BLACKBOX Audio Video Show 2023

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.679
Reaction score
20.379
Δεν είναι καυσόξυλα τα Σπέντορ. Τουλάχιστον, δεν ήταν πριν 42 χρόνια που είχα ακούσει σχεδόν όλα τα ηχεία Αθηνών Πειραιώς και Περιχώρων. Για τα Χάρμπεθ δεν ξέρω, δεν υπήρχαν τότε, ήταν άγνωστα στη ελληνική αγορά.
Αυτά που άκουσες πριν 42 χρόνια έχω.. :tongue: :tongue: :cry:



:party:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.683
Reaction score
29.374
Μάλλον μόνο σε εμάς δεν άρεσαν αυτά τα Harbeth. Όσο έκατσα εκεί ότι έπαιζε ήταν κάπως.

Στα άλλα μεγάλα και ακριβά συστήματα (με εξαίρεση τα Focal) σε κάποια κομμάτια ήταν ΟΚ σε κάποια άλλα χάλια. Έπρεπε να βρείς τι ταιριάζει στο ηχείο για να σου αρέσει ο ήχος. Μέχρι και η γυναίκα το κατάλαβε, άσε που μου το είπε πρώτη. Από την άλλη αυτά τα μικρά που ανέβασα ότι και να τους έβαζες ήταν μια χαρά.
 

Μηνύματα
14.243
Reaction score
16.056
Οι ΕΛΛΗΝΕΣ και λόγω γλώσσας κατασκευάζουν από τα καλύτερα ηχεία .

Απλό λιτό και απέριττο . Η μόνη μου ένσταση στο ανοιχτό woofer .
Α, ¨Ελληνες πάντα υποστηρίζουμε και για αυτούς θα έκανα και διαφήμιση (αντίθετα απο ότι είπα για όλα τα άλλα χα χα).

Αυτό είναι πρωτότυπο. Δεν είναι σε παραγωγή ακόμη. Απο το τέλος του χρόνου. Νομίζω.

====================

Εμένα μου άρεσε και ένας ολοκληρωμένος ενισχυτής Class D της εταιρίας αυτής (link παρακάτω) που έπαιζε με κάτι Proac. Τώρα τα Proac είναι "περίεργα" και δίνουν τον χαρακτήρα τους αλλά έστω και έτσι και με αναγωγή ... νομίζω ήταν πολύ καλός.

Εάν θες (που έλεγες ότι ακόμη δεν έχουν φτάσει σε τόσο υψηλό επίπεδο όσο τα άλλα, που συμφωνώ) πήγαινε να τον ακούσεις. Ο κατασκευαστής πολύ αξιόλογο άτομο μου φάνηκε. Σου βάζω το site, δεν το ήξερα (γιατί δεν τα παρακολουθώ τα πράγματα ... ξέρεις), αλλά δεν φαίνεται να έχει αυτό τον ολοκληρωμένο (2Χ250 στα 8 Ohm δε θυμάμαι) αλλά παλαιότερα σχέδια του εν λόγω κυρίου.


Μουσικός και καθαρός στα υψηλά αλλά και στα μεσαία, σπάνιο για D που έχουν ένα πρόβλημα στα μεσαία όπως και να έχει. Μια "βαρεμάρα" την έχουν , ή θολούρα στην χειρότερη στα μεσαία χα χα.
 
Last edited:

Μηνύματα
345
Reaction score
452
τελικα ηρθα εγω στην εκθεση και μπορω να πω περασα πολυ καλα! Καποια δωματια ηχαν λιγο προβλημα με το χαμηλο και ιδιαιτερα το δωματιο με τα pmc και με τα mofi, αλλα τι ακανς. Επισης οι εκθετες ηταν φιλικοι ως εκπληξης μου και δεν ειδα κανενα με μουτρα αυτη τη φορα xD
 





Μηνύματα
14.243
Reaction score
16.056
Τι ήταν αυτό που σου φάνηκε χάλια στα kii?
For lack of a better word στα Ελληνικά που να το περιγράφει απόλυτα (όχι μόνο απλά να το μεταφράζει, εγώ πάντως δεν βρήκα κάτι που να με ικανοποιεί) να το γράψουμε στα Αγγλικά : Καθόλου effiοrtless για την αξία του. Νο problem yπάρχουν και χειρότερα σε αυτό τον τομέα και ακόμη πολύ μεγαλύτερης αξίας. :D

Requiring no physical or mental exertion.
"I went up the steps in two effortless bounds"

Achieved with admirable ease.
"her effortless sense of style"

Προσπαθεί πολύ, δηλαδή.

Πολλοί αυτό το θεωρούν πλεονέκτημα. Είναι θέμα χαρακτήρα και ψυχολογίας του ατόμου που ακούει και τι "θεωρεί" σωστό χα χα.

Κανένας μάλλον δεν ξεφεύγει του χαρακτήρα του, ούτε ο κατασκευαστής, ούτε αυτός στον οποίο απευθύνεται.

Φταιεί και ότι μερικά που προσπαθούν να είναι effortless το κάνουν και αυτά λάθος ... και βγαίνουν βαρετά. Απο το βαρετά σου λέει το υπισυνείδητο καλύτερα αυτή η παρουσίαση. Είναι και σπάνιο να ακούσεις κάτι που τα έχει και τα δύο αλλά κυρίως και επιπρόσθετα είναι πιο σπάνιο κάποιος να το καταλάβει και όταν το ακούσει και να το εκτιμήσει.

Απο άλλον περίμενες απάντηση , άλλος πετάχτηκε σαν πορδή να πει γνώμη χα χα.

Εγω αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω τον εν λόγω φίλο είναι πως είναι δυνατόν να μην του άρεσε το Kii και να του άρεσε το verity (λέει βέβαια μόνο για Lamm αλλά υπέθεσα ότι εννοεί όλο το σύστημα). Αυτό με μπερδεψε και για αυτό δεν έβαλα like καθώς με όλα τα άλλα συμφωνώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
638
Reaction score
767
Τι ήταν αυτό που σου φάνηκε χάλια στα kii?
Να σου πω ευχαρίστως.
Στο δωμάτιο του ΜΦ παίζει ένα Depeche Mode κομματι σε remix.
Σε καθηλώνει με την 3d σκηνή, το μπάσο το οποίο είναι ταυτόχρονα tight και full και τα lifelike σώματα.
Πάμε στα kii και τα ευγενέστατα παιδιά δέχονται να βάλουν το ίδιο κομματι μιας κ τους είπα ότι το άκουσα μόλις σε άλλο δωμάτιο.
Από τις πρώτες νότες κάτι δεν πήγαινε καθόλου καλά. Μα καθόλου.
Ένα τενεκεδένιο πράγμα, χωρίς σώματα, με τον ήχο στα ηχεία.
Δεν μου αρέσει να μιλάω αρνητικά ρε παιδιά για ανθρώπους που κάνουν την δουλειά τους.
Αλλά πραγματικά αν βιώνατε κι εσείς αυτή την σύγκριση θα φευγάτε απ το δωμάτιο τρέχοντας
Στα kii βέβαια η πηγή ήταν ένα tablet και tidal, ενώ στον ΜΦ ένα λαμπατο cd player που θεωρείται κορυφαίο.
Να ήταν αυτός ο λόγος;
Μπορεί, δεν ξέρω.
 

Μηνύματα
14.243
Reaction score
16.056
Στο δωμάτιο του ΜΦ
Α, τώρα που σε βρήκα εσένα και είσαι καλός άνθρωπος χα χα και ο Bhutia δεν μου απαντάει ...ποιός είναι ρε φίλε ο ΜΦ ; Για να καταλάβω και εγω ποιό νομίζει ο Bhutia ότι θεωρώ καλύτερο ; . Βέβαια δεν τα άκουσα και όλα καθώς κάποιοι δεν παιζανε , κάποιοι παίζανε πρόγραμμα που δεν μπρούσες να καταλάβεις απόλυτα ή ακόμη και ένας επαιζε τόσο χαμηλά σε ένα τεράστιο χώρο που δεν καταλάβαινα τίποτε χα χα
 


Μηνύματα
638
Reaction score
767
Α, τώρα που σε βρήκα εσένα και είσαι καλός άνθρωπος χα χα και ο Bhutia δεν μου απαντάει ...ποιός είναι ρε φίλε ο ΜΦ ; Για να καταλάβω και εγω ποιό νομίζει ο Bhutia ότι θεωρώ καλύτερο ; . Βέβαια δεν τα άκουσα και όλα καθώς κάποιοι δεν παιζανε , κάποιοι παίζανε πρόγραμμα που δεν μπρούσες να καταλάβεις απόλυτα ή ακόμη και ένας επαιζε τόσο χαμηλά σε ένα τεράστιο χώρο που δεν καταλάβαινα τίποτε χα χα
Μιχάλης Φουασης. Το δωμάτιο με lamm, Parsifal 😊
 


Μηνύματα
14.243
Reaction score
16.056
Νaι ρίξτε τα στις λάμπες τώρα. Και μάλιστα ειδικά για σώματα και τενεκεδένια φύση ... spot on. :D :D
Μιχάλης Φουασης. Το δωμάτιο με lamm, Parsifal 😊
Lamm και Verity δεν ήταν (το Σάββατο) κάτι μαύρα κοντά .... ή άλλον λέω ;

Τεσπά υπήρχε και άλλος που είχε Lamm ?

Εγώ όταν μπήκα έπαιζαν με Verity.
 

Μηνύματα
638
Reaction score
767
Νaι ρίξτε τα στις λάμπες τώρα. Και μάλιστα ειδικά για σώματα και τενεκεδένια φύση ... spot on. :D :D
Δε ρίχνω τίποτα εκεί προσωπικά. Η διαφορά ήταν χαώδης. Αλλά επισημαίνω κ την διαφορά πηγής.
 

Μηνύματα
14.243
Reaction score
16.056
Δε ρίχνω τίποτα εκεί προσωπικά. Η διαφορά ήταν χαώδης. Αλλά επισημαίνω κ την διαφορά πηγής.
Στον Akis απαντούσα. Τεσπά μην ανακατεύομαι μεταξύ σας και τι μπορεί να εννοειτε χα χα.
 
Last edited:

Μηνύματα
638
Reaction score
767
Νaι ρίξτε τα στις λάμπες τώρα. Και μάλιστα ειδικά για σώματα και τενεκεδένια φύση ... spot on. :D :D

Lamm και Verity δεν ήταν (το Σάββατο) κάτι μαύρα κοντά .... ή άλλον λέω ;

Τεσπά υπήρχε και άλλος που είχε Lamm ?

Εγώ όταν μπήκα έπαιζαν με Verity.
Ναι τα verity. Μοντέλο Parsifal
 

Μηνύματα
14.243
Reaction score
16.056
Ναι τα verity. Μοντέλο Parsifal
Σορρυ είμαι άσχετος. :D :D

@Bhutia θα σε φάω ρεεε. Με έχεις βάλει με τα πειράγματα σου να ρωτάω τον κόσμο και να κουράζω. :D

Όχι βέβαια. Εάν είναι δυνατόν. Δεν θεωρώ αυτό το καλύτερο. Μην πω ακριβώς το αντίθετο για τα γούστα μου χα χα.
 

Μηνύματα
15.817
Reaction score
22.185
Δεν είναι θέμα πηγής, το σύστημα του μφ κάθε χρόνο έτσι παίζει , έχει έναν χαρακτήρα, από την άλλη τα Κιιιιιι όπως αναφέρθηκε δυστυχώς στήθηκαν φλαραδουρα χωρίς κατηφόρα.
Πρακτικά θα μπορούσαν να έχουν κατηφόρα χάρμαν και να γουστάρουμε όλοι.
Επίσης πρακτικά το σύστημα του μφ είναι ουτοπικό. Τα ηλεκτρονικά με τιμές λιανικής περι τα πάρα πολλά (πενήντα;;; ) μάλλον παράγονται και μάλλον θα μπορούσε κάποιος να τα παραγγείλει και να τα πάρει.
Το Parsifal είναι 20+ ετών και δεν παράγεται στην μορφή που το είδαμε , θεωρητικά θα μπορούσε κανείς να πάρει το φετινό που είναι τελείως διαφορετικό σε μονάδες αλλά μάλλον θα παίζει αντίστοιχα.
Το κιι από την άλλη είναι ένα σύστημα μόνο του 30Κ και 20 μέτρα cat6.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.440
Μηνύματα
2.904.116
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top