Ποδήλατο

Μηνύματα
14.541
Reaction score
16.380
Πήραμε όμως και επενδυτική βαθμίδα, και θα πάρουμε κι άλλη... άσε που εκεί στο Ελληνικό φτιάχνεται λέει το μεγαλύτερο παραθαλάσσιο αστικό πάρκο της Ευρώπης (κάπου ανάμεσα στο τσιμέντο για πολυτελή διαμερισματα, καζίνο, ουρανοξύστες, εννοούν προφανώς). :geek: :lolsign:
Ναι βρε συ. Θα αγοράζουν επιτέλους ξανά ομόλογα μας τα συνταξιοδοτικά ταμεία των άλλων χωρών. Ζηλεέυεις την επιτυχία του Μητσοτάκη. Ποδηλατόδρομο θα κάνει σε αυτό εκεί το "πάρκο" στο Ελληνικό ; :D :D
 

Μηνύματα
21.129
Reaction score
15.140
Έχει στο Μαρούσι, αν φτιάξουν βέβαια τη στέγη Καλατράβα και σε αυτό (αυτό φαίνεται να είναι πιο εύκολο από το Ολυμπιακό Στάδιο). :geek:
 



Μηνύματα
14.541
Reaction score
16.380
Σιγά μη τη σιάξουν, θα τη αφαιρέσουν με είπε ένα πουλάκι.
Είχε μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη ενός ποδηλάτη που προπονούνταν εκεί και έλεγε διάφορα, ότι είναι ο μόνος χώρος που έχουν και τώρα πρέπει να πηγαίνουν στο εξωτερικό για προπόνηση κλπ ενδιαφέροντα. Δεν θυμάμαι το όνομά του, δεν ξέρω απο αυτά, εάν και τον είχα ακουστά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.906
Reaction score
46.172
Στους δρόμους της Αττικής προπονούνται πλέον, ανάμεσα στα αμάξια.
Τώρα μεταξύ μας, δεκάρα δεν δίνει κανένας για τους αθλητές μας. Ειδικά για τους ποδηλάτες αθλητές...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.054
Reaction score
87.838
Είχε μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη ενός ποδηλάτη που προπονούνταν εκεί και έλεγε διάφορα, ότι είναι ο μόνος χώρος που έχουν και τώρα πρέπει να πηγαίνουν στο εξωτερικό για προπόνηση κλπ ενδιαφέροντα. Δεν θυμάμαι το όνομά του, δεν ξέρω απο αυτά, εάν και τον είχα ακουστά.
Βολικάκης.

Συγκριτικά με το μέγεθος και τη δημοφιλία της αγωνιστικής ποδηλασίας στη χώρα μας ακόμα και το υπάρχον ποδηλατοδρόμιο είναι πολυτέλεια. Όλες οι ομοσπονδίες γκρινιάζουν ότι δεν έχουν χρηματοδότηση τη στιγμή που τα χρήματα δεν φτάνουν ούτε για 3-4 βασικά (βάσει απήχησης στον κόσμο) αθλήματα.

Καθένας βέβαια νοιάζεται για το δικό του άθλημα.

Υ.Γ. Θυμάμαι στα σιρκουί πόλης που έτρεχα στα 80s γινόταν χαμός από φιλάθλους σε όλη τη διαδρομή. Ήταν σαν γιορτή. Σήμερα οι κάτοικοι βρίζουν επειδή θα κλείσει ο δρόμος για 2-3 ώρες και οι θεατές είναι μερικές δεκάδες φίλων και συγγενών των αγωνιζόμενων.

Η κυκλοφορία πολλών ποδηλάτων λόγω commuting ή μόδας δίνει ψεύτικη εικόνα για την ανάπτυξη της αγωνιστικής ποδηλασίας.
 

Μηνύματα
21.129
Reaction score
15.140
Απορώ κι εγώ γι αυτό που λες, για την πίστα... Εδώ στα Χανιά χρόνια τώρα, από την εποχή των Ολυμπιακών, είχε κατασκευαστει μια πίστα κοντά στο αεροδρόμιο, που ποτέ δεν ολοκληρώθηκε όμως. Λίγο πριν τις δημοτικές εκλογές βγήκε ο Δήμαρχος και ανακοίνωσε την ανακατασκευή του, και ολοκλήρωσή του, με κόστος κάποια εκατομμύρια φαντάζομαι (δεν θυμάμαι αν αναφέρθηκε νούμερο, πιθανώς ναι, πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να είναι μικρό το κόστος). Αν λοιπόν κάποια στιγμή ολοκληρωθεί, και δεν είναι προεκλογική φούσκα, όπως συχνά συμβαίνει, είμαι περίεργος ποιοι και πόσοι θα αγωνίζονται εκεί μέσα. Εδώ κάτω έχουμε βέβαια καλούς αθλητές και σωματεία (ειδικά ο Τάλως), αλλά το σύνολο τους σχεδόν αγωνίζεται στον δρόμο, και σε MTB. Σε πίστα πρέπει να είναι μετρημένος στα δάχτυλα του ενός χεριού οι αθλητές, και φυσικά και αυτοί πρέπει να μετακομίζουν στην Αθήνα για να προπονούνται.

Αν πιστεύουν τώρα ότι με την κατασκευή θα γεμίσει και με νέους αθλητές, μακάρι, αλλά αμφιβάλλω λίγο...
 





bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.906
Reaction score
46.172
Σώτο προς το τέλος αποφεύγω το high cadence γιατί το νερό πετάγεται πίσω στο τοίχο, το νιώθω που κατεβαινει από το κεφάλιμ, πηγαίνει στο jersey, έπειτα στο bib, τσουλάει στα ποδάριαμ, παπαριάζουν οι κάλτσες και βγαίνει κάτω από τους αεραγωγούς των παπουτσιών.
Μιλάμε για το απόλυτο λιώσιμο!!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.054
Reaction score
87.838
Σώτο προς το τέλος αποφεύγω το high cadence γιατί το νερό πετάγεται πίσω στο τοίχο, το νιώθω που κατεβαινει από το κεφάλιμ, πηγαίνει στο jersey, έπειτα στο bib, τσουλάει στα ποδάριαμ, παπαριάζουν οι κάλτσες και βγαίνει κάτω από τους αεραγωγούς των παπουτσιών.
Μιλάμε για το απόλυτο λιώσιμο!!
Συνηθισμένο πρόβλημα. :)

Ανεμιστήρα έβαλες;
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.906
Reaction score
46.172
Συνηθισμένο πρόβλημα. :)

Ανεμιστήρα έβαλες;
Έχω έναν που φυσάει από δεξιά, σκέφτομαι να βάλω αλλο ένα από αριστερά μήπως και γίνει καλύτερη δλειά. Εντωμεταξύ τις τελευταίες μέρες έχει πολύ αυξημένη υγρασία στη ατμόσφαιρα, παίζει συνέχεια πάνω από 70% και αυτό συμβάλει σημαντικά στο λιώσιμο του οργανισμού. Με κάνει πολύ εντύπωση η προπόνηση εντός, 50km είναι σαν να κάνεις 100km όξω, έτσι το νιώθω τουλάχιστον.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.054
Reaction score
87.838
Έχω έναν που φυσάει από δεξιά, σκέφτομαι να βάλω αλλο ένα από αριστερά μήπως και γίνει καλύτερη δλειά. Εντωμεταξύ τις τελευταίες μέρες έχει πολύ αυξημένη υγρασία στη ατμόσφαιρα, παίζει συνέχεια πάνω από 70% και αυτό συμβάλει σημαντικά στο λιώσιμο του οργανισμού. Με κάνει πολύ εντύπωση η προπόνηση εντός, 50km είναι σαν να κάνεις 100km όξω, έτσι το νιώθω τουλάχιστον.

Μόλις συνηθίσεις τη νέα κατάσταση δεν θα θες να βγεις έξω. Θα σκέφτεσαι την ευκολία και την ησυχία.

Θα γλυτώσεις από τους κανίβαλους της ασφάλτου.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.906
Reaction score
46.172
Γερνάς μαρήηηηηηηη
Όλοι γερνάμε και όλοι θα πεθάνουμε Μήτσου κάποια στιγμή (καλό είναι να το λέμε γιατί κάποιοι νομίζουν ότι θα ζήσουν αιώνια)
Αυτός ο κοβιτ με ξ3κώλιασε όμως, νιώθω σαν να μου πήρε 10 χρόνια και 40-50 βάτ.

Μόλις συνηθίσεις τη νέα κατάσταση δεν θα θες να βγεις έξω. Θα σκέφτεσαι την ευκολία και την ησυχία.

Θα γλυτώσεις από τους κανίβαλους της ασφάλτου.
Ήδη έχω μπει σε πρόγραμμα και έχω αρχίσει να νιώθω όλα τα πλεονέκτημα που αναφέρεις. Παραμένει όμως πχιο κουραστική προπόνηση, δεν έχεις τη ίδια άνεση και ευελιξία που έχεις όξω, ωστόσο όμως δηλώνω ενθουσιασμένος με το ποσό ρεαλιστικά τα καταφέρνει ένα turbo trainer. Από τη μέρα που το πήρα και κάθε μέρα στις 18:00 έχω ραντεβού με το λιώσιμο, τώρα που θα πέσουν και οι θερμοκρασίες θα είναι πιστεύω πχιο ευχάριστο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.347
Reaction score
21.045
Άαααααααααααααααααααααααααλλος για τη βάρκα μας (a.k.a. indoor trainer)!!!!!!!!!!!!!!

:roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.615
Μηνύματα
2.911.137
Members
38.076
Νεότερο μέλος
Paraskevas_
Top