μας έσκισε ο κεραυνός.

Μηνύματα
20
Reaction score
0
καλησπέρα

θα είμαι σύντομος καθώς μετράω πληγές κάτοχος pioneer lx 72 και τελικού arcam μετά από κεραυνό ο arcam μυρίζει μπαρούτι μάλλον κάηκε και ο pioneer πατάω το power δείχνει ότι παίρνει αλλά αναβοσβηνει ένα λαμπάκι και δεν τσουλαει ,επίσης το ένα ηχείο audio spectrum μυρίζει και αυτό μπαρούτι όχι το άλλο.
Το βλέπω για κάνα 500αρικο στην καλύτερη αλλά το ερώτημα είναι πώς ξεκινάω το troubleshooting μόνος μου για αρχή ώστε να δω τι θέλει και τι όχι μάστορα και καθώς εάν υπάρχει κάποιος τεχνικός σωστός γιατί δεν είμαι του χώρου.


ευχαριστώ
 


Μηνύματα
496
Reaction score
283
Κουράγιο, 12 μεσάνυχτα 2 τετράγωνα από το σπίτι μου στο Μαρούσι. Τα αυτιά μου ακόμα βουίζουν :). Η μόνη απώλεια δεν ανάβει το iMac , που μπορεί να είναι τυχαίο μιας και ήταν συνδεδεμένο σε ups, το οποίο δεν έπαθε τίποτα.
 
  • Sad
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
14.323
Reaction score
13.202
....Η μόνη απώλεια δεν ανάβει το iMac , που μπορεί να είναι τυχαίο μιας και ήταν συνδεδεμένο σε ups, το οποίο δεν έπαθε τίποτα.
Μου έχει κάτσει να καεί ανοιχτή TV από κεραυνό, που ήταν πάνω σε UPS. Ευτυχώς ήταν ακόμα εντός εγγύησης.
Δεν κάνει κάτι το UPS στους κεραυνούς, αντικεραυνικό στον πίνακα αν κάνει κάτι.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.932
Reaction score
28.377
Το UPS και τα πολύπριζα προστασίας δεν κάνουν τίποτα στους κεραυνούς. Άλλη είναι η δουλειά τους. Μόνο με αντικεραυνικό στον πίνακα ίσως γλιτώσει κάτι.
 

Μηνύματα
3.172
Reaction score
10.469
Δεν είναι μεγάλη δουλειά να βάλετε ένα μικρό πινακακι με αντικεραυνική προστασία.
τοποθετείται δίπλα στη διάταξη της ΔΕΗ (χελώνα)
Α και να έχετε κ Ανταλλακτικα ;)

απο ηλεκτρολόγο η δουλειά … εννοείται.
αν δεν έβρεχε θα το φωτογράφιζα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.932
Reaction score
28.377
Υπάρχουν και τα κρουστικά της Raycap που δεν παθαίνουν τίποτα. Αν βάλουν με καρβουνάκι πως το λεν ναι πρέπει να έχουν και ανταλλακτικά. Βέβαια οι τιμές έχουν μεγάλη διαφορά, αλλά μια φορά πληρώνεις. 🙂
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά στο ποστ σε άλλα πράγματα θέλω βοήθεια.
προστατευτικά crystal audio και "πουιτσες"είχα βάλει αλλά δεν έκαναν τίποτα τες πα με το αντικεραυνικο κάτι θα κάνω σίγουρα αλλά όχι επί του παρόντος.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.932
Reaction score
28.377
Από service το μόνο που μπορώ να προσφέρω είναι την τοποθέτηση μου για την συνεργασία που είχα με την DKS όταν χρειάστηκε Service o Anthem. Άψογοι. Αν θες κάνε ένα τηλέφωνο στο 2105717304.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.858
Μηνύματα
2.878.967
Members
37.957
Νεότερο μέλος
polukarpos
Top