new runco ls 5

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Απάντηση: new runco ls 5

Πραγματικά χθές ο Μανώλης έκανε εξαιρετική δουλειά.
Εμεινα εξαιρετικά ευχαριστημένος απο το επίπεδο της επαγγελματικής του δουλειάς κάτι που είχε ως αντίκτυπο και στο αποτέλεσμα. Και επειδή θυμάμαι όλα τα στάδια της δουλειάς του μέχρι σήμερα, είμαι βέβαιος οτι πραγματικά σήμερα βρίσκεται σε ενα επίπεδο μόνος του. :139:
Μπράβο.
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Απάντηση: new runco ls 5

Για τον Mr Pattern τι να πω;
Οτι και να πω είναι λίγο.
Να χαιρόμαστε το φουτλαμπερτίδη συντονιστή μας και αφού δεν του έριξε κανένα eye one στο κεφάλι χθές ο Mr. Calibation φτηνά τη γλύτωσε.
Εγω ήθελα να τον κουτουπώσω για άλλο λόγο....για να του φάω τη Pizza !!!
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: new runco ls 5

Εγω ήθελα να τον κουτουπώσω για άλλο λόγο....για να του φάω τη Pizza !!!

Ναι καλά, λες και δεν μου την έφαγες τελικά, κι όχι μόνο τη δική μου! :137:

Δηλαδή ρε Βάγγο, αν αργούσαμε λίγο ακόμα, εγώ κι ο Μανώλης δεν θα βρίσκαμε ούτε τις κούτες από τις τρεις πίτσες!!! :111: :204:
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Απάντηση: new runco ls 5

Η προσωπική μου εκτίμηση όμως για τη προσέγγιση ρύθμισης των δύο βιντεοπροβολέων είναι διαφορετική.

Ο Runco έχει δύο σκαλές φωτεινότητας, την Economy και τη Standard ενώ ο Sony Low & High. Πολύ σωστα ο Sony επιλέχθηκε στη θέση High στην οποία προβάλει με δύναμη στις 92" της Stewart.
Όμως για να έρθει κοντα ο Runco επιλέχθη απο το δίδυμο Μ.Κ. και Π.Β να πάιξει στη θέση Low που δεν δείχνει ρωμαλέος.

Sorry guys, το ζητούμενο δεν είναι να βάλετε π.χ. κόφτη στα 200 Km/h σε μια Aston Martin για να δούμε πως συμπεριφερεται σε αυτη τη ταχύτητα σε κόντρα με μια BMW.
Αφού έχει την επιπλέον δύναμη, γιατι να μην τη δούμε όλη;

Θα έχει επιπλέον ANSI, θα έχει επιπλέον δύναμη χρώματος μπορεί και να έχει χειρότερα μαύρα στα χαμηλά....
Οk, δεκτόν πρέπει να το δούμε. :132:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: new runco ls 5

Sorry guys, το ζητούμενο δεν είναι να βάλετε π.χ. κόφτη στα 200 Km/h σε μια Aston Martin για να δούμε πως συμπεριφερεται σε αυτη τη ταχύτητα σε κόντρα με μια BMW.
Αφού έχει την επιπλέον δύναμη, γιατι να μην τη δούμε όλη;

Θα έχει επιπλέον ANSI, θα έχει επιπλέον δύναμη χρώματος μπορεί και να έχει χειρότερα μαύρα στα χαμηλά....
Οk, δεκτόν πρέπει να το δούμε. :132:

Μην ανησυχείς, κάποια στιγμή στην παρουσίαση, η λάμπα του Runco θα μπει στη θέση standard για να μπορέσουν όλα τα μέλη να δουν τα «γκάζια» του προβολέα! :126:

Απλά σε ένα συγκριτικό, δεν μπορείς να συγκρίνεις δύο προβολείς που απέχουν πολύ στην αποδιδόμενη φωτεινότητα, δεν βγαίνουν σωστά συμπεράσματα. :203:

Νομίζω ότι δεν αμφισβητείται από κανέναν ότι ο Runco μπορεί να φωτίσει μεγαλύτερο κάδρο από τον Sony...
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: new runco ls 5

Μπραβο σε ολους σας....

Για το Μανωλιο τα γνωστα....:624:

Για τον Βογιατζακη τα ιδια :116:....ευτυχως πουν τον εβαλε στην θεση του ο Μανωλιος και εκανε την δουλεια του ησυχα...

Για τον Βαγγελη τι να πω...
Μονο το μηνυμα που εγραψε φτανει..:444:
Πραγματικά χθές ο Μανώλης έκανε εξαιρετική δουλειά.

Εμεινα εξαιρετικά ευχαριστημένος απο το επίπεδο της επαγγελματικής του δουλειάς κάτι που είχε ως αντίκτυπο και στο αποτέλεσμα. Και επειδή θυμάμαι όλα τα στάδια της δουλειάς του μέχρι σήμερα, είμαι βέβαιος οτι πραγματικά σήμερα βρίσκεται σε ενα επίπεδο μόνος του.

Μπράβο.

Και ενα μεγαλο Μπραβο σε εμενα :137: που εγινα "κακος" για να να γινει ενα καλο συγκριτικο....review...
Και για να γινει αυτο σωστα θα πρεπει να γραψουν τις αποψεις τους ο Μανωλης και ο Βαγγελης σαν ISF Calibration....και μετα οι υπολοιποι..
Οποτε περιμενω να διαβασω....!!!!
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Απάντηση: new runco ls 5

Καταρχήν, να συγχαρώ τον Μανώλη Καστρουνή για το φοβερό calibration των δύο προβολέων. Και με δύο διαφορετικούς αισθητήρες παρακαλώ, και για τους δύο προβολείς! Χρησιμοποιήθηκαν τόσο ο Chroma 5 όσο και ο Eye One Pro. :126:
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Φυσικά Παναγιώτη ξέχασες να αναφέρεις το mini συγκριτικό μεταξύ του δικού μου 813(φωτόμετρου) και του δικού σου που είχε μια απόκλιση τής τάξης του 20% μετρώντας 100% λευκού ενώ ήταν και ποιο αναίσθητο στην μέτρηση μαύρου.

Πάντως περάσαμε όμορφα και νομίζω ότι όσοι παρευρεθούν στην άμεση αντιπαράθεση 2 άξιων αντιπροσώπων κάθε σχολής θα το διασκεδάσουν και οι ίδιοι.
Δεν γίνονται τέτοιες μάχες κάθε μέρα.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Απάντηση: new runco ls 5

Πραγματικά χθές ο Μανώλης έκανε εξαιρετική δουλειά.
Εμεινα εξαιρετικά ευχαριστημένος απο το επίπεδο της επαγγελματικής του δουλειάς κάτι που είχε ως αντίκτυπο και στο αποτέλεσμα. Και επειδή θυμάμαι όλα τα στάδια της δουλειάς του μέχρι σήμερα, είμαι βέβαιος οτι πραγματικά σήμερα βρίσκεται σε ενα επίπεδο μόνος του. :139:
Μπράβο.
Σε ευχαριστώ Βαγγέλη για τα καλά σου λόγια. Μάλλον είχες καιρό να με δεις σε δράση.
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: new runco ls 5

Φυσικά Παναγιώτη ξέχασες να αναφέρεις το mini συγκριτικό μεταξύ του δικού μου 813(φωτόμετρου) και του δικού σου που είχε μια απόκλιση τής τάξης του 20% μετρώντας 100% λευκού ενώ ήταν και ποιο αναίσθητο στην μέτρηση μαύρου..
Οταν του τα ελεγα δεν με πιστευε.....:133:
Τουλαχιστον ειδε με τα ματια του και πιστευω να πιστηκε ...........και για το φωτομετρο αλλα και την βαθμονομιση που εγινε με δυο διαφορετικα μετρητικα...

Αν ηταν να δειχνουν ολα τα μηχανακια το ιδιο τοτε δεν θα υπηρχε Βαγγελης - Μανωλης, διαθετωντας εξιδικευμενο εξοπλισμο για να εχουν ενα οσο το δυνατον ποιο σταθερο και αξιοπιστο αποτελεσμα....

Επισης θα πρεπει να μπει και στο θεμα που ανοιξε ο Παναγος σχετικα με τις μετρησεις φωτομετρου απο χομπυστες ετσι ωστε να ξερουν τι παιρνουν και ποσο αξιοπιστο μπορει να ειναι...
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.205
Reaction score
2.879
Απάντηση: new runco ls 5

Σε ευχαριστώ Βαγγέλη για τα καλά σου λόγια. Μάλλον είχες καιρό να με δεις σε δράση.
Ναι-κανένα τρίμηνο:135:

Βρε Μανώλη εσείς δεν κάνατε παρέα την ''κορυφαία ρύθμιση'' στον τυχερό ''Zizik''-κατά κόσμο Δημήτρη;;;:139:

Τουλάχιστον εδώ στις 12-7 ανέβηκε το θέμα:137:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: new runco ls 5

Φυσικά Παναγιώτη ξέχασες να αναφέρεις το mini συγκριτικό μεταξύ του δικού μου 813(φωτόμετρου) και του δικού σου που είχε μια απόκλιση τής τάξης του 20% μετρώντας 100% λευκού ενώ ήταν και ποιο αναίσθητο στην μέτρηση μαύρου.

Θα το έγραφα Μανώλη, δεν σου το είπα άλλωστε μόνος μου ότι θα το έκανα; Άλλωστε εγώ δεν επεδίωξα να συγκρίνω τις μετρήσεις φωτεινότητας που θα απέδιδαν τα δύο φωτόμετρα; Μου είπες ότι πλήρωσες ένα σκασμό λεφτά για το καλιμπράρισμα του δικού σου CA813, και φυσικά ήμουν περίεργος να δω τις διαφορές ανάμεσά τους. :126:

Απλά περίμενα να αναφερθώ πιο αναλυτικά στο άλλο θέμα που έχω ανοίξει για τις μετρήσεις που μπορεί να κάνει κάποιος με ένα φωτόμετρο. Ούτως ή άλλως δεν υπαρχει καμία απολύτως περίπτωση να πληρώσει ένας απλός χομπίστας αυτά τα χρήματα για να καλιμπράρει με τον ίδιο τρόπο το δικό του CA813.
 

Μηνύματα
13.217
Reaction score
10.521
Για πείτε τώρα για την απόκλιση του 813 φωτομέτρου!

EDIT: Άργησα να κάνω refresh.

Δηλαδή έχετε το ίδιο φωτόμετρο, ο μεν καλιμπραρισμένο, ο δε ακαλιμπράριστο; Και είχαν τόση διαφορά; (20%);
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Απάντηση: new runco ls 5

Λοιπόν σαν τυράκι, θα σας πω μόνο αυτό: ο Μανώλης κατάφερε μετά το calibration των δύο προβολέων, να τους κάνει να παίζουν σχεδόν το ίδιο, σε σημείο που πραγματικά να αναρωτιέσαι ποιος είναι ποιος βλέποντάς τους! :111:
Να διευκρινίσω κάτι που θεωρώ σημαντικό.
Ο κάθε ένας προβολέας ρυθμίστηκε μόνος του και στο τέλος της όλης διεργασίας έγινε το Α-Β για να δούμε τις όποιες διαφορές.
Δεν φτιάξαμε τον ένα να δείχνει το ίδιο με τον άλλον.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.321
Reaction score
99.206
Απάντηση: new runco ls 5

Να διευκρινίσω κάτι που θεωρώ σημαντικό.
Ο κάθε ένας προβολέας ρυθμίστηκε μόνος του και στο τέλος της όλης διεργασίας έγινε το Α-Β για να δούμε τις όποιες διαφορές.


:111::111::111::111:
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Απάντηση: new runco ls 5

Ναι-κανένα τρίμηνο:135:

Βρε Μανώλη εσείς δεν κάνατε παρέα την ''κορυφαία ρύθμιση'' στον τυχερό ''Zizik''-κατά κόσμο Δημήτρη;;;:139:

Τουλάχιστον εδώ στις 12-7 ανέβηκε το θέμα:137:
Ετσι ακριβώς είναι.:116:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: new runco ls 5

Οταν του τα ελεγα δεν με πιστευε.....:133:
Τουλαχιστον ειδε με τα ματια του και πιστευω να πιστηκε ...........και για το φωτομετρο αλλα και την βαθμονομιση που εγινε με δυο διαφορετικα μετρητικα...

Αν ηταν να δειχνουν ολα τα μηχανακια το ιδιο τοτε δεν θα υπηρχε Βαγγελης - Μανωλης, διαθετωντας εξιδικευμενο εξοπλισμο για να εχουν ενα οσο το δυνατον ποιο σταθερο και αξιοπιστο αποτελεσμα....

Επισης θα πρεπει να μπει και στο θεμα που ανοιξε ο Παναγος σχετικα με τις μετρησεις φωτομετρου απο χομπυστες ετσι ωστε να ξερουν τι παιρνουν και ποσο αξιοπιστο μπορει να ειναι...

Κώστα, ειλικρινά λυπάμαι φίλε, αλλά τα μηνύματά σου που απευθύνονται προς εμένα, είναι πολύ πικρόχολα το τελευταίο διάστημα. Εάν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, είναι καθαρά δικό σου το πρόβλημα.

Σε αυτό το κλίμα δεν υπάρχει πλέον έδαφος για γόνιμο διάλογο ανάμεσά μας. Οπότε μπορείς να γράφεις ότι θέλεις για μένα, απλά δεν απαντώ πλέον, όχι τουλάχιστον μέχρι να αλλάξει αυτό το κλίμα... :126:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: new runco ls 5

Για πείτε τώρα για την απόκλιση του 813 φωτομέτρου!

EDIT: Άργησα να κάνω refresh.

Δηλαδή έχετε το ίδιο φωτόμετρο, ο μεν καλιμπραρισμένο, ο δε ακαλιμπράριστο; Και είχαν τόση διαφορά; (20%);

18% για την ακρίβεια, έδειχνε παραπάνω φωτεινότητα το δικό μου CA813 από του Μανώλη...
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Απάντηση: Re: new runco ls 5

Για πείτε τώρα για την απόκλιση του 813 φωτομέτρου!

EDIT: Άργησα να κάνω refresh.

Δηλαδή έχετε το ίδιο φωτόμετρο, ο μεν καλιμπραρισμένο, ο δε ακαλιμπράριστο; Και είχαν τόση διαφορά; (20%);
Αυτό ακριβώς. Το ένα είναι καλιμπραρισμένο κατά Nist ενώ το άλλο όχι.
Υπάρχει διαφορά στο αποτέλεσμα αλλά και στην τσέπη.
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: new runco ls 5

Ούτως ή άλλως δεν υπαρχει καμία απολύτως περίπτωση να πληρώσει ένας απλός χομπίστας αυτά τα χρήματα για να καλιμπράρει με τον ίδιο τρόπο το δικό του CA813.

Μην το λες αυτο....ποτε μην λες ποτε...:112:

Μεγαλη μπουκια φαε...μεγαλο λογο μην λες..:112:
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: new runco ls 5

Κώστα, ειλικρινά λυπάμαι φίλε, αλλά τα μηνύματά σου που απευθύνονται προς εμένα, είναι πολύ πικρόχολα το τελευταίο διάστημα. Εάν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, είναι καθαρά δικό σου το πρόβλημα.
Το αντιθετο θα ελεγα.....

Νομιζω οτι σου εχω αποδειξει οτι συμβαινει το αντιθετο με χειροπιαστα πραγματα.......

Μηπως σκεφτεσε τελειως αναποδα.....

Παντα ετσι εγραφα και γραφω......

Ειμαστε off ομως και καλο ειναι να μεινει εδω.....
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.892
Μηνύματα
2.921.696
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top