AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Με δεδομένο ότι:
Α) τα σύγχρονα μετρητικά όργανα είναι πολύ πιο ευαίσθητα από τα αυτάκια μας και

.
Το θες και δεδομένο εεε!!!
Για να δεις πόσο λάθος είσαι θα σου μεταφέρω ένα απόσπασμα από το βιβλίο αυτό.
Το γράφω όπως το θυμάμαι καθότι δεν το έχω μπροστά μου...

<<Το ανθρώπινο αυτί είναι ένα τόσο ευαίσθητο όργανο που αν ήταν ζυγαριά θα μπορούσε να μετρήσει με ακρίβεια γραμμαρίου το βάρος μιας καρφίτσας μέχρι ενός κρουαζιερόπλοιου>>.

Απλώς υπάρχουν εκπαιδευμένα αυτιά και απαίδευτα. Τα σέβομαι όλα και κατανοώ και αυτούς που μέχρι στιγμής δεν ακούν διαφορές.
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

2) Τονιζει ο chrishat , σε σχολιο μου οτι δεν παιζει ρολο το software στο A/D και στο D/A κομματι της συσκευης.
Ορθον, αλλα η δικη μου θεση ηταν αλλη.....στο οτι δηλαδη μεσω του software μπορουμε να επεξεργαστουμε το τελικο αποτελεσμα κατα πως θελει ο κατασκευαστης του software....
Αυτο ειναι αληθες, διοτι οταν μπορεις να αλλαξεις την τονικη ισορροπια κατα πως θελεις (βαζοντας ας πουμε "λαμπατη προσομοιωση"), τοτε πραγματι σ αυτο επενεργει το software - αδιαφορω για το σημειο στο οποιο επεμβαινει - αλλα πιστευω οτι μιας και συμβαινει, το οποιο καλυτερο chip θα ηταν αχρηστο στο ηχο που "βγαινει" απο το μηχανημα...

Αρα, ξερω τι λεω....!! κυριε....
¨Αστο καλύτερα, σε παρακαλώ, γιατί κάθε τι που γράφεις είναι τόσο εκτός, που μπορεί κανένας να κάνει .... χαρακίρι
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

¨Αστο καλύτερα, σε παρακαλώ, γιατί κάθε τι που γράφεις είναι τόσο εκτός, που μπορεί κανένας να κάνει .... χαρακίρι
Ακριβως αυτο αισθανομαι και εγω για σενα οταν διαβαζω κειμενα σου, ακριβως ομως...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Κώστα δυστυχώς η επιμονή σου δεν σε τιμά. Τόσο δύσκολο είναι να ασχοληθείς με κάτι άλλο;

...
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ακριβως αυτο αισθανομαι και εγω για σενα οταν διαβαζω κειμενα σου, ακριβως ομως...
Θα σου πρότεινα να διαβάζεις πιο προσεκτικά τι λέω για να γίνεις καλύτερος και να μάθεις πράγματα. Μια απο τις εξυπνάδες σε αυτή τη ζωή είναι να ξέρεις ποιούς ακολουθείς.

Ακόμα και στα πλάισια ενός forum χωρίς ειδικό βάρος σαν αυτό.
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Κώστα δυστυχώς η επιμονή σου δεν σε τιμά. Τόσο δύσκολο είναι να ασχοληθείς με κάτι άλλο;
...
Οσο "ενοχλουμαι" απο "δηλωσεις καρδηναλιων" θα απαντω Νικο.
Δεν επιμενω σε τιποτα περισσοτερο, κατα πως φαινεται ομως αλλοι ασχολουνται και επιμενουν.

Θα σου πρότεινα να διαβάζεις πιο προσεκτικά τι λέω για να γίνεις καλύτερος και να μάθεις πράγματα. Μια απο τις εξυπνάδες σε αυτή τη ζωή είναι να ξέρεις ποιούς ακολουθείς.

Ακόμα και στα πλάισια ενός forum χωρίς ειδικό βάρος σαν αυτό.
Για ποιον λογο πρεπει να ακολουθω καποιον δηλαδη? παμε καλα?
Και ιδιαιτερα οποιον πιστευω πως υπονοεις....

Ας προσεχουμε τι "λεμε" γιατι αυτα ειναι ......

ΥΓ.
Παρασκηνιο εγω δεν "παιζω"......το ξεκαθαριζω και μπορω να το αποδειξω...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Οσο "ενοχλουμαι" απο "δηλωσεις καρδηναλιων" θα απαντω Νικο.
Δεν επιμενω σε τιποτα περισσοτερο, κατα πως φαινεται ομως αλλοι ασχολουνται και επιμενουν.
Ούτε τις γραπτές υποσχέσεις σου δεν μπορείς να τηρήσεις...
Κατά τα άλλα, θα πω για πολλοστή φορά ότι το να γράφεις σε ένα thread ό,τι να 'ναι και να επιμένεις δεν είναι ότι καλύτερο. Καταντά ανούσιο trolling το οποίο όπως γνωρίζεις έχει συνέπειες από τον κανονισμό του site.

...
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ούτε τις γραπτές υποσχέσεις σου δεν μπορείς να τηρήσεις...
Κατά τα άλλα, θα πω για πολλοστή φορά ότι το να γράφεις σε ένα thread ό,τι να 'ναι και να επιμένεις δεν είναι ότι καλύτερο. Καταντά ανούσιο trolling το οποίο όπως γνωρίζεις έχει συνέπειες από τον κανονισμό του site.

...
Δηλαδη, με συγχωρεις δηλαδη, αυτο το φαινομενο το παρατηρεις σε μενα?.... - και να συμπληρωσω στην περιπτωση που εχεις δικιο - μονο σε μενα ?

ΟΚ, νομιζω οτι τοσο μυαλο εχω για να καταλαβω.....

Μπορειτε να συνεχισετε....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Και βέβαια ο κανονισμός της σελίδας μας αφορά όλους και δεν έχει μόνο συγκεκριμένους αποδέκτες...
Σωστά Νίκο?
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Το θες και δεδομένο εεε!!!
Για να δεις πόσο λάθος είσαι θα σου μεταφέρω ένα απόσπασμα από το βιβλίο αυτό.
Το γράφω όπως το θυμάμαι καθότι δεν το έχω μπροστά μου...

<<Το ανθρώπινο αυτί είναι ένα τόσο ευαίσθητο όργανο που αν ήταν ζυγαριά θα μπορούσε να μετρήσει με ακρίβεια γραμμαρίου το βάρος μιας καρφίτσας μέχρι ενός κρουαζιερόπλοιου>>.
Ε αφού το γράφει η ηχοΤεχνία (και κεφαλαίο το Τέχνη - έχει τη σημασία του), και μάλιστα τόσο ποιητικά, έτσι θα είναι! Δεν είπε κανείς ότι το αυτί δεν είναι εξαιρετικά ευαίσθητο όργανο, απλά τα μετρητικά όργανα είναι πιο ευαίσθητα (το καθένα στη δουλειά του) και αντικειμενικά ως κριτές.
Όποιος αμφισβητεί το παραπάνω δεδομένο, δεν γνωρίζει βασικά πράγματα για το ανθρώπινο αυτί, τα μετρητικά όργανα ή και τα δύο. Απλά πράγματα.


Απλώς υπάρχουν εκπαιδευμένα αυτιά και απαίδευτα. Τα σέβομαι όλα και κατανοώ και αυτούς που μέχρι στιγμής δεν ακούν διαφορές.
Ναι βέβαια. Μόνο που τα εκπαιδευμένα δεν είναι αυτά που εννοείς εσύ.
Φαντάζομαι γνωρίζεις τις σχετικές έρευνες - τις έχω παρουσιάσει στο παρελθόν.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δηλαδη, με συγχωρεις δηλαδη, αυτο το φαινομενο το παρατηρεις σε μενα?.... - και να συμπληρωσω στην περιπτωση που εχεις δικιο - μονο σε μενα?
Το ότι το κάνουν κι άλλοι είναι δικαιολογία; Σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα;
Μπορειτε να συνεχισετε....
Άντε να δούμε... Είναι η τρίτη φορά που δίνεις τις ίδιες υποσχέσεις.

Και βέβαια ο κανονισμός της σελίδας μας αφορά όλους και δεν έχει μόνο συγκεκριμένους αποδέκτες... Σωστά Νίκο?
Φυσικά.

...
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Το ότι το κάνουν κι άλλοι είναι δικαιολογία; Σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα;
...
- Εμενα οχι, θα περιμενα ομως εφ οσον ισχυει να "παρατηρηθουν" παρομοιως...

ΥΓ.
Με αναγκαζεις να μη τηρησω την υποσχεση μου ουτε αυτην την φορα, ευχομαι να μην ξαναχρειαστει..

Αντε να δουμε.....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Ε αφού το γράφει η ηχοΤεχνία (και κεφαλαίο το Τέχνη - έχει τη σημασία του), και μάλιστα τόσο ποιητικά, έτσι θα είναι! Δεν είπε κανείς ότι το αυτί δεν είναι εξαιρετικά ευαίσθητο όργανο, απλά τα μετρητικά όργανα είναι πιο ευαίσθητα (το καθένα στη δουλειά του) και αντικειμενικά ως κριτές.
Όποιος αμφισβητεί το παραπάνω δεδομένο, δεν γνωρίζει βασικά πράγματα για το ανθρώπινο αυτί, τα μετρητικά όργανα ή και τα δύο. Απλά πράγματα.
Κώστα καλό είναι να μην ισοπεδώνουμε τα πάντα προκειμένου να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.
Και επειδή είμαι σίγουρος πως δεν γνωρίζεις το συγγραφέα του βιβλίου που ανέφερα, Κο Κουλούρη, πάρε μια ιδέα περί τίνος πρόκειται.
Αν δεν έχει γνώμη ο συγκεκριμένος επί των θεμάτων που συζητάμε δεν ξέρω ποιος μπορεί να έχει...

Σπουδές :
- Πτυχίο Φυσικού Τμήματος της Φυσικομαθηματικής Σχολής (Αριστοτέλειο
Παν/μιο Θεσσαλονίκης).
- Μεταπτυχιακές Σπουδές στο Τμήμα Ηλεκτρονικής (Παν/μιο Αθηνών).
- Πτυχίο Μεταπτυχιακών Σπουδών στις Τηλεπικοινωνίες (Παν/μιο Αθηνών).
- Πτυχίο Παιδαγωγικών Σπουδών ΣΕΛΕΤΕ ( πτυχιούχων ΑΕΙ).
- Πτυχίο Ραδιοηλεκτρολόγου Α'.
- Σεμινάρια Δημοσίων Σχέσεων και Εφαρμογών ΜΜΕ.
Επαγγελματική Εμπειρία :
- Επιμελητής Ε.Μ. Πολυτεχνείου 1974-1980. Έδρα Υψηλών Τάσεων,
Ηλεκτρικών και Ηλεκτρονικών Μετρήσεων.
- Καθηγητής Ανώτερης Σχολής Ηλεκτρονικής 1972 – 1979.
- Καθηγητής ΚΑΤΕΕ Πειραιά από 1979 – 1983.
- Καθηγητής ΤΕΙ Πειραιά από 1983 έως σήμερα.
Αντικείμενα διδασκαλίας : Φυσική – Εφαρμοσμένη Φυσική – Ηχοτεχνία –
Συστήματα Ήχου και Ακουστική Χώρων.
- Προϊστάμενος του τμήματος Φυσικής, Χημείας & Τεχνολογίας Υλικών του
ΤΕΙ Πειραιά από 2000 έως σήμερα
- Μέλος στην Επιτροπή Έργου του Γ.Δ. του ΤΕΙ Πειραιά
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

- Εμενα οχι, θα περιμενα ομως εφ οσον ισχυει να "παρατηρηθουν" παρομοιως...
ΥΓ. Με αναγκαζεις να μη τηρησω την υποσχεση μου ουτε αυτην την φορα, ευχομαι να μην ξαναχρειαστει..
Αντε να δουμε.....
Θα μου επιτρέψεις να κρίνω εγώ σε ποιόν πρέπει να κάνω παρατήρηση.
Αυτό ήταν το τριακοστό σου post σε αυτό το thread και το 90% αυτών δεν αφορούν το θέμα.

Να τελειώνουμε Κώστα.-

...
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Για ποιον λογο πρεπει να ακολουθω καποιον δηλαδη? παμε καλα?
Να παρακολουθείς τα λεγόμενα κάποιων που ξέρουν για να μαθάινεις και σύ.

Έτσι γίνεται απο την πρώτη δημοτικού στο σχολίο.

Δεν βρέθηκε ακόμα μαθητής που δεν ξέρει την άλφα-βήτα να μιλάει για φιλοσοφία.

Και μάλιστα ... μπροστά σε φιλοσόφους !
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Ήθελα να ήξερα, κατ'αναλογία, τι συμπεριφορά θα είχε μέσα στη σελίδα μας ένας σχεδιαστής της Intel ας πούμε, που έχει στο ενεργητικό του έναν τετραπύρηνο επεξεργαστή...

Θα του λέγαμε καλησπέρα και θα έλεγε άντε χάσου καθυστερημένε!!!
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ήθελα να ήξερα, κατ'αναλογία, τι συμπεριφορά θα είχε μέσα στη σελίδα μας ένας σχεδιαστής της Intel ας πούμε, που έχει στο ενεργητικό του έναν τετραπύρηνο επεξεργαστή...

Θα του λέγαμε καλησπέρα και θα έλεγε άντε χάσου καθυστερημένε!!!
Έχεις δίκιο παρασύρθηκα...

Αλλά προσπάθησα να δώσω το μέγεθος της απόγνωσης μου.

Έγινε προσωπικό ξαφνικά ενώ δεν είναι και δεν με ενδιαφέρει να είναι.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ωραία .Το κάψαμε το δάσος.Ας περιοριστούμε σε κανα δυό κλαδάκια που έμειναν ανέπαφα.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Κώστα καλό είναι να μην ισοπεδώνουμε τα πάντα προκειμένου να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.
Άρα για να καταλάβω, εγώ που θέλω ένα παλμογράφο στα 100ΜΗz θα φωνάξω εσένα που θα αντικαταστήσεις και τα LCR, πολύμετρα και λοιπά όργανα με το αυτί σου. Ωραία!
Τους πυκνωτές θα τους καταλαβαίνεις αν είναι 310 ή 330 uF με το αυτί κι αυτούς; Το ESR τους; Θα μου ματσάρεις και τα τρανζίστορ με το αυτί; Τα "καλά" τα 5532 θα μου τα διαλέγεις με το αυτί; Θα φτιάξουμε και κανένα paperακι σαν αυτό του μάπα του Groner που δεν ήξερε τι τζιμάνια έχουμε στο AVSite και αγόραζε Audio Precision; Τα uV rms θορύβου του τροφοδοτικού θα μου τα σχεδιάζεις με το χέρι καθώς θα σου παίζω τόνους από τα ηχεία;
Πρέπει να τα κανονίσουμε αυτά τα διαδικαστικά!
Και φαντάζομαι αν δεν μου κάνεις καλή δουλειά θα ζητήσω τα λεφτά μου (αφού θα σου πληρώνω διαμονή και διατροφή) πίσω από τον Κουλούρη;

Πάντως τον έσκισες τον γνωστό αντιπρόσωπο ρε Πετράν! Αυτός μέχρι τα 40-50kHz είχε δηλώσει ότι άκουγε!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Kαποια αγαπημενα φιλαρακια-και μελη μας ,αποψε ακουσαν στο σπιτι μου το set up μου με την Lio ως προ και dac......αν κανουν κεφι ας μας πουν τι ακουσαν!!!!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.118
Μηνύματα
2.889.229
Members
37.991
Νεότερο μέλος
Kostas M
Top