κινεζικοι hi end eνισχυτες

Μηνύματα
364
Reaction score
4
ενα θεμα για τους πολλους ( και οντως καλους ) κινεζικους hi end ενισχυτες που κυκλοφορουν.

ναι μεν πολυ καλοι μερικοι , υπερκατασκευες με πολυ καλα χαρακτηριστικα, αλλα

οσους ενισχυτες κινεζικους εχω ακουσει ( εκτος απο υπερ-ελαχιστες εξαιρεσεις ) ,

παντα κατι λειπει. παντα μενω με ενα "αλλα".
ειλικρινα δε ξερω τι, κατι λειπει παντως, παντα!

ειναι καπως απροσδιοριστο. ισως θα μπορουσα να το πω "αδιαφορη μουσικη προσωπικοτητα", δε ξερω.

και δε ξερω αν συμφωνει καποιος μαζι μου, αλλα σχεδον ολοι ειναι λιγο λεπτοηχοι και πολυ "φωτεινοι". εκτος αν ειναι η δικη μου εντυπωση...

απο το μονο μηχανημα που δεν διαπιστωσα κατι τετοιο ηταν ενας CAV, ο οποιος μου αρεσε πολυ και ειχε πολυ σοβαρο ηχο και πολυ μα πολυ χαμηλη τιμη.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.733
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Να ακουσεις Xindak. Οι μονοι που εχουν audiophile χαρακτηριστικα, οδηγηση και τρομερες υψηλες με αναλυση αλλα ποτε επιθετικες λογω της λαμπας στην προενισχυση (6200, 6950). Απο CAV νομιζω Α8 ειχα ακουσει, και δεν τον αντεχα, σκετη τρανζιστοριλα. Οπως επισης τους Advance, δυναμη, αλλα "μηχανικα" μεσαια κ υψηλα.
Οι Cayin λυχνιας ειναι πολυ αξιολογοι στις τιμες που κινουνται, δεν εχουν αυτο τον γλυκερο ηχο της λυχνιας, παραμενουν προς το ουδετερο.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.733
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Εξαιρετικη εντυπωση μου εκαναν κ τα μονομπλοκ των 250W της Xindak του συμφορουμιτη Δημοκηδη, που οδηγουν τα Chario Ursa Major.
 

Μηνύματα
899
Reaction score
54
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Δεν είναι φυσικό μια βιομηχανία , που βασίζεται στην αντιγραφή, να παράγει από κακά έως καλά μηχανήματα; Αν συνυπολογίσουμε ότι πολύ συχνά χρησιμοποιούνται εξαρτήματα δικής τους κατασκευής, τα οποία δεν φημίζονται για την ποιότητά τους, τότε τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα. Δεν θέλω βέβαια να απαξιώσω τις προσπάθειες που κάνουν οι Κινέζοι, άλλωστε κάποιοι από αυτούς εξελίσσονται με πολύ ταχύ ρυθμό.
Θα διαφωνήσω όμως στον χαρακτηρισμό high end , που έχει γίνει πια του συρμού. High end ήταν και είναι τα μηχανήματα ψαγμένων κατασκευαστών, που κάποιες φορές, αποφάσισαν να μην υπολογίσουν το κόστος κατασκευής και την τελική τιμή του προϊόντος, αλλά να δημιουργήσουν! Και πολλές φορές έκαναν θαύματα.
Τώρα πώς ο όρος αυτός κατέληξε να σημαίνει λάμπες, κορδέλες και κινέζικα μηχανήματα δεν είναι περίεργο, αφού όταν το high end έγινε μόδα, κάποιοι αντιλήφθηκαν ότι έχει χρήμα και έγινε πραγματικό χάλι εντ.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.733
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Αν δειτε προσεκτικα το εσωτερικο ενος Xindak 6200, 6950 και διαβασετε την περιγραφη των υλικων που χρησιμοποιουνται μεσα, θα δειτε οτι τιποτα δεν ειναι custom. Απο τροφοδοτικα, πυκνωτες nichicon, tranzistor εξοδου toshiba, sanken κλπ, λυχνιες JJ , Electroharmonix , darlington, WBT, Alps κλπ, και γενικα οποιος μπορει να δει τι υλικα χρησιμοποιουνται σε καιρια σημεια του κυκλωματος, και ακομα περισσοτερο το σχεδιασμο, θα καταλαβει οτι οι εποχες που υπηρχαν μονο κοπιες μηχανηματων απο την Ευρωπη ειναι παρελθον.

Σημερα πολλα Ευρωπαικα ακριβα μηχανηματα ειναι πιο Κινεζικα απο τα κινεζικα οσον αφορα τα υλικα, στα οποια μηχανηματα η customια παει συννεφο και η φτωχη υλοποιηση ειναι κεκαλλυμενη πισω απο ενα φανταχτερο Made in UK label που πλεον κατασκευαζεται Κινα, Taiwan...

Ας ειμαστε λιγο ανοιχτομυαλοι κι ας κοιταμε την πραγματικοτητα απαλλαγμενοι απο τις προκαταλληψεις τους παρελθοντος. Η παγκοσμιοποιηση μπορει να εφερε τον ευτελισμο σε καποια προιοντα, αλλα εφερε και εξαιρετικα φθηνη ποιοτητα σε καποια αλλα.
 

Μηνύματα
899
Reaction score
54
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Αν δειτε προσεκτικα το εσωτερικο ενος Xindak 6200, 6950 και διαβασετε την περιγραφη των υλικων που χρησιμοποιουνται μεσα, θα δειτε οτι τιποτα δεν ειναι custom. Απο τροφοδοτικα, πυκνωτες nichicon, tranzistor εξοδου toshiba, sanken κλπ, λυχνιες JJ , Electroharmonix , darlington, WBT, Alps κλπ, και γενικα οποιος μπορει να δει τι υλικα χρησιμοποιουνται σε καιρια σημεια του κυκλωματος, και ακομα περισσοτερο το σχεδιασμο, θα καταλαβει οτι οι εποχες που υπηρχαν μονο κοπιες μηχανηματων απο την Ευρωπη ειναι παρελθον.

Σημερα πολλα Ευρωπαικα ακριβα μηχανηματα ειναι πιο Κινεζικα απο τα κινεζικα οσον αφορα τα υλικα, στα οποια μηχανηματα η customια παει συννεφο και η φτωχη υλοποιηση ειναι κεκαλλυμενη πισω απο ενα φανταχτερο Made in UK label που πλεον κατασκευαζεται Κινα, Taiwan...

Ας ειμαστε λιγο ανοιχτομυαλοι κι ας κοιταμε την πραγματικοτητα απαλλαγμενοι απο τις προκαταλληψεις τους παρελθοντος. Η παγκοσμιοποιηση μπορει να εφερε τον ευτελισμο σε καποια προιοντα, αλλα εφερε και εξαιρετικα φθηνη ποιοτητα σε καποια αλλα.
Καλά μη θυμώνεις! Ζήτω το κινέζικο χάι εντ και ζήτω η μακρά παράδοση των Κινέζων στο Hi Fi. Πάντως πώς με την μια πέρασαν από τα κουρδιστήρια στο High End, χωρίς υπόβαθρο, αυτό θα παραμείνει μυστήριο.
Με αυτά δεν αμφισβητώ την παραπάνω εταιρεία "Xindak", γιατί είπαμε ότι δεν απαξιώνουμε καμία προσπάθεια. Αλλά η γενίκευση περί ανοιχτού μυαλού βολεύει πάρα πολύ, όλους τους άθλιους που πουλάνε από 1.000 ευρώ και πάνω την κάθε κινεζιά, ακόμα και αν πολλοί Ευρωπαίοι μας κοροϊδεύουν επίσης. Η κινεζοποίηση των Ευρωπαίων δεν αναγάγει αυτόματα τα κινέζικα σε υποδείγματα τεχνολογίας. Άλλωστε και το 1940 με λάμπες άκουγαν, δεν ανακάλυψαν και τίποτα νέο...
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.733
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Δεν θυμωνω , προς θεου :119:, μια μικρη διορθωση για μια ανακριβεια για τα κακα υλικα που χρησιμοποιουνται στα Κινεζικα μηχανηματα. Δεν εγραψα πουθενα οτι οι Κινεζοι εχουν παραδοση στα hifi μηχανηματα, και δεν ειρωνευτηκα πουθενα τα Ευρωπαικα. Απλα την ΧΤΖ και τη Xindak που ανεφερα τυγχανει να την ξερω αρκετα καλα, απο ιδία πειρα και για αυτο ανεφερα το παραδειγμα.

Ουτε γενικευσα περι ανοιχτου μυαλου, απλα κανω μια διαπιστωση οτι η παγκοσμιοποιηση σε καποια σημεια ευτελιζει αλλα σε καποια προσφερει κι ολας.

Το γεγονος οτι οι Ευρωπαιοι εχουν παραδοση δεν σημαινει οτι τα μηχανηματα τους παιζουν σωνει και καλα.
Κ το γεγονος οτι οι Κινεζοι δεν εχουν παραδοση, δεν σημαινει οτι τα μηχανηματα τους δεν παιζουν ή παιζουν χειροτερα.

Δεν ξερω αν εχει τυχει να ακουσεις επισταμενα καποια μηχανηματα. Αν σου δωθει η ευκαιρια ακουσε καποια Κινεζικα μηχανηματα διπλα σε καποια αλλα αντιστοιχης κατηγοριας τιμης. Ημουν ο πιο δυσπιστος κ προκατειλλημενος οντας κατοχος μηχανηματων κλασσικων εταιριων στο χωρο, και σε καποιες περιπτωσεις ξαφνιαστηκα ευχαριστα. Υπηρχαν βεβαια και αλλες που φροντισαν να επιβεβαιωσουν την δυσπιστια μου.

ειρηνη ημιν, εμπειριες ανταλασσουμε, ευτυχως εχουμε κι ενα χομπι μεσα σε ολη αυτη την κατηφεια, αν δεν μας το κοψουνε κι αυτο :123:
 

Μηνύματα
364
Reaction score
4
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

φιλε tyler, η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ακουσει Xindak, αλλα κατι μου λεει οτι θα ειναι μια απο τα ιδια.

εχω ακουσει αρκετους, συμπεριλ. conconance, ειχα τον ακριβο λαμπατο τους. Δε λεω, πολυ καλος, αλλα παντα κατι μου ελειπε. και τους cayin τους εχω ακουσει, αλλα με ξενα ηχεια, οποτε δεν εχω αποψη.

παντως να πω οτι οταν τα μηχανηματα δεν ειναι δικα σου και στα επιδεικνυει καποιος, μπορει ευκολα να εντυπωσιασει. π.χ τον Cayin τον ειχα ακουσει σε καλο χωρο με Zingali...ε, το αποτελεσμα ηταν κορυφαιο, αλλα τι γινεται στα σπιτια μας ?

η ποιοτητα και τα υλικα παντως στις σοβαρες κινεζικες κατασκευες δεν αμφισβητουνται. υπαρχουν κορυφαια κινεζικα μηχανηματα και οχι λιγα.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.733
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

consonance εχω ακουσει μονο τον υβριδικο 150, αλλα ετυχε να τον ακουσω με ηχεια που δεν μου αρεσαν καθολου κ δεν εβγαλα ασφαλες συμπερασμα για τον ενισχυτη. Τους λαμπατους δεν τους ξερω καθολου.

Και γω Xindak ακουσα σχετικα προσφατα, κ αφου ειχα ακουσει ολες τις αλλες εταιριες που ειχα αναφερει στο 2o post. Η διαφορα σε σχεση με τους υπολοιπους ηταν στο οτι ειχαν καποια audiophile χαρακτηριστικα, η πρωτη εντυπωση ειναι οτι ακους παλιους καλους Arcam αλλα με τρελο drive. Το καταλαβαινεις οτι εδω εχει γινει δουλεια στο κουρδισμα. Εχοντας δοκιμασει 4-5 μοντελα ενισχυτων φιλων στο σπιτι, μαζι κ του ΧΤΖ, καταληγω στον 6200. Εχεις δικιο οτι στο σπιτι σου κ στο ιδιο συστημα αναφορας μπορεις μονο να βγαλεις συμπερασματα. Ειχα την ευκαιρια να βγαλω καποια στο χωρο μου.

Οσον αφορα τους Cayin, αρχικα να πω οτι ακουσα τον συνδυασμο με Zingali και μαλλον στον ιδιο χωρο ακουσαμε, και ηταν οντως εντυπωσιακος.
Καποια αλλη στιγμη ακουσα και εναν μικρο λαμπατο cayin (Α50T νομιζω ηταν) να παιζει καλυτερα στα αυτια μου απο τον μικρο Primaluna..

Παντως εχεις δικιο, ασφαλη συμπερασματα μπορουμε να βγαλουμε μονο στα σπιτια μας, δοκιμαζοντας μηχανηματα σε ιδιες συνθηκες κ στο συστημα που γνωριζουμε καλα.
 

Μηνύματα
94
Reaction score
4
Η όλη ιστορία με τους αμιγώς ή oem κινέζικους (γιατί μπασταρδεμένοι έχει ειπωθεί πολλάκις κυκλοφορούν τρομακτικά πολλοί) με έχει κουράσει ψυχολογικά.
Οκ με απόλυτα ακουστικά κριτήρια (τα οποία είναι ούτως ή άλλως υποκειμενικά) μπορεί να μην έχουν το χαρακτήρα αντίστοιχων επώνυμων - ευρωπαϊκών στις υψηλομεσαίες η συνολική τους εικόνα και τα δυναμικά τους όμως με γονάτισε. Έχω ακούσει τον ΧΤΖ και παρόλο που άκουσα αμέσως τις "αδυναμίες" του, τα θετικά του σημεία δεν λένε να ξεκολλήσουν από το μυαλό μου! Άκουσα τον XA6950(09) να οδηγεί τα Aurum Cantus V8F και είπα οκ, εδώ σοβαρεύουν τα πράγματα.
Μην γελιόμαστε οι Κινέζοι έχουν καταφέρει να κλονίσουν τρομερά την πλάστιγγα του Hi-Fi...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Να ακουσεις Xindak. Οι μονοι που εχουν audiophile χαρακτηριστικα, οδηγηση και τρομερες υψηλες με αναλυση αλλα ποτε επιθετικες λογω της λαμπας στην προενισχυση (6200, 6950). Απο CAV νομιζω Α8 ειχα ακουσει, και δεν τον αντεχα, σκετη τρανζιστοριλα. Οπως επισης τους Advance, δυναμη, αλλα "μηχανικα" μεσαια κ υψηλα.
Οι Cayin λυχνιας ειναι πολυ αξιολογοι στις τιμες που κινουνται, δεν εχουν αυτο τον γλυκερο ηχο της λυχνιας, παραμενουν προς το ουδετερο.
Σωστος ο Παντελος......με βρισκεις 100% συμφωνο!!!!!
Τα XINDAK και γω τα θεωρω απο τα ποιο τιμια και βαλλε Κινεζικα μηχανακια.....:615::615:
 

Μηνύματα
162
Reaction score
32
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

καλημερα ,τους εχω ακουσει τους XINDAK και μου αρεσαν πολυ ,το μονο που δεν μου αρεσε ειναι οτι δεν εχουν stand by mode ...θα συμφωνησω και εγω οτι ειναι πολυ τιμια μηχανακια .
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

και δε ξερω αν συμφωνει καποιος μαζι μου, αλλα σχεδον ολοι ειναι λιγο λεπτοηχοι και πολυ "φωτεινοι". εκτος αν ειναι η δικη μου εντυπωση...
Οι κινέζοι δεν είναι τόσο νέοι σε κατασκευές hi-fi.

Υπάρχουν εταιρίες που κατασκευάζουν μηχανήματα εδώ και 15-20 χρόνια, είτε δικά τους είτε OEM. Έχουν δηλαδή περισσότερη εμπειρία απ' ότι φαντάζεστε και μάλιστα περισσότερη από κάποιες νεόκοπες εταιρίες high-end.

Έχοντας μάλιστα και το παράγοντα κόστος υπέρ τους, καταφέρνουν και προσφέρουν πολύ ανταγωνιστικά μηχανάκια, ειδικά λαμπάτα.

Όπως πάντα υπάρχουν καλά και κακά μηχανήματα. Κατά περιόδους έχουν έρθει στα χέρια μου κάποια που ήταν παραπάνω από αξιοπρεπή. Ένας από τους λόγους που ειδικά τα λαμπάτα τους ακούγονται (όπως λέει και ο φίλος rider79) λίγο λεπτόηχα και πολύ "φωτεινά", είναι οι λάμπες που φοράνε.
Αν τις αλλάξετε με άλλες καλύτερες, ο ήχος τους βελτιώνεται κατά πολύ.

Σαφώς και οι κινέζοι έχουν ακόμα δρόμο μπροστά τους για να φθάσουν κάποιες καταξιωμένες εταιρίες της δύσης αλλά στις τιμές που πουλάνε αξίζει να τα δείτε.

Ακούστε τα χωρίς προκαταλήψεις και κρίνετε μόνοι σας.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
0
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Εντάξει το hardware δεν έχει και πάρα πολλές παραλλαγές για να μη μπορεί να εξελιχθεί ο άλλος, επομένως οι κινέζοι με τέτοια ανάπτυξη δεν είναι τυχαίο πως έχουν κατακλύσει τις αγορές.. Είναι θέμα στρατιωτικής νοοτροπίας/στρατηγικής και όχι μεράκι.. Οι ευρωπαίοι το έχουν ρίξει στο μαρκετιν, κάτσε να μάθουν και οι κινέζοι σιγά σιγά το μάλκετιν (που λένε και οι ίδιοι) και να δείτε για πότε θα ψάξουν το θέμα του κέρδους μετά το μοίρασμα της πίτας στην αγορά και σταματήσουν να πουλάνε χαμηλά. Όποιος ενδιαφέρεται καλό ειναι να μην πηγαίνει προκατηλημένος για ακρόαση, έχουν ξεφύγει από τις κόπιες οι άνθρωποι απλά πουλάνε με ελάχιστο κέρδος για να έχουν αυτό το πολυπόθητο market share. Τώρα που τελειώνει η πίτα θα σφίξουν τα πράγματα και για τους Κινέζους που θα μπουν στο λόμπυ των ακριβών σιγά σιγά, επομένως δε θα υπάρχει η ίδια ευκαιρία αγοράς όπως τώρα. Τώρα για το θέμα ακουστικής νοοτροπίας μη ξεχνάμε ότι μεγάλα στελέχη από ευρωπαικές εταιρίες την έχουν ήδη κάνει προς Κίνα μεριά μαζί με τα ακούσματά τους για συνεργασίες και μόνιμη απασχόληση..
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.106
Reaction score
2.740
Η όλη ιστορία με τους αμιγώς ή oem κινέζικους (γιατί μπασταρδεμένοι έχει ειπωθεί πολλάκις κυκλοφορούν τρομακτικά πολλοί) με έχει κουράσει ψυχολογικά.
Οκ με απόλυτα ακουστικά κριτήρια (τα οποία είναι ούτως ή άλλως υποκειμενικά) μπορεί να μην έχουν το χαρακτήρα αντίστοιχων επώνυμων - ευρωπαϊκών στις υψηλομεσαίες η συνολική τους εικόνα και τα δυναμικά τους όμως με γονάτισε. Έχω ακούσει τον ΧΤΖ και παρόλο που άκουσα αμέσως τις "αδυναμίες" του, τα θετικά του σημεία δεν λένε να ξεκολλήσουν από το μυαλό μου! Άκουσα τον XA6950(09) να οδηγεί τα Aurum Cantus V8F και είπα οκ, εδώ σοβαρεύουν τα πράγματα.
Μην γελιόμαστε οι Κινέζοι έχουν καταφέρει να κλονίσουν τρομερά την πλάστιγγα του Hi-Fi...
θα βοηθουσες αν μας ελεγες τις αδυναμιες του xtz... οπως και τα θετικα του...

τον ακουσα στον αντιπροσωπο προσφατα με τα atc 11 και εχω καλες εντυπωσεις...
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.733
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Ατελειωτος σε drive, φοβερος χαμηλα, ωραια μεσαια, λιγο "μηχανικα" μεσουψηλα και υψηλα.
 

Μηνύματα
94
Reaction score
4
Ο πάντα εύστοχος tyler durden με κάλυψε απόλυτα. Να σημειωθεί ότι κινούμενος σε ποσά 600-900E φλέρταρα έντονα και με τον Creek Evolution 2 απο τον οποίο όσο μου άρεσε ο ήχος του στα ψηλομεσαία σε χαμηλές εντάσεις, άλλο τόσο με έκανε να μου λείπει η αστείρευτη οδήγηση του XTZ στις ψηλές εντάσεις!
Εχω καεί στο ψάξιμο γαμώτο... και αυτοί οι Xindak είναι αλμηρούτσικοι (μιλώντας για 6950(09) βαρέων βαρέων) Ίσως αν είχε cooxial+optical στο dac του και έξοδο για sub να έμπαινα σε διαδικασία να χρεοκοπήσω για πάρτη του...
 

Μηνύματα
899
Reaction score
54
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Δεν θυμωνω , προς θεου :119:, μια μικρη διορθωση για μια ανακριβεια για τα κακα υλικα που χρησιμοποιουνται στα Κινεζικα μηχανηματα. Δεν εγραψα πουθενα οτι οι Κινεζοι εχουν παραδοση στα hifi μηχανηματα, και δεν ειρωνευτηκα πουθενα τα Ευρωπαικα. Απλα την ΧΤΖ και τη Xindak που ανεφερα τυγχανει να την ξερω αρκετα καλα, απο ιδία πειρα και για αυτο ανεφερα το παραδειγμα.

Ουτε γενικευσα περι ανοιχτου μυαλου, απλα κανω μια διαπιστωση οτι η παγκοσμιοποιηση σε καποια σημεια ευτελιζει αλλα σε καποια προσφερει κι ολας.

Το γεγονος οτι οι Ευρωπαιοι εχουν παραδοση δεν σημαινει οτι τα μηχανηματα τους παιζουν σωνει και καλα.
Κ το γεγονος οτι οι Κινεζοι δεν εχουν παραδοση, δεν σημαινει οτι τα μηχανηματα τους δεν παιζουν ή παιζουν χειροτερα.

Δεν ξερω αν εχει τυχει να ακουσεις επισταμενα καποια μηχανηματα. Αν σου δωθει η ευκαιρια ακουσε καποια Κινεζικα μηχανηματα διπλα σε καποια αλλα αντιστοιχης κατηγοριας τιμης. Ημουν ο πιο δυσπιστος κ προκατειλλημενος οντας κατοχος μηχανηματων κλασσικων εταιριων στο χωρο, και σε καποιες περιπτωσεις ξαφνιαστηκα ευχαριστα. Υπηρχαν βεβαια και αλλες που φροντισαν να επιβεβαιωσουν την δυσπιστια μου.

ειρηνη ημιν, εμπειριες ανταλασσουμε, ευτυχως εχουμε κι ενα χομπι μεσα σε ολη αυτη την κατηφεια, αν δεν μας το κοψουνε κι αυτο :123:
Φίλε Tyler, εκτιμώ την γνώμη σου γενικότερα, (ακόμα και όταν διαφωνώ) γιατί φροντίζεις να βασίζεσαι σε ψάξιμο, μελέτη και ακούσματα (αυτήν την εντύπωση έχω αποκομίσει).
Πιστεύω πως δεν διαφωνούμε πραγματικά, για τον απλούστατο λόγο , ότι ο καθένας μας βλέπει από διαφορετική οπτική γωνία και θα εξηγήσω τι εννοώ. Εσύ έχεις κατά νου, κάποιες ωραίες κατασκευές εταιριών ,που έχουν καταφέρει να έχουν μια σοβαρή παρουσία στην αγορά.
Εγώ από την άλλη έχω κατά νου όλον αυτόν τον συρφετό προϊόντων, που κατακλύζουν την παγκόσμια αγορά, όπως χαρακτηριστικά το e-bay και που όλα ανεξαιρέτως αναγράφουν high end.
Φυσικά, είτε πρόκειται για κινέζικο, είτε για δυτικό προϊόν, αν ο όρος χάι εντ συνοδεύεται από αντίστοιχη τιμή, νομίζω ότι επιβάλλεται η δυσπιστία (παραδείγματα δυτικής απάτης υπάρχουν πολλά, αλλά δεν θέλω να χαλάσω το νήμα).
Οι όποιες αντιρρήσεις και ενστάσεις μου ή και χιουμοριστικές δηλώσεις τύπου "ζήτω το κινέζικο..." φυσικά δεν αφορούν στο πρόσωπό σου.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.733
Απάντηση: Re: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Ο πάντα εύστοχος tyler durden με κάλυψε απόλυτα. Να σημειωθεί ότι κινούμενος σε ποσά 600-900E φλέρταρα έντονα και με τον Creek Evolution 2 απο τον οποίο όσο μου άρεσε ο ήχος του στα ψηλομεσαία σε χαμηλές εντάσεις, άλλο τόσο με έκανε να μου λείπει η αστείρευτη οδήγηση του XTZ στις ψηλές εντάσεις!
Εχω καεί στο ψάξιμο γαμώτο... και αυτοί οι Xindak είναι αλμηρούτσικοι (μιλώντας για 6950(09) βαρέων βαρέων) Ίσως αν είχε cooxial+optical στο dac του και έξοδο για sub να έμπαινα σε διαδικασία να χρεοκοπήσω για πάρτη του...
καλε μου φιλε, ολα αυτα που ειχε ο ΧΤΖ, με διορθωμενο το μονο του μειονεκτημα που ανεφερα παραπανω, τα βρηκα στον Xindak XA6200. Διαφανες υψηλες με ομορφο roll off που δεν γινοντια ποτε επιθετικες, ακομα και οταν οι σταθμες ανεβουν. Απο creek ειχα τον evo I με Dynaudio Audιence 42. Εξαιρετικος αλλα σε καμια περιπτωση δεν ακουστηκε τοσο "μεγαλος" κ πλουσιος οσο οι δυο Κινεζοι που αναφεραμε.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.733
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Φίλε Tyler, εκτιμώ την γνώμη σου γενικότερα, (ακόμα και όταν διαφωνώ) γιατί φροντίζεις να βασίζεσαι σε ψάξιμο, μελέτη και ακούσματα (αυτήν την εντύπωση έχω αποκομίσει).
Πιστεύω πως δεν διαφωνούμε πραγματικά, για τον απλούστατο λόγο , ότι ο καθένας μας βλέπει από διαφορετική οπτική γωνία και θα εξηγήσω τι εννοώ. Εσύ έχεις κατά νου, κάποιες ωραίες κατασκευές εταιριών ,που έχουν καταφέρει να έχουν μια σοβαρή παρουσία στην αγορά.
Εγώ από την άλλη έχω κατά νου όλον αυτόν τον συρφετό προϊόντων, που κατακλύζουν την παγκόσμια αγορά, όπως χαρακτηριστικά το e-bay και που όλα ανεξαιρέτως αναγράφουν high end.
Φυσικά, είτε πρόκειται για κινέζικο, είτε για δυτικό προϊόν, αν ο όρος χάι εντ συνοδεύεται από αντίστοιχη τιμή, νομίζω ότι επιβάλλεται η δυσπιστία (παραδείγματα δυτικής απάτης υπάρχουν πολλά, αλλά δεν θέλω να χαλάσω το νήμα).
Οι όποιες αντιρρήσεις και ενστάσεις μου ή και χιουμοριστικές δηλώσεις τύπου "ζήτω το κινέζικο..." φυσικά δεν αφορούν στο πρόσωπό σου.
Κανενα προβλημα yannis7, δεν εχουμε τιποτα να μοιρασουμε, παραμονο να μοιραστουμε το κοινο μικροβιο του χομπι. Η δυσπιστια καταρριπτεται μονο μετα απο ακροαση των υπο κριση μηχανηματων και θα θελα να μεινω στην τελευταια προταση του post του MILES παραπανω.

Συνεχιζουμε λοιπον :607:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.021
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top