Pioneer sc lx85 control

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Καλησπέρα
Έχουν αρχίσει να μην πατάνε καλα τα κουμπιά
Καμιά ιδέα εάν υπάρχει κάποιο μαγαζί που το φτιάχνει η εάν μπορώ να βρω νέο control?
Έψαξα για νέο αλλά δεν βρήκα κατι
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δοκίμασες να το καθαρίσεις λίγο;
Εννοώ να το ανοίξεις και να καθαρίσεις με λίγο οινόπνευμα τη λαστιχένια επιφάνεια των πλήκτρων και την πλακέτα πάνω στην οποία πατάει αυτή.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Η Σταυρούλα τους κοπανάει σφαλιάρες και πάντα δουλεύουν μετά....
Είναι φρέσκιες οι μπαταρίες;
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
οχι δεν δοκίμασα να το ανοίξω γιατί κατι μου λέει ότι το λίγο που δουλεύουν θα το ξεχασω μετα

Ναι έβαλα νέες μπαταρίες
 


Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Μέ σένα το έχει δοκιμάσει όταν ρετάρεις; :p
Ναι ρε χαμενε.... Χρόνια τώρα... Τα έχει παρατήσει, δε φτιάχνω με τίποτα... :tongue:
οχι δεν δοκίμασα να το ανοίξω γιατί κατι μου λέει ότι το λίγο που δουλεύουν θα το ξεχασω μετα

Ναι έβαλα νέες μπαταρίες
Άκου τι θα κάνεις...
Θα πάρεις μια σακούλα...
Θα το ανοίξεις...
Το πιθανότερο είναι να ακούσεις κάποια κρακ κρακ κατά την προσπάθεια ... Δεν είναι τίποτα, συνεχιζεις...
Καθαρίζεις με βαμβακοφόρο στυλεό τα σημεία που σου είπε ο Χάρης παραπάνω..
Προσπαθείς να το ξανακλείσεις...
Δεν θα κλείνει καλά αλλά θα μπορέσεις να κάνεις δοκιμή για να δεις αν δουλεύει...
Το βάζεις μέσα στη σακούλα και το πετάς στην ανακύκλωση...
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.897
Reaction score
34.387
Κι εγω ακριβως το ιδιο θεμα εχω, Το άνοιξα το καθάρισα με βαμβάκι και οινόπνευμα και λοιπά και πάλι τίποτα.
Παλιοπραματα...

Έχω όμως την εντύπωση οτι όταν πατάω απο την πλακέτα σκετη, λειτουργεί
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Νιώθω ότι πρέπει να το μοιραστώ μαζί σας γιατί ακόμα γελάω
Επιχείρησα μιλήσω με επίσημο service Pioneer σε ότι αφορά επισκευή η αγορά νέου και η απάντησή τους ήταν:
Καλησπέρα σας,



Μπορείτε να το φέρετε στο service για προσπάθεια επισκευής. Το νέο remote control θα είναι διαθέσιμο σε περίπου 15 ημέρες από την παραγγελία σας και η τιμή του είναι 310,10€+φπα.


Είναι δυνατόν 310 συν ΦΠΑ για ένα νέο control βρε παιδιά
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.897
Reaction score
34.387
Τυχερος εισαι που σου απαντησαν κιολας, απαραδεκτοι στην επικοινωνια κι γενικως θα ελεγα, εμενα δε μ απαντησαν καν στα μαιλ μου, και στα τηλεφωνα εριχναν τη μπαλα ο εμας στον αλλο και δε μπορουσα να βγαλω ακρη ποτε!
 

ika

News
Μηνύματα
14.236
Reaction score
13.145
Κι εγω ακριβως το ιδιο θεμα εχω, Το άνοιξα το καθάρισα με βαμβάκι και οινόπνευμα και λοιπά και πάλι τίποτα.
Παλιοπραματα...

Έχω όμως την εντύπωση οτι όταν πατάω απο την πλακέτα σκετη, λειτουργεί
Το μαύρο στο κάτω του λάστιχου των πλήκτρων είναι κάποιο υλικό (γραφένιο ?) αγώγιμο.
Αν έχει φαγωθεί, το καθάρισμα δεν κάνει τίποτα.


 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.063
Reaction score
6.899
Εγώ τις προάλλες αγόρασα αυτό, για να φτιάξω τα ποτενσιόμετρα σε έναν παλιό Luxman που έχω και είχαν χαλάσει.
Όντως τα έφτιαξα, όπως μπορείτε να δείτε και στο review που άφησα.

Ο λόγος που το ποστάρω όμως, είναι γιατί στα άλλα reviews βλέπω τουλάχιστον 2 άτομα που λένε πως το χρησιμοποίησαν για να φτιάξουν τηλεχειριστήρια.

Προφανώς δεν μπορεί να κάνει θαύματα, αλλά για 6,5€ που έχει, αξίζει μια δοκιμή. Σίγουρα θα δουλέψει καλύτερα από απλό οινόπνευμα κλπ.
 

Μηνύματα
27.447
Reaction score
25.594
Υπάρχει ειδικό υγρό , υγρός χαλκός ή κάτι τέτοιο που το περνάς στην μεμβράνη με πινελάκι μικρό , στεγνώνει και αποκαθιστά την επαφή , μεταξύ πλακέτας και μεμβράνης.
Εχει ο Φανός.
 
  • Like
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
14.236
Reaction score
13.145
Υπάρχει ειδικό υγρό , υγρός χαλκός ή κάτι τέτοιο που το περνάς στην μεμβράνη με πινελάκι μικρό , στεγνώνει και αποκαθιστά την επαφή , μεταξύ πλακέτας και μεμβράνης.
Εχει ο Φανός.
Αυτό που διορθώνει την αντίσταση του πίσω τζαμιού στο αυτοκίνητο αν κοπεί κάπου;
 



Timaras

*****
Μηνύματα
2.892
Reaction score
2.083
Αν δε έχεις γραφίτη να ξαναγεμίσεις τα μπουτονακια,μπορείς να κολλήσεις πάνω τους με κόλλα ή μανό κομματάκια αλουμινόχαρτο (μονό ή διπλό) εξαρτάται από το πόσο φαγωμένος είναι ο γραφιτης.
 

Μηνύματα
27.447
Reaction score
25.594
Den θα έχει διάρκεια.
Θα κρατήσει , κανά δυό βδομάδες και μετά πάλι τα ίδια.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.758
Μηνύματα
2.874.909
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top