Jamo Power 155 αποκατάσταση.

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.638
Reaction score
12.242
Η Jamo παρήγαγε το συγκεκριμένο ηχείο στα μέσα της δεκαετίας του '80. Ανήκε σε μια οικονομική σειρά ηχείων της, που σκοπό είχαν της (σχετικά) υψηλές στάθμες σε κοινωνικές εκδηλώσεις. Εύκολο σαν φορτίο και σχετικά ευαίσθητο, σχεδιασμένο για τα δεδομένα των ασθενικών ενισχυτών της εποχής.
Ενώ στις ακριβότερες σειρές της η jamo έκανε χρήση μονάδων της Peerless, εδώ συναντάμε οικονομικότερες μονάδες της Philips.
Ένα midwoofer 8 ιντσών και ένα tweeter μίας ίνστας, με την συνεισφορά κόρνας, αποτελούν τις μονάδες του.
Τα χαρακτηριστικά της σειράς φαίνονται εδώ:
Jamo_P_555-Prospekt-1.jpg


Τα ηχεία βρίσκονταν στο υπόγειο του εξοχικού του φίλου Άγγελου, κάπου στα Επτάνησα, για πάνω από 35 χρόνια.
Αποφάσισε την αποκατάσταση τους για συναισθηματικούς λόγους βασικά, αλλά και λόγο μιας κακής εμπειρία σε ένα πάρτι από τα ακριβά tweeters της Dynaudio.
Ήρθαν στα χέρια μου στην κατάσταση που φαίνεται παρακάτω, με τον χρόνο και την υγρασία (φαίνονται τα σημάδια στον κώνο) να έχουν τον πρώτο λόγο.
155 before.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.638
Reaction score
12.242
Μετά το πριν, καλό είναι να ακολουθεί και το μετά...
Εδώ η εικόνα του 8ιντσου midwoofer μετά τις εργασίες αποκατάστασης της ανάρτησης και του κώνου:
nHaMhFDD.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.638
Reaction score
12.242
Η κατάσταση των tweeters ήταν πολύ καλή και το μόνο που έγινε ήταν έλεγχος τους.
Μάλιστα τα χαρακτηριστικά τους ήταν αξιοσημείωτα κοντά.
Τα μόνα εξαρτήματα που ήθελαν αντικατάσταση ήταν οι πυκνωτές. Απολύτως λογικό βέβαια με βάση τα χρόνια τους.
Ένας bipolar της Mundorf 10 μf παράλληλα με το midwoofer και ένας MKP Jantzen Audio Cross cap 6,8 μF σε σειρά με το tweeter, έδωσαν νέα πλοή στο ηχείο.
Στα πηνία έγινε στερέωση με θερμόκολλα, αφού οι κόλλες τους δεν έκαναν πλέον δουλειά.
Έτοιμο το ηχείο να προσφέρει τις υπηρεσίες του για αρκετά χρόνια ακόμα!
RZEmj1cv.jpg
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.018
Reaction score
1.480
Μετά το πριν, καλό είναι να ακολουθεί και το μετά...
Εδώ η εικόνα του 8ιντσου midwoofer μετά τις εργασίες αποκατάστασης της ανάρτησης και του κώνου:
View attachment 329991
Που το έφτιαξες ή το έφτιαξες μόνος σου;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.638
Reaction score
12.242
Την πλειοψηφία την φτιάχνω μόνος μου, αλλά δεν είμαι ότι γρηγορότερο.
Υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιο ηχείο επείγει να φτιαχτεί ή χρειάζομαι χώρο.
Τότε εμπιστεύομαι έναν φίλο μου ερασιτέχνη, που κάνει σοβαρή δουλειά.
Τα συγκεκριμένα μεγάφωνα τα έφτιαξε αυτός.
 
Last edited:

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.018
Reaction score
1.480
Άψογη δουλειά! Στείλε μου επαφή αν θέλεις.
Στην πρώτη φωτογραφία γύρω από το μεγάφωνο έχει στεφάνι, στην μετά δεν έχει. Είναι το ίδιο μεγάφωνο;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.741
Μηνύματα
2.874.547
Members
37.942
Νεότερο μέλος
koniklos
Top