Ακούγεται καλύτερα. Δηλαδή;

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.290
Reaction score
856
Και γω συμφωνώ. Λέγοντας φλατ εννοώ προφανως την δυνατότητα του συστήματος που όταν την έχει θα δείξει το πιο σωστό από το λιγότερο σωστό. Η έμαθες να ξεχωρίζεις το καλυτερο/σωστότερο μετά από κάποια χρόνια η οχι η θα γυρνάς με τα εργαλεία μέτρησης μια ζωή αντί να ακούς μουσικη :)
Ποτέ δεν ακούω μουσική όταν δεν μου αρέσει! Είναι σαν να έχει το μενού μόνο μπάμιες και αγγινάρες, απλά προτιμώ να μείνω νηστικός :drinks:

Η ορολογία φλατ είναι πολύ φλου.

Τι εννοούμε φλατ? αυτό που διαβάζει το μετρητικό μέσω ροζ θορύβου? η αυτό που υποκειμενικά νοιώθουμε?

Τελικά το ηχοσύστημα θα παίζει φλατ? η ο χώρος?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.655
Reaction score
80.742
Η έμαθες να ξεχωρίζεις το καλυτερο/σωστότερο μετά από κάποια χρόνια η οχι η θα γυρνάς με τα εργαλεία μέτρησης μια ζωή αντί να ακούς μουσικη
Επειδη δεν διευκρινησατε, αν και σας ρωτησα , πως αποκτα καποιος αυτη την γνωση, επαναλαμβανω την ερωτηση διαφορετικα για να γινει αντιληπτη:

Αν καποιος ακουει για χρονια σε καποιο συστημα, σε καποιο χωρο, και επισκεπτεται και φιλους ή καταστηματα με αλλα συστηματα σε αλλους χωρους αποκτα ή οχι εμπειρια και γνωση; (εγω λεω ουτε για πλακα, ειναι μακρυα νυχτωμενος, θα κανει για παντα τα ιδια λαθη).

Εκτος αν εννοειτε επαγγελματιες sound engineers που εχουν τελειωσει την αντιστοιχη σχολη και εχουν "τριφτεί" με τα χρονια μεσα στα στουντιο. Εκει ειναι πραγματι αλλη συζητηση.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν έχεις για σκοπούς συζήτησης εναν τέλειο χώρο και μια τέλεια ηχογράφηση και κρίνεις δύο διαφορετικά συστήματα τότε εύκολα αντιλαμβανεσαι πιο σύστημα ακούγεται καλύτερα. Αν τώρα έχεις πάλι για σκοπούς συζήτησης ένα τέλειο σύστημα στον τέλειο χώρο τότε εύκολα κρίνεις και την ηχογράφηση. Η πείρα αποκτάται με τον καιρό και την τριβη και δεν χρειάζεται να είσαι επαγγελματία για να μπορείς να κρίνεις το καλύτερο από το λιγότερο καλό.Ελπίζω και η απάντηση να είναι τώρα πιο κατανοητή.τέλος το καλύτερο σύστημα θα είναι αυτό που έχει το σωστότερο envelope και το πιο πλατύ και φλαt frequency response.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.655
Reaction score
80.742
Αν έχεις για σκοπούς συζήτησης εναν τέλειο χώρο και μια τέλεια ηχογράφηση και κρίνεις δύο διαφορετικά συστήματα τότε εύκολα αντιλαμβανεσαι πιο σύστημα ακούγεται καλύτερα. Αν τώρα έχεις πάλι για σκοπούς συζήτησης ένα τέλειο σύστημα στον τέλειο χώρο τότε εύκολα κρίνεις και την ηχογράφηση. Η πείρα αποκτάται με τον καιρό και την τριβη και δεν χρειάζεται να είσαι επαγγελματία για να μπορείς να κρίνεις το καλύτερο από το λιγότερο καλό.Ελπίζω και η απάντηση να είναι τώρα πιο κατανοητή.τέλος το καλύτερο σύστημα θα είναι αυτό που έχει το σωστότερο envelope και το πιο πλατύ και φλαt frequency response.
Συμπεραινω λοιπον απο την απαντηση σας πως προτεινετε εκπαιδευση σε εναν τελειο χωρο (μετρημενα τελειο προφανως, οχι να 'χαμε να λεγαμε), και ενα τελειο ηχοσυστημα (μετρημενο κι αυτο), με τελειες ηχογραφησεις, και μετα να αλλαζουμε μια απο τις 2 παραμετρους (συστημα - ηχογραφηση) και να εκπαιδευομαστε ετσι. Προφανως επισης πρεπει να υπαρχει και ενας εκπαιδευτης που θα επιβλεπει την διαδικασια.

Ποσο χρονικο διαστημα πιστευετε πως θα παρει αυτο, ποσες ωρες, ποσες φορες την βδομαδα;
Ποιο θα ειναι το κοστος της εκπαιδευσης;

Καλη ιδεα το βρισκω, δυσκολα εφαρμοσιμη ομως....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.980
Reaction score
55.232
Προσοχή μονάχα με το πλάτος και το ίσωμα,μην τυχόν εμφανίσει ο Dimifoot καμία...πλατυποδία.:D
Το τσιτάτο της ημέρας:
Δεδομένο σύστημα (στα συστατικά του οποίου οφείλει να συμπεριλαμβάνεται και το δωμάτιο) ακούγεται καλύτερα ακριβώς όταν ακούγεται...λιγότερο το ίδιο,δηλαδή υιοθετώντας και προβάλλοντας τα λιγότερα δυνατά προσκόμματα στα ιδιαίτερα γνωρίσματα του σήματος που θα κληθεί ν'αναπαραγάγει.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
576
Μου αρεσει δοκιμάζοντας νέα μηχανήματα με γνωστα πολυακουσμένα μουσικά κομμάτια να ανακαλύπτω νέους ήχους, που πριν ήταν λίγότερο προβεβλημενοι. Επίσης σε υψηλές εντάσεις ο ήχος να είναι ευχάριστος και να επιτρέπει τις μακροσκελείς ακροάσεις. Τέλος το μπάσσο ποτέ δεν είναι αρκετό, θέλω περισσότερο
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Συμπεραινω λοιπον απο την απαντηση σας πως προτεινετε εκπαιδευση σε εναν τελειο χωρο (μετρημενα τελειο προφανως, οχι να 'χαμε να λεγαμε), και ενα τελειο ηχοσυστημα (μετρημενο κι αυτο), με τελειες ηχογραφησεις, και μετα να αλλαζουμε μια απο τις 2 παραμετρους (συστημα - ηχογραφηση) και να εκπαιδευομαστε ετσι. Προφανως επισης πρεπει να υπαρχει και ενας εκπαιδευτης που θα επιβλεπει την διαδικασια.

Ποσο χρονικο διαστημα πιστευετε πως θα παρει αυτο, ποσες ωρες, ποσες φορες την βδομαδα;
Ποιο θα ειναι το κοστος της εκπαιδευσης;

Καλη ιδεα το βρισκω, δυσκολα εφαρμοσιμη ομως....
Δεν προτεινα τιποτα ουτε μιλησα για καμια εκπαιδευση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.655
Reaction score
80.742
Δεν απαντήθηκε τοτε το βασικό ερώτημα του ποστ #50. Δηλαδη το πως αποκτάται η γνώση αξιολόγησης του ακουστικού αποτελέσματος.

Με τα χρήματα που ξοδεύονται σε γυαλιστερές συσκευές και παραφερνάλια γνώση δεν αποκτάται.

Γιατι αν υπαρχει ακόμα η πεποίθηση οτι οι κάτοχοι ενός ηχοσυστήματος στο σαλόνι του σπιτιού τους (οι οποίοι εχουν ακούσει και μερικά ακόμα σε φίλους -καταστήματα) εχουν την εμπειρία και την ικανότητα να διακρίνουν το φλατ (ή το καλο house curve) και το ακριβές .....:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δεν απαντήθηκε τοτε το βασικό ερώτημα του ποστ #50. Δηλαδη το πως αποκτάται η γνώση αξιολόγησης του ακουστικού αποτελέσματος.

Με τα χρήματα που ξοδεύονται σε γυαλιστερές συσκευές και παραφερνάλια γνώση δεν αποκτάται.

Γιατι αν υπαρχει ακόμα η πεποίθηση οτι οι κάτοχοι ενός ηχοσυστήματος στο σαλόνι του σπιτιού τους (οι οποίοι εχουν ακούσει και μερικά ακόμα σε φίλους -καταστήματα) εχουν την εμπειρία και την ικανότητα να διακρίνουν το φλατ (ή το καλο house curve) και το ακριβές .....:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Φιλε Dimifoot καλησπερα. Διαβαζω τις αποψεις σου, οπως και των υπολοιπων μελων με πολυ μεγαλο ενδιαφερον, σε αυτο το post σου δε σου κρυβω οτι λιγο με προβληματισε, και εξηγουμαι: ειμαι απο αυτους που δαπανησαν αρκετα χρηματα για την αγορα μηηχ/των και, δυστυχως, τα τοποθετησα στο σαλονι ελλειψει αλλου ιδιαιτερου χωρου. Δε θα πω εαν αποδιδουν σωστα η οχι, η επιλογη τους ομως εγινε ακουγοντας, οχι ολα, διαβαζοντας και συζητωντας με ανθρωπους που διαθετουν πολυ περισσοτερη εμπειρια απο τη δικη μου πανω στο θεμα. Ειλικρινα θα ηθελα να μου πεις, με δεδομενο οτι δεν διαθετω την τεραστια γνωση, πως θα επρεπε να κινηθω προκειμενου να πετυχω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα; δηλαδη τι δεν εκανα, η τι εκανα σωστα στις επιλογες μου;
Λαβε υπ'οψιν σου οτι μενω μακρια απο την Αθηνα, με οτι συμαινει αυτο. Ισως με τον ιδιο τροπο πανω κατω να εκαναν τις αγορες του και αλλα μελη.
Εαν ησουν στη θεση μου Dimifoot τι θα εκανες; πως θα χειριζοσουν το ολο θεμα; Με ενδιαφερει η απαντηση σου, ιισως να με βοθησει σε τυχον μελλοντικες μου αγορες...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..το ερωτημα αυτο το απευθυνω και στον Κωστα Κογια, και στον Κωσταεαρ, και σε οιονδηποτε αλλο φιλο: πως στην ευχη καποιος που δε διαθετει την πολυ μεγαλη γνωση περι ηχου, ειναι ομως διατεθημενος να διαθεσει μερικες 10δες χιλ. ευρω προκειμενου να ακουει οσο πιο σωστα γινετε τις μουσικες που αγαπαει, να διαλεξει μηχανηματα και να ειναι σιγουρος οτι θα τα χρηματα του θα πιασουν τοπο;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.655
Reaction score
80.742
Θα ρωτούσα αυτούς που γνωρίζουν το θέμα με επιστημονικά κριτήρια (όχι βουντου) και σε βάθος ( Εγω δεν είμαι ενας απο αυτούς :), και οι φίλοι που αναφέρεις γνωρίζουν πολλα περισσότερα απο μένα , για να το ξεκαθαρίσουμε αυτο).
Και ειναι σχετικά εύκολο να ξεχωρίσεις ποιος ανήκει σε ποια κατηγορία: επιστήμη ή "αφηρημένη τέχνη" .

Η εμπειρία στο λαθος δεν με βοηθάει, ζητάω κάποιον με την γνώση του σωστού. Και σωστό υπαρχει, δεν ειναι απόψεις. Ειναι επιστήμη. Και φυσικα το σωστό σε πεντε χρόνια θα ειναι πιο σωστό απο το σημερινό, αυτο δεν δείχνει καποια ανεπάρκεια της επιστήμης, το αντίθετο μάλιστα.

Θα ζητούσα λοιπον απο τους γνώστες τρεις τέσσερις επιλογές ανάλογα με το μπατζετ, και απο αυτές θα διάλεγα μια, και με το προσωπικό μου υποκειμενικό (πιθανότατα τυχαίο/λανθασμένο) κριτήριο. Αλλα πάντα στην γενική κατεύθυνση που θα μου πουν.

Επίσης θα έβγαζα μπατζετ και θα ζητούσα συμβουλές για τοποθέτηση/στήσιμο, room treatments και ψηφιακή ισοσταθμιση χωρου.. (Βασικότατο)
 
Last edited:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
...μα αυτο ακριβως εκανα! το περιγραφω και παραπανω..πιστευω οτι οι ανθρωποι στους οποιους απευθυνθηκα ειχαν τη γνωση (και με υποκειμενικοτητα, σιγουρα) εκαναν τις προτασεις τους. Το να ακουσει ομως τις συσκευες που προκειται να αγορασει, οσες ειναι διαθεσιμες στους εμπορους, δε θεωρεις οτι ειναι επιβεβλημενο;
Οσο για τη θεραπεια χωρου, οταν προκειται για σαλονι......αστα...
 

Μηνύματα
1.344
Reaction score
665
Φιλε Dimifoot καλησπερα. Διαβαζω τις αποψεις σου, οπως και των υπολοιπων μελων με πολυ μεγαλο ενδιαφερον, σε αυτο το post σου δε σου κρυβω οτι λιγο με προβληματισε, και εξηγουμαι: ειμαι απο αυτους που δαπανησαν αρκετα χρηματα για την αγορα μηηχ/των και, δυστυχως, τα τοποθετησα στο σαλονι ελλειψει αλλου ιδιαιτερου χωρου. Δε θα πω εαν αποδιδουν σωστα η οχι, η επιλογη τους ομως εγινε ακουγοντας, οχι ολα, διαβαζοντας και συζητωντας με ανθρωπους που διαθετουν πολυ περισσοτερη εμπειρια απο τη δικη μου πανω στο θεμα. Ειλικρινα θα ηθελα να μου πεις, με δεδομενο οτι δεν διαθετω την τεραστια γνωση, πως θα επρεπε να κινηθω προκειμενου να πετυχω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα; δηλαδη τι δεν εκανα, η τι εκανα σωστα στις επιλογες μου;
Λαβε υπ'οψιν σου οτι μενω μακρια απο την Αθηνα, με οτι συμαινει αυτο. Ισως με τον ιδιο τροπο πανω κατω να εκαναν τις αγορες του και αλλα μελη.
Εαν ησουν στη θεση μου Dimifoot τι θα εκανες; πως θα χειριζοσουν το ολο θεμα; Με ενδιαφερει η απαντηση σου, ιισως να με βοθησει σε τυχον μελλοντικες μου αγορες...
Αυτήν την ερώτηση γιατί την κάνεις τώρα που αγόρασες τα μηχανήματα? αυτούς τους προβληματισμούς έπρεπε να τους επιλύσεις πριν κάνεις την αγορά. Τώρα................? Έπρεπε να έχεις πάρει ένα ειδικό να σου μετρήσει τον χώρο και να σου πει τις πιθανές λύσεις για τον χώρο σου, με επεμβάσεις, χωρίς επεμβάσεις ότι θέλεις δηλαδή να κάνεις.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.521
Reaction score
75.215
ειναι ομως διατεθημενος να διαθεσει μερικες 10δες χιλ. ευρω προκειμενου να ακουει οσο πιο σωστα γινετε τις μουσικες που αγαπαει,
Να δώσει μόνο μερικές χιλιάδες για να μην κλαίει τις δεκάδες, αφού ό,τι και να κάνει θ' ακούει λάθος. :D Τα υπόλοιπα στις putes.
Ν' αλλάξει επίσης χόμπυ, απ' το "πώς ακούγονται τα μηχανήματα" στο "απόλαυση μουσικής όπως κι αν ακούγεται".
 

Μηνύματα
9.428
Reaction score
12.926
Να δώσει μόνο μερικές χιλιάδες για να μην κλαίει τις δεκάδες, αφού ό,τι και να κάνει θ' ακούει λάθος. :D Τα υπόλοιπα στις putes.
Ν' αλλάξει επίσης χόμπυ, απ' το "πώς ακούγονται τα μηχανήματα" στο "απόλαυση μουσικής όπως κι αν ακούγεται".
εγραψες...λεμεεε:hi::hi::hi:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.655
Reaction score
80.742
...μα αυτο ακριβως εκανα! το περιγραφω και παραπανω..πιστευω οτι οι ανθρωποι στους οποιους απευθυνθηκα ειχαν τη γνωση (και με υποκειμενικοτητα, σιγουρα) εκαναν τις προτασεις τους. Το να ακουσει ομως τις συσκευες που προκειται να αγορασει, οσες ειναι διαθεσιμες στους εμπορους, δε θεωρεις οτι ειναι επιβεβλημενο;
Οσο για τη θεραπεια χωρου, οταν προκειται για σαλονι......αστα...
Και ομως υπάρχουν αποδεκτά room treatments. Αλήθεια. Δεν ειναι ολα κακάσχημα ρικοφον.

Όσο για την ακρόαση συσκευών, αντικειμενικά εχει περιορισμένη σημασία. Δεν οδηγεί εύκολα σε ασφαλή συμπεράσματα, πιο πιθανό να οδηγήσει σε λαθος.

Παρόλα αυτα εγω θέλω να ακούσω, τουλαχιστον ηχεία. Ειναι μέρος της διασκέδασης η επιλογή μέσω ακροασης, δεν την χαρίζω.
Αλλα θα ακούσω οσα μου υποδείξουν, έτσι ώστε το λαθος που θα κάνω να ειναι περιορισμένο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.980
Reaction score
55.232
..το ερωτημα αυτο το απευθυνω και στον Κωστα Κογια, και στον Κωσταεαρ, και σε οιονδηποτε αλλο φιλο: πως στην ευχη καποιος που δε διαθετει την πολυ μεγαλη γνωση περι ηχου, ειναι ομως διατεθειμενος να διαθεσει μερικες 10δες χιλ. ευρω προκειμενου να ακουει οσο πιο σωστα γινεται τις μουσικες που αγαπαει, να διαλεξει μηχανηματα και να ειναι σιγουρος οτι θα τα χρηματα του θα πιασουν τοπο;
Από την πλευρά του υποφαινομένου ένα τέτοιο ερώτημα έχει ήδη απαντηθεί και σε...ανύποπτη μάλιστα στιγμή.
http://www.avsite.gr/forum/threads/Μόναχο-κατόπιν-εορτής.145390/page-12#post-2079254
Να δώσει μόνο μερικές χιλιάδες για να μην κλαίει τις δεκάδες, αφού ό,τι και να κάνει θ' ακούει λάθος. :D Τα υπόλοιπα στις putes.
Ν' αλλάξει επίσης χόμπυ, απ' το "πώς ακούγονται τα μηχανήματα" στο "απόλαυση μουσικής όπως κι αν ακούγεται".
Με τα δε ΄΄υπόλοιπα΄΄ ας βοηθούσε ενδεχομένως κάποιο κοντινό του άτομο που θα είχε στη ζωή του ουσιαστικά προβλήματα,εφόσον η προσήλωση σε ΄΄υπαρξιακά΄΄ ακροαματικά ζητήματα προαπαιτεί για καθέναν μας διευθέτηση έτερων εκκρεμοτήτων που λογικώς θα είχαν προτεραιότητα στην απασχόληση.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.887
Reaction score
4.010
Παντως με την ευκαιρια της ερωτησης του φιλου, να πουμε πως στο συνηθες προβλημα, οτι εχω σαλονι αρα επεμβασεις χωρου απο ελαχιστα εως καθολου, σαφως και με καποιες επιλογες μηχανηματων το προβλημα περιοριζεται. Πχ ο Vet πηρε ενα ηχειο (σορυ δυο!) που στον τυχαιο χωρο συμπεριφερεται καλυτερα. Επισης τα Kii εχουν κι αυτα εδω ενα πλεονεκτημα. Ενω αν μιλησουμε για Line Array σχεδον το προβλημα εξαλειφεται εξ ορισμου. Απ εκει και περα μιλαμε για αισθητικη περισσοτερο του ιδιου του ηχειου αλλα και για επιδοσεις.

Αν και οι προτεινομενεες λυσεις που ανεφερα μονο οικονομικες δεν ειναι, ωστοσο γι αυτους που αποφασιζουν να κανουν ενα μεγαλο βημα με περιορισμο στις επεμβασεις του χωρου, υπαρχουν λυσεις. Δηλαδη δεν παιρμουμε ηχειο με γνωμονα οτι αυτο ειναι καλο. Δυστυχως δεν αρκει. Φυσικα ακομη και στις ανω προτασεις οι ειδημονες εχουν τον πρωτο λογο. Γι αυτο καλο ειναι να ρωταμε.

Ωστοσο ειμαστε εκτος θεματος και ο Κωστας θα μας βγαλει κιτρινη καρτα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
S
Δεν απαντήθηκε τοτε το βασικό ερώτημα του ποστ #50. Δηλαδη το πως αποκτάται η γνώση αξιολόγησης του ακουστικού αποτελέσματος.

Με τα χρήματα που ξοδεύονται σε γυαλιστερές συσκευές και παραφερνάλια γνώση δεν αποκτάται.

Γιατι αν υπαρχει ακόμα η πεποίθηση οτι οι κάτοχοι ενός ηχοσυστήματος στο σαλόνι του σπιτιού τους (οι οποίοι εχουν ακούσει και μερικά ακόμα σε φίλους -καταστήματα) εχουν την εμπειρία και την ικανότητα να διακρίνουν το φλατ (ή το καλο house curve) και το ακριβές .....:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Απαντήθηκε στο 63
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.091
Μηνύματα
2.888.106
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top