Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.248
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..

Την καλημέρα μου σε όλους.





Καλά να πάθεις...
Αστους να λένε Νίκο οι ρολ-οφ-άκιδες με-μέδες :136:
 




D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μ

Την καλημέρα μου σε όλους.





Καλά να πάθεις...
λεγε, εστω με πμ,να μην χαλασουμε αφφφφτο το υπεροχο (μ)νημα...
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μ

Αστους να λένε Νίκο οι ρολ-οφ-άκιδες με-μέδες :136:
ααααα εχω μεινει πισω....
εδω πηρα προενισχυτη μικρ ενοωωωω phono για mc, τι λεει αυτος γιωργο μου? μμ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.247
Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

κοτσίδα θα σου φάω την κοτσίδα!!!!!!!!!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.247
Απάντηση: Re: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

η ρημαδα η 8 (και οχι το παλαιοτερο μονδελο η uln-2) εχει το αναλογικο κυκλωματακι μειωσης της εντασης ΠΑΝΤΑ στην εξοδο του αναλογικου σηματος. δεν γινεται να το βγαλεις απο την μεση.
αρα οποιαδηποτε σκεψη για χρηση προενισχυτη, ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΑ επιπεδου, ειναι ουτοπικη καθως ο "μειωτηρας" της ειναι παντα στην πορεια του αναλογικου σηματος.

έχεις παρεξηγήσει κάτι.

υπονοείς ότι "ακούγεται" το αναλογικό κύκλωμα μείωσης της στάθμης ακρόασης της μέτρικ;

αυτό υπονοείς;

επίσης υπονοείς ότι θα είχε νόημα η χρήση ενός (ακόμα και παθητικού) προ με καλύτερη διαχείριση του "volume control" αν βγάζαμε από τη μέση το volume control της metric;

να ξέρω δηλαδή, να γελάσω τώρα ή κάποια άλλη στιγμή;


καθωτι δεν υφιστατε "ανικανοτητα" οδηγησης οποιουδηποτε τελικου, ο προ μονο ως χαρακτηρας ειναι πλεον χρησιμος. αλλα αυτη η καρτα εχει characters οποτε ....
εδώ συμφωνούμε 100%. οποιοσδήποτε "χαρακτήρας" προ (και καβλωδίων) μπορεί να έρθει από την μέτρικ αυτόνομα. δεν είναι πολύ εύκολο, όχι όσο φαντάζεσαι δηλαδή, αλλά γίνεται.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
14.039
Reaction score
35.265
Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

κοτσίδα θα σου φάω την κοτσίδα!!!!!!!!!
εεεελα ρε γιατρε μου, δεν εβαλα τις καλες, σεμνη ειναι....:116:
 


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.248
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στη

ααααα εχω μεινει πισω....
εδω πηρα προενισχυτη μικρ ενοωωωω phono για mc, τι λεει αυτος γιωργο μου? μμ?
Κάνε τα κόλπα σου με τις αντιστάσεις, κοίτα και τα καλωδιάκια σου και κοίτα να την φορτώσεις 750-1000. Βγάλε λίγο πάνω από τα 300mV και μετά κάνε το τερατούργημα που θες με την αποέμφαση (και μην μου πεις..... :142:)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.476
Reaction score
21.239
Απάντηση: Re: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

Μαγος ειναι ο π.....!

εκανε εκει τα κολπα του, μ εβαζε ν ακουω, γελουσε, μ ελεγε τι σε νοιαζει τι κανω? ακου , σ αρεσει?

ακουγα κι εγω, πειραζει, εβαζε, βγαζε, αλλαζε εκανε...

Ολα αυτα ΜΟΝΟ σαν dac, μαζι με τον προ μου.

Το αποτελεσμα αλλαξε αρκετα προς το καλυτερο για μενα παντα, εντυπωσιακο, ρωμαλεο, μεστο, δυναμικο.

Δεν δοκιμασαμε ακομα σαν προ-dac μαζι.

Αυτά λες και με κάνεις να θέλω να πάρω Metric και Mac :623: ... κι άμα το ανακοινώσω στο έτερον ήμισυ, όχι παντόφλα, Dr Martens θα μου ρίξει στο κεφάλι και θα με στείλει πακέτο στο γιατρό... (ακούς EAR;:135:)


Εν τω μεταξύ, αυτό το παιδί ο Ζαπάντης, που είναι εξαφανισμένος; Περιμένω το πρώτο post του στο thread για να ξεκινήσει το Round 6! Ρε abcd, τι του έκανες του παιδιού;:140:
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Re: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

έχεις παρεξηγήσει κάτι.

υπονοείς ότι "ακούγεται" το αναλογικό κύκλωμα μείωσης της στάθμης ακρόασης της μέτρικ;

αυτό υπονοείς;

επίσης υπονοείς ότι θα είχε νόημα η χρήση ενός (ακόμα και παθητικού) προ με καλύτερη διαχείριση του "volume control" αν βγάζαμε από τη μέση το volume control της metric;

να ξέρω δηλαδή, να γελάσω τώρα ή κάποια άλλη στιγμή;




εδώ συμφωνούμε 100%. οποιοσδήποτε "χαρακτήρας" προ (και καβλωδίων) μπορεί να έρθει από την μέτρικ αυτόνομα. δεν είναι πολύ εύκολο, όχι όσο φαντάζεσαι δηλαδή, αλλά γίνεται.
ακουγεται το ποτενσιομετρο στην uln-2 ιδιαιτερα σε χαμηλες σταθμες που μπορει να "τραβαει" δεξια και αριστερα (ξερεις o BJ τα λεει αυτα, οχι εγω...)
το αν ακουγεται το αναλογικο attenuation της 8, μονο αυτοι που την εξελιξαν το ξερουν.
αν διαβασεις το ποστ μου προσεκτικα θα δεις οτι δεν το σχολιαζω ως υλοποιηση, αλλα σχολιαζω πως λογω της υπαρξης του κανει την προσθηκη προενισχυτη ΑΧΡΗΣΤΗ και ουσιαστικα ζημιογονα.
απτα...
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια

Κάνε τα κόλπα σου με τις αντιστάσεις, κοίτα και τα καλωδιάκια σου και κοίτα να την φορτώσεις 750-1000. Βγάλε λίγο πάνω από τα 300mV και μετά κάνε το τερατούργημα που θες με την αποέμφαση (και μην μου πεις..... :142:)
1000 την εχω στο trichord diablo.
αυτο με τα καλωδια δεν το καταλαβα... πως να τα κοιταξω? στο φως? με φακο? για λεγε.
θενκσ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.247
Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

Λοιπόν, στον φιλαράκο μας το Γιάννη, έκανα τα εξής:

1. κατέβασα τη στάθμη των λαμπακίων της μέτρικ. είναι ρυθμιζόμενη η στάθμη φωτεινότητας των λαμπακίων, με πολλά ενδιάμεσα σκαλοπάτια, και φυσικά μπορούν να κλείσουν τελείως όλα τα λαμπάκια, να μη φαίνεται καν ότι είναι ανοιχτή.

2. εκεί που άκουγε μουσική, του πετάω στα μούτρα το character Νο8 και έχει μείνει κάγκελο, με το χαμόγελο του τζόκερ στα μούτρα...



το "8-Modern Tube Mic Soft Sat". Είναι απολύτως γνωστό πως όλοι οι ένθερμοι οπαδοί των "χροιών", καθώς και οι οπαδοί των λυχνιακών υλοποιήσεων, σε αυτό το "character" τον βγάζουν έξω και αρχίζουν τις παλινδομικές ρυθμικές επαναλαμβανόμενες επ'άπειρον μαλάξεις...:116:

απ'όσο γνωρίζω, τα πρώτα κομμάτια ULN-8 που κυκλοφόρησαν, είχαν υποχρεωτικά (μη αναιρέσιμο) ενσωματωμένο το character με τίτλο "Boutique Tube", το πρώτο στη σειρά. Στην επόμενη έκδοση MIO Console και στην επόμενη έκδοση firmware, δόθηκε η δυνατότητα να αφαιρεθεί το εν λόγω character, αν και οι μάστορες εκεί επιμένουν να είναι πάντα ενεργοποιημένο. Είμαι "μικρός" για να διαφωνήσω με τους "μάστορες" εκεί, αλλά ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με τα characters προσωπικά, πρέπει πρώτα να κάνω τις μετρήσεις μου, τα γνωστά...

3. τέλος, έδειξα στο φίλο μου τον κοτσίδα πόσο εύκολο είναι να βάλει την ρία ισοστάθμιση με το λογισμικό της μέτρικ (είναι αυτή η καμπύλη eq που βλέπετε τέρμα κάτω δεξιά):



όπου βέβαια δεν έχασα την ευκαιρία να ενεργοποιήσω το eq και να φτιάξω 4 ρυθμίσεις στα γρήγορα, οι οποίες τελικά πάνω κάτω ήταν οι εξής:

- 61 Hz + 0,6 db
- 365 Hz + 0,8 db
- 2,65 kHz - 0,8 db
- 20,1 kHz - 0,6 db

την τελευταία την ακύρωσα, αλλά την επόμενη φορά θα το ...ξανασκεφτώ!

4. ο κοτσίδας που λέτε, έχει step-up για το πικάπ του, οπότε του ετοιμάζω ένα καβλώδιο της προκοπής (τραγικά χαμηλής χωρητικότητας) από RCA (της νιούτρικ) σε καρφί επίσης της νιούτρικ (της προκοπής):



ώστε να μπορέσει να καρφώσει το step-up πάνω στη DI είσοδο της μέτρικ και συνεπώς να καταφέρει επιτέλους να "απογαλακτιστεί" από τον προ του, διότι αυτή τη στιγμή είναι αδύνατο να τον βγάλει από τη μέση και να χρησιμοποιήσει την μέτρικ και ως προ, καθώς προς το παρόν μόνο με αυτόν μπορεί να ακούει το αγαπημένο του πικάπ. Μόλις πραγματοποιηθεί και αυτή η σύνδεση, θα φέρω και μικρόφωνο για κάποιες "δικές μου" μετρήσεις, και αμέσως μετά προβλέπεται να έχουμε ένα ακόμα επεισόδιο σε κάποιες "Δέσποινες", τουλάχιστον 3 μαζί, καθώς μετά μόνο μία δε θα αρκεί με τίποτα, διότι οι παλινδομικές ρυθμικές επαναλαμβανόμενες επ'άπειρον μαλάξεις θα γίνονται πλέον με αμφότερα τα άνω άκρα και με τρελό τέμπο-ρυθμό-συ-γχο-νι-σμό!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.353
Reaction score
21.450
Απάντηση: Re: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

Αυτά λες και με κάνεις να θέλω να πάρω Metric και Mac :623: ... κι άμα το ανακοινώσω στο έτερον ήμισυ, όχι παντόφλα, Dr Martens θα μου ρίξει στο κεφάλι και θα με στείλει πακέτο στο γιατρό... (ακούς EAR;:135:)
Πρέπει να πω του Chris να φτιάξει και ένα triple M bundle (Mac-Metric-Monopetro)... :116:
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

4. ο κοτσίδας που λέτε, έχει step-up για το πικάπ του, οπότε του ετοιμάζω ένα καβλώδιο της προκοπής (τραγικά χαμηλής χωρητικότητας) από RCA (της νιούτρικ) σε καρφί επίσης της νιούτρικ (της προκοπής):



ώστε να μπορέσει να καρφώσει το step-up πάνω στη DI είσοδο της μέτρικ και συνεπώς να καταφέρει επιτέλους να "απογαλακτιστεί" από τον προ του, διότι αυτή τη στιγμή είναι αδύνατο να τον βγάλει από τη μέση και να χρησιμοποιήσει την μέτρικ και ως προ, καθώς προς το παρόν μόνο με αυτόν μπορεί να ακούει το αγαπημένο του πικάπ. Μόλις πραγματοποιηθεί και αυτή η σύνδεση, θα φέρω και μικρόφωνο για κάποιες "δικές μου" μετρήσεις, και αμέσως μετά προβλέπεται να έχουμε ένα ακόμα επεισόδιο σε κάποιες "Δέσποινες", τουλάχιστον 3 μαζί, καθώς μετά μόνο μία δε θα αρκεί με τίποτα, διότι οι παλινδομικές ρυθμικές επαναλαμβανόμενες επ'άπειρον μαλάξεις θα γίνονται πλέον με αμφότερα τα άνω άκρα και με τρελό τέμπο-ρυθμό-συ-γχο-νι-σμό!
καντο balanced με την γειωση του πικαπ.
γιατι να χασεις αυτη την δυνατοτητα?
δεν τον εφτανουν 62db?
ή δεν πειρε με αυξημενο gain?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.247
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

καντο balanced με την γειωση του πικαπ.
γιατι να χασεις αυτη την δυνατοτητα?
δεν τον εφτανουν 62db?
φυσικά θα το κάνω balanced, έδειξα άλλωστε το σωστό TRC Jack, δε κάνω τέτοια λάθη... Ναι, φυσικά η γη θα είναι του πικάπ.

φτάνουν και περισσεύουν. τελικά κάτι ξέρεις εσύ, ε; :145:
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.981
Μηνύματα
2.924.670
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top