BLACKBOX Audio Video Show 2023

Μηνύματα
13.016
Reaction score
10.247
Γιά εγγραφή - αναπαραγωγή - απο βινύλιο θα πώ - για CD .....δεν ξέρω .....αλλά καλού κακού προσοχή ! -
Η εγγραφή των κανονιών στο δίσκο του 1977 είναι ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΉ !
Μέχρι το 12΄ ακούστε σε όποια ένταση θέλετε , αμέσως μετά γυρίστε την ένταση κάτω απο το παρα τέταρτο μεχρι το τέλος του άσματος , Γιατί υπάρχει περίπτωση να πάρετε τα τουίτερ του ηχείου σας στα χέρια .
Την έχουν πατήσει ουκ ολίγοι !
Δε φοβόμαστε. Έχουμε ενεργά ηχεία με προστασίες. Εγώ άνετα το παίζω αυτό τέρμα ένταση (στα +/- 0 Db της κάρτας ήχου) χωρίς φόβο.
 

Μηνύματα
14.237
Reaction score
16.049
Δημήτρη , Dimi μου ,
Να σου τον κάνω δώρο τον δίσκο να μου πεις αν έχω δίκιο ;
-


-
¨Εχεις ακούσει ποτέ πραγματικά uncompressed αρχεία ;
 

Μηνύματα
1.295
Reaction score
2.147
Δευτερη επισκεψη σημερα.
Ειδα και γνωστους, γνωρισα και καποιον απο εδω μεσα. Σουπερ ηταν.
Ειχε μπολικο κοσμο το μεσημερι.
Για κακη μου τυχη το δωματιο που ειχα βρει κλειστο την πρωτη μερα, ηταν και παλι κλειστο οταν περασα... Ανοιξε αργοτερα βεβαια.
Ωραια η φαση της laser τηλεορασης της leica.
Αυτο που μου αρεσε αρκετα ηταν το μικρο founder. Πολυ ωραιος ο ηχος του. Θα ζουσα ανετα μαζι τους παρεα με 2 sub.
Πολυ ασχημη εντυπωση μου εκανε η αρνηση να ακουσω ενα κομματι στα ls60. Σε οτι ακουσα σε αυτο, αδιαφορο.
Ωραια φαση ο xgimi. Φορητος προβολεας. Οτι πρεπει για τις περιεργες "αναγκες" μου.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.794
οκ !

Η αναφορά μου είναι για την εγγραφή του 1977 σε βινύλιο .
Δεν αντιλέγω πως έχετε συστηματάρες ήχου πολύ καλύτερες απο τον μέσω ακροατή ....και απο εμένα φυσικά .

Αν σας έθιξα ....συγνώμη .

:hi:

-
¨Εχεις ακούσει ποτέ πραγματικά uncompressed αρχεία ;

....να με συμπαθάς ....μπορεί και όχι ......59 είμαι ,
λέω να μεγαλώσω λίγο ακόμα ,
:party: και μετα θα ακούσω .
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.943
Reaction score
81.869
Το βινύλιο έχει εξ ορισμού λόγω περιορισμού του μέσου, χαμηλότερο δυναμικό εύρος από redbook και φυσικά HiRes.
Η ανάγκη να τρέξεις να χαμηλώσεις την ένταση σε κορυφώσεις δείχνει ανεπάρκεια δυναμικού εύρους του συστήματος. Τυπικό.
Αυτά που έχουμε γράψει δεκάδες φορές έτσι επιβεβαιώνονται στην πράξη.
Το σωστό ηχοσύστημα παίζει τα πάντα σε στάθμη Reference χωρίς παραμόρφωση και χωρίς να κινδυνεύει από καταστροφή και έχει και ακόμα λίγο headroom. Οτιδήποτε λιγότερο είναι ανεπαρκές (ή παιδικό).
Συνεχίστε τα της έκθεσης, τα άλλα έχουν ήδη γραφτεί πολλές φορές.
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.794
Δημήτρη . Dimi
Κοιτά , εδώ μέσα , μπαίνουν μεγάλα παιδιά ...αλλά και μικρά παιδιά .
Μπαίνουν παιδιά που τα ηχεία τους δεν κάνουν ούτε το 1/10 απο τα δικά σου ....αλλά το παλεύουν όπως μπορουν .
Εγώ αυτά τα παιδιά " προστατεύω " απο μια απόδοση βινυλίου που αναφέρθηκα .
Υπάρχει μιά περίπτωση στις 1000 ....να την πατήσουν .
και εχουν αναφερθεί τέτοιες περιπτώσεις .
Θέλω να κοιμηθώ ήσυχα το βράδυ μου ...και σήμερα και αύριο .
-
" Η ανάγκη να τρέξεις να χαμηλώσεις την ένταση σε κορυφώσεις δείχνει ανεπάρκεια δυναμικού εύρους του συστήματος. " Σωστό !
Κάποιοι , αρκετοί , έχουν Κινέζικα ή επώνυμα μεν Κινέζικα δε ....να σε εμπιστευθούν ;
Που αν δεν το χαμηλώσουν το ηχείο ...δεν παθαίνει τίποτα ;

Έχουν όλοι εδώ επάρκεια δυναμικού εύρους στο σύστημα τους ;
Τον ενισχυτή που πρέπει ;
Πρέπει κατα την γνώμη σου να την πατήσουν και να διαπιστώσουν οτι Είχαν ανεπάρκεια δυναμικού εύρους του συστήματος τους ;
Ξέρουν όσα ξέρεις ....η κοντά μου βρήκες λαγό ;
-

Αν δεν το καταλαβαίνεις , καταλαβαίνετε , συνέχισε να μου την λές .
πίστεψεμε .....ξέρω τι ξέρω ή κατι λίγα ξέρω και φυσικά κάποιοι ξέρουν πιο πολλά και απο τους δυό μας ....γιατι αν ήξερες τοσα πολλά , πιό πολλά απο όλους , θα είχες φτιάξει το καλύτερο ηχείο έβερ και όλοι θα προσπαθούσαμε να το αποκτήσουμε .
-
Με αγάπη .
 


Μηνύματα
28.171
Reaction score
26.627
Ελεος με όλη αυτήν την κάψα .
Υπάρχουν πολύ καλύτερα κομάτια με δυναμικά , να κοντραριστείτε από το 1812 . ΑΜΆΝ πιά με αυτή την αηδία .
Λες και δεν μας νοιάζει κάτι άλλλο , παρά να ακούμε τα κανόνια !
Αμαν πια με την αηδία ......
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
Ρε τι κάθεται κι ακούει ο κοσμάκσ' για να δοκιμάσ' το σύστηματ' :biggrin:
Κι αν δεν πα΄ξνε καλά τα κονόνια πάμε τράπεζα γι' άλλα.. :lol:


:lolsign:
Μέχρι ν'ακουστούν ωραία τα κανόνια ο χρήστης ενδέχεται στο τέλος να ... βαρέσει κανόνι - από οικονομικής πλευράς. :biggrin:
Θα γνωρίζετε βέβαια οτι ο ίδιος ο Τσαϊκόφσκι μάλλον δεν έχει ακούσει ούτε μία φορά το έργο του παιγμένο με κανόνια ;
Η παραφιλολογία για τα κανόνια είχε ξεκινήσει με τον παρακάτω δίσκο - ορόσημο για τη ΄΄χρυσή εποχή΄΄ του βινυλίου και με την τότε εισαγωγή της στερεοφωνικής εγγραφής :
1699247353305.png


Η αυθεντική έκδοση της TELARC σε δίσκο βινυλίου από το τέλος της δεκαετίας του 70 είναι με τη σειρά της κειμήλιο με χαρακτηριστικό ότι πριν από τους συνδυασμούς ενισχυτή-ηχείων έφερνε σε δύσκολη θέση αρκετούς κεφαλοβραχίονες ως προς την ικανότητα ιχνηλάτησης ...
Αποτελούσε δίσκο ορόσημο για τους εγγενείς περιορισμούς κατά τη βινυλιακή εγγραφή και αναπαραγωγή.
Εννοείται ότι δεν κυκλοφορεί βινυλιακή έκδοση τέτοιων έργων με κανονιοβολισμούς που δεν θα ήταν δραστικώς συμπιεσμένοι.
Ελεος με όλη αυτήν την κάψα .
Υπάρχουν πολύ καλύτερα κομμάτια με δυναμικά , να κοντραριστείτε από το 1812 . ΑΜΆΝ πια με αυτή την αηδία .
Λες και δεν μας νοιάζει κάτι άλλο , παρά να ακούμε τα κανόνια !
Αμαν πια με την αηδία ......
Εδώ με βρίσκεις κάπως σύμφωνο αντί για...φωνήεν. Μπορεί να μην πρόκειται ακριβώς περί αηδίας, αλλά η ιστορία με τους κανονιοβολισμούς είναι περισσότερο ατραξιόν παρά ουσία.
Ας περάσουμε λοιπόν τα βλήματα για να κάνουμε περαιτέρω βήματα.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.943
Reaction score
81.869
Πρέπει κατα την γνώμη σου να την πατήσουν και να διαπιστώσουν οτι Είχαν ανεπάρκεια δυναμικού εύρους του συστήματος τους ;
Ξέρουν όσα ξέρεις ....η κοντά μου βρήκες λαγό ;
Με αυτός ήταν ο λόγος που έβαλα 🤣

Το γεγονός πως
έχουν ήδη γραφτεί πολλές φορές.
και θα έπρεπε να τα ξέρουν όλοι όσοι διαβάζουν το φόρουμ πάνω από έξι μήνες, άντε ένα χρόνο.
Ασε που ο δίσκος και το cd έχουν πάνω warning

IMG_5843.jpeg
IMG_5842.jpeg
IMG_5841.jpeg


Και δεν είναι μόνο αυτός ο δίσκος με τα κανόνια, αλλά πολλά συμφωνικά έργα μπορούν να σου κάνουν ζημιά σε μικρά ηχεία ή με ανεπαρκείς ενισχυτές, σε απότομες κορυφές.

Τέλος πάντων @Emmanouil 1964 μην το παίρνεις προσωπικά, η παρατήρηση μου είχε να κάνει περισσότερο με όσα έχουν γραφτεί στο παρελθόν και όχι με το δικό σου σύστημα, που στο κάτω κάτω δεν ξέρω καν τι είναι.

Ας συμφωνήσουμε πως αυτόν τον δίσκο -και όχι μόνο-θα πρέπει να προσέχουν σε τι στάθμη τον ακούν όσοι έχουν μικρά συστήματα, και ας πάμε παρακάτω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.662
Reaction score
129.608
Μέχρι το 12΄ ακούστε σε όποια ένταση θέλετε , αμέσως μετά γυρίστε την ένταση κάτω απο το παρα τέταρτο μεχρι το τέλος του άσματος , Γιατί υπάρχει περίπτωση να πάρετε τα τουίτερ του ηχείου σας στα χέρια .
Την έχουν πατήσει ουκ ολίγοι !
Κι εγώ έτσι (περίπου) κάνω.
Μέχρι "το 12' " που λες, ακούω σε νορμάλ στάθμες.
Μετά, το πάω τέρματαγκάζιαλέμε.

Άμα δε το πάω τέρμα στα κανόνια, το πετάω κιόλας το ρημαδι, το καίω προσάναμμα για να ψήσω μπριζόλες.
 

Μηνύματα
14.237
Reaction score
16.049
Θα γνωρίζετε βέβαια οτι ο ίδιος ο Τσαϊκόφσκι μάλλον δεν έχει ακούσει ούτε μία φορά το έργο του παιγμένο με κανόνια ;
Ξέρω έναν τουλάχιστον που δεν του άρεσε αυτό το έργο. Τον Τσαικόφσκι. Το χαρακτήρισε πολύ φανφαρόζικο και θορυβώδες και θεωρούσε ότι δεν είχε αρτιστική αξία.

Η καλύτερη εκτέλεση ΜΟΥΣΙΚΑ χα χα απο άποψη ορχηστρικής απόδοσης του αλλά και χορωδιακής εκτέλεσης είναι του Ασκενάζι. Αλλά ποιός τα κοτάει αυτά τώρα ... τα κανόνια να είναι καλά γραμμένα. :D
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.315
Reaction score
11.766
Μου θυμίσατε εποχές Σκαλουμπακα βρε παλιοπαιδα :p
Πριν το temptation της κομμώτριας ήταν το εμβατήριο του hi end8-)
Τις περισσότερες φορές βεβαια συνέβαινε αυτό που περιέγραψε σε προηγούμενο ποστ ο Μπούτια!
Η βελόνα ήθελε αλλά δεν μπορούσε:roflmao:
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Παίδες
λόγοι "ανωτέρας βίας" (σχετικό αυτό εδώ: )
με κράτησαν μακριά από την έκθεση (εμένα. σάν "φυσικό πρόσωπο" φυσική παρουσία).
Όμως, με αντιπροσώπευσαν -πιστεύω επάξια ή και ανώτερα- ο γιός μου και η κόρη μου.
Δυστυχώς, δέν είχα μεγάλη αίθουσα κατά συνέπεια και μεγάλο ηχείο (ή αντίστροφα).
Παρ' όλα αυτά, τα σχόλια πού μού μεταφέρθηκαν από τούς επισκέπτες στό δωμάτιο τής MF ήταν παραπάνω από υπερθετικά (θα έλεγα: "συνηθισμένο" :) ).

Σάς ευχαριστώ πολύ όλους.
Ευχαριστώ πολύ και τούς -"άγνωστους"- φίλους πού έστειλαν (μέσω των παιδιών) χαιρετίσματα ή ευχές (μέχρι παλαιοί, παλαιοί, reviewers π.χ. Χαραμιδόπουλος)
Τέλος ευχαριστώ ιδιαίτερα και όσους από τούς ανθρώπους τού χώρου (κατασκευαστές, αντιπρόσωποι) για τα καλά λόγια πού είπαν.

---

υ.γ. όταν κατεβαίνεις σε έναν αγώνα με μία π.χ., "απλή", 911 Carrera τού 2001, ενώ η γκάμα σου περιλαμβάνει μία 911 GT3 ή μία GT3RS (Sarastro, Lohengrin)
και παρ' όλα αυτά "ανεβαίνεις στό βάθρο" (1ος, 2ος ή 3ος ή ισοπαλία /γούστα είναι αυτά..) αυτό θεωρείται, είναι, επιτυχία (πόσο μάλλον αν είναι διαχρονική).
Σάς ευχαριστώ και πάλι.
Μ. Φ.


edit
υ.γ. 2. ίσως έπρεπε να είχα άλλο ένα δωμάτιο, για να παρουσιασθούν (όχι για πρώτη φορά) και οι λαμπάτοι ML2 (.2) με τα Horning και -ίσως- πικάπ

---
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.662
Reaction score
129.608
Η μεγαλύτερη πλάκα που έκανα εβερ ήταν να πηγαίνω σε εκθέσεις (ή μαγαζιά) με ακόμα πιο απαιτητικές εγγραφές σε δυναμικά και 1η οκτάβα, αλλά και σε μεσοχαμηλό, και να επιμένω για να παίξει με ψιλοτέρμα το βολιουμ. Τι; χαλαζμένο είναι; δε παιζ; ή παιζ μόνον ότι γουστάρει αυτό; Για πάρτι δε κάνει;

Υπάρχει άφθονο αγαπημένο Μουσικό υλικό που παίζει σε κλαμπ (εξοπλισμένα με πολλά σαμπ) σε στάθμες ανελέητες έως παράνομες, χωρίς κανόνια και μπιστολιές, το οποίο προφανώς θα ξεβρακώσει (και πιθανώς θα σκοτώσει) την συντριπτική πλειοψηφία από τα τυπικά χαϊεντάδικα σεταπ, αναπαραγόμενο σε στάθμες για προσωπικό (κεκλεισμένων των θυρών) 10-λεπτο "πάρτι" (με και χωρίς ούζα).

Ασχέτως τιμής, εάν δεν είναι εξοπλισμένα τα σεταπ με ικανότατα σαμπ, πολύ αμφιβάλλω εάν υπάρχει στημένο σε οποιαδήποτε έκθεση έστω και 1 που να καταφέρει να παίξει απροβλημάτιστα και με πλήρη έκταση (χωρίς ελλείψεις και χωρίς συμπίεση) σε ικανή (για περσοναλ πάρτι) στάθμη τέτοια πράγματα.

Αντιθέτως, σε πολλές εκθέσεις υπάρχουν άφθονα σεταπ εξοπλισμένα με σοβαρά σαμπ, που μια χαρά θα παίξουν και τέτοιο Μουσικό υλικό, όπως λόγου χάριν διαπίστωσα κάποτε στο δωμάτιο της τζενελεκ με το μεγάλο τους σαμπ, το οποίο δείχνει να είναι ατελείωτο, και η ενσωμάτωση και το κρος των ομοσταυλων δορυφόρων χωρίς ψεγάδια.

Γι'αυτό δεν βλέπετε τον πχ τερματογκαζη (και άλλους που το παλέψανε το θέμα αυτό) να πολυκυκλοφορεί σε τέτοιες εκθέσεις, πόσο μάλλον σε σχεδόν μονοκάναλες, όπως και όποιος διαθέτει ιμερσιβ τέτοιες ηχογραφήσεις, με χειρότερα από "κανονιές" να βγαίνουν από τα πίσω σαραουντ και τα ηχεία ταβανιού (εκεί υπάρχουν θέματα σε απαιτητικές εγγραφές). Τι; δε παιζ; χαλαζμένο είναι; ή παιζ προσεκτικά επιλεγμένες μόνο μουσικές, γιατί είναι "ευαισθητούλι" το "πουλάκι" μου; τσίου.

Προσωπικά, πλέον εάν πήγαινα σε μια τέτοια έκθεση και ήθελα να κάνω πλάκα, θα κουβαλούσα μαζί μου μόνον 2-3 blue Ray με ιμερσιβ ηχογραφήσεις που σε στάθμες αναφοράς+5dB (θέλω έστω λίγο παραπάνω), ξεβρακώνουν ηχεία ταβανιού, και πίσω σαραουντ. Δε με νοιάζουν τα υπόλοιπα, και με κλειστά τα υπόλοιπα θα άκουγα, τέτοιος είμαι αυτά θέλω, ηχεία ταβανιού ψάχνω, που να παίζουν τις μουσικές μου, τι θες. Τι; δε παιζ; χαλαζμένο είναι ή παράνομο υλικό έφερα; 😁🤪🤣😂

Αλλά τι α κάεις; α κατς α μαλώεις; 😁


ΥΓ. Οι περισσότερες πολυκαναλες και ιμερσιβ ηχογραφήσεις, ομολογουμένως δεν έχουν απαιτητικό περιεχόμενο στα σαράουντ ή στα οροφής, αλλά καλώς ή κακώς, υπάρχουν και αυτές, έστω λίγες, οι οποίες έχουν πλήρες περιεχόμενο και δεόντως απαιτητικό, στα όρια των προδιαγραφών, τόσο στα σαράουντ, όσο και στα οροφής. Εκεί κατά τη γνώμη μου φαίνεται ο καλός ο καπετάνιος.


ΥΓ.2. sorry για το off topic σε μια έκθεση δικαναλου ήχου, ακόμα και στη συνοδεία του προβολέα της σονι. 🫣🤡

Φαίνεται πως δεν ασχολούνται οι εκθέτες καθόλου με ιμερσιβ σεταπ, υποθέτω πως κάνουν σα να μην υπάρχουν ενδιαφερόμενοι. 🫣☠

ΥΓ.3. Ενδιαφέρον παρουσιάζει και το φαινόμενο "Φουάση", ιδίως σε σχέση με τα ανωτέρω που έγραψα, φαινόμενο που δείχνει (αν μη τι άλλο) μια στασιμότητα στις δυνατότητες των εκθετών στην δεκαετία του '80. 😎
 
Last edited:

Μηνύματα
246
Reaction score
416
Επιστρέφοντας στα της έκθεσης, μου έκανε εντύπωση πως και οι 2 έλληνες κατασκευαστές που έλαβαν μέρος και στις 2 εκθέσεις, Τσακιρίδης και lab12, είχαν αισθητά καλύτερο ήχο στην δεύτερη.
Για διαφορετικούς λόγους ο καθένας αλλά και οι δύο το παραδέχθηκαν όταν τους το ανέφερα.
Κατά τ’άλλα, πήγα και στις δύο. Καλύτερες από πέρσι, με τιμές στο θεό, και κάπως καλύτερα στημένα δωμάτια από πλευράς εκθετών.
Και του χρόνου με μία και καλή (αν και δεν το βλέπω)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.440
Μηνύματα
2.904.058
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top