, ο ίδιος υπουργός. Πυροπροστασία, πρόστιμα σε ΑΠΕ, Ενεργειακές Κοινότητες, Φύτευση σε φωτοβολταϊκά πάρκα κ.α έχουν όνομα. Αν θυμάστε είχα γράψει όταν ανέλαβε πως δεν του έχω καμία εμπιστοσύνη, θα τα κάνει μπάχαλο. Λες και το ήξερα.

 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.331
Reaction score
28.158
Ρε παιδιά όταν λέμε ένας ιδιοκτήτης να καθαρίσει το οικόπεδό του, τι εννοούμε;
Να κόψει τα χόρτα; ΟΚ
Θα βγει ένας τεράστιος όγκος από κλαδιά και χόρτα.
Αυτά πρέπει ο ίδιος να τα απομακρύνει; Με φορτηγό;
Ή παίρνει τον Δήμο και έρχονται και τα μαζεύουν αυτοί;

Ξέρω κάτι ηλικιωμένους που δεν μπορούν να περπατήσουν καλά καλά και ζουν μόνιμα στο οικόπεδό τους, σε ένα σπίτι παράγκα, με μια σύνταξη.
Δεν μπορούν ούτε την τσάπα να κρατήσουν.
Ούτε να πληρώσουν κάποιον άλλον να κάνει την δουλειά.
Τι γίνεται με αυτούς;
 

Μηνύματα
20.110
Reaction score
14.169
Αυτά λέει κι το άρθρο που έβαλε πιο πάνω ο alexis! Ότι μιλάμε για τεράστιο ανώμαλο μυαλό, του εμπνευστή αυτού του νόμου! Που έβαλε τεράστια βάρη στην πλάτη ιδιοκτητών, δήμων, μηχανικών, και δεν ξέρω πόσων άλλων, για να βγάλει την ευθύνη από τον κρατικό μηχανισμό, και να βρει και ευκαιρία να εισπράξει πρόστιμα, αφού είναι σίγουρο ότι μεγάλο ποσοστό ιδιοκτητών δεν θα καταφέρει να κάνει όσα προβλέπονται στο νόμο. Και λόγω κόστους (πολύ μεγάλο, λες κι όλοι έχουν κάπου στην άκρη κάποιες χιλιάδες ή και δεκάδες χιλιάδες για τις αλλαγές αυτές) και λόγω έλλειψης μηχανισμού που θα τον εφαρμόσει...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.331
Reaction score
28.158
Πολλές φορές βλέπω και αισθάνομαι ότι οι φωστήρες νομοθέτες είναι εκτός πραγματικότητας, βγάζουν νομοσχέδια και νόμους που είναι ανεφάρμοστοι, ανώφελοι και χωρίς φαντασία.
Ότι του φανεί του λολοστεφανή.

Το πρωί άκουγα τον υπουργό καιρίδη να λέει ότι με τα μέτρα που πήρανε έχει ελαττωθεί η ροή λαθρομεταναστών, ενώ κάθε λίγο διαβάζω για απόβαση στα νησιά μας από 70 - 100 - 130 άτομα κυρίως από Αφρική.
Το λιμενικό μας τρέχει και τους διασώζει αφού τρυπήσουν την βάρκα τους ώστε να είναι "ναυαγοί"

Για το σύστημα υγείας και τα νέα μέτρα που κάθε λίγο σκαρφίζονται, ας μην πω καμιά κουβέντα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.959
Reaction score
28.433
O μηχανικός που ρώτησα να μου κάνει τη μελέτη μου είπε να μην κάνω τίποτα. Αν τώρα θέλω ντε και καλά να την κάνω μιλάμε για 800 - 1000 ευρώ μόνο για την μελέτη. Βρε δε ........

Πέρσι καθάρισα ξένα οικόπεδα έκτασης σχεδόν δύο στρεμμάτων. Και πλήρωσα να έρθουν να τα μαζέψουν καθώς ήταν αδύνατο να τα κάνω εγώ. Δύο φορές ήρθε το φορτηγό. Από τα μεγάλα των 15 κυβικών.
 
Last edited:


Μηνύματα
20.110
Reaction score
14.169
O μηχανικός που ρώτησα να μου κάνει τη μελέτη μου είπε να μην κάνω τίποτα. Αν τώρα θέλω ντε και καλά να την κάνω μιλάμε για 800 - 1000 ευρώ μόνο για την μελέτη. Βρε δε ........
...πάνε να γ@μηθούν! Άντε, εγώ θα το γράφω; :roflmao:
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.959
Reaction score
28.433
Όσο για τους δήμους και αν έρχονται. Έχουμε ένα χώρο δίπλα στα σκουπίδια που πετάμε διάφορα. Εκεί πετάω χόρτα και κλαδέματα, τα οποία πρώτα τα μαζεύω σε μεγάλες σακούλες των 200lt και για να τα πάω βέβαια αλλά και για να μη σκορπίσουν και γεμίσει ο τόπος. Έρχονται και τα παίρνουν. Μια φορά την βδομάδα, άντε κάθε δύο.
Αν τώρα τα αφήσεις έξω από το σπίτι σου που λένε; Όταν άλλαξα στρώμα ύπνου τους πήρα τηλέφωνο να έρθουν να το πάρουν. Η κυρία στο τηλέφωνο ήταν ευγενέστατη δεν μπορώ να πω τίποτα. Μου είπε να το πάω σε αυτό το χώρο και της λέω είναι αδύνατο αυτό. Το άφησα μέσα στο οικόπεδο μου σε σημείο που να μπορούν να το πάρουν απ έξω με την τσιμπίδα. Ε, μετά από κάμποσα τηλέφωνα, έκαναν δυόμιση μήνες να το πάρουν.
 

Μηνύματα
29.496
Reaction score
23.632
Όσο για τους δήμους και αν έρχονται. Έχουμε ένα χώρο δίπλα στα σκουπίδια που πετάμε διάφορα. Εκεί πετάω χόρτα και κλαδέματα, τα οποία πρώτα τα μαζεύω σε μεγάλες σακούλες των 200lt και για να τα πάω βέβαια αλλά και για να μη σκορπίσουν και γεμίσει ο τόπος. Έρχονται και τα παίρνουν. Μια φορά την βδομάδα, άντε κάθε δύο.
Αν τώρα τα αφήσεις έξω από το σπίτι σου που λένε; Όταν άλλαξα στρώμα ύπνου τους πήρα τηλέφωνο να έρθουν να το πάρουν. Η κυρία στο τηλέφωνο ήταν ευγενέστατη δεν μπορώ να πω τίποτα. Μου είπε να το πάω σε αυτό το χώρο και της λέω είναι αδύνατο αυτό. Το άφησα μέσα στο οικόπεδο μου σε σημείο που να μπορούν να το πάρουν απ έξω με την τσιμπίδα. Ε, μετά από κάμποσα τηλέφωνα, έκαναν δυόμιση μήνες να το πάρουν.
ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ Η ΛΑΥΡΕΩΤΙΚΗ?
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.959
Reaction score
28.433
Άνοιξε η πλατφόρμα δήλωσης καθαρισμού οικοπέδων, η οποία λογικά δεν θα δέχεται δηλώσεις από 1/6 😅 (σε 4 μέρες :biggrin:). Όσοι δηλώσαμε ήδη στο δήμο ότι καθαρίσαμε τι κάνουμε; Ξανά και στο site;

Να σας πω και το άλλο. Πήγα στο δημαρχείο, έδωσα το σχετικό χαρτί καθαρισμού στο πρωτόκολλο για να πάρω αριθμό, και λαμβάνω ένα λευκό χαρτάκι μεγέθους post-it με σφραγίδα και χειρόγραφο αριθμό πρωτοκόλλου και ημερομηνία (Ελλάδα 2.0). Ήθελα να βάλω τα γέλια αλλά κρατήθηκα και έφυγα.

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.454
Reaction score
94.483
Άνοιξε η πλατφόρμα δήλωσης καθαρισμού οικοπέδων, η οποία λογικά δεν θα δέχεται δηλώσεις από 1/6 😅 (σε 4 μέρες :biggrin:). Όσοι δηλώσαμε ήδη στο δήμο ότι καθαρίσαμε τι κάνουμε; Ξανά και στο site;
Οικόπεδο στη Φθιώτιδα, δηλωμένο στο κτηματολόγιο από τον Σεπτέμβριο του 2021, δεν εμφανίζεται στο Κτηματολόγιο ώστε να κάνω δήλωση καθαρισμού. Δηλώθηκε τελικά με συντεταγμένες από τη βεβαίωση υποβολής. :headbang:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.094
Reaction score
31.713
Η αγαπητή κυβέρνηση. Υπενθύμιση για 9.6
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.032
Reaction score
95.699
Τι, σύριζα; :)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.094
Reaction score
31.713
Τι, σύριζα; :)

Αυτά πάνε όπως η κλίμακα Σκοβίλ για τα καυτερά, αναλόγως της έντασης του μηνύματος που θέλει να στείλει κανείς.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.116
Reaction score
41.607
Οικόπεδο στη Φθιώτιδα, δηλωμένο στο κτηματολόγιο από τον Σεπτέμβριο του 2021, δεν εμφανίζεται στο Κτηματολόγιο ώστε να κάνω δήλωση καθαρισμού. Δηλώθηκε τελικά με συντεταγμένες από τη βεβαίωση υποβολής. :headbang:
Ξέρει κανείς τι γίνεται (χαχαχα) σε περιπτώσεις τύπου ιδιοκτησία 1/6 εξ αδιαιρέτου οικοπέδου από κληρονομιά όπου πρακτικά δεν έχεις επαφή (και δεν ξέρεις ποιοι είναι πλέον) με τους υπολοιπους; :roflmao:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.877
Μηνύματα
2.879.865
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top