Τι είδαμε, τι θα δούμε

Μηνύματα
14.665
Reaction score
1.613


Set in 1953, THEM: Covenant follows a black family who move from North Carolinato an all-white neighborhood in Los Angeles during the Second Great Migration. The family's idyllic home slowly transforms into an epicenter of evil forces, next-door and otherworldly, that threaten to haunt, ravage and destroy them.


Είδα τον 1ο κύκλο. Σοκαριστικός, ειδικά όταν ξέρεις πως συνέβαιναν όσα βλέπεις.
 




Μηνύματα
14.665
Reaction score
1.613


Η ιταλική ταινία-φαινόμενο των 5 εκ. εισιτηρίων, διηγείται την ιστορία μιας φτωχής γυναίκας που δουλεύει σκληρά για να μεγαλώσει τα τρία παιδιά της, αλλά υφίσταται μια διαρκή κακοποίηση και ταπείνωση από το σύζυγό της και αδιαμφισβήτητο πατέρα-αφέντη. Το σκηνοθετικό ντεμπούτο της ηθοποιού Πάολα Κορτελέζι, η οποία κρατά και τον πρωταγωνιστικό ρόλο, μας ταξιδεύει στην Ιταλία του ‘40, ισορροπεί μεταξύ δράματος και χιούμορ, και εκπλήσσει με ένα απρόσμενο τέλος που θα συζητηθεί. Μια τεράστια εισπρακτική επιτυχία που ξεπέρασε ακόμα και την Barbie και τον Οπενχάιμερ (!). *Στο Top10 των πιο επιτυχημένων ιταλικών ταινιών όλων των εποχών *Βραβείο κοινού και βραβείο της κριτικής επιτροπής στο Φεστιβάλ της Ρώμης *«Ταινία της χρονιάς» από την Ένωση Ιταλών Κριτικών Κινηματογράφου.


Μου άρεσε η άποψη της σκηνοθέτιδος, η ασπρόμαυρη εικόνα, οι μουσικές επιλογές και το τέλος. Αρκετές φορές ένοιωσα ένα σφίξιμο στην καρδιά καθώς όσα πραγματεύεται η ταινία συνέβαιναν σε τρομακτικό βαθμό και συμβαίνουν και σήμερα.

Ιταλικός κινηματογράφος ❤
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
6.116
El Dorado 👍

Πρέπει να είναι η τρίτη φορά που την βλέπω :laugh:.
Νομίζω η μοναδική ταινία που συμπρωταγωνιστούν Wayne και Mitchum !
 

Μηνύματα
500
Reaction score
120
Για ρεαλιστική κατασκοπική σειρά προτείνω τη παρακάτω. Είναι του 2015!! Κρίμα που άργησαν τόσο για τη μετάφραση.
Le bureau des légendes
 


Μηνύματα
14.665
Reaction score
1.613


Μια παλιά υπόθεση ανοίγει όταν ένας ρεπόρτερ εξαφανίζεται, οδηγώντας την κόρη του σε μια μικρή ορεινή πόλη που είναι στοιχειωμένη από μια αίρεση, μυστικότητα και θάνατο.


Βασισμένο σε πραγματικά γεγονότα https://en.m.wikipedia.org/wiki/Order_of_the_Solar_Temple
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.481
Reaction score
50.737

- η αληθινή και συγκινητική ιστορία τής εν λόγω κλινικής , βαθειά ανθρώπινη ...


... Άριστα


❤❤❤
 




Μηνύματα
1.297
Reaction score
6.116
Πώς σου είχε ξεφύγει τόσο καιρό 😮😮😮😮
Το ´χα κατεβάσει πριν καιρό σε μέτρια ανάλυση για να δω τι παίζει και ξεχάστηκε...
Κάπου το πήρε το μάτι μου πρόσφατα και ευτυχώς το ξεκίνησα. Η αλήθεια είναι ότι τώρα τελευταία έχω πέσει με τα μούτρα στις σειρές :) !
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.507
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top