high end φυκια....

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.224
Reaction score
20.949
Απάντηση: high end φυκια....

Δεν νομιζω να με καλυπτει η απαντηση σου.
Οκ, Οκ, να το κάνω πιο λιανά. Η κόρνα είναι ένας σκουστικός "φακός", που εμποδίζει την περίθλαση του ήχου, συγκεντρώνοντας τη μηχανική ενέργεια μέσα σε ένα πολύ στενό τμήμα του χώρου. Λιγότερα στερακτίνια, περισσότερη ενέργεια, υψηλότερη στάθμη. Με αυτό το τέχνασμα, ένα αδύναμο μεγάφωνο μπορεί να επιτύχει υψηλότερη στάθμη. Σήμερα, που έχουμε πλέον ισχυρά μεγάφωνα, στο οικιακό περιβάλλον μπορούμε να επιτύχουμε πολύ υψηλή στάθμη χωρίς τη χρήση κόρνας, και επομένως οι κόρνες είναι απλώς άχρηστες, ενώ εξακολουθούν να εφαρμόζονται σε περιπτώσεις που δεν γίνεται αλλιώς, όπως στα μεγάλα ηχεία PA. Χώρια τα προβλήματα παραμόρφωσης που δημιουργούν, οι οποίες αποδίδονται γενικά με τον όρο honky.

Δεν είπα πως τα ηχεία κόρνας έχουν κακό ήχο, που έχουν. Είπα πως χρεώνονται σε τιμές εξοργιστικά υψηλές, πασπαλισμένα με μια ηλίθια επιχειρηματολογία, το απόσταγμα της οποίας απέδωσε εύστοχα ο Γιώργος. Όσοι έχετε ηχεία κόρνας, τα έχετε για να λέτε ότι έχετε ηχεία κόρνας. Αν δεν σας ενδιέφερε αυτό, αλλά να ακούτε μουσική σωστά, δεν θα είχατε ηχεία κόρνας, αλλά κλασικά ηλεκτροδυναμικά ηχεία, ή έστω πάνελ.

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο, θίγεστε όταν κάποιος επικρίνει τα ηχεία σας, παρντόν, τις κόρνες σας, γιατί τις έχετε ως το πανάκριβο - άσχημο εντυπωσιακό κοσκινάκι - προέκταση του εαυτού σας.

Δεν είναι κακό να σας αρέσουν τα φύκια. Κακό - για σας - είναι να νομίζετε ότι είναι μεταξωτές κορδέλες. Άλλο πράγμα τα φύκια, άλλο πράγμα οι μεταξωτές κορδέλες.
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: high end φυκια....

Οκ, Οκ, να το κάνω πιο λιανά. Η κόρνα είναι ένας σκουστικός "φακός", που εμποδίζει την περίθλαση του ήχου, συγκεντρώνοντας τη μηχανική ενέργεια μέσα σε ένα πολύ στενό τμήμα του χώρου. Λιγότερα στερακτίνια, περισσότερη ενέργεια, υψηλότερη στάθμη. Με αυτό το τέχνασμα, ένα αδύναμο μεγάφωνο μπορεί να επιτύχει υψηλότερη στάθμη. Σήμερα, που έχουμε πλέον ισχυρά μεγάφωνα, στο οικιακό περιβάλλον μπορούμε να επιτύχουμε πολύ υψηλή στάθμη χωρίς τη χρήση κόρνας, και επομένως οι κόρνες είναι απλώς άχρηστες, ενώ εξακολουθούν να εφαρμόζονται σε περιπτώσεις που δεν γίνεται αλλιώς, όπως στα μεγάλα ηχεία PA. Χώρια τα προβλήματα παραμόρφωσης που δημιουργούν, οι οποίες αποδίδονται γενικά με τον όρο honky.

Δεν είπα πως τα ηχεία κόρνας έχουν κακό ήχο, που έχουν. Είπα πως χρεώνονται σε τιμές εξοργιστικά υψηλές, πασπαλισμένα με μια ηλίθια επιχειρηματολογία, το απόσταγμα της οποίας απέδωσε εύστοχα ο Γιώργος. Όσοι έχετε ηχεία κόρνας, τα έχετε για να λέτε ότι έχετε ηχεία κόρνας. Αν δεν σας ενδιέφερε αυτό, αλλά να ακούτε μουσική σωστά, δεν θα είχατε ηχεία κόρνας, αλλά κλασικά ηλεκτροδυναμικά ηχεία, ή έστω πάνελ.

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο, θίγεστε όταν κάποιος επικρίνει τα ηχεία σας, παρντόν, τις κόρνες σας, γιατί τις έχετε ως το πανάκριβο - άσχημο εντυπωσιακό κοσκινάκι - προέκταση του εαυτού σας.

Δεν είναι κακό να σας αρέσουν τα φύκια. Κακό - για σας - είναι να νομίζετε ότι είναι μεταξωτές κορδέλες. Άλλο πράγμα τα φύκια, άλλο πράγμα οι μεταξωτές κορδέλες.
Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.224
Reaction score
20.949
Απάντηση: high end φυκια....

Δεκτόν! (Και αναμενόμενον)...

Είστε τόσο προβλέψιμοι εσείς οι χαϊεντάδες ρε παιδιά... :114:
 


Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: high end φυκια....

Σου παραθετω κυριε,τον κωδικο του ηχειου με τις κακες κορνες και τον κακο ηχο.JBL K2S 9800SE,ψαξε να το δεις(μονο να το δεις,γιατι ουτε το εχεις ακουσει ποτε,ουτε προκειτε να το ακουσεις,μονο να το δεις μπορεις)και την αποψη σου κρατησε την για εσενα και μονο,γιατι δεν πειθεις!Αυτο το ηχειο ειναι μονο για Θεικα ακουσματα,και εσυ εισαι μονο ημιθεος οπως διατινεσαι.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: high end φυκια....

λοιπον μιας και εχω ακουσει μερικα ηχεια , θα περιοριστω οτι οι κορνες εχουν ορκισμενους εχθρους και φιλους.
Οπως και τα κλιπς, με μια διαφορα τα κλιπς ειναι τα #1 ηχεια σε πωλησεις ,τυχαιο ? μαλλον οχι.
Οσο αφορα τις κορνες σιγουρα δεν παιζουν ολες τα ιδια και σιγουρα τα συνοδα τους ειναι ζωτικα προς την αποδοση τους.
Οσο αφορα τα jb's θα ελεγα οτι τυχαια δεν φορα τουιτερ βυρηλιου.Περα απο την αποδοση της κορνας (ειναι καθαρα τι σου αρεσει) το συγκεκριμενο ηχειο εχει κατι που σπανια συνανταμε .Αληθοφανεια μοναδικη , εντασεις απλησιαστες.
Απο αυτα τα λιγα ηχεια ανω των 25κ που εχω ακουσει αυτα ηταν τα καλυτερα.Προσωπικη μου γνωμη βεβαια.
Ο καθενας ακουει κρινει και πσωνιζει οπως θελει.
Παντως πιστευω οτι μετα απο ενα τετοι ηχειο δυσκολα καποιος να παει αλλου.Α και καμμια ακροαση γεμικως δεν βλαπτει .
 

Μηνύματα
1.644
Reaction score
140
Re: Απάντηση: high end φυκια....

Tα εχεις ακουσει ολα τα ηχεια κορνας για να τα απαξιωνεις ετσι?Εισαι τοσο απολυτος?
Κάνεις κι εσύ κάτι ερωτήσεις...:139:
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.290
Reaction score
856
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: high end φυκια....

Μα Γιωργο μου δεν αναφερομαι για τα δικα μου γουστα,εγω ηξερα τι πηρα και δεν τα αλλαζω για κανενα αλλο ηχειο στον κοσμο.Αναφερομαι στην λανθασμενη αποψη, που καποιοι καταδικαζουν συλιβδιν ολα τα ηχεια κορνας,και μεταφερουν αρνητικες εντυπωσεις στον κοσμο, για τον τυπο αυτων των ηχειων!
Ο φανατισμός δεν δίνει τη δυνατότητα να δούμε και πιο πέρα.

Μπορεί στα αυτιά σου, στο χώρο σου, να είναι τα ιδανικά, όμως δεν σημαίνει ότι είναι και τα καλύτερα. Αλλιώς θα τα είχαμε πάρει όλοι

Σίγουρα οι κόρνες έχουν διαφορετική φιλοσοφία που σε κάποιους αρέσει σε κάποιους όχι.

Σε πληθώρα μουσικών οργάνων δεν νομίζω ότι θα περάσει περισσότερες πληροφορίες απο ένα σοβαρό τουίτερ.
 

Μηνύματα
931
Reaction score
81
Απάντηση: high end φυκια....

Σκοπος ειναι το χομπυ να μας ενωνει:105:Ο καθενας ακουει με τον δικο του τροπο αλλα ειναι κακο να μαλωνουμε για τα κωλομηχανηματα:121:
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Re: Απάντηση: high end φυκια....

Κάνεις κι εσύ κάτι ερωτήσεις...:139:
Φιλε μου καλησπερα, για να απαξιωνεις ΟΛΑ τα ηχεια κορνας πρεπει να τα εχεις ακουσει ΟΛΑ!Εγω στην θεση του θα φυλαγα μια "πισινι".
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.224
Reaction score
20.949
Απάντηση: high end φυκια....

Σου παραθετω κυριε,τον κωδικο του ηχειου με τις κακες κορνες και τον κακο ηχο.JBL K2S 9800SE,ψαξε να το δεις(μονο να το δεις,γιατι ουτε το εχεις ακουσει ποτε,ουτε προκειτε να το ακουσεις,μονο να το δεις μπορεις)και την αποψη σου κρατησε την για εσενα και μονο,γιατι δεν πειθεις!Αυτο το ηχειο ειναι μονο για Θεικα ακουσματα,και εσυ εισαι μονο ημιθεος οπως διατινεσαι.


25 χιλιάδες λίρες για δυό χωνιά, ένα 15άρι γούφερ και μια κάσα nautilus wanna-be? Δεν είμαστε καλά μου φαίνεται... :114:

Δεν παίρνω καλύτερα την κάσα του πρώτου διδάξαντος; Που είναι φτιαγμένη έτσι, που τα αμερικανάκια ούτε στον ύπνο τους δεν έχουν δει. Άμα θελήσω κόρνες, υπάρχουν τα K+H.
 

Μηνύματα
1.644
Reaction score
140
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: high end φυκια....

Φιλε μου καλησπερα, για να απαξιωνεις ΟΛΑ τα ηχεια κορνας πρεπει να τα εχεις ακουσει ΟΛΑ!Εγω στην θεση του θα φυλαγα μια "πισινι".
τα εχει ακουσει στο YOUTUBE :137:
(καλησπέρα)
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: high end φυκια....

Ο φανατισμός δεν δίνει τη δυνατότητα να δούμε και πιο πέρα.

Μπορεί στα αυτιά σου, στο χώρο σου, να είναι τα ιδανικά, όμως δεν σημαίνει ότι είναι και τα καλύτερα. Αλλιώς θα τα είχαμε πάρει όλοι

Σίγουρα οι κόρνες έχουν διαφορετική φιλοσοφία που σε κάποιους αρέσει σε κάποιους όχι.

Σε πληθώρα μουσικών οργάνων δεν νομίζω ότι θα περάσει περισσότερες πληροφορίες απο ένα σοβαρό τουίτερ.
Οποιος τα εχει ακουσει εστω και στο σπιτι μου μπορει να παραθεσει τις αποψεις του.Για οποιους δεν το ξερουν θα μπορουσαν να το ψαξουν.Εχει και ενα μικρουλι σουπερ τουιτερ βυριλλιου καπου εκει ψηλα!Συμφωνω περι ηχητικων γουστων αναμφιβολα,αλλα δεν μπορεις να μηδενιζεις κατι που δεν γνωριζεις,και ποσο αλλο αυτον που το εχει επιλεξει.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: high end φυκια....

Σκοπος ειναι το χομπυ να μας ενωνει:105:Ο καθενας ακουει με τον δικο του τροπο αλλα ειναι κακο να μαλωνουμε για τα κωλομηχανηματα:121:

δυστυχως η φαγωμαρα ειναι ελληνικο phenomenon
οσο αφορα τις κορνες δεν μπορουμε να πουμε οτι φταινε αυτες και μονο.Και καθε κορνα δεν παιζι τα ιδια.Καλο θα ειναι λοιπν να ακουσουμε οσο πιο πολλς κορνες για να εχουμε αποψη.
Γνωμη μου παντα
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: high end φυκια....

. Άμα θελήσω κόρνες, υπάρχουν τα K+H.
μονο στο tweeter Και μονο για να μειωνει (οριζοντιο οβαλ σχημα) τις αντανακλασεις των υψηλων στην κονσολα.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.290
Reaction score
856
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: high end φυκια....

Οποιος τα εχει ακουσει εστω και στο σπιτι μου μπορει να παραθεσει τις αποψεις του.Για οποιους δεν το ξερουν θα μπορουσαν να το ψαξουν.Εχει και ενα μικρουλι σουπερ τουιτερ βυριλλιου καπου εκει ψηλα!Συμφωνω περι ηχητικων γουστων αναμφιβολα,αλλα δεν μπορεις να μηδενιζεις κατι που δεν γνωριζεις,και ποσο αλλο αυτον που το εχει επιλεξει.
Που και τι μηδενίζω; και δη εσένα! που ούτε καν σε ξέρω και ούτε έχω δώσει τέτοια εικόνα και δικαίωμα.

αφήνω έξω το τι γνωρίζω.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.224
Reaction score
20.949
Απάντηση: high end φυκια....

... σοβαρά τώρα, και εδώ που τα λέμε δηλαδής, κόρνα με 30 χιλιάρικα δεν είναι high end! Το high end στις κόρνες ξεκινάει τουλάχιστον από τα 100 χιλιάρικα και πάνω, άσε που πρέπει να είναι φτιαγμένες από ιρόκο, ανακυκλωμένο από τα καράβια του Wellington, για να πάρει τις σωστές χροιές! Πλαστικά χωνιά; Αμερικανοί, τί περιμένεις... :114:
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: high end φυκια....



25 χιλιάδες λίρες για δυό χωνιά, ένα 15άρι γούφερ και μια κάσα nautilus wanna-be? Δεν είμαστε καλά μου φαίνεται... :114:

Δεν παίρνω καλύτερα την κάσα του πρώτου διδάξαντος; Που είναι φτιαγμένη έτσι, που τα αμερικανάκια ούτε στον ύπνο τους δεν έχουν δει. Άμα θελήσω κόρνες, υπάρχουν τα K+H.
Γιατι να δωσεις τοσα χρηματα αν θες κορνες, πηγαινε παρε δυο αυτοκινητου αφου απο τετοια εχεις μαθει να ακους.Νομιζω?
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: high end φυκια....

Που και τι μηδενίζω; και δη εσένα! που ούτε καν σε ξέρω και ούτε έχω δώσει τέτοια εικόνα και δικαίωμα.

αφήνω έξω το τι γνωρίζω.
Δεν αναφερθηκα σε εσενα φιλε μου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.179
Μηνύματα
2.891.568
Members
38.003
Νεότερο μέλος
Periklis1987
Top