Ψηφιοποίηση βινυλίων και επεξεργασία αρχείων


Μηνύματα
1.617
Reaction score
3.156
Καλορίζικα όλα!
Spin Clean απο που και σε τι τιμή,αν επιτρέπεται;
http://www.orpheusaudio2.gr/
Τιμή αν θυμάμαι καλά (επειδή πήρα και διάφορα άλλα) περίπου 197 ευρώ ή κάτι τέτοιο, είναι το kit II με έξτρα καθαριστικό υργό, πανιά και βούρτσες, το απλό είναι πιο φθηνό, στα 120 ευρώ νομίζω...
 

Μηνύματα
2.020
Reaction score
4.078
http://www.orpheusaudio2.gr/
Τιμή αν θυμάμαι καλά (επειδή πήρα και διάφορα άλλα) περίπου 197 ευρώ ή κάτι τέτοιο, είναι το kit II με έξτρα καθαριστικό υργό, πανιά και βούρτσες, το απλό είναι πιο φθηνό, στα 120 ευρώ νομίζω...
ΟΚ.
Nόμισα οτι το πήρατε απο εξωτερικό,γι'αυτό και σας ρώτησα!
Ευχαριστώ πολύ και πάλι καλορίζικα!
Καλές ακροάσεις :drinks:
 

Μηνύματα
1.617
Reaction score
3.156
ΟΚ.
Nόμισα οτι το πήρατε απο εξωτερικό,γι'αυτό και σας ρώτησα!
Ευχαριστώ πολύ και πάλι καλορίζικα!
Καλές ακροάσεις :drinks:
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλά θέλω να μου κάνεις μια χάρη, να πετάξεις στα σκουπίδια τον πληθυντικό...
Όχι τίποτ' άλλο δηλαδή, μου υπενθυμίζεις την ηλικία μου...>:(:D:D
 

Μηνύματα
2.020
Reaction score
4.078
Ο πληθυντικός για 'μένα είναι θέμα αρχής όταν δεν γνωρίζω κάποιον!
Αλλά αφού το ζητάς δεν έχω κανένα πρόβλημα :hi::)
 

Μηνύματα
1.617
Reaction score
3.156
Το Korg ήρθε, συνδέθηκε στο Project και ξεκίνησαν οι δοκιμαστικές εγγραφές !!
 

Attachments

  • 203,9 KB Προβολές: 0
  • 250,7 KB Προβολές: 3

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Καλοριζικο. Από αισθητικής απόψεως, είναι πανέμορφο!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.448
Reaction score
21.199
Αναμένουμε τις πρώτες εντυπώσεις!
 

Μηνύματα
1.617
Reaction score
3.156
Όταν ψηφιοποιήσω τον πρώτο δίσκο, θα αναφέρω εντυπώσεις, σχόλια κλπ...
 

Μηνύματα
376
Reaction score
250
Ε τότε αφού το έχετε αποφασίσει... και εγώ μαζί σας, αλλά να το κάνετε σωστά... και μην ακούτε τους προβοκάτορες (εχθρούς) του βινυλίου με τα περί acc / mp3 rip και τις λοιπές κακοήθειες που λένε...

Να αγοράσετε το Korg DS-DAC-10R και να τα ριπάρετε σε DSD...:p

Ξέρεις πόσο κάνει φίλε??
 

Μηνύματα
1.617
Reaction score
3.156
Ξέρεις πόσο κάνει φίλε??
Εγω το πήρα από ebay (Κύπρο) 490 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, απ' ότι είδα όμως τώρα, δεν υπάρχει πλέον στον συγκεκριμένο πωλητή...
 

Μηνύματα
376
Reaction score
250
Εγω το πήρα από ebay (Κύπρο) 490 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, απ' ότι είδα όμως τώρα, δεν υπάρχει πλέον στον συγκεκριμένο πωλητή...
Ευχαριστω φιλε
 

Μηνύματα
1.617
Reaction score
3.156
Μιας και το τριήμερο είχα ελεύθερο χρόνο και όρεξη, έκατσα και έκανα "δουλειά"...
Έπλυνα στο Spin Clean καμιά 60αριά δίσκους, τους οποίους έβαλα σε καινούργιες αντιστατικές εσωτερικές θήκες, οπότε είναι έτοιμοι προς ψηφιοποίηση.
Αργότερα θα συνεχίσω το πλύσιμο και στους υπόλοιπος σιγά-σιγά...
Όσο αφορά το Spin Clean, χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης (εκτός από τα διάφορα reviews στο διαδίκτυο), η δουλειά που κάνει είναι πολύ καλή, οι δίσκοι "αστράφτουν" από καθαριότητα !
Ανάμεσα στο πλύσιμο, ψηφιοποίησα 3-4 δίσκους, για να δω τι γίνεται. Καταρχήν η διαδικασία με το Korg και το Audiogate 4 είναι παιχνιδάκι και δε με προβλημάτισε καθόλου.
Αφού έκανα την εγγραφή στο ανώτερο όριο πριν το κλιπάρισμα, μετέτρεψα τα αρχεία σε wav 24/192 για να κάνω την αποθορυβοποίηση (declick) και κατόπιν να "κόψω" τα τραγούδια κάθε πλευράς και να τα αποθηκεύσω σε flac 24/96.
Έχοντας σαν μέτρο σύγκρισης τα ίδια ψηφιοποιημένα αρχεία από το "διαστημικό" σύστημα (πικάπ Kuzma XL2, βραχίονας airline, κεφαλή Dynavector, κάρτα εγγραφής Metric) του φίλου που τα έκανα μέχρι πρότινος και λαμβάνοντας υπόψη τα μέχρι τώρα δεδομένα, έβγαλα μερικά συμπεράσματα.
Σαφώς ο θόρυβος επιφανείας των ψηφιοποιήσεων του Kuzma είναι πολύ χαμηλότερος, αυτό έλλειπε άλλωστε...
Από την άλλη όμως, αυτό που μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση και δε μπορώ να το εξηγήσω, είναι ότι οι δικές μου εγραφές έχουν μεγαλύτερη λετπομέρεια και "αέρα" ανάμεσα στα όργανα, κυρίως στις μεσουψηλές. Επειδή η διαφορές ανάμεσα στα δύο πικάπ είναι χαοτικές, μάλλον κάποιος κρίκος της αλυσίδας εγγραφής στο σύστημα του φίλου φταίει, αλλά δε μπορώ να το προσιορίσω.
Στις χαμηλές, στο δικό μου αυτί και με το δικό μου σύστημα, οι όποιες διαφορές δεν είναι εμφανείς, παρ' όλο που εννοείται ότι το Kuzma δεν παίζεται και σ' αυτόν τον τομέα.
Ξεχνώντας την (άνιση) σύγκριση ανάμεσα στα δύο πικάπ και μένοντας στο δικό μου σύστημα, η ποιότητα εγγραφής είναι απίστευτη και το μόνο μου "παράπονο" είναι ο αρκετός θόρυβος επιφανείας ο οποίος περνάει στην εγγραφή, παρά το επίμονο καθάρισμα των δίσκων.
Πιθανόν με μια καλύτερη κεφαλή να διορθωθεί η κατάσταση, αλλά στην παρούσα φάση δεν είμαι για τέτοια...
Μόλις έχω αρκετό υλικό, θα ανεβάσω μερικά κομμάτια να μου πείτε τη γνώμη σας για να δω που βρίσκομαι !!
 

Μηνύματα
1.617
Reaction score
3.156
Κατόπιν υποδείξεων και μακροσκελής έρευνας, αποφάσισα να αναβαθμίσω την κεφαλή με την Ortofon 2M Black, η οποία θα τοποθετηθεί συντόμως, θα στρωθεί καλά και θα επανέλθω με εντυπώσεις και συγκρίσεις...
 



Μηνύματα
1.617
Reaction score
3.156
Η κεφαλή τοποθετήθηκε και έχει αρχίσει η διαδικάσια στρωσίματος με το "Cardas Frequency Sweep and Burn-in Record"....
Από αύριο θα αρχίσω δοκιμαστικές εγγραφές και θα ενημερώσω στην πορεία...
 

Μηνύματα
1.617
Reaction score
3.156
Έγινε και η πρώτη δοκιμαστική εγγραφή με γνωστό δίσκο...
Παρ' όλο που η ακρόαση έγινε με ακουστικά (στον υπολογιστή), έκανα μια σύγκριση με το ίδιο κομμάτι και την εγγραφή με την προηγούμενη κεφαλή (silver)...
Η βελτίωση είναι σαφής, με περισσότερη λεπτομέρεια, ανάλυση και καλύτερη περιγραφή σε όλο το συχνοτικό φάσμα. Πραγματικά "εμφανίστηκαν" στο προσκήνιο ήχοι και χροιές οι οποίες με την silver περνούσαν απαρατήρητες, σαν να υπήρχε ένα πέπλο μπροστά...
Περιμένω να ακούσω τις ηχογραφήσεις και στο ηχοσύστημα με τα ηχεία για να βγάλω περισσότερα συμπεράσματα, πάντως το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και σίγουρα πάνω από τις προσδοκίες μου.
Ανακάλυψα "καινούργιους" ήχους σε κομμάτια που έχω ακούσει άπειρες φορές, ενώ η φινέτσα, η διαφάνεια και η λεπτομέρεια είναι σε πρωτοφανή επίπεδα...
Εν κατακλείδι, σε σύγκριση με την silver, η black είναι σαφώς πιο "χειρουργική" και βγάζει περισσότερη και καλύτερη πληροφορία από τα αυλάκια του δίσκου, κρατώντας το θόρυβο επιφανείας σε χαμηλότερα επίπεδα, δε νομίζω ότι μπορώ να ζητήσω κάτι παραπάνω...
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
θυμάσαι μια ιστοριούλα που σου είχα γράψει εδώ... η ιστορία επαναλαμβάνεται από ότι βλέπω...:D

κατά τα άλλα χαίρομαι που σου άρεσε το ντάκ που σου πρότεινα... αλλά όμως σε dsd δεν ριπάρεις και ανησυχώ...:roflmao:
 

Μηνύματα
1.617
Reaction score
3.156
θυμάσαι μια ιστοριούλα που σου είχα γράψει εδώ... η ιστορία επαναλαμβάνεται από ότι βλέπω...:D
Ναι, εννοείται...απλά για να μην πέσω σ' αυτή τη λούμπα, αποφάσισα να αναβαθμίσω το σύστημα με την κεφαλή σχεδόν εξαρχής, οπότε από δω και πέρα να αρχίσω την ψηφιοποίηση ανενόχλητος....
Δε νομίζω ότι πλέον θα ασχοληθώ με το θέμα πικάπ περαιτέρω, ήδη είμαι σε σημείο οριακό για τα δεδομένα μου...

κατά τα άλλα χαίρομαι που σου άρεσε το ντάκ που σου πρότεινα... αλλά όμως σε dsd δεν ριπάρεις και ανησυχώ...:roflmao:
Καλά, το DAC είναι όλα τα λεφτά, δεν το συζητάμε !!:dance2:;)
Φυσικά και ριπάρω σε DSD...και όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ, η ποιότητα εγγραφής είναι πάνω και πέρα από κάθε προσδοκία μου...
Ακόμα και σε άμεση αντιπαράθεση με τις προηγούμενες ψηφιοποιήσεις στο σούπερ σύστημα του φίλου, οι δικές μου (για ανεξήγητο λόγο) είναι μακράν καλύτερες, παρ' όλη την χαοτική διαφορά των συστημάτων...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.898
Μηνύματα
2.921.991
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top