Geloso G 278A. Λαμπάτοι μονομπλόκ. Πιο vintage πεθαίνεις....

Μηνύματα
311
Reaction score
274
Ανοιγω αυτο το θεμα για να σας παρουσιασω τα ενισχυτικα μου , μιας και θεωρω πως ειναι αρκετα σπανιο να τα δει κανεις "εν ζωή" . Εχουν κλεισει ιδη 61 χρονια απο τοτε που κατασκευαστικαν , και ειναι απο τα ελαχιστα ζευγαρια , αν οχι το μοναδικό ζευγαρι στο κοσμο. Ιδου λοιπον τα καμαρια μου:




Ειναι οπως βλεπετε 2 μονομπλοκ ενισχτες , με λυχνιες σε διαταξη push-pull 75w rms . Εχουν Αγοραστει το 1953 Απο το "Ραδιο Γκικας" στην Αθηνα , και εχουν αναβαθμιστει πριν αρκετα χρονια απο τον κυριο Θαναση Δουβλιδη (DUBLEX για οσους θυμουνται).
Οι λαμπες που χρησιμοποιουν ειναι 2 Χ 807 , 6L6G , 6J5JT , 5Y3 , 5R4GY
Στους τεραστιους μετασχηματιστες εχει γινει νεα βελτιωμενη περιεληξη απο τον Κο Δουβλιδη.
Δεχωνται ηχεια οποιασδηποτε Ωμικης αντιστασης , γεφυρωνοντας στο πισω μερος τις αναλογες επαφες (υπαρχει αναλογο πινακακι με οδηγιες).



συνεχεια παρακάτω...
 

Μηνύματα
311
Reaction score
274


το σασι τους εχει καποια σημαδακια που ομως δεν ειναι τοσο εντονα ωστε να επεμβω χαλωντας την αυθεντικοτιτα των ενισχυτων.
Εχωντας ακουσει 10δες ενισχυτες με λυχνιες για μενα αυτα τα τερατακια βρισκωνται στην κορυφη της ηχιτικης αποδωσης (για τα αυτια μου παντα). Και δεν εχω δει ακομα για το τι ειναι ικανα. Τα δουλευα για καιρο με προενισχυση το pre-out ενός ενισχυτη της σειρας , (Pioneer) και προσφατα πηρα εναν προενισχυτη παλιο της Toshiba. Η αναβαθμιση ηταν εμφανης , τοσο που πραγματικα δεν το περιμενα να φανει στον ιδη υπεροχο ηχο τους. Δεν θελω να φανταστω πως θα δουλεψουν με καποιο προενισχυτη της προκοπης....



Τα καπακια τους ....
.Πολλες απο τις λυχνιες πανω τους ειναι οι εργοστασιακες και επισης εργοστασιακοι ειναι και οι 2 πυκνωτες εξοδου! που πραγματικα μου κανει εντυπωση , το πως δεν εχουν αλλαχτει , και παιζουν ακομα χωρις το παραμικρο φυσιμα. Θα τους αλλαξω αυτες τις μερες παντως (χωρις να τους αφαιρεσω απο το σασι. ειναι αρκετα περιεργη η κατασκευη τους) Εχω παραγγείλει της Telefugen και τους αναμενω.
Αυτα ειναι τα καμαρια μου. Με λυπει μονο το γεγονος οτι ισως αναγκαστω καποια στιγμη να τους αποχωριστω (ατιμη κριση).
Οτι εχω ξεχασει να αναφερω με ρωτατε , επισης οποιος φιλος θελει να τους ακουσει και να πιουμε και καφε ας μου πει. Αν καποιος φιλος θελει να τους ακουσει με δικα του περιφεριακα κτλ στο σπιτι του , ευχαριστως να τους φερω (με ενδιαφερει και μενα αυτο δηλαδη να τους ακουσω με κανα σοβαρο μηχανημα ) αρκει να βρουμε χρονο και να με βοηθησει στην μεταφορα γιατι ειναι και 35κιλα οι ατιμοι..
 
Last edited:

Μηνύματα
311
Reaction score
274

Σιγα σιγα θα σας δειξω και άλλα vintage και αγαπημενα μηχανηματα της συλλογης μου (οπως καταλαβατε την εχω φαει την πετριά για τα καλα) για να μαθενουν οι νεοι , και να θυμουνται οι παλιοι...
 
Last edited:



Μηνύματα
311
Reaction score
274
Εχω σε pdf το ενχειριδιο χρησης , χαρακτηριστικα κτλ. Ευτηχως υπαρχει και το radiomuseum που αναφερεις και βρισκουμε πληροφοριες για αυτα τα σπανια κομματια

Εδω ειναι ο προενισχυτης που τους παιζει: TOSHIBA SY 330


σορρυ χαλια φωτο απο κινητο...
 



Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Προσπαθησε να βρεις τις 5933 στην θεση των 807 να τον απογειωσεις!!!!!!!!!

Σιγα σιγα θα σας δειξω και άλλα vintage και αγαπημενα μηχανηματα της συλλογης μου (οπως καταλαβατε την εχω φαει την πετριά για τα καλα) για να μαθενουν οι νεοι , και να θυμουνται οι παλιοι...
 




Μηνύματα
311
Reaction score
274
εψαξα και εχω μια... με εβαλες σε περιπετειες. Αντε να δω που θα βρω τετραδα τωρα , και ο Γιαλουσης δεν σηλωνει το τηλεφωνο...
 



Μηνύματα
406
Reaction score
56
ε αντε πες μου. ποιος εχει;
..πω!πω!τυχαια διαβαζω σημερα την συνομιλια σας και εχω παθει!Θελω ενισχυτη με 807,μου θυμιζει οταν ειμουν μικρος και εφτιαχνα πομπους μεσαιων κυματων με λαμπες οπως 6l6,el-34,807,811,813,και αλλες...που θα βρω λοιπον ενισχυτη με 807?ευχαριστω!!!
 

Μηνύματα
311
Reaction score
274
..πω!πω!τυχαια διαβαζω σημερα την συνομιλια σας και εχω παθει!Θελω ενισχυτη με 807,μου θυμιζει οταν ειμουν μικρος και εφτιαχνα πομπους μεσαιων κυματων με λαμπες οπως 6l6,el-34,807,811,813,και αλλες...που θα βρω λοιπον ενισχυτη με 807?ευχαριστω!!!
Αν αποφασίσω να τους δώσω θα σε έχω υπόψιν .....
 

Μηνύματα
406
Reaction score
56
μετα απο καποιες δοκιμες με λυχνιες σε διαφορους λαμπατους,εχω σχηματισει την γνωμη οτι οι αντιστοιχες λυχνιες πολλες φορες δινουν δυναμη σ'εναν ενισχυτη αλλα μπορει να χασεις σε μουσικοτητα....
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.150
Μηνύματα
2.890.618
Members
37.995
Νεότερο μέλος
zazanh
Top