10 Απαραίτητες Ρυθμίσεις Για Να παίξει Σωστά Ένα Πικάπ



Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..και εγω θα ηθελα να ρωτησω sudoku το εξης: Περα απο την καταλληλοτητα, η μη των υλικων που προανεφερες, το καθε ενα απο αυτα επιδρουσε ηχητικα;
Θελω να πω ποιο απο ολα αυτα, κατα τη γνωμη σου, δεν αλλαζε εστω και λιγο το ηχητικο αποτελεσμα; Υπηρχε καποιο που παρα τα προβληματα του, ηχητικα τουλαχιστον, σου αρεσε περισσοτερο;
 



Μηνύματα
1.742
Reaction score
870
..και εγω θα ηθελα να ρωτησω sudoku το εξης: Περα απο την καταλληλοτητα, η μη των υλικων που προανεφερες, το καθε ενα απο αυτα επιδρουσε ηχητικα;
Θελω να πω ποιο απο ολα αυτα, κατα τη γνωμη σου, δεν αλλαζε εστω και λιγο το ηχητικο αποτελεσμα; Υπηρχε καποιο που παρα τα προβληματα του, ηχητικα τουλαχιστον, σου αρεσε περισσοτερο;
τον καλλίτερο ήχο τον πήρα από το "δίχτυ".. αυτό το μπλιμπλίκι επειδή είναι φτιαγμένο από πυκνό ελαστικό αφρώδες υλικό και ακόμα έχοντας οπές από αέρα ανάμεσα κάνει τρομερή απόσβεση, ακόμα μου δίνεται η εντύπωση ότι "πνίγει" την βρομιά και τις παραμορφώσεις από αντανακλάσεις.. άψογο..
μετά η σορμποθάνη.. όμως κολλούσε τον δίσκο και το ματ δεν ήταν ισόπεδο!!
χειρότερα απ' όλα ο φελλός το νεοπρέν και η τσόχα.. απαράδεκτα υλικά.. επίσης κακό ήχο είχαν τα λαστιχένια vintage ματ..
 
Last edited:

Μηνύματα
1.742
Reaction score
870

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
τον καλλίτερο ήχο τον πήρα από το "δίχτυ".. αυτό το μπλιμπλίκι επειδή είναι φτιαγμένο από πυκνό ελαστικό αφρώδες υλικό και ακόμα έχοντας οπές από αέρα ανάμεσα κάνει τρομερή απόσβεση, ακόμα μου δίνεται η εντύπωση ότι "πνίγει" την βρομιά και τις παραμορφώσεις από αντανακλάσεις.. άψογο..
μετά η σορμποθάνη.. όμως κολλούσε τον δίσκο και το ματ δεν ήταν ισόπεδο!!
χειρότερα απ' όλα ο φελλός το νεοπρέν και η τσόχα.. απαράδεκτα υλικά.. επίσης κακό ήχο είχαν τα λαστιχένια vintage ματ..
...εγω χρησιμοποιω αυτο: http://www.thorens.com/turntables/accessories.html. Δεν ειναι σκετος φελος.
Στη συσκευασια του το πικαπ ειχε τσοχα, τι στο καλο δινει η thorens; δε μελεταει τις συμπεριφορες των υλικων που πουλαει;
Θα ηθελα παντως να δοκιμασω και το ματ που χρησιμοποιεις..
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Χθες ήμουν σε σπίτι φίλου εκτός Πατρών. Μου έδειχνε ένα ζευγάρι ηχεία που κατασκεύασε με σχέδια και μονάδες της ciare. http://www.ciare.com/

Συγκεκριμένα έχει υλοποιήσει (και) αυτό: http://www.ciare.com/Tip-tricks/TipTricks-Dettaglio/ArticleID/70/H04-1

Ήταν η τρίτη κατασκευή του made in ciare. Δεδομένου πως πλέον είχα κάθε λόγο να τον εμπιστεύομαι για όσα μου εδειχνε και έλεγε καθώς είχα πάθει ένα αρκετά έντονο σοκ με τον καταπληκτικό ήχο που άκουγα και δεν πίστευα αλλά και την κατασκευή, η συζήτηση έφτασε μεταξύ άλλων και στο κομμάτι πικάπ - mat. Μου έδειξε αυτό: http://www.goldnote.it/vinyl#gel-mat και με προέτρεψε να το αγοράσω ως καταπληκτικό.

Το παραθέτω δεδομένου πως ήταν πρόταση από άνθρωπο που ξέρει αρκετά καλά τι του γίνεται.
 

Μηνύματα
1.742
Reaction score
870
το γνωρίζω το Gel Mat της Goldnote αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει.. αυτά τα ματ κάνουν δουλειά όπως έγραψα παραπάνω για την σορμποθάνη αλλά έχουν δυσκολία στην τοποθέτηση και δεν έχουν ακριβείς διαστάσεις.. είχα δοκιμάσει ένα ακριβό γνωστής μάρκας και ο δίσκος εκτός του ότι κολλούσε παντελώς πάνω του ανεβοκατέβαινε.. επίσης δεν γνωρίζω πόσο "κολλητικό" είναι το συγκεκριμένο.. καλό φαίνεται ανάλογα και την τιμή του βέβαια..

επίσης παραπάνω στα ματ δεν ανέφερα τα δερμάτινα.. δεν μπορώ να γνωρίζω με πόση ακρίβεια μπορεί να κατασκευαστεί ένα τέτοιο ματ ως προς το πάχος του και ακόμα αν αφήνει ίχνη στο βινύλιο..
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν υπαρχει "χρυση συνταγη ματ" απο την στιγμη που υπαρχουν αμετρητα υλικα,διαστασεις,βαρη στα πλατω,ετσι για αρχη.......
Υπαρχουν ομως καποια που μπορουν να αποκλειστουν απο την αρχη και ενα απο αυτα ισως να μην ειναι π.χ η ταπεινη τσοχα ;)
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Και αν παιζουμε χωρις mat, απευθειας σε ακρυλικο πλατο με clamp ;;;
Θα εχεις πολυ καλο αποτελεσμα.Καλο θα ηταν , αν το ακρυλικο πλατω ειχε κατι να προσφερει damping στα δικα του resonances,αλλα στην κατω του πλευρα ,οχι στην πανω που ειναι ο δισκος :)
 

Μηνύματα
1.742
Reaction score
870
Και αν παιζουμε χωρις mat, απευθειας σε ακρυλικο πλατο με clamp ;;;
απ' ευθείας στο ακρυλικό πλατώ?? πολύ static βρε φίλε!! και απόσβεση μηδέν!! δεν θα το έλεγα για καλή επιλογή..
[DOUBLEPOST=1487598720][/DOUBLEPOST]
H Nottingham Analogue για τα πλατώ της συστήνει και μάλιστα προτείνει για αναβάθμιση μάτ από γραφίτη ένα απίστευτο και ψαγμένο υλικό με όλα τα πλεονεκτήμτα! Οσοι πιστοί......
http://www.decoaudio.com/deco_audio_na_upgrades.html
το γνωρίζω για το heavy upgrade kit.. αν το κάνεις όμως αυτό πρέπει να αναβαθμίσεις και το τροφοδοτικό με το wave mechanic.. οπότε πάει μακρυά το πράγμα από κόστος.. γύρω στα 1500 ευρώ!!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
απ' ευθείας στο ακρυλικό πλατώ?? πολύ static βρε φίλε!! και απόσβεση μηδέν!! δεν θα το έλεγα για καλή επιλογή..
H μονη αποσβεση που μας χρειαζεται ειναι αυτη των resonances του πλατω και οχι του ιδιου του δισκου.Οτι υπαρχει κατω απο τον δισκο,αλλειωνει την ας πουμε "ουδετεροτητα" του ιδιου του δισκου και δυστυχως μια καλη κεφαλη το "διαβαζει".
Γι αυτο καλυτερα ενα υλικο που εχει σκοπο να αποσβεσει τα resonances του πλατω καλυτερα ειναι να μπαινει απο κατω στο πλατω.Κανει την δουλεια του χωρις να εχει επαφη με τον δισκο.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.532
Reaction score
51.013
- δυστυχώς με τα ματ θέλει πειραματισμό αναλόγως του πικάπ , της απόσβεσής του , το υλικό του πλατό . . . κλπ

- τώρα χρησιμοποιώ επάνω σε ακρυλικό πλατό με clamp το :
Clearaudio Vinyl Harmonicer Turntable Mat - Analogue Seduction

- παλαιότερα διάφορες ιδιοκατασκευές με δέρμα ως επί τω πλείστον
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.532
Reaction score
51.013
- υπήρξαν και πικάπ που υποστήριζαν την μη ύπαρξη ματ , και όσο γίνεται λιγότερα σημεία επαφής με τον δίσκο . . . :thumbsdown:
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
- υπήρξαν και πικάπ που υποστήριζαν την μη ύπαρξη ματ , και όσο γίνεται λιγότερα σημεία επαφής με τον δίσκο . . . :thumbsdown:
Το προβλημα με αυτα ηταν οτι τα σημεια στα οποια στηριζαν τον δισκο ηταν απο μαλακα υλικα.Κατι παρομοιο , δηλαδη με λιγα σημεια επαφης (τρια για την ακριβεια) με τον δισκο,πειραματιζομαι εδω και λιγο καιρο,αλλα με πολυ σκληρα υλικα.Το αποτελεσμα με ορισμενα ειναι εξαιρετικο.......αχρωμο θα ελεγα (αλλα οχι με λαστιχο,sorbothane,τσοχα η αλλα μαλακα υλικα).Το ακρυλικο η το βινυλιο ειναι ενδιαφερον αλλα δεν εχω ακομη δοκιμασει μικρα στηριγματα για τον δισκο.Σιγα σιγα :)
Γενικα,αυτη την στιγμη τα συμπερασματα μου ειναι οτι το υλικο του ματ "πρεπει" να ειναι πιο σκληρο απο τον ιδιο τον δισκο.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.095
Μηνύματα
2.888.178
Members
37.986
Νεότερο μέλος
nlena
Top