κινεζικοι hi end eνισχυτες

A

amoustakas

Guest
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Αν οι αξιόλογοι κινέζικοι ενισχυτές κατασκευάζονταν στην Ευρώπη ή Αμερική θα κόστιζαν το τριπλάσιο και όλοι θα λέγανε τα καλύτερα. Απλά στην Κίνα κατασκευάζεται πολύ σκουπίδι και κοντά στο ξερό καίγεται και το χλωρό.
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Αν οι αξιόλογοι κινέζικοι ενισχυτές κατασκευάζονταν στην Ευρώπη ή Αμερική θα κόστιζαν το τριπλάσιο και όλοι θα λέγανε τα καλύτερα. Απλά στην Κίνα κατασκευάζεται πολύ σκουπίδι και κοντά στο ξερό καίγεται και το χλωρό.
Πολύ σωστά.
Το έγραψα και στην αρχή, αρκετά Κινέζικα μηχανήματα, ειδικά λαμπάτα είναι αξιόλογα και με μικρό σχετικά κόστος (κυρίως αλλαγή λαμπών) μπορεί να παίξουν εξαιρετικά και όχι μόνο για τα λεφτά τους.

Ιδιαίτερα τα 2-3 τελευταία χρόνια οι Κινέζοι, με τη τεχνογνωσία που απόκτεισαν από τη συνεργασία τους με κορυφαίους Ευρωπαίους ή Αμερικανούς κατασκευαστές (που πολλοί κατακευάζουν πια στη Κίνα), έχουν βγάλει καταπληκτικά μηχανήματα.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Πολύ σωστά.
Το έγραψα και στην αρχή, αρκετά Κινέζικα μηχανήματα, ειδικά λαμπάτα είναι αξιόλογα και με μικρό σχετικά κόστος (κυρίως αλλαγή λαμπών) μπορεί να παίξουν εξαιρετικά και όχι μόνο για τα λεφτά τους.

Ιδιαίτερα τα 2-3 τελευταία χρόνια οι Κινέζοι, με τη τεχνογνωσία που απόκτεισαν από τη συνεργασία τους με κορυφαίους Ευρωπαίους ή Αμερικανούς κατασκευαστές (που πολλοί κατακευάζουν πια στη Κίνα), έχουν βγάλει καταπληκτικά μηχανήματα.

Kαι στο 30-40% της τιμής!


:107:
 

Μηνύματα
44
Reaction score
2
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Παιδια και παλι γεια χαρα σε ολους! Γραφω για δευτερη φορα ,αν και ειμαι στην παρεα σχετικα αρκετο καιρο. Ηθελα απλως να καταθεσω κι εγω την δικη μου γνωμη ζωντας με "κινεζους" εδω και περιπου 2 μισι χρονια. Με το χομπι μας ασχολουμαι απο τα 17 μου περιπου...οταν αγορασα απο το studioK τον πρωτο μου ενισχυτη, αν θυμαμαι καλα NIKKO, το πρωτο πιο αξιοπρεπες ζευγαρι ηχεια B&W matrix 1800 (μεχρι τοτε ειχα TAMON) και ενα πικαπακι,το 316 της THORENS με κεφαλη GOLDRING 1020...Παντα τα μηχανηματα μου τα αγοραζα απο το υστερημα μου. Ποτε δεν μπορεσα να πω οτι οικονομικα μπορουσα να διαθεσω οσα χρηματα ηθελα για το χομπι μου. Να καταληξω ομως γιατι μαλλον πολλα ειπα παλι...Σημερα εχω εναν CAYIN a-100t, ενα ζευγαρακι 802 s3 (απο 15ετιας) και ενα player transpor-dac της ADVANCE. Τον ενισχυτη τον εχω 6 μηνες και τον αλλαξα με τη μια οταν τον ακουσα γιατι με εντυπωσιασε! (Μεχρι τοτε ειχα τον unico200 τριπλασιας τιμης). Σαν τελικο συμπερασμα θελω να πω οτι αν ο οικονομικος προυπολογισμος ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για να αποκτησει κανεις μηχανηματα ηχου, θεωρω οτι σημερα μερικοι κινεζοι εχουν τιμιες και με το παραπανω αξιοπρεπης λυσεις για τα χρηματα που ζητουν. Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και το χωρο μας!
 

Μηνύματα
4.009
Reaction score
3.855
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Tα κινεζάκια δεν χρειάζονται δαιμονοποίηση, αλλά προσοχή, ιδιαίτερα όταν η αγορά γίνεται απ ευθείας απο τις μακρυνές χώρες του Ήλιου.

Άν έχεις την τύχη (φίλος που ξέρει) ή την προνοητικότητα (κάνεις φίλο κάποιον που ξέρει..) ή την γνώση (ακόμη καλύτερα) μπορείς νάχεις εποπτεία στην ποιότητα του ενισχυτή, οπότε παύει νάναι ζαριά.

Άν είναι κ ο αντιπρόσωπος οκ, περπατάς ακόμη σταθερότερα.

Το βέβαιο είναι ότι η μακρούτσικη δοκιμή στο σπίτι σου είναι απαραίτητη,εκτός κ αν αλλάζεις μηχανήματα κάθε που ανατέλλει ο ήλιος, οπότενες τίποτε δεν σε σώζει, όποια εθνικότητα και να διαλέξεις.

Ο Cayin 100t στα 2+ χιλιάρικα κάθε άλλο παρά φθηνός είναι, οπότε με την αντίστροφη Κινέζικη λογική πρέπει να τοποθετηθεί απέναντι σε μηχανήματα (ευγενούς καταγωγής) 5-6 χιλάδων.

Η καψούρα με κάποιο μηχάνημα κρατάει (έτσι λέει ένας φίλος...) 1-1,5 χρόνο. Εξαιρούνται όσοι είναι με την ίδια γυναίκα ή άντρα (και γουστάρουν) πάνω από 2 χρόνια! Οπότε..βουρ στην Κινεζιά (όταν μας αρέσει) και απομάκρυνση μόλις έρθει η Ελληνίδα! (Υπάρχουν ομορφότερες?)
 

Μηνύματα
49
Reaction score
0
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Ορισμένοι Ασιάτες προκειμένου να αποκτήσουν αγορά φτιάχνουν καταπληκτικά προιόντα σε σχέση με την απόδωση-τιμή τους (να σου και οι ωραίες αναφορές!)..αλλά..όταν έρχεται η στιγμή του κέρδους (εφόσον έχουν εδραιωθεί σαν brand στην πιάτσα της αγοράς) τότε ξεκινάνε τα παρατράγουδα και δεν έχουν κανένα μα κανένα πρόβλημα να κόψουν από ποιότητα (στα ήδη υπάρχοντα προιόντα) μέχρι και την παραγωγή τους μαχαίρι (και ας περιμένεις εσύ μετά να βρείς αντίστοιχο ανταλλακτικό). Φταίμε όμως γιατί τους χρησιμοποιούμε πάντα για να αγοράζουμε είτε φθηνότερα είτε για να κατεβάζουν τιμές οι υπόλοιποι (ευρωπαίοι-αμερικάνοι) στα δικά τους προιόντα. Φυσικά και το γνωρίζουν πολύ καλά αυτό (τους κινέζους απλά παίζουν) και προσπαθούν να κρατηθούν στην αγορά, μέχρι να φτάσουμε όμως σε αυτό το σημείο η ζημειά έχει γίνει για τα καλά σε όλους τους τομείς αλλά τα λεφτά από όλους τους κλάδους μαζεύονται αλλού.. Επομένως καλό είναι να προσέχουμε τι αγοράζουμε και πότε γιατί μέσα στη τιμή (που πλέον μόνο αυτή παίζει ρόλο-αλλιώς δε θα συζητούσαμε τώρα για κινέζικα) είναι και άλλα πράγματα όπως και η υποστήριξη του προιόντος που στην αρχή με την αγορά του προιόντος και τον ενθουσιασμό μας πολλοί την ξεχνάμε.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Ορισμένοι Ασιάτες προκειμένου να αποκτήσουν αγορά φτιάχνουν καταπληκτικά προιόντα σε σχέση με την απόδωση-τιμή τους (να σου και οι ωραίες αναφορές!)..αλλά..όταν έρχεται η στιγμή του κέρδους (εφόσον έχουν εδραιωθεί σαν brand στην πιάτσα της αγοράς) τότε ξεκινάνε τα παρατράγουδα και δεν έχουν κανένα μα κανένα πρόβλημα να κόψουν από ποιότητα (στα ήδη υπάρχοντα προιόντα) μέχρι και την παραγωγή τους μαχαίρι (και ας περιμένεις εσύ μετά να βρείς αντίστοιχο ανταλλακτικό)
Συμφωνώ ,αλλά αυτό το έκαναν και πολλοί Ευρωπαίοι και Αμερικάνοι κατασκευαστές στο παρελθόν.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Ορισμένοι Ασιάτες προκειμένου να αποκτήσουν αγορά φτιάχνουν καταπληκτικά προιόντα σε σχέση με την απόδωση-τιμή τους (να σου και οι ωραίες αναφορές!)..αλλά..όταν έρχεται η στιγμή του κέρδους (εφόσον έχουν εδραιωθεί σαν brand στην πιάτσα της αγοράς) τότε ξεκινάνε τα παρατράγουδα και δεν έχουν κανένα μα κανένα πρόβλημα να κόψουν από ποιότητα (στα ήδη υπάρχοντα προιόντα) μέχρι και την παραγωγή τους μαχαίρι (και ας περιμένεις εσύ μετά να βρείς αντίστοιχο ανταλλακτικό). Φταίμε όμως γιατί τους χρησιμοποιούμε πάντα για να αγοράζουμε είτε φθηνότερα είτε για να κατεβάζουν τιμές οι υπόλοιποι (ευρωπαίοι-αμερικάνοι) στα δικά τους προιόντα. Φυσικά και το γνωρίζουν πολύ καλά αυτό (τους κινέζους απλά παίζουν) και προσπαθούν να κρατηθούν στην αγορά, μέχρι να φτάσουμε όμως σε αυτό το σημείο η ζημειά έχει γίνει για τα καλά σε όλους τους τομείς αλλά τα λεφτά από όλους τους κλάδους μαζεύονται αλλού.. Επομένως καλό είναι να προσέχουμε τι αγοράζουμε και πότε γιατί μέσα στη τιμή (που πλέον μόνο αυτή παίζει ρόλο-αλλιώς δε θα συζητούσαμε τώρα για κινέζικα) είναι και άλλα πράγματα όπως και η υποστήριξη του προιόντος που στην αρχή με την αγορά του προιόντος και τον ενθουσιασμό μας πολλοί την ξεχνάμε.
Συμφωνώ απόλυτα,αλλά αυτό το έχουν κάνει στο παρελθόν και Ευρωπαίοι και Αμερικάνοι μεγάλοι κατασκευατές.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
2
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Είναι αλήθεια οτι μεγάλοι κατασκευαστές όπως KRELL ας πούμε και PARASOUND και άλλοι...και για την MCINTOSH έχω ακούσει, οτι έχουν εργοστάσια και μοντάρουν στην ΚΙΝΑ; Το έχω ακούσει απο κάποιους αντιπρωσώπους σε φιλικές συζυτήσεις χωρίς εμπάθειες και χωρίς τάση για υποβάθμιση των εταιρειών εξ αιτίας αυτού...
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Είναι αλήθεια οτι μεγάλοι κατασκευαστές όπως KRELL ας πούμε και PARASOUND και άλλοι...και για την MCINTOSH έχω ακούσει, οτι έχουν εργοστάσια και μοντάρουν στην ΚΙΝΑ; Το έχω ακούσει απο κάποιους αντιπρωσώπους σε φιλικές συζυτήσεις χωρίς εμπάθειες και χωρίς τάση για υποβάθμιση των εταιρειών εξ αιτίας αυτού...
Aυτός εδώ μήπως σου θυμίζει τίποτα;

Classe Cav 500



:142:
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.290
Reaction score
856
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Είναι αλήθεια οτι μεγάλοι κατασκευαστές όπως KRELL ας πούμε και PARASOUND και άλλοι...και για την MCINTOSH έχω ακούσει, οτι έχουν εργοστάσια και μοντάρουν στην ΚΙΝΑ; Το έχω ακούσει απο κάποιους αντιπρωσώπους σε φιλικές συζυτήσεις χωρίς εμπάθειες και χωρίς τάση για υποβάθμιση των εταιρειών εξ αιτίας αυτού...
Δεν αλλάζει κάτι, οι προδιαγραφές, τα υλικά συναρμολόγησης, η επιτήρηση κλπ, δεν μειώνει σε τίποτα την συναρμολόγηση στην Κίνα και σε οποιαδήποτε Κίνα. Δεν έχουν άλλα χέρια εκεί.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Το τσουβάλιασμα είτε προς το ένα είτε προς το άλλο άκρο δε βοηθάει.
Όπως και στις υπόλοιπες χώρες, στην Κίνα υπάρχουν εργοστάσια και "εργοστάσια", βιοτεχνίες και "βιοτεχνίες".
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.199
Reaction score
20.891
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

... Το έχω ακούσει απο κάποιους αντιπρωσώπους σε φιλικές συζυτήσεις χωρίς εμπάθειες και χωρίς τάση για υποβάθμιση των εταιρειών εξ αιτίας αυτού...
Χαλάρωσε, εδώ δεν είναι avclub...
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Από τον Ken, (άσχετα αν έχει πολύ γέλιο όταν τεστάρει audio μηχανήματα)...

http://www.kenrockwell.com/tech/china.htm

"This same reader learned from his talks with Japanese management that the defect rate in Chinese factories is routinely better than Japanese factories.

He personally noted that the Chinese workers were much more focused on their work than in other countries.

For instance, when walking into a Chinese factory, assembly line personnel quickly glanced up from their work to see that a Gweilo (him) had entered the factory floor.

Once seen they got a glimpse, they almost immediately returned their attention to their work. In other factories outside of China, he noticed workers typically allowed their attention to wander for very long periods of time. "

και..

My dissident brother showed us a TV program exposing the horrors of Chinese TV factories versus an established US maker. Hah, the bright new Chinese factory was loaded with happy, subservient, clean workers dressed and acting alike doing careful work, and the old US factory was way behind the times and loaded with sloppy, disgruntled whiners just sitting around. The Chinese factory had the very latest video test equipment and techniques, and the US factory was totally obsolete and resting on its former laurels. My brother's attempt to convert me backfired; it merely underlined how foreign manufacture has eclipsed domestic manufacture. The creative minds and spirits of Americans and Europeans are too valuable to waste as drones in some dangerous manufacturing plant.
 


Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Γιετι τι γινεται στο avclub?:421:
"Για το yeti, το οποίο θεωρείται ότι κυκλοφορεί τη νύχτα, έχουν δοθεί διάφορες περιγραφές. Γενικά θεωρείται τριχωτό, με μακρύ, καστανοκόκκινο τρίχωμα σε ολόκληρο το ψηλό, πιθηκοειδές σώμα του. Τα χέρια του θηρίου κρέμονται μέχρι τα γόνατα και το πρόσωπο του είναι ανθρωπόμορφο, με κωνοειδές κρανίο και μυτερά αυτιά. Κρίνοντας από το πόσο βαθιά είναι τα αποτυπώματα που αφήνει στο χιόνι, ειδικοί έχουν αποφανθεί ότι ένα μέσο yeti ζυγίζει περίπου 370 κιλά..."
http://vatopaidi.wordpress.com/2010/08/12/%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%BB%CE%AC%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%AD%CF%84%CE%B9-%CE%BF-%CE%B3%CE%AF%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD/


:142:
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Να ακουσεις Xindak. Οι μονοι που εχουν audiophile χαρακτηριστικα, οδηγηση και τρομερες υψηλες με αναλυση αλλα ποτε επιθετικες λογω της λαμπας στην προενισχυση (6200, 6950). Απο CAV νομιζω Α8 ειχα ακουσει, και δεν τον αντεχα, σκετη τρανζιστοριλα. Οπως επισης τους Advance, δυναμη, αλλα "μηχανικα" μεσαια κ υψηλα.
Για τους Xindak θα συμφωνήσω, αλλά Advance και ΧΤΖ δεν είναι "ίδια" ΟΕΜ μηχανήματα από το ἰδιο εργοστάσιο με διαφορετικά ταμπελάκια;
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.733
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Για τους Xindak θα συμφωνήσω, αλλά Advance και ΧΤΖ δεν είναι "ίδια" ΟΕΜ μηχανήματα από το ἰδιο εργοστάσιο με διαφορετικά ταμπελάκια;
ο ΧΤΖ φαινεται μια βελτιωμενη εκδοση του map-305 II DA, ψαξε φωτο με ανοιγμενα τα καπακια τους και θα δεις τι εννοω. Απ την αλλη η ΑΑ ειναι Γαλλικη εταιρια και η ΧΤΖ Σουηδικη, υποτιθεται οτι σχεδιαζουν τα μηχανηματα τους κ υλοποιουν στην Κινα, τι να πω... Παντως ο ΧΤΖ ηχητικα φερνει περισσοτερο προς ΑΑ
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Απο CAV νομιζω Α8 ειχα ακουσει, και δεν τον αντεχα, σκετη τρανζιστοριλα.
Το σχόλιο αυτό τώρα το είδα χάρη στον Κomhst.

Θα σου πρότεινα από CAV να ακούσεις και αυτόν: (CAV A12 υβριδικός)




:107:
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.733
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Η αληθεια ειναι οτι δεν θα ψαξω κι ολας να ακουσω CAV, περα απο το macho της εμφανισης κλπ, σε hifi ποτε δεν μου γεμισαν το ματι, και οσον αφορα τον ηχο τους, απο φιλο που εχει ακουσει και τον Α10 ακουσα τις ιδιες εντυπωσεις με τις δικιες μου για τον Α8. Αν παλι ποτε βρεθω μπροστα σε καποιον στημενο, δε θα πω οχι..
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.024
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top