Geloso G 278A. Λαμπάτοι μονομπλόκ. Πιο vintage πεθαίνεις....


Μηνύματα
738
Reaction score
295
..πω!πω!τυχαια διαβαζω σημερα την συνομιλια σας και εχω παθει!Θελω ενισχυτη με 807,μου θυμιζει οταν ειμουν μικρος και εφτιαχνα πομπους μεσαιων κυματων με λαμπες οπως 6l6,el-34,807,811,813,και αλλες...που θα βρω λοιπον ενισχυτη με 807?ευχαριστω!!!
Τελικά Κώστα ολοι τα ίδια κάναμε.Τις 6146 τις θυμάσαι?
Να φτιάξουμε ομάδα.
 


Μηνύματα
406
Reaction score
56
Τελικά Κώστα ολοι τα ίδια κάναμε.Τις 6146 τις θυμάσαι?
Να φτιάξουμε ομάδα.
ναι,ναι 6146,αλλα και καποια αλλη ηταν με αριθμους,,,θα θυμηθω!!!

Oχι παντα!!
Ναι συμφωνω!!!
Oχι παντα!!
@"Ραδιο Γκικας" στην Αθηνα , και εχουν αναβαθμιστει πριν αρκετα χρονια απο τον κυριο Θαναση Δουβλιδη (DUBLEX για οσους θυμουνται).

εργαζομουν εκει το 1985! στο υπογειο [Ν φιλαδελφεια]
Γεννηθηκα και μεγαλωσα Μυκονιατικα ,Αγιοι Αναργυροι,καποια στιγμη θα ηθελα να ανταλλαξουμε τηλ. και να τα πουμε!!!με Doublex-el 34 ακουγαμε και τον χρησιμοποιουσα στον πομπο καποιο διαστημα...πως περναν τα χρονια ..56 και...βλεπεις..
 

Μηνύματα
406
Reaction score
56
εγω εχω !!!!!![/quote
οι πλακετες με τα τρανζιστορ για πομπο μεσαιων δεν ελεγαν ,ειχαν μικρη εμβελεια...μετρων.Θυμηθω καποιους με χαρηκτηριστικα CUTTY SARK,SKY LINE,FERMY DURAK,που τους ακουγα μερα μεσημερι στην Αιδηψο.Απο τους καλυτερους για μουσικες θυμαμαι τους MUSIC CORNER,VERONIKA CROOSE,SPACE MOUSE,και ΦΟΙΝΙΞ
Τελικά Κώστα ολοι τα ίδια κάναμε.Τις 6146 τις θυμάσαι?
Να φτιάξουμε ομάδα.
ναι,ναι 6146,αλλα και καποια αλλη ηταν με αριθμους,,,θα θυμηθω!!!

Oχι παντα!!
Ναι συμφωνω!!!
Oχι παντα!!
@"Ραδιο Γκικας" στην Αθηνα , και εχουν αναβαθμιστει πριν αρκετα χρονια απο τον κυριο Θαναση Δουβλιδη (DUBLEX για οσους θυμουνται).

εργαζομουν εκει το 1985! στο υπογειο [Ν φιλαδελφεια]
Γεννηθηκα και μεγαλωσα Μυκονιατικα ,Αγιοι Αναργυροι,καποια στιγμη θα ηθελα να ανταλλαξουμε τηλ. και να τα πουμε!!!με Doublex-el 34 ακουγαμε και τον χρησιμοποιουσα στον πομπο καποιο διαστημα...πως περναν τα χρονια ..56 και...βλεπεις..
 

Μηνύματα
406
Reaction score
56
Καλως το παλικαρι! Δεν μας τα ειπες αυτα???...@@ πομποι μεσεων ιδιοκατασκευη? Μπραβο σου.
Παιδια το θεμα ειναι απιστευτο με ενδιαφερει σφοδρα . Αυτα αξιζουν.
ΥΓ1: Ερωτηση προς ολους(τους παντες) Πιστευετε οτι ο απλος τους τροπος σχεδιασης και κατασκευης ειναι τοσο απλος που αυτος κανει την διαφορα . (λιγοτερο ταξιδι του σηματος μεσα στην συσκευη)
Προσωπικα το πιστευω και αυτες οι κατασκευες ειναι οι καλυτερες οταν εχουν τα καταλληλα υλικα υποστηριξης και ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ,αλλιως αρχιζει το μπερδεμα για αλληλοκαλυψη και πνιγεται ο ηχος ....
 

Μηνύματα
406
Reaction score
56
εγω ειχα την τυχη ο πατερας μου να ειναι ενας απο τους πρωτους ραδιοερασιτεχνες οποτε επεσα κατ ευθειαν στα βαθια.
ΟΟΟΟΟπα!!!με τι χαρακτηριστικο εβγαινε?απο ποια περιοχη?ποσων ετων?εγω ειμαι 56...

Καλως το παλικαρι! Δεν μας τα ειπες αυτα???...@@ πομποι μεσεων ιδιοκατασκευη? Μπραβο σου.
Παιδια το θεμα ειναι απιστευτο με ενδιαφερει σφοδρα . Αυτα αξιζουν.
ΥΓ1: Ερωτηση προς ολους(τους παντες) Πιστευετε οτι ο απλος τους τροπος σχεδιασης και κατασκευης ειναι τοσο απλος που αυτος κανει την διαφορα . (λιγοτερο ταξιδι του σηματος μεσα στην συσκευη)
Προσωπικα το πιστευω και αυτες οι κατασκευες ειναι οι καλυτερες οταν εχουν τα καταλληλα υλικα υποστηριξης και ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ,αλλιως αρχιζει το μπερδεμα για αλληλοκαλυψη και πνιγεται ο ηχος ....
 

Μηνύματα
406
Reaction score
56
...και το κοκκινο μανό στις κολλησεις για να θυμαται...
ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι,και την μυρωδια απο το βερνικι των μετασχηματιστωνννννννννννννννν
 


Μηνύματα
755
Reaction score
512
θα κατσω να φτιαξω κανα πομπο παλι μου φαινεται....χαχα
ειχαμε και τα κιτ τοτε της smartkit και φτιαχναμε φορητους με τρατζιστορ (555 αν θυμαμε καλα) καμια 100μ εμβελεια , και μιλαγαμε απο τις ψειρες...
Στα δε γραφεια της τεχνικης εκλογης μονιμοι πελατες για πλακετες
αν θυμαμε καλα το 555 ειναι χρονιστης(clock) και εφαρμοζεται σε δυαδικα κυκλωματα. Ο δικος μου πομπος ηταν smarkit 4watt με τρια τρανζιστορ ισχυος. Φτιαγμενος απο εμενα. Υστερα προχωρησα στην αποχαλκωση με τριχλοριουχο σιδηρο.(η μανα εβριζε για το τρυπιο απο το οξυ φουρνο της (αναλωσημα)). Ειμαι Κρητικος Ηρακλειο Αρχανες Ο Νικος ειναι αδεφος του παππου μου. Ισως απο εκει να εκλεψα κατι μιας που στο παρων θεμα εχουν υποθει καταγωγες.
 

Μηνύματα
755
Reaction score
512
Καλησπερα στην παρεα ου ου ωραια! Τι ωραιες αναμνησεις. Εγω παντως ταξιδευω. Σημαντικο. Φανταστειτε εναν εφηβο εθισμενος στον ηλεκτρισμο απο τοτε που θυμαμε τον ευτο μου και αντιληψης των πραγματων απο νωρις. Το μηλο κατω απο την μηλια και εκπαιδευτηκα στο λυκειο Ηλεκτρονικος που για να πω την αληθεια ποτέ δεν με ενθουσιαζε η θεωρια παρα μονο η πραξη. Στα 16 μου ημουν κατοχος ιδιωτικου προσωπικου εργαστηριου στο δωματιο μου με παλμογραφο γενητρια συχνοτητων συχνομετρο τροφοδοτικο . Πολλες δοκιμες κατασκευες πειραματα και ολα με πυρηνα τον ηχο. 350 λιτρα χαμηλου με 2 15ιντσα στα 17 μου δικιας μου κατασκευης, πως σας φαινετε? Απλα στα τεστ παραπονιοταν λεει η ενοικος του απο επανω οροφου απεναντι πορτα οτι συντονισε η εξοπορτα της και ετριζε ενοχλητικα ......
 

Μηνύματα
755
Reaction score
512
Και εφτασα στα 18, Χωρις Τριτοβαθμια εκπαιδευση αλλα στην προσκαιρη εργασια μεχρι να αποφασισω να φυγω πολυ πιεση και 18+1/2 μπηκα στα αμυντικα θεματα της χωρας ως μονιμος υπαξιωματικος π. αεροποριας. Μολις εκτελεσα το εργο μου εκει , εφυγα για ταξιδια αλλα , αλλου ετρεχε το ρευμα και επειτα απο δυο ετη προσαρμογης στα 28 με 30, στα 30 ξεκινησα την πρωτη σοβαρη κινηση στην οκιακη διασκεδαση με εναν Yamaha rxv. Πριν δουλευα με ενα δικαναλο με ηχεια mission ραφιου του 2000 , 2002 Roister Ephasis δαπεδου. 2005 αγορα δαπεδου Wharfedale. κατι τετοιο μην με παρεξηγητε καντε like , Ενοειτε πως απο το 99 εως το 2004 ετρεχα ενα αμξαξι , φουλ ηχος μεσα καθε 1 2 χρονια αλλαζα setup. Μοναδικες αναμνυσεις που δεν θελω να ξεχνω. Τωρα ειμαι 35.
 


Μηνύματα
406
Reaction score
56
Λοιπον απ'οτι φαινεται ειμαι ο μεγαλυτερος της παρεας (56).Με πομπους δεν θελω να ασχοληθω ,αλλα για την κατασκευη ενος λαμπατου ναι,οπως και ηχεια.Γραφω το τηλ.μου,6937161793 Κωστας ,οποιος θελει να επικοινωνησει μαζι μου και αναλογα με την δουλεια ,σας καλω πισω στο σταθερο.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
(DUBLEX για οσους θυμουνται).

εργαζομουν εκει το 1985! στο υπογειο [Ν φιλαδελφεια]
86 με 90 ερχόμουν τακτικά , υπόγειο δεν είχα κατέβει , ήσουν εκεί Τάκη?

και εγω με doublex 35 αρη και 807 στα μεσαια. καπου στο 1981 [στειλε με π,μ τηλ]
Τότε είχαμε με φίλο μηχάνημα με 10 χ 807 , μετά πήγαμε σε μια 813 και μετά τα παρατήσαμε.
Ωραίες εποχές μου έφερες στο μυαλό ρε φίλε.
Σόρρυ για το οφτόπικ.
 

Μηνύματα
406
Reaction score
56
Γιαυτο λατρευω τα παλια εργαλεια. Παντα καποιοι εχουν κατι να πουν , παντα καποιες αναμνησεις ξυπνανε , παντα η νοσταλγια γιαυτα ειναι γλυκια.
Και γω πιτσιρικας με τις El34 τραβιωμουν και τις graoundplane στις ταρατσες..Προγραμμα το βραδυ με μονο σκοπο κανα ραντευουδακι...χαχαχα τι εποχες...
......πολλες φορες πεφταμε σε λουμπα,αλλο η φωνη απο το τηλ.ναζιαρικη και αλλο οοοο!!!! απο κοντα...χαχαχαχα....
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
86 με 90 ερχόμουν τακτικά , υπόγειο δεν είχα κατέβει , ήσουν εκεί Τάκη?



Τότε είχαμε με φίλο μηχάνημα με 10 χ 807 , μετά πήγαμε σε μια 813 και μετά τα παρατήσαμε.
Ωραίες εποχές μου έφερες στο μυαλό ρε φίλε.
Σόρρυ για το οφτόπικ.
συνολικα ημουν κοντα ενα χρονο!! καθοτι ημουν και μαθητης !!
 

Μηνύματα
406
Reaction score
56
86 με 90 ερχόμουν τακτικά , υπόγειο δεν είχα κατέβει , ήσουν εκεί Τάκη?



Τότε είχαμε με φίλο μηχάνημα με 10 χ 807 , μετά πήγαμε σε μια 813 και μετά τα παρατήσαμε.
Ωραίες εποχές μου έφερες στο μυαλό ρε φίλε.
Σόρρυ για το οφτόπικ.
με 811 η΄ 813 το μηχανημα εβγαινε πολυ εκτος Αθηνων,Πελλοπονησο χαμηλα,νησια Αιγαιου,Βολος,κ.α.Τι τροφοδοτικα Θεε μου!!!!
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Εγω αρχισα το χομπι του ραδιοερασιτεχνισμου πολυ νωρις . Βλεπεις το μηλο κατω απο την μηλια θα πεσει! Ο πατερας μου σημερα κοντα στα 80 ακομα δεν το βαζει κατω. Βγαινει ακομα και σημερα σαν MARCO POLO ενω οι περισσοτεροι τον ξερουν σαν ΠΑΠΠΟΥ.

Οταν ηταν τζοβενο εβγαινε με το χαραχτηρηστικο 01 . Εννοειται οτι μολις μπηκα και εγω στο παιχνιδι εδωσα την συνεχεια με το χαραχτηρηστικο 02 και στην πορεια το αλλαξα σε RADIO ACTIVITY με μουσικο σημα αρχης το ομωνυμο κοματι απο τους ΚΡΑΦΤΓΟΥΕΡΚ.

Πρωτο μηχανημα μου , 1] 6L6 στην ταλαντωση και 1] 807 στην εξοδο. στην διαμορφωση ειχα ενισχυτη με λυχνιες 7868 απο παλιο τζουκ μποξ και του ειχα κοτσαρει εναν μετασχηματιστη back to back για να εχω 4 κ, να διαμορφωνω.

Ακολουθησαν πολλα μηχανακια μεχρι στο τελος να κλεισω την καριερα μου με 2 χ 811 ..Εννοειται οτι ειχα αργοτερα τον γνωστο 35 αρη doublex που μονο μαμα δεν ηταν. ειχε υποστει του κοσμου τις μοντιφιες και στο τελος επαιζε με δυο 5933 στην εξοδο με διαμορφωτη που μου ειχε τυλιξει ο [ΖΩΓΡΑΦΟΣ] αν τον θυμαστε!!
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Στη συνεχεια το εριξα στο audio και μεχρι σημερα μετραω πανω απο 70 ενισχυτες [παντα λαμπατους] και δεν θυμαμαι ποσους προ. Η μεγαλη μου αγαπη ειναι οι OTL .και ειναι αυτοι που εχω και ως αναφορα σε οτι φτιαχνω.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.119
Μηνύματα
2.889.274
Members
37.991
Νεότερο μέλος
Kostas M
Top