Στην γωνια του antkots

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Nice company

Η ωραία παρέα χτες το βράδυ στο πολύ καλόγουστο και μεγάλο σαλόνι του Αντώνη:



 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Dinner is ready!

και το τραπέζωμα που μας ετοίμασε ο ευγενέστατος οικοδεσπότης μας, με μια πρώτη δόση Χριστουγέννων:





Sorry, οι φωτο είναι λίγο... "κουνημένες", αλλά...








... και τι δε κουνιόταν σ' αυτό το σπίτι όταν παίζανε τα JBL... :137:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Στην γωνια του antkots

Ο χώρος έχει επιφάνεια 110 τ.μ. και ύψος 2,9μ.

Τα ηχεία βρίσκονται σε απόσταση 3,8μ. μεταξύ τους και η θέση ακρόασης είναι στα 5μ. περίπου. Το sub δεν χρησιμοποιήθηκε.

Λίγα comments από την ακρόαση θα βάλω το απογευματάκι...
 

Μηνύματα
3.345
Reaction score
460
Απάντηση: Στην γωνια του antkots

Ο χώρος έχει επιφάνεια 110 τ.μ. και ύψος 2,9μ.

Τα ηχεία βρίσκονται σε απόσταση 3,8μ. μεταξύ τους και η θέση ακρόασης είναι στα 5μ. περίπου. Το sub δεν χρησιμοποιήθηκε.

Λίγα comments από την ακρόαση θα βάλω το απογευματάκι...
Στο ζουμι λοιπον...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
JBL Everest DD55000

Από JBL έχω τις παρακάτω ακουστικές εμπειρίες:

Digital: Esoteric X–05 SACD/CD player
Preamplifier: Nakamichi CA–7 (vintage)
Amplifier: Nakamichi PA–7 stereo (vintage)
Speakers: JBL Everest DD55000 (vintage)





Σύστημα που ανήκει στον Ακη Μιχαλόπουλο.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
JBL 250 TI classic

CD Player: Nakamichi MB-3
Preamplifier: Mark Levinson 26S
Amplifier: Mark Levinson 23S
Speakers: JBL 250 TI classic









Σύστημα που ανήκει στον Θόδωρο Καντζάβελο.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
JBL Everest

Και βέβαια τελευταία, είχα την συγκλονιστική εμπειρία του JBL Everest, οδηγούμενα από Mark Levinson Νο 35 mono-blocks στην Εκθεση High End:





τα Κ2 δεν τα ακουσα (αντίστοιχο μοντέλο του ηχείου του Αντώνη)
 

Μηνύματα
3.345
Reaction score
460
Απάντηση: JBL Everest DD55000

Από JBL έχω τις παρακάτω ακουστικές εμπειρίες:

Digital: Esoteric X–05 SACD/CD player
Preamplifier: Nakamichi CA–7 (vintage)
Amplifier: Nakamichi PA–7 stereo (vintage)
Speakers: JBL Everest DD55000 (vintage)





Σύστημα που ανήκει στον Ακη Μιχαλόπουλο.
Εχω την εντυπωση οτι ο 7αρης ο τελικος δεν πρεπει να τα οδηγει σωστα.Τον ειχα με κατι jbl 4412 s/m και δεν.....Τωρα Χρηστο μου εσυ τα εχεις ακουσει ολα τα προαναφερθεντα και νομιζω οτι εχεις κατασταλαγμενη αποψη,οποτε αναμενουμε κριτικες και εντυπωσεις.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
14.039
Reaction score
35.265
Συγγνωμη κιολας αλλα οχι κ συγκλονιστικη η εμπειρια με τα JBL στην εκθεση...
Του Αντωνη χωρις να τα εχω ακουσει πολυ πιθανον να παιζουν κ καλυτερα...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Στην γωνια του antkots

Θα σε παρέπεμπα στο meeting του A.C.A. ( http://aca.gr/meet08-3.htm ) αλλά, για τους γνωστους λόγους, το ACA.GR δεν δουλεύει...

Κάνω λοιπόν quote:

Meeting held on 15 Mar 08 @ Akis Michalopoulos
Comments by Dionisios Plarinos

Us audiophiles are by nature curious and on the edge with an unquenchable desire of greater musical gratification and constant refinement of our audio system.

Our friend Iakovos bears no exception to this rule. Just when he thinks he has reached his ultimate "musical ecstasy" with the B&W matrix, another model rises on the horizon that resets the standards on the audio chart, promising higher levels of musical wonder and fulfillment on this never ending quest for the ultimate audio play-back system.

Most A.C.A. members honored his invitation for an evening that promised exceptional demonstrations of different musical performances and the opportunity to taste the culinary skills of his wonderful wife Mary who is also the person behind this tastefully decorated home environment.

Each one of us stood in awe at the sight of the two vintage audio speakers by JBL Everest limited edition as only 500 pairs (according to our host) were made in the beginning of the 80's. A high sensitivity horn loaded 3 way speaker system featuring a compression driver, a super tweeter and a hard edge 15 inch woofer.

It's ok to drool. This pair has recently arrived from Japan and its probably the only one of its kind available here in Greece. Iakovos told us that there are only three (3) in Europe!

Indeed, a sight to behold. An architectural statement of the audio arts that demands serious attention and respect. I consider myself privileged to be able to audition these particular speakers whose powerful, intimidating physical presence and rare beauty, dominates all decor and overshadows every other component in the playback system.

Right from the start, the performance by Rebecca Pidgeon exposed the incompatibility problem between the solid state amplifier and the speakers. Something our host is quite aware of. These speakers being very revealing and efficient (100dB) demand high quality low power amplifier that bears virtues of quick tempo response and harmonic righteousness that in my opinion only a direct heated triode valve – such as the 300B - can offer. Stay away from solid-state amps.

Because of this slow in response amplifier, instruments lacked separation contributing to a confused soundstage of blurred dynamics, poor decaying of musical notes and in combination with a moderate - if not poor - impulse/agility of the low driver there was an occasional layer of fog in the sound. But only for brief moments where the performance was demanding of the amplifier.

For example; in the List Rapsodies by M. Campanella the piano performance - in this case - is very demanding in terms of quality valve amplifier where the harmonic structure of musical notes is of paramount importance. But, the combination of the Micro Seiki, Dynavector flagship XV1S cartridge / tonearm / phono and the Everests saved the show.

The effect was so lifelike and musically involving, notes developed and decayed through the air with such integrity in transparency and dynamic range that raised the goose bump factor off the charts.

Individual instruments, voices and orchestra size as a whole moved across the room in a homogenous sound wave reminding us of a point source design or even the distinctive coherence of a full range driver. (Mr. Vlahos was the first to observe and comment on this).

D. Krall's warm passionate voice was projected with such dimension, clarity and profound articulation that such presence is rarely found in an audio playback system.

The same can be said for the classical performance by B. Terfel or even to a greater extend R. Fleming soprano whose resonant, controlled vocal crescendos demonstrated a legato of musical texture and emotional impact of such magnitude that is hardly encountered even in a live performance.

Music Program Highlights:

* REBECCA PIDGEON "GRANDMOTHER" PURE DSD - CHESKY RECORDS
* DIANA KRALL "THE GIRL IN THE OTHER ROOM" LP VERVE
* DAVE BRUBECK/GERRY MULLIGAN/PAUL DESMOND "KOTO SONG" RECORDING OCTOBER 1972 IN OLUMPIA THEATRE - PARIS MOBILE FIDELITY ULTRADISC
* RAY BROWN & L. ALMEIDA LP DIRECT TO DISC FROM JETON NAH YOUN SUN
* "HEART OF GLASS" FROM "THIS IS K2 HD SOUND" 24 BIT/100 KHZ
* JHEENA LODWICK "IT'S NOW OR NEVER" 180 GR. LP MASTERING WITH JVC K2 TECHNOLOGY
* Classical
* YOLANDA KONTONASSIS ALAN HORHANESS "CONCERTO FOR HARP AND STRING OP.267" TELARC SACD
* G. F. HANDEL "SARABANDE POUR CORDES ET BASSE CONTINUE" ENREGISTRE A 1984 A L'EGLISE EVANGELISTE ALLEMANDE A PARIS AVEC PCM 80 TELEFUNKEN
* BRUN TERFEL BASS - BARITONE "TANNHAUSER" - WAGNER RECORDING FROM MASTER TAPE TO CDR
* MICHAEL CAMPANELLA "LIST - RAPSODIES" LP PHILIPS 1964
* RENEE FLEMING SOPRANO "LA SONNAMBULA" BELLINI DECCA SACD

System: (Visit his updated audio system)

* Description: JBL EVEREST DD55000 speakers, driven by NAKAMICHI PA–7 amplifier and NAKAMICHI CA–7 preamplifier, using a MICRO SEIKI RX–1500 t/t and a DYNAVECTOR XV–1S cartridge (amplified by DYNAVECTOR P–75 phono stage) on a DYNAVECTOR DV–507mkII arm. Digital source used: ESOTERIC X–05 SACD/CD player.
* Wiring: Acrolink 7N–D5000 & Shunyata Altair for interconnects and Mexcel S-10000 for speaker cables.
* Power cables/Electr. install.: Cardas Golden reference, Acrolink PC–4030, Shunyata Anaconda VX, plugged in a Hydra Model 8 power conditioner.

There is a lot more to be said about this heavenly speakers but I'd rather leave it for another session. I have this strong feeling that our friend and host of this night's event is about to explore the wonderful world of thermionics and when he does and feels ready he'd call back, only this time we'd better be prepared for a trip "beyond the beyond", into a world of such "musical ecstasy" that words cannot describe.

He'd show us what this rare pedigree of vintage Everests can do to our ever - insatiable "aural matrix". As for me, I will make post-audition arrangements with my shrink.

In closing this review, I'd like to thank Iakovos and Mary for their warm and friendly hospitality. Mary's cooking skills are outstanding. It was wonderful and I'm certainly looking forward to see them again very-very soon.
Ο συγγραφέας του άρθρου είναι λάτρης των ενισχυτών λάμπας - είναι προφανές αυτό... :142:

Προσωπικά το άκουσμα θυμάμαι ότι μου άρεσε πάρα πολύ και δεν διέγνωσα κάποια δυσκολία του ενισχυτή σε νορμάλ εντάσεις...

Στις εντάσεις που άκουσαμε το δικό σου Αντώνη, σίγουρα ο Nackamichi θα κλιπάριζε... :138:
 

Μηνύματα
3.345
Reaction score
460
Απάντηση: Re: Στην γωνια του antkots

Συγγνωμη κιολας αλλα οχι κ συγκλονιστικη η εμπειρια με τα JBL στην εκθεση...
Του Αντωνη χωρις να τα εχω ακουσει πολυ πιθανον να παιζουν κ καλυτερα...
Πραγματι,τα 66000 στη εκθεση ειχαν διαφορα θεματα,στησιματος και χωρου τα κυριοτερα,αλλα γενικως ενω το 66οοο ειναι ενα απιστευτο ηχειο ειναι πολυ δυσκολο σε ολα τα επιπεδα.
Ας πιασουμε το θεμα της οδηγησης,εγω παιζω με 1300 βατ κορυφης και τα 9800 τα ρουφανε αβιαστα,τα 66000 θελουν 4 τεμ 28β για να ξεδιπλωσουν τις αρετες του,επειτα ειναι θεμα χωρου οταν βαρανε 4 τεμ 15 ιντσων.
Ο δικος μου χωρος που εχω το συστημα ειναι περιπου στα 140 τ.μ με θεση ακροασης τα 5.70 μετρα και τα 9800 τον τσακιζουν στην κυριολεξια.
Ποσο χωρο πρεπει να θελουν τα 66000 για να παρεις τα μεγιστα?Παντως σιγουρα μεγαλυτερο απο τον δικο μου.
Ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο εως αδυνατον πιστευω, υπο φυσιολογικες συνθηκες να παρεις το 100% των εβερεστ.
Τωρα εαν καποιος εχει την διαθεση να κατσει,και νοητα να απομονωσει τον χωρο που επαιζαν στην εκθεση τα εβερεστ και προσπαθησει να παρει μονο τις χροιες και τα ακουσματα του ηχειου αυτου (πραγμα πολυ δυσκολο για τον καθενα μας αλλα οχι αδυνατον,θελει προπονημενο αυτι και φαντασια,δεν ξερω εαν γινομαι κατανοητος)τοτε μονο θα καταλαβει περι τινος προκειται,αυτο νομιζω εκτιμα και ο Χρηστος με την τοποθετηση του αυτη.
 

Μηνύματα
3.345
Reaction score
460
Απάντηση: Στην γωνια του antkots

Θα σε παρέπεμπα στο meeting του A.C.A. ( http://aca.gr/meet08-3.htm ) αλλά, για τους γνωστους λόγους, το ACA.GR δεν δουλεύει...

Κάνω λοιπόν quote:



Ο συγγραφέας του άρθρου είναι λάτρης των ενισχυτών λάμπας - είναι προφανές αυτό... :142:

Προσωπικά το άκουσμα θυμάμαι ότι μου άρεσε πάρα πολύ και δεν διέγνωσα κάποια δυσκολία του ενισχυτή σε νορμάλ εντάσεις...

Στις εντάσεις που άκουσαμε το δικό σου Αντώνη, σίγουρα ο Nackamichi θα κλιπάριζε... :138:
Ο stasis 7 ηταν 2Χ 200 βατ στα 8 ωμ,για αυτο ρωταω Χρηστο.
Τα jbl 4412 s/m (150 βατ το καθε ενα,τζιμπιελισια βατ) παντως τα υποοδηγουσε,και αναγκαστηκα και εριξα 2 τεμ adcom 555mk2 τους οποιους και μονομπλοκαρισα (600 βατ εκαστος) και ειδα το φως μου,τελος παντων πηρα το 100% των 4412.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Music Highlights

ΟΚ!

Λοιπόν, είναι αλήθεια ότι μακρόχρονη ακρόαση δεν κάναμε χθες γιατί... πιάσαμε και τη συζήτηση για τα παλιά και τα καινούργια, θάψαμε 5-6, αναφερθήκαμε και λίγο στα πολιτικά, διευκρινίσαμε ότι διπλό λογαριασμό έφτιαξα μόνον στο AVSite (ΚΑΙ ΟΧΙ στο AVForum) και αυτό λόγω ειδικών συνθηκών που κάποτε πιστεύω θα γίνει ένας (εδώ συγχωνεύονται επιχειρήσεις, 2 usernames δεν μπορούν? :143:)

Η μουσική που ακούσαμε (από τα δικά μου):

  1. DISCOVERY & MUSIC for CHRISTMAS 'The night of the star' (Wilson Audiophile WCD-806/8419, CD)
  2. BLUESIANA II 'Tribute to Art' (Windham Hill Jazz 01934 10133-2, CD)
  3. Tchaikovsky 1812 Festival Overture (Mercury Living Presence, 434 360-2 ADD)
  4. Various recordings copied on CD from Direct Cut vinyls

Ενα είναι βέβαιο:
Το σύστημα του Αντώνη είναι πρωταθλητής Βαλκανίων στις υψηλές εντάσεις χωρίς stress...

Και ένα δεύτερο είναι βεβαιο:
Ο Αντώνης πολύ σύντομα θα χρειαστεί την βοήθεια ενός καλού ΩΡΛ... :137:
 

Μηνύματα
3.345
Reaction score
460
Απάντηση: Στην γωνια του antkots

Χρηστο η αποψη σου για το συστημα μου ειναι σεβαστη και αξιολογησημη απο μερους μου.Να εισαι σιγουρος,οτι γραψεις θετικο η αρνητικο θα ειναι σεβαστο και εκτιμηταιο,οποτε προχωρα χωρις προκαταληψεις και ζορια.:142::142:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Στην γωνια του antkots

Στην αρχή ο Αντώνης με υποδέχτηκε με ένα δικό του CD, ένα σολο ντραμς σε καμια 120 dB ενταση και είπα εδώ τώρα ... θα αφήσω τις μεμβράνες μου!!! :111: :142:

Μετά βάλαμε το 1812 του Tchaikovsky και τα πήγε περίφημα!

Στο εκκλησιαστκο όργανο στο πρώτο CD η ησυχία και η ανάσα του ακροατηρίου ήταν εμφανής, παρά τις 2 οκτάβες που έλειπαν από το ηχητικό φάσμα...

Mέχρι 40 Hz κατεβαίνει το ηχείο, αν και ο μεγάλος χώρος του οικοδεσπότη μας βοηθησε από μόνος του να κατεβει και λίγο περισσότερο, οχι πάντως μέχρι 16 Hz που υπάρχει στο CD...

Η απόδοση του συστήματος στο δεύτερο και στο τέταρτο CD (με τα Direct cut) ήταν πολύ ζωντανή, δυναμική και συγχρόνως ευχάριστη.

Θέλω να τονίσω ότι η ασύμμετρη τοποθέτηση των ηχείων (δεξιά τοίχος - αριστερά χάος...) δεν φάνηκε να είναι μειονέκτημα για αυτό το ηχείο, αν και σίγουρα θα απέδιδε καλύτερα με μία συμμετρική τοποθέτηση πλάγια και πίσω...
Σε αυτό αποδίδω και την πολύ μικρή έλλειψη βάθους σκηνής (το ένα ηχείο πίσω εβλεπε το rack ενώ το άλλο έβλεπε επίσης χάος...)

Αυτά είναι τα φτωχά μου comments, όσο μπόρεσα να εκτιμήσω το σύστημα του Αντώνη - θα έλεγα δε επιπρόσθετα ότι ο πρωταγωνιστής ίσως να μην ήταν το ηχείο αλλά... οι θηριώδεις Bryston...

Φίλε Αντώνη, να χαίρεσαι την οικογένεια σου το ωραίο σου σπίτι (με σχεδόν ένα ζευγάρι JBL σε κάθε δωμάτιο...) και να απολαμβάνεις για χρόνια το σύστημα σου!

Σου εύχομαι επίσης να αξιοποιήσεις στα υψηλα στανταρντ του συστήματος σου την βινυλιακή σου δισκοθήκη... :126:
 


Μηνύματα
3.345
Reaction score
460
Απάντηση: Στην γωνια του antkots

Στην αρχή ο Αντώνης με υποδέχτηκε με ένα δικό του CD, ένα σολο ντραμς σε καμια 120 dB ενταση και είπα εδώ τώρα ... θα αφήσω τις μεμβράνες μου!!! :111: :142:

Μετά βάλαμε το 1812 του Tchaikovsky και τα πήγε περίφημα!

Στο εκκλησιαστκο όργανο στο πρώτο CD η ησυχία και η ανάσα του ακροατηρίου ήταν εμφανής, παρά τις 2 οκτάβες που έλειπαν από το ηχητικό φάσμα...

Mέχρι 40 Hz κατεβαίνει το ηχείο, αν και ο μεγάλος χώρος του οικοδεσπότη μας βοηθησε από μόνος του να κατεβει και λίγο περισσότερο, οχι πάντως μέχρι 16 Hz που υπάρχει στο CD...

Η απόδοση του συστήματος στο δεύτερο και στο τέταρτο CD (με τα Direct cut) ήταν πολύ ζωντανή, δυναμική και συγχρόνως ευχάριστη.

Θέλω να τονίσω ότι η ασύμμετρη τοποθέτηση των ηχείων (δεξιά τοίχος - αριστερά χάος...) δεν φάνηκε να είναι μειονέκτημα για αυτό το ηχείο, αν και σίγουρα θα απέδιδε καλύτερα με μία συμμετρική τοποθέτηση πλάγια και πίσω...
Σε αυτό αποδίδω και την πολύ μικρή έλλειψη βάθους σκηνής (το ένα ηχείο πίσω εβλεπε το rack ενώ το άλλο έβλεπε επίσης χάος...)

Αυτά είναι τα φτωχά μου comments, όσο μπόρεσα να εκτιμήσω το σύστημα του Αντώνη - θα έλεγα δε επιπρόσθετα ότι ο πρωταγωνιστής ίσως να μην ήταν το ηχείο αλλά... οι θηριώδεις Bryston...

Φίλε Αντώνη, να χαίρεσαι την οικογένεια σου το ωραίο σου σπίτι (με σχεδόν ένα ζευγάρι JBL σε κάθε δωμάτιο...) και να απολαμβάνεις για χρόνια το σύστημα σου!
Χρηστο σε ευχαριστω πολυ!
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Στην γωνια του antkots

Ακουσαμε και Τζακινθα!:142:
... Α ναι! της οποίας έβλεπα το λάρυγγα... :127:

Ξέχασα επίσης κάτι να αναφέρω:
Άκούγοντας αυτό το ηχείο, δεν σου φαίνεται ότι ακους κόρνα... Και αυτό πάρτε το όπως θέλετε...
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.248
Απάντηση: Στην γωνια του antkots

Πολύ όμορφη παρουσίαση ενός από των κορυφαίων συστημάτων στο φόρουμ !!

σσ: @ incognito
Το πικάπ είναι για να μην ματιάζουμε τα υπόλοιπα :132:
 

Μηνύματα
3.345
Reaction score
460
Απάντηση: Στην γωνια του antkots

:142:
Πολύ όμορφη παρουσίαση ενός από των κορυφαίων συστημάτων στο φόρουμ !!

σσ: @ incognito
Το πικάπ είναι για να μην ματιάζουμε τα υπόλοιπα :132:
:142::142:
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.981
Μηνύματα
2.924.670
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top