Geloso G 278A. Λαμπάτοι μονομπλόκ. Πιο vintage πεθαίνεις....


Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Καλυτερα για την 5Υ3 στον πρωτο πυκνωτη να βαλεις 33μf και μετα το choke βαζεις πιο μεγαλο π.χ 47 η 68 η 100μf εαν εχεις χωρο οπως ειπε και ο Τακης .
Aν καταφερει και τους βαλει θα παθει σοκ!! Γρηγοραδα , σπιρταδα στον υπερτατο βαθμο!!!
 


Μηνύματα
381
Reaction score
410
καπου θα τους χωρεσω. και οι παλιοι που ειχαν , ηταν αρκετα μεγαλοι , εμεινε χωρος. Παραγγέλνω 2Χ33 και 2Χ47.
Με τις λυχνιες που σου εδειξα παραπανω τι να κανω; ειναι η μονη 4δα που εχω βρει εδω και μερες που ψαχνω. Να τις παρω;
 


Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
δεν εχω μετρησει ποτε το open loop gain αλλα πιστευω οτι η αναδραση στον Circlotron ειναι γυρο στα -12dB με -15dB και τελικα εχω αντισταση εξοδου 1,2Ω !! .
Καλυτερα για την 5Υ3 στον πρωτο πυκνωτη να βαλεις 33μf και μετα το choke βαζεις πιο μεγαλο π.χ 47 η 68 η 100μf εαν εχεις χωρο οπως ειπε και ο Τακης .

εγω παλι με τις 2 μονο 6c33 σε φουτερμαν θελω περιπου 12 db για την ιδια αντισταση, αλλα δεν του βαζω καθολου !!! παιζω κατ ευθειαν απο τα 10,5 ωμ στα 4 ωμα ηχεια μου!! ΒΙΑΣΜΟΣ!! αλλα παιζει ο ατιμος!!:p
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Δημητρη κοιτουσα τις προαλες το σχεδιο του Μαροττα. Θυμασαι το πρωτο σταδιο που λεγαμε οτι δεν παει κατι καλα. ; Λοιπον ο τυπος το ποντεσιομετρο στις ανοδους δεν το βαζει [στον διαφορικο] για την ac ισσοροπια .Το βαζει και φερνει ακριβως την dc στο προ τελευταιο σταδιο στις καθοδους των 12bh7 .Και αυτο γιατι η ζευξη μεχρι εκει ειναι dc.Επισης στο σημειο που πρεπει να αλλαχθει καποια αντισταση στην εισοδο, δεν ισχυει γιατι βαζει την μπαλανσ αναδραση και πρεπει να ειναι ζυγισμενο! Η μονη ενσταση που εχω ειναι οτι θα λειτουργει πολυ καλυτερα με πηγη ρευματος ειτε ενεργη τυπου g. pinnn ειτε παθητικα με μια αρνητικη στις καθοδους.
 


Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Δυστυχος ομως για να το δουμε λεπτομερης θα πρεπει να εχουμε ολο το κυκλωμα προχειρα φτιαγμενο για να δουμε σε κανονικες συνθηκες [φορτιο εμπεδηση , και ποσο θα το επιρεασει στην εισοδο.]
 


Μηνύματα
569
Reaction score
488
Δημητρη κοιτουσα τις προαλες το σχεδιο του Μαροττα. Θυμασαι το πρωτο σταδιο που λεγαμε οτι δεν παει κατι καλα. ; Λοιπον ο τυπος το ποντεσιομετρο στις ανοδους δεν το βαζει [στον διαφορικο] για την ac ισσοροπια .Το βαζει και φερνει ακριβως την dc στο προ τελευταιο σταδιο στις καθοδους των 12bh7 .Και αυτο γιατι η ζευξη μεχρι εκει ειναι dc.Επισης στο σημειο που πρεπει να αλλαχθει καποια αντισταση στην εισοδο, δεν ισχυει γιατι βαζει την μπαλανσ αναδραση και πρεπει να ειναι ζυγισμενο! Η μονη ενσταση που εχω ειναι οτι θα λειτουργει πολυ καλυτερα με πηγη ρευματος ειτε ενεργη τυπου g. pinnn ειτε παθητικα με μια αρνητικη στις καθοδους.
Εαν θυμαμαι καλα εκτος απο την πηγη ρευματος που προτεινα για να εχουμε ιδιες ac τασεις στις δυο ανοδους του πρωτου σταδιου , ειπα και οτι το ποτενσιομετρο ειναι για την ρυθμιση της dc τασης ειτε στο πρωτο ειτε καλυτερα στο δευτερο , θα προσπαθησω να βρω το κειμενο .
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
""""""Σχετικα με αυτο το OTL Κυκλοτρονικο σχεδιο , εχω να πω το εξης , καταρχας το Phase spliting γινεται απο τον διαφορικο ενισχυτη στην εισοδο ..Σωστο! , αλλα αυτος ο διαφορικος ενισχυτης δεν εχει πηγη ρευματος στις καθοδους του , πραγμα που σημαινει οτι τα σηματα που δημιουργουνται στις δυο ανοδους του ( με διαφορα φασεως 180 μοιρες ) ΠΟΤΕ δεν θα ειναι ισα σε πλατος . Αυτο διορθωνεται με την προσθηκη μιας πηγης ρευματος με το MPSA42 η το BF393 π.χ με μια αρνητικη ταση -15 με -18 V . Φιλικα Δημητρης """"".
Τακη αυτο ειναι το ποστ που ειχα πει για την πηγη ρευματος σε ενα αλλο φορουμ .
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Εαν θυμαμαι καλα εκτος απο την πηγη ρευματος που προτεινα για να εχουμε ιδιες ac τασεις στις δυο ανοδους του πρωτου σταδιου , ειπα και οτι το ποτενσιομετρο ειναι για την ρυθμιση της dc τασης ειτε στο πρωτο ειτε καλυτερα στο δευτερο , θα προσπαθησω να βρω το κειμενο .
εγω παλι το σκεφτομαι με ecc88 cascode και πηγη [παντα διαφορικο]
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
""""""Σχετικα με αυτο το OTL Κυκλοτρονικο σχεδιο , εχω να πω το εξης , καταρχας το Phase spliting γινεται απο τον διαφορικο ενισχυτη στην εισοδο ..Σωστο! , αλλα αυτος ο διαφορικος ενισχυτης δεν εχει πηγη ρευματος στις καθοδους του , πραγμα που σημαινει οτι τα σηματα που δημιουργουνται στις δυο ανοδους του ( με διαφορα φασεως 180 μοιρες ) ΠΟΤΕ δεν θα ειναι ισα σε πλατος . Αυτο διορθωνεται με την προσθηκη μιας πηγης ρευματος με το MPSA42 η το BF393 π.χ με μια αρνητικη ταση -15 με -18 V . Φιλικα Δημητρης """"".
σς αυτο ειχαμε συμφωνησει 100% αυτο που καπως φοβιζει ειναι η ecc83 που ειναι se dc Zζευξη μεχρι την 12bh7
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Καλη ιδεα , καντο ! , παλια ειχα δοκιμασει κασκοδικο σε προενισχυτη ( οχι διαφορικο ) και ειχε ωραιο ηχο ειδικα στα πριμα .
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
σς αυτο ειχαμε συμφωνησει 100% αυτο που καπως φοβιζει ειναι η ecc83 που ειναι se dc Zζευξη μεχρι την 12bh7
Ναι και εγω αυτο πιστευω καλυτερα η ecc88 η 81.
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
""""το τριμερ πανω στις ανοδους ειναι για να ρυθμισεις την DC ταση στην 12ΑΧ7 να ειναι 130 V και στις δυο ανοδους , θα ηταν καλυτερα να το ρυθμιζες ετσι ωστε στις δυο ανοδους της 5697 να εχεις 290 V . Και δεν εχει να κανει καθολου με την συμετρια της ΑC τασης δηλ του σηματος στο διαφορικο ενισχυτη """'

Αυτα ειχα πει τοτε για το τριμερ .
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
h ecc88
Καλη ιδεα , καντο ! , παλια ειχα δοκιμασει κασκοδικο σε προενισχυτη ( οχι διαφορικο ) και ειχε ωραιο ηχο ειδικα στα πριμα .
Koita να δεις, η εcc88 σε κασκοδικο θα μας δωσει παλι το ιδιο κερδος , ειναι και αυτο αναστροφο οποτε δεν θα πλεχτω με το που θα μπει η αναδραση αλλα επισης θα εχει πολυ χαμηλο capacitans και η αντισταση ανοδου παρολο που θα πολαπαλλασιαστει επι του m δεν θα ξεφυγει απο την τιμη που εχει η ecc83!! πιστευω οτι θα ειναι πολυ καλυτερο σαν πρωτο σταδιο απο ολες τις αποψεις!
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Σιγουρα η ecc88 θα εχει καλυτερη αποκριση στις υψηλες ειτε σε κασκοδικο ( λογω μειωσης της χωρητηκοτητας μιλλερ ) ειτε και απο μονη της ως απλο σταδιο κοινης καθοδου , οσο για το gain ( σε κασκοδικη διαταξη ) εαν το εχεις υπολογισει οτι ειναι ιδιο με αυτο της ecc83 τοτε δεν πιστευω να υπαρχει κανενα προβλημα .
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Παντως εχω βρει μια λαμπα που ειναι οτι πρεπει για κασκοδικη διαταξη , ειναι ειδικη σε αυτο το θεμα , και καποια στιγμη θα την δοκιμασω και αυτην :p .
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.896
Μηνύματα
2.921.959
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top