Πρόταση αγοράς ενισχυτή για ηχεία Dali Zensor 1 σε σύστημα γραφείου

Μηνύματα
23
Reaction score
12
Είμαι σε φάση αναζήτησης αγοράς ολ. ενισχυτή για οδήγηση ηχείων Dali Zensor 1 σε σύστημα desktop.
Μέχρι σήμερα το σύστημα από το οποίο ακούω μουσική αποτελείται από πηγή desktop υπολογιστή (RCA έξοδοι από κάρτα ήχου Asus Xonar Essence STX, αρχεία κυρίως FLAC και streaming από Spotify & Tidal), ενισχυτή ένα μικρό κινέζικο Tripath (ΤΑ 2024) με ισχύ περί τα 7-8W@8Ohm (με σχετικά λογική παραμόρφωση, <1% πχ) και ηχεία τα Zensor 1 σε βάσεις ιδιοκατασκευής περί τα 10 εκ. ύψους πάνω στο γραφείο. Τα ηχεία είναι μεταξύ τους σε απόσταση περί το 1,20μ. και ο χώρος όπου βρίσκεται το σύστημα είναι μικρός (περίπου 3,9 Χ 4,2 μ.). Η ακρόαση γίνεται σε απόσταση περί το 1 μέτρο από τα ηχεία.
Κατά καιρούς έχω πειραματιστεί και με άλλους παρόμοιους μικρούς ενισχυτές (όλοι Tripath, με ολοκληρωμένα ΤΚ2050, ΤΑ 2020Α, ΤΑ 2021) αλλά τελικά κατέληξα σε εκείνον με το ΤΑ2024 ως τον πιο μουσικό και μάλλον ταιριαστό ως μουσικότητα και overall ηχητικό χαρακτήρα με τα ηχεία. Αν και δεν έχω σοβαρή εμπειρία με ακρόαση ενισχυτών λυχνίας θα έλεγα ότι ο ήχος όλων λίγο πολύ των Tripath ενισχυτών και ειδικά αυτών με το τσιπ ΤΑ2024 φέρνει αρκετά κοντά σε ήχο μηχανήματος λάμπας κι έχει μια ευχάριστη, ατμοσφαιρική χροιά, με καλές μεσαίες και αρκετά φυσικές χροιές σε φωνές κι έγχορδα όργανα. Κάποιες δεκαετίες δε παραπίσω (90's) άκουγα μουσική από αξιοπρεπή μηχανήματα της εποχής (Audiolab 8000A, Cyrus III + PSX-R, B&W DM570, Sony CDP-X202ES).
Ενώ λοιπόν είμαι αρκετά ευχαριστημένος γενικά από τον ήχο του συγκεκριμένου συστήματος τον οποίο θεωρώ αρκετά ισορροπημένο, εκεί που μου τα χαλάει είναι στο γεγονός ότι δεν μπορεί να ανέβει σε σχετικά υψηλές στάθμες (ακόμα και στον περιορισμένο χώρο που βρίσκεται το σύστημα) και γενικότερα αισθάνομαι ότι ο ενισχυτής που χρησιμοποιώ είναι "λίγος" για αυτά τα ηχεία, τόσο από πλευράς δυνατοτήτων οδήγησης όσο και απόδοσης των δυναμικών περασμάτων σε διάφορα κομμάτια μουσικής (ακούω κατά βάση ροκ και ηλεκτρονική μουσική, αλλά και τζαζ ενίοτε, και κάποιες φορές και ακουστικά σύνολα).
Με αυτά και μ' αυτά κι επειδή μπορώ να δηλώσω αρκετά ευχαριστημένος από το μουσικό χαρακτήρα των Dali Zensor 1 (τα οποία βρίσκω εξαιρετικά μουσικά και με ζωντανό, αρκετά ισορροπημένο ήχο, χωρίς να κουράζουν αλλά και χωρίς να στερούνται επαρκούς αναλυτικότητας κατά την εκτίμησή μου), θεωρώ πως ο αδύναμος κρίκος στο σύστημά μου είναι ο ενισχυτής, οπότε και αναζητώ κάτι ισχυρότερο για την πληρέστερη οδήγησή τους, ώστε ει δυνατόν να τα "ξεζουμίσει" (με την καλή έννοια), δηλαδή να βγάλει όσο γίνεται πιο κοντά στο 100% των δυνατοτήτων τους.
Η περιοχή που κινούμαι οικονομικά φτάνει βαριά στα 400 ευρώ και λογικά είμαι στην κατηγορία ολοκληρωμένων των 40-50 (πραγματικών) βατ ανά κανάλι.
Επειδή προτεραιότητά μου είναι ο όσο το δυνατόν hifi ήχος και όχι οι όποιες ευκολίες, ενώ πάντα παίζει το ενδεχόμενο ο ζητούμενος ενισχυτής κάποια στιγμή να αποτελέσει την καρδιά ενός κλασικού σετ απ σε πιο "σωστό" χώρο και θέση ακρόασης (εκτός γραφείου δηλαδή), προσανατολίζομαι καταρχάς σε πιο "παραδοσιακά" μηχανήματα (αν βέβαια προκύψουν στην πορεία προτάσεις πιο "μοντέρνων" ενισχυτικών με εξίσου καλό ήχο, καλοδεχούμενες).
Κάποιες πρώτες σκέψεις έχω κάνει για τον NAD C316BEEV2, όπως και για τον Yamaha AS301, ενώ έχω σκεφτεί και για κάποιο εισαγωγικό μοντέλο της Denon ή της Marantz, λόγω καλών κριτικών που έχω διαβάσει για αντίστοιχα μηχανήματα αυτών των εταιρειών (τα οποία μηχανήματα ωστόσο πρωτοκυκλοφόρησαν περίπου μια δεκαετία πριν, αν αυτό έχει κάποια σημασία, για μένα πάντως όχι).
Παρακαλώ για τις προτάσεις/συμβουλές σας.
 

D

Deleted member 35

Guest
Είχα τα Zensor 1 μαζί με ένα Denon PMA-720 σε γραφείο. Δηλαδή εκατέρωθεν μιας 24" οθόνης. Ο ήχος όπως τον περιγράφεις.

Τον ενισχυτή τον έχω ακόμη διαθέσιμο στο αρχικό κουτί του. Ποτέ δεν έπαιξε δυνατά λόγω της ελάχιστης απόστασης ακρόασης.

Ο μόνος λόγος που άλλαξα το setup είναι ότι πήγα σε δικτυακά ενεργά για να μην έχω ανάγκη τον υπολογιστή.

Αν ενδιαφέρεσαι μου στέλνεις PM.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
12
Μπορείς σε παρακαλώ να περιγράψεις τον ήχο του συγκεκριμένου συνδυασμού των Zensor 1 με το συγκεκριμένο Denon;
Από ξένα reviews που έχω διαβάσει αυτές τις μέρες, οι ενισχυτές της Denon αυτής της γενιάς (520, 720) ενώ γενικά έχουν αξιοπρεπείς κριτικές, φαίνεται να υστερούν σε κάποια θέματα, όχι αμελητέα κατά την εκτίμησή μου.
Ενδεικτικά πχ, σε δοκιμή του 520 σε πολωνικό σάιτ (μεταφρασμένη στα αγγλικά) διαβάζω το παρακάτω:

Denon offers a decent sound, adequate to the invested funds. It has several advantages. One of them is the space that gives the impression of a free arrangement of instruments, a large amount of so-called air. The width and depth of the stage do not attract attention, but also do not cause any negative comments. They are good. The good precision of the location of virtual sources deserves praise.

The second advantage of the Denon is bass - fast, rhythmic, well-controlled. It has quite distinct attack edges. It does not extend very low, but it is typical for inexpensive amplifiers. You can only have some minor reservations about a certain uniformity of the timbre in the higher sub-range.


In higher frequencies, although one can still speak of high correctness, one can find insufficient tonal saturation, which results in a reduced involvement of the listener. It seems that the vocals are not "moist" enough, at the same time there is no sharpening tendency. When changing the recording, listening to the studio and concert versions of the same recording, changes in the perception of colors are noticeable, but their scale leaves a certain insufficiency.

The higher ranges of the band are clear, well audible, but they fade out a bit too early, not dragging decay into the proverbial infinity. It gives a nice detail in the colloquial sense, but at the same time weakens the fluidity of the message a little.

The PMA-520SE offers the correct sound, with good bass and nice space. For full happiness, however, better saturated colors and more plasticity would be needed. It turns out that even in the case of models at this price, these features are achievable.



Πως θα χαρακτήριζες τον ήχο του συγκεκριμένου συνδυασμού που είχες εσύ (Dali, 720);
 

D

Deleted member 35

Guest
Κοίτα δεν έχω την τόσο μεγάλη εμπειρία να σου πω. Δεν θα έλεγα κουραστικός. Άκουγα για ώρες χωρίς να πω ότι κάτι ήταν υπερβολικό.

Όταν τις ελάχιστες φορές το δυνάμωσα (όχι πολύ καθώς ήταν γραφείο) δε θα έλεγα ότι έβλεπα κάποια διαφορά. Μια χαρά ήταν χωρίς να "μπουκώνει".

Μην ξεχνάς ότι τα Zensor 1 είναι βιβλιοθήκης. Συνήθως οι δοκιμές γίνονται με ηχεία δαπέδου και μάλιστα "γαϊδούρια" για να ξεγυμνώσουν τις όποιες ατέλειες. Θεωρώ πως είναι σχετικά εύκολο φορτίο για οποιοδήποτε κανονικό ενισχυτή.

Εσύ όπως έγραψες θες να τον κρατήσεις και για μετά. Θα σου πω ότι έχει και έξοδο pre-out οπότε και κάτι να μη σου αρέσει βάζεις ένα τελικό και κάνεις παπάδες.
 

gid

Μηνύματα
8.007
Reaction score
9.206
Από ξένα reviews που έχω διαβάσει αυτές τις μέρες, οι ενισχυτές της Denon αυτής της γενιάς (520, 720) ενώ γενικά έχουν αξιοπρεπείς κριτικές, φαίνεται να υστερούν σε κάποια θέματα, όχι αμελητέα κατά την εκτίμησή μου.
Φίλε έχεις την αξίωση με 400Ε να αγοράσεις ενισχυτή που να βγαίνει διαμάντι σε όλα τα reviews?

Αν είναι πολύ καλύτερος από αυτόν που τώρα έχεις, δε σου φτάνει;

Είναι δυνατόν ένας ενισχυτής αυτής της κατηγορίας να ΜΗΝ υστερεί λίγο σε ένα-δύο σημεία;
 

Μηνύματα
23
Reaction score
12
Νομίζω ότι μάλλον παρεξήγησες τόσο τα λεγόμενά μου όσο και του συγκεκριμένου τεστ. Όπως γράφει και στο τέλος (Summary) του τεστ που παρέθεσα (μέσω της μετάφρασης google): The PMA-520SE offers the correct sound, with good bass and nice space. For full happiness, however, better saturated colors and more plasticity would be needed. It turns out that even in the case of models at this price, these features are achievable.
Aν διάβασες αυτό το τελικό σχόλιο του συγκεκριμένου τεστ, τι κατάλαβες; Λέει ξεκάθαρα ότι παρότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής έχει σε γενικές γραμμές σωστό, καλό ήχο (στο πλαίσιο της κατηγορίας του πάντα), εν τούτοις, στους τομείς που φαίνεται να υστερεί ( better saturated colors and more plasticity κατά το τεστ) υπάρχουν κάποια μοντέλα της ίδιας κατηγορίας τιμής στα οποία τα ηχητικά χαρακτηριστικά στα οποία υστερεί ο Denon επιτυγχάνονται...
Εφόσον λοιπόν οι άνθρωποι που έκαναν το τεστ δεν γράφουν μπαρούφες, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς (αν καταλαβαίνω σωστά το πνεύμα σου) ότι "ψειρίζω τη μαιμού". Δηλαδή οτιδήποτε είναι καλύτερο ηχητικά από αυτό που έχω τώρα σαν ενισχυτή των Dali, αυτό είναι, μην το ψάχνουμε και τέλος; Αυτό μου λες;
Οκ, τότε, δε χρειάζεται ούτε θέμα να ανοίξω σε εξειδικευμένο φόρουμ ούτε τίποτα.
Ανοίγω το σκρουτζ και βλέπω τα αστεράκια των μηχανημάτων στα λεφτά που μπορώ να δώσω και άντε γεια.
Για αυτό είναι όμως το φόρουμ;

Και στην τελική ρε παιδιά, εντάξει, ένας φίλος που διάβασε το θέμα μου, έτυχε να έχει δουλέψει κάποια εποχή τον Denon 720 με τα Zensor 1 και προσφέρθηκε (καλοσύνη του βέβαια) να πει δυο κουβέντες και να μου τον προτείνει αν ενδιαφέρομαι. Οκ, δεκτό, καλοδεχούμενο, να το σκεφτώ.
Επειδή όμως υπάρχουν και κάποια άλλα μηχανήματα στην ίδια πάνω κάτω κατηγορία τιμής (400 ευρώ) που θεωρώ ότι αξίζει να εξεταστούν επίσης (NAD, κυρίως , Marantz, Yamaha), δεν είναι λογικό να προσπαθήσω να πάρω μια γνώμη και γιαυτά;
Δούλευα τα Dali από το 2014 που τα αγόρασα με ενισχυτάκια Tripath. Αρκετά παλιότερα έχω παίξει κι εγώ με αρκετά πιο σοβαρά μηχανήματα.
Να μην το ψάξω λίγο παραπάνω, απλά και μόνο επειδή ο X Denon "και πολύ μου είναι σε σχέση με τους Tripath"; (που λέει ο λόγος).
 
Last edited:

Μηνύματα
13.779
Reaction score
6.771
Νομίζω ότι μάλλον παρεξήγησες τόσο τα λεγόμενά μου όσο και του συγκεκριμένου τεστ. Όπως γράφει και στο τέλος (Summary) του τεστ που παρέθεσα (μέσω της μετάφρασης google): The PMA-520SE offers the correct sound, with good bass and nice space. For full happiness, however, better saturated colors and more plasticity would be needed. It turns out that even in the case of models at this price, these features are achievable.
Aν διάβασες αυτό το τελικό σχόλιο του συγκεκριμένου τεστ, τι κατάλαβες; Λέει ξεκάθαρα ότι παρότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής έχει σε γενικές γραμμές σωστό, καλό ήχο (στο πλαίσιο της κατηγορίας του πάντα), εν τούτοις, στους τομείς που φαίνεται να υστερεί ( better saturated colors and more plasticity κατά το τεστ) υπάρχουν κάποια μοντέλα της ίδιας κατηγορίας τιμής στα οποία τα ηχητικά χαρακτηριστικά στα οποία υστερεί ο Denon επιτυγχάνονται...
Εφόσον λοιπόν οι άνθρωποι που έκαναν το τεστ δεν γράφουν μπαρούφες, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς (αν καταλαβαίνω σωστά το πνεύμα σου) ότι "ψειρίζω τη μαιμού". Δηλαδή οτιδήποτε είναι καλύτερο ηχητικά από αυτό που έχω τώρα σαν ενισχυτή των Dali, αυτό είναι, μην το ψάχνουμε και τέλος; Αυτό μου λες;
Οκ, τότε, δε χρειάζεται ούτε θέμα να ανοίξω σε εξειδικευμένο φόρουμ ούτε τίποτα.
Ανοίγω το σκρουτζ και βλέπω τα αστεράκια των μηχανημάτων στα λεφτά που μπορώ να δώσω και άντε γεια.
Για αυτό είναι όμως το φόρουμ;
Eίναι συγκρική η δοκιμή και τα όποια σχόλια-συμπεράσματα γίνονται σε σχέση με τις άλλες συσκευέςτης δοκιμής. Προφανώς τους άρεσε ο Pioneer A-20 περισσότερο (βαθμολογία 98%,ενώ ο Denon 83%). Ο 720ΑΕ όμως είναι πιο ισχυρός από τον 520ΑΕ και θα τα πηγαίνει καλύτερα σε πιο υψηλές εντάσεις. Στο θέμα του ήχου όμως (χροιές κλπ),ίσως ο ενισχυτής που έχεις τώρα να είναι καλύτερος,πιο μουσικός.Παλιότερα άκουγες με audiolab και cyrus,οπότε δύσκολα θα βρεις ενισχυτή και ισχυρό και με ανάλογο ήχο (στα χρήματα που θέλεις να δώσεις). Γιατί δεν ψάχνεις για μτχ. ενισχυτή? (εννοώ κάτι αντίστοιχο με τα ενισχυτικά που είχες).
 

gid

Μηνύματα
8.007
Reaction score
9.206
Αυτό μου λες;
Επέλεξες (όχι τυχαία) να μην απαντήσεις στην τελευταία ερώτηση που σου έκανα, οπότε συμπεραίνω πως κατάλαβες πολύ καλά τι σου λέω.... ;)

Καλό ψάξιμο! :)
 


Μηνύματα
4.018
Reaction score
3.888
Μάλλον κάποιος NAD θα σου αρέσει περισσότερο απο αυτό που ακούς τώρα.
Έχω και 'γώ τα συγκεκριμένα ηχεία, τα οδηγούσα με λαμπάτο προ και tripath τελικό.
Τα ακούω πλέον πασπαρτού, με τον ολοκληρωμένο μου λαμπάτο παίζουν απίστευτα.
Μιλάμε για άλλα χρήματα όμως.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
12
Να το θέσω λίγο διαφορετικά παιδιά. Ψάχνω κάτι που να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στον ήχο του Tripath TA2024 αλλά με τα παραπάνω βατ και ρεύματα που να μπορούν να οδηγήσουν αξιοπρεπώς τα Dali σε μεσουψηλές εντάσεις στο μικρό χώρο που ακούω στο γραφείο του σπιτιού.
Μεταξύ των NAD, Denon, Marantz, Yamaha (ή ότι άλλο μου διαφεύγει) και σε τιμή μέχρι 400 ευρώ περίπου, τι θα προτείνατε;
 

Μηνύματα
1.795
Reaction score
1.046
Lazarefa τα ειχα τα zensor 1 . O ενισχυτης σου ειναι μικρος για το ηχειο . Παρε ενα Marantz ο καλυτερος συνδυασμος
Δεν ειναι τυχαιο που χρησιμοποιουν αυτο το σετ οι περισσοτεροι Η οικονομικη σειρα της PM600x με το ενσωματωμενο dac Εχει πολυ καλο dac και η καρτα σου εχει ψηφιακη εξοδο.
Εχεις μετρησει με καποιο κινητο περιπου σε τι σταθμες db φτανεις ?
 

Μηνύματα
23
Reaction score
12
Μάλλον κάποιος NAD θα σου αρέσει περισσότερο απο αυτό που ακούς τώρα.
Έχω και 'γώ τα συγκεκριμένα ηχεία, τα οδηγούσα με λαμπάτο προ και tripath τελικό.
Τα ακούω πλέον πασπαρτού, με τον ολοκληρωμένο μου λαμπάτο παίζουν απίστευτα.
Μιλάμε για άλλα χρήματα όμως.
Μπορείς αν έχεις την καλοσύνη να αναφέρεις με ποιο σετ λαμπάτου προ και tripath τελικού τα άκουγες, όπως και με ποιον ολοκληρωμένο λαμπάτο τα ακούς τώρα, ώστε να έχω μια εικόνα;
Lazarefa τα ειχα τα zensor 1 . O ενισχυτης σου ειναι μικρος για το ηχειο . Παρε ενα Marantz ο καλυτερος συνδιασμος
Δεν ειναι τυχαιο που χρησιμοποιουν αυτο το σετ οι περισσοτεροι Η οικονομικη σειρα της PM600x με το ενσωματωμενο dac Εχει πολυ καλο dac και η καρτα σου εχει ψηφιακη εξοδο.
Εχεις μετρησει με καποιο κινητο περιπου σε τι σταθμες db φτανεις ?
Δυστυχώς δεν έχω μετρήσει dB στάθμης ακρόασης.
Ο Marantz πιστεύεις ότι ταιριάζει καλύτερα σαν ήχος με τα συγκεκριμένα ηχεία σε σχέση με τον ΝΑD; Αν ναι, σε ποιο κομμάτι υπερτερεί ηχητικά; Ρωτώ για τον NAD γιατί η εικόνα που έχω αποκομίσει διαβάζοντας διάφορα reviews είναι ότι μάλλον στην κατηγορία των μικρών ολοκληρωμένων είναι εκείνος με τις καλύτερες δυνατότητες οδήγησης ηχείων και λογικά και καλύτερης απόδοσης δυναμικών αντιθέσεων της μουσικής που αναπαράγει το σύστημα στο οποίο βρίσκεται.
Αν λοιπόν όντως στο συγκεκριμένο κομμάτι υπερτερεί σαφώς του Marantz, μάλλον αποτελεί καλύτερη πρόταση για μένα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.795
Reaction score
1.046
Ταιριαζει περισσοτερο πιστευω Αφου εχεις τον λαμπατο και εισαι οκ με το ηχοχρωμα ο Marantz εχει αυτο το "γεματο " ηχο ειδικα στα μεσαια . Επισης θα στρογγυλοποιησει τα ζωηρα πριμα του zensor 1
Επειδη ειχα και nad (c356) ειναι ουδετερος ηχος, του ταιριαζουν οι ροκ ηχοι , αρκετοι το συνδυαζουν με τα zensor και
εδω
Οι τιμες ειναι σχετικα ιδιες οποτε δεν εχουμε μεγαλες διαφορες .
Ο marantz ειναι ενας ενισχυτης που ειναι τρεχων μοντελο και εξελλισεται ενω ο nad στη σειρα c316, c326 εχει καταργηθει και ειναι πολυ ακριβος εδω Εγω τον ειχα αγορασει απο εξωτερικο

Να προσθεσω και κατι αλλο . Μην ακους reviews !
Καθε χωρος ειναι διαφορετικος .
 
Last edited:

Μηνύματα
4.018
Reaction score
3.888
Μπορείς αν έχεις την καλοσύνη να αναφέρεις με ποιο σετ λαμπάτου προ και tripath τελικού τα άκουγες, όπως και με ποιον ολοκληρωμένο λαμπάτο τα ακούς τώρα, ώστε να έχω μια εικόνα;
Velleman 8020 o λαμπάτος pro, το τριπαθάκι 2χ10 ήταν, ξεχνώ τη φίρμα..πρέπει να ψάξω να τον βρώ, αλλά δεν έχει σημασία, οδηγούσε σε μικρές στάθμες και όχι "γεμάτα". Ο ολοκληρωμένος λαμπάτος είναι ο LEBEN 600(ξεπατικουά, όχι ο εργοστασιακός).
 

Μηνύματα
23
Reaction score
12
Lazarefa τα ειχα τα zensor 1 . O ενισχυτης σου ειναι μικρος για το ηχειο . Παρε ενα Marantz ο καλυτερος συνδυασμος
Δεν ειναι τυχαιο που χρησιμοποιουν αυτο το σετ οι περισσοτεροι Η οικονομικη σειρα της PM600x με το ενσωματωμενο dac Εχει πολυ καλο dac και η καρτα σου εχει ψηφιακη εξοδο.
Εχεις μετρησει με καποιο κινητο περιπου σε τι σταθμες db φτανεις ?
Καλημέρα. Μέτρησα χθες στάθμες ακρόασης στο σημείο που κάνω ακροάσεις με μια εφαρμογή στο κινητό. Βρήκα ότι ακούω περίπου στα 88dB αλλά σε κάποια σημεία υπήρχαν κορυφώσεις και πάνω από τα 90dB.
Τα νούμερα αυτά σε απόσταση περίπου 1 μέτρο από τα Dali.
Ενισχυτής ήταν ένας λίγο πιο ισχυρός (από εκείνον με το ΤΑ2024Α) Tripath, με το ολοκληρωμένο ΤΚ2050.
Σε αυτές τις στάθμες ο συγκεκριμένος είχε το ποτενσιόμετρο στα 3/4 της διαδρομής του και οριακά δεν υπήρχε ακουστικά αισθητή παραμόρφωση στον ήχο.
Θεωρητικά θα μπορούσε να πει κανείς ότι έστω οριακά με καλύπτει ο συγκεκριμένος, ωστόσο ο ήχος του δεν έχει το σώμα, τη μουσικότητα, τον όγκο και τη φινέτσα εκείνου με το 2024, παρότι είναι καθόλα αξιοπρεπής για near field ακροάσεις.
Για όλα τα παραπάνω χονδρικά αναζητώ το κάτι παραπάνω σε ενισχυτή για τα συγκεκριμένα Dali, τα οποία είμαι βέβαιος ότι μπορούν να δώσουν αρκετά παραπάνω με έναν κατάλληλο ενισχυτή, και δεν εννοώ προφανώς μόνο σε στάθμες έντασης.
Τέλος, επειδή κάποιος φίλος είχε αναφερθεί έμμεσα στα μπάσα των Dali, να πω ότι τα ηχεία βρίσκονται σε απόσταση 10 εκ. από τον πίσω τοίχο και παρότι δε φημίζονται για την έκτασή τους χαμηλά, προσωπικά προτιμώ το πολύ καλά διαγραφόμενο κι ελεγχόμενο χαμηλό από τον έντονο όγκο κι έκταση, οπότε δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με το χαμηλό των ηχείων αυτών. Παρόλα αυτά αντιλαμβάνομαι ότι λόγω αδύναμων ενισχυτικών, αδυνατούν να αποδώσουν όπως πρέπει και τις χαμηλές συχνότητες, ιδίως σε ροκ και ηλεκτρονική που ακούω συχνά (χωρίς φυσικά να είμαι σε καμία περίπτωση basshead).
 

Μηνύματα
1.795
Reaction score
1.046
Για να αποδωσουν οπως πρεπει ολα τα παθητικα ηχεια χρειαζονται μεγαλη ισχυ . Κανονικα χρειαζεσαι ενα ενισχυτη
150w
Με βαση το μπατζετ σου το κοστος του ηχειου (που ναι μεν ειναι πολυ καλο αλλα ειναι ενα ηχειο των 250€ )
και την ενταση που ακους ο marantz θα σε καλυψει αφου σε καλυπτει ο tripath .
Απο εκει και περα θα πρεπει να πας σε διπλασια τιμη ενισχυτικων ωστε να δεις μεγαλη διαφορα
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.349
Reaction score
9.744
Στη θέση σου θα τα έσπρωχνα τα dali και θα χτύπαγα κάποια ενεργά στις 5" γουφεράκι όπως τα tannoy gold 5.
Λιγότερος χώρος στο γραφείο πάνω και "αυτόματο" ταίριασμα ενισχυτικών με ηχείο!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.202
Reaction score
82.964

349€, παίζει απολύτως σωστά. Για desktop συστήματα.
 

D

Deleted member 35

Guest
Στη θέση σου θα τα έσπρωχνα τα dali και θα χτύπαγα κάποια ενεργά στις 5" γουφεράκι όπως τα tannoy gold 5.
Λιγότερος χώρος στο γραφείο πάνω και "αυτόματο" ταίριασμα ενισχυτικών με ηχείο!
Με ένα μικρό ζόρι μπορεί να πάει και στα 7" που θεωρώ ότι θα είναι ακόμη πιο "γεμάτα".
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.896
Μηνύματα
2.921.952
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top