Καύσιμα αυτοκινήτων

Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
Την προηγούμενη βδομάδα χρειάστηκε να πάω Φιλιππούπολη , στη Βουλγαρία. Σα να λέμε Αθήνα- Θεσσαλονίκη. Πήγα ήρθα αυθημερόν. Έφυγα 5πμ, γύρισα 8μμ.
Αυτό και αν ήταν ταξίδι σφηνάκι.
Είχα βενζίνη τόσο όσο να φούλάρω στα σύνορα.
εβαλα βενζίνη 95οκτ. , πρώτη έκπληξη , ο υπολογιστής έβγαλε 540 χλμ, συνήθως βγάζει 470-480 !
Δε το σχόλιάζω (μέσα μου)
Ξεκινάω στην σούπερ αουτομπαν με κρουιζ κοντρόλ αυστηρά 120, παρότι δίνει το navi 140, και χαρτογράφηση στο eco και στα στενά της Κρέσνας με 60-70 αυστηρά με χαρτογράφηση normal, δεν επιτρέπονται πλέον προσπεράσεις (ουφ επιτέλους), έχουν βάλει πλαστικά κολόνάκια πάνω στη διαχωριστική γραμμή και όλοι πάνε σα τρένο ( αυτοκίνητα, νταλίκες όλοι). Επιλεξα διαδρομή μέσω Σόφιας (περιφερειακός).
Φτάνω στον προορισμό ( κάνουν κ έργα , σχετικό μποτιλιάρισμα και παρκάρω.
Αναχώρηση και αντίστροφη διαδρομή , μικρός ανεφοδιασμός μετά την Κρεσνα και φουλάρισμα πριν την έξοδο απο Βουλγαρία.

Στο δια ταύτα τωρα
Το προσπέκτους του αυτοκινήτου δίνει :
Κατανάλωση μεικτή 6,1 λιτ/100χλμ (NEDC 2.0) και 7,3 κατά WLTP.

Εγω στους 14 μήνες που έχω το αυτοκίνητο δεν έχω δει νούμερο (μέσης κατανάλωσης) κάτω απο τα 8λιτ/100 χλμ !!! (Σπάνια)!, συνήθως 8,5-9 ( στην εθνική θεςσαλονικης-Αθήνας ή στην Εγνατια, με ίδιες ρυθμίσεις και ταχύτητα και κρουζ κοντρόλ. ) , ακόμη και όταν βγήκε απο την αντιπροσωπεία δεν είχα δει μικρά νούμερα κοντά στα εργοστασιακά !!! Σε ερώτημα μου , το πριζωσαν στο ετήσιο σέρβις και μου λένε δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Ε λοιπόν , ΑΛΛΟ αυτοκίνητο
Κατανάλωση κάτω απο 7 λιτ/100 ,
Μην τα πολυλογώ , στιγμιαία είδα και 6,4
Φωτογράφισα το 6,5 και για παρά πολλά χλμ. Που να έβαζα και 100άρα βενζίνη.
IMG_2422.jpeg

χαρτογραφηση στο νορμαλ.

Συνεχίζεται
 

Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
Το αβίαστο συμπέρασμα , φυσικά, είναι η ποιότητα καυσίμου «είναι αυτή που πρέπει να είναι.»

3 στα τρία βενζινάδικα είχαν σωστή βενζίνη.
Η οποία εμαθα ότι εισάγεται απο την Ελλάδα !!!!

Γιατί οι Βούλγαροι δεν διανοούνται να νοθεύσουν τα καύσιμα ;;

Οποίος συλληφθεί για νοθεία του κλείνουν το βενζινάδικο ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ
Παπαλα δεν κλείνει απλώς η επιχείρηση και να ανοίξει υπό άλλη διεύθυνση , ΟΧΙ , Δεν αδειοδοτειται καν το συγκεκριμένο «οικόπεδο» που έχει το βενζινάδικο. !!!!! (Είδα 2 τέτοια που ρήμαζαν )
Σε μας το κλείνουν για 2 μέρες χαχαχα
Και μιλαμε ότι η πλειοψηφία των πρατηρίων (ειδικά στην εθνική) είναι τεράστια, μπορούν να εξυπηρετήσουν 10-20 αυτοκίνητα, νταλίκες, να κάνεις στάση, για φαγητό, καφέ, να ψωνίσεις κλπ και πεντακάθαρα.
Ξέχασα να αναφέρω , τιμή βενζίνης 95οκτ 1,3-1,4 € το λίτρο.
Ενώ την αγοράζουν απο εμάς και δεν τη νοθεύουν.
Πραγματικά, αυτοί που ζουν κοντά στα σύνορα απολαμβάνουν ποιότητα και φθηνότερη βενζίνη. Φανταστείτε τα πρατήρια απο την ελληνική πλευρά είχαν την ίδια βενζίνη στα 2+ €. !!!!!
Ε ποιος δεν θα κάνει 10-20 χλμ για να φουλάρει εκεί.
 


Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
Και επαναλαμβάνω , ΑΛΛΟ αυτοκίνητο, μετά την είσοδο στην Ελλάδα , ανέβαινα τις στροφές των Σερρών με 140 , παρέα με ένα τεσλα. Κατανάλωση 7,5-8 !!!! Τι να λέμε τώρα.
Νομίζω ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει πρατήριο με σωστή βενζίνη-πετρέλαιο , είτε τα πρατήρια παραλαμβάνουν νοθευμένα καυσιμα είτε τα νοθεύουν οι ίδιοι οι πρατηριούχοι, ή και τα δυο. Άλλος πολύ και άλλος λιγότερο, δυστυχώς.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
Και μια ακόμη απορία
Στα φουλαρίσματα στην Ελλάδα , ο υπολογιστής ταξιδιού λέει πόσα χλμ θα βγάλεις με την βενζίνη που έβαλες (προφανως λαμβάνοντας υπ όψιν την κατανάλωση και τον τρόπο οδήγησης -χαρτογράφηση κινητήρα σπορ, νορμαλ, εκο), …… ε ως τώρα δεν έβγαζε πάνω απο 470-500χλμ, δεν πήγαινα άνετα δηλ Θεσσαλονίκη-Αθήνα
Ε στη Βουλγαρία στο πρώτο γέμισμα (και δεν το ξεχείλισε), έδειξε 540 (πριν την γευτεί 😂) και στο τελευταίο γέμισμα έδειξε 600 (παρά κάτι) και δεν φούλαρε γιατί έβαλα τα τελευταία λέβα και δεν έδωσα και €.
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.712
Reaction score
75.962
Νομίζω ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει πρατήριο με σωστή βενζίνη-πετρέλαιο
Δεν συμφωνώ. Μπορεί εκεί πάνω να είναι ποσοστιαία λιγότερα, αλλά εδώ κάτου υπάρχουν πολλά βενζινάδικα με καλή βενζίνη.

Όσον αφορά την κατανάλωση, είσαι σίγουρος οτι απλώς εκεί δεν ήσουν πιό προσεκτικός;
 

Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
Δεν συμφωνώ. Μπορεί εκεί πάνω να είναι ποσοστιαία λιγότερα, αλλά εδώ κάτου υπάρχουν πολλά βενζινάδικα με καλή βενζίνη.

Όσον αφορά την κατανάλωση, είσαι σίγουρος οτι απλώς εκεί δεν ήσουν πιό προσεκτικός;
Αφενός , ίσως οι εδώ πάνω να είναι πιο λαμόγια (προσπαθώ να βάζω βενζίνη απο πρατήρια των εταιριών κ όχι απο φραντσαιζ

και αφετέρου

η σύγκριση 14 μηνών , εννοείται ότι γίνεται επι ίσοις οροις , πχ μηδενισμό της κατανάλωσης, μετά τα Μάλγαρα , κίνηση σε εθνική ή Εγνατια , πηγαιμός κ γυρισμός, κρουιζ κοντρόλ στα 120 , σε όλους τους πιθανούς συνδυασμούς χαρτογράφησης κινητήρα, ίδια φορτία , 2ατομα, κλπ κλπ τίμια σύγκριση.
ο μόνος παράγοντας που αλλάζει είναι το καύσιμο.
 

Μηνύματα
16.132
Reaction score
22.728
δυστυχώς όσοι έχουμε βάλει κατά καιρούς βενζίνη εκτός Ελλάδας έχουμε παρόμοιες εμπειρίες.
εκτός Ιταλίας όπου έβαλα βενζίνη εκτός έκαιγα λιγότερο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Τι εννοείς συνδυασμούς χαρτογράφησης του κινητήρα;
 

Μηνύματα
16.132
Reaction score
22.728
επίσης η 100άρα δεν έχει καμία αξία χρήσης σε μη πειραγμένο όχημα, μην ακούτε τις μλκς που λένε οτι καίει λιγότερο , ούτε για αστείο δεν συμβαίνει αυτό.
η 100άρα (αν είναι τέτοια) θα βγάλει τα λεφτά της όταν πιέζεις πολύ τον κινητήρα και σε μεγάλες θερμοκρασίες εισαγωγής όπου μειώνεται το φαινόμενο μείωσης προπορείας του κινητήρα.
αν όντως βλέπετε διαφορές σε σχέση με τον 95άρα τότε σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με την 95άρα.
άντε για να σας φύγει η απορία βάλτε μέχρι 98 που έτσι και αλλιώς μέχρι εκεί έχει χαρτογραφήσει ο κατασκευαστής.
 



Μηνύματα
130
Reaction score
187
Από την εμπειρία μου μέχρι τώρα, ποτέ δεν εμπιστεύομαι την κατανάλωση και την αυτονομία που γράφει το trip computer. Βασίζεται σε υπολογισμούς και όχι στην πραγματική ποσότητα και ποιότητα του καυσίμου. Για την ποιότητα μπορεί κανείς να καταλάβει μόνο με laptop και το αντίστοιχο λογισμικό όπου φαίνεται αν ο εγκέφαλος κάνει διορθώσεις στο αβάνς ή παίρνει ότι ζητάει η χαρτογράφηση σε εκείνο το σημείο (στροφές κινητήρα, ποσοστό ανοίγματος πεταλούδας, θερμοκρασία εισερχόμενου αέρα, πίεση υπερπλήρωσης αν υπάρχει turbo, κλπ.). Και ακουστικά για τα περίφημα πυράκια ή knock sensor.

Σε εργοστασιακά αυτοκίνητα βέβαια αυτά είναι περιττά μιας και σε περίπτωση "κακού" καυσίμου, ο εγκέφαλος θα κόψει αβάνς και θα είμαστε ασφαλείς μέχρι ενός σημείου. Αν αρχίσει το check engine να αναβοσβήνει, τότε υπάρχει θέμα.

Αν το πρατήριο που βάζω βενζίνη είναι 10 λεπτά φθηνότερο από το μέσο όρο που παίζει στην αγορά, κάτι βρωμάει. Υπάρχει και site που δείχνει τις τιμές αγοράς από τα Διυλιστήρια και υπάρχουν και πρατήρια που πουλάνε καύσιμα σε χαμηλότερη τιμή συστηματικά. Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια.
 




bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
544
Reaction score
62
Οκ τα προβλήματα κλπ με νοθείες, τι γίνεται όταν σου βάλουν αντί για κακό καύσιμο, λάθος καύσιμο;

όταν πρωτοβγήκαν τα diesel στην Αθήνα περί το 2012, στα πρατήρια δεν είχαν συνηθίσει να βλέπουν πετρελαιοκίνητα οχήματα συμβατικά, παρά μόνο φορτηγάκια, αγροτικά ταξί κλπ. οπότε με αμάξι έπαιζες κορώνα γράμματα.

Και εγώ ο ίδιος την έχω πατήσει αλλά και αρκετοί που με τα χρόνια το έχω συζητήσει....

ενδεικτικό παράδειγμα του προβλήματος είναι τα αυτοκόλλητα diesel στις τάπες...
 

Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
Τι εννοείς συνδυασμούς χαρτογράφησης του κινητήρα;
Έκανα το ίδιο ταξίδι είτε με επιλογή eco, είτε normal, είτε sport , προσπαθώντας να πηγαίνω κοντά στις στροφές και τη ροπή του κινητήρα (ακατόρθωτο σαυτό το αυτοκίνητο) στο παλιό μου suv (3,5 λιτ , V6 , αυτόματο)που ήταν αργόστροφο το επιδίωκα και πήγαινα στις 2750 στροφές κΑι 130 χλμ/ωρα , σαυτό δεν ….. παιζει αυτό το σενάριο.
ΜΑΡΚΑ?

ΜΟΝΤΕΛΟ?

ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ?

ΚΥΒΙΚΑ?

ΜΗΧΑΝΙΚΟ Η ΑΥΤΟΜΑΤΟ?

ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ?

Hyundai. Kona
IAN 2023
Turbo

IMG_2450.jpeg
 
Last edited:

Μηνύματα
130
Reaction score
187
Οκ τα προβλήματα κλπ με νοθείες, τι γίνεται όταν σου βάλουν αντί για κακό καύσιμο, λάθος καύσιμο;

όταν πρωτοβγήκαν τα diesel στην Αθήνα περί το 2012, στα πρατήρια δεν είχαν συνηθίσει να βλέπουν πετρελαιοκίνητα οχήματα συμβατικά, παρά μόνο φορτηγάκια, αγροτικά ταξί κλπ. οπότε με αμάξι έπαιζες κορώνα γράμματα.

Και εγώ ο ίδιος την έχω πατήσει αλλά και αρκετοί που με τα χρόνια το έχω συζητήσει....

ενδεικτικό παράδειγμα του προβλήματος είναι τα αυτοκόλλητα diesel στις τάπες...
Να δεις τα εισαγόμενα από Γερμανία που η τάπα έγραφε PETROL (βενζίνη στα Γερμανικά) και πήγαινε ο υπάλληλος του πρατηρίου και έβαζε diesel. Είχε η γυναίκα μου όταν την γνώρισα ένα GOLF TSI που ακούγεται κιόλας σαν diesel και στις αρχές μέχρι να κυκλοφορήσει το μοντέλο και να το μάθουν σχεδόν σε κάθε πρατήριο η ίδια ιστορία.
 

Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
Βέβαια η διατομή της μαύρης μάνικας του πετρελαίου είναι μεγαλύτερης διαμέτρου απο αυτής της βενζίνης και δεν μπαίνει στην υποδοχή των βενζινοκίνητων.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.898
Μηνύματα
2.922.023
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top