Streaming

ika

News
Μηνύματα
15.614
Reaction score
14.329
...Έχω πολύ καθαρό αναλυτικό ήχο αλλά σαν να του λείπει δύναμη του συστήματος. ...
Δηλ ακούς/θες ν' ακούς δυνατά και δεν ανεβαίνει η ένταση όσο θες?
 

Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Δεν έχει remote όπερ σημαίνει ότι για να κάνεις μια αλλαγή κομματιού θα πρέπει να το κάνεις απ' το κινητό ή την οθόνη του σωστά; Αυτό είναι ένα μείον για μένα.
Αυτό αντίθετα, είναι προτέρημα. Μέσα απο το κινητό ( ή απο τον υπολογιστή ) βλέπεις όλες τις πληροφορίες, επιλέγεις κομμάτια και γενικότερα κάνεις τη δουλειά μέσα απο ένα εύχρηστο περιβάλλον. Δεν έχω τη συγκεκριμένη συσκευή, αλλά χρησιμοποιώ συστηματικά υπολογιστή σε ρόλο headless streamer που είναι το ίδιο πράγμα.
 

Μηνύματα
123
Reaction score
54
Δηλ ακούς/θες ν' ακούς δυνατά και δεν ανεβαίνει η ένταση όσο θες?
Ναι, σαν να πασχίζω λίγο να ακούσω. Όταν ανοίγω την ένταση όμως σαν να μην ακούγεται σωστά.
 

ika

News
Μηνύματα
15.614
Reaction score
14.329

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.374
Reaction score
7.566
@kazdem

Όσον αφορά το αρχικό σου ερώτημα (αν είναι καλύτερα να είναι ξεχωριστό μηχάνημα το streamer και το DAC), είπα πως δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, αλλά ξέχασα κάτι.

Είναι καλύτερα να είναι ξεχωριστά αν έχεις σκοπό να προσθέσεις ισοστάθμιση.

Π.χ. να πάρεις ένα miniDSP Flex με Dirac (που είναι μετρημένα άψογο και ως DAC) και να το "ταΐσεις" από ένα streamer που είναι σκέτο streamer (π.χ. ifi, Wiim κλπ.). Όχι ότι δεν μπορείς να το ταΐσεις και από ένα ακριβότερο streamer/DAC με ψηφιακή έξοδο, απλά θα έχεις πληρώσει διπλά για το "καλό" DAC.

Ο συνδυασμός αυτός είναι (απ'ότι καταλαβαίνω) εντός του budget σου και κατά την προσωπική μου άποψη είναι χίλιες φορές προτιμότερο να έχεις Dirac, παρά ένα "καλύτερο" streamer/DAC. Η ακουστή βελτίωση που θα κάνει η ισοστάθμιση θα είναι πολύ μεγαλύτερη.

Κι εμένα έτσι είναι το σύστημά μου: Streamer -> Ισοστάθμιση -> DAC
("τότε πως το ξέχασες;", μπορεί να αναρωτηθεί κάποιος και θα έχει δίκιο 😄)
 

ika

News
Μηνύματα
15.614
Reaction score
14.329
Ναι, σαν να πασχίζω λίγο να ακούσω. Όταν ανοίγω την ένταση όμως σαν να μην ακούγεται σωστά.
δηλ, λεπταίνει ο ήχος? σαν να μην έχει μπάσο?
 

Μηνύματα
123
Reaction score
54
Αυτό αντίθετα, είναι προτέρημα. Μέσα απο το κινητό ( ή απο τον υπολογιστή ) βλέπεις όλες τις πληροφορίες, επιλέγεις κομμάτια και γενικότερα κάνεις τη δουλειά μέσα απο ένα εύχρηστο περιβάλλον. Δεν έχω τη συγκεκριμένη συσκευή, αλλά χρησιμοποιώ συστηματικά υπολογιστή σε ρόλο headless streamer που είναι το ίδιο πράγμα.
Καταλαβαίνω, κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και ίσως έχει διαφορετική ανάγκη μια δεδομένη στιγμή. Δεν το θέλω για υπολογιστή και δεν θέλω να είμαι συνέχεια στο κινητό. Ίσως όμως και να υπερβάλλω, δεν ξέρω. Αν υπάρχει όμως remote σίγουρα για μένα είναι καλύτερα.
δηλ, λεπταίνει ο ήχος? σαν να μην έχει μπάσο?
Σαν να υπάρχει μια σύγχυση, και δεν ακούγεται ευχάριστα, ίσως φταίνε τα ηχεία ή και ο χώρος.
 

ika

News
Μηνύματα
15.614
Reaction score
14.329
....

Σαν να υπάρχει μια σύγχυση, και δεν ακούγεται ευχάριστα, ίσως φταίνε τα ηχεία ή και ο χώρος.
Μήπως πρέπει να λύσεις αυτό το θέμα πρώτα?
 




Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Καταλαβαίνω, κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και ίσως έχει διαφορετική ανάγκη μια δεδομένη στιγμή. Δεν το θέλω για υπολογιστή και δεν θέλω να είμαι συνέχεια στο κινητό. Ίσως όμως και να υπερβάλλω, δεν ξέρω. Αν υπάρχει όμως remote σίγουρα για μένα είναι καλύτερα.

Σαν να υπάρχει μια σύγχυση, και δεν ακούγεται ευχάριστα, ίσως φταίνε τα ηχεία ή και ο χώρος.
Είναι το ίδιο υπολογιστής, όπως είναι και ο δικός μου που έχει ρόλο streamer στο σύστημά μου. Εμένα με βολεύει για πολλούς λόγους. Αρχικά, δεν είναι ότι θα βρισκόσουν συνεχώς με το κινητό στο χέρι, κάνεις την επιλογή και του σβήνεις την οθόνη. Απο'κει και πέρα όμως, μπορείς απο οπουδήποτε μέσα στο χώρο σου ( φτάνει να είναι έχεις μια συσκευή συνδεδεμένη στο ίδιο δίκτυο με το streamer, δηλαδή και ένας υπολογιστής που βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο ) να ελέγξεις το streamer, να αλλάξεις κομμάτι, να το σταματήσεις, να του μειώσεις ένταση κλπ. Δηλαδή, μη το βλέπεις σαν μια υποχρέωση να χρησιμοποιείς κινητό για να ελέγξεις το σύστημά σου, αλλά σαν ένα επιπλέον προσόν.
 

Μηνύματα
123
Reaction score
54
Είναι το ίδιο υπολογιστής, όπως είναι και ο δικός μου που έχει ρόλο streamer στο σύστημά μου. Εμένα με βολεύει για πολλούς λόγους. Αρχικά, δεν είναι ότι θα βρισκόσουν συνεχώς με το κινητό στο χέρι, κάνεις την επιλογή και του σβήνεις την οθόνη. Απο'κει και πέρα όμως, μπορείς απο οπουδήποτε μέσα στο χώρο σου ( φτάνει να είναι έχεις μια συσκευή συνδεδεμένη στο ίδιο δίκτυο με το streamer, δηλαδή και ένας υπολογιστής που βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο ) να ελέγξεις το streamer, να αλλάξεις κομμάτι, να το σταματήσεις, να του μειώσεις ένταση κλπ. Δηλαδή, μη το βλέπεις σαν μια υποχρέωση να χρησιμοποιείς κινητό για να ελέγξεις το σύστημά σου, αλλά σαν ένα επιπλέον προσόν.
Κατάλαβα. Όπως και να έχει αφού υπάρχει και remote ακόμη καλύτερα.
 

ika

News
Μηνύματα
15.614
Reaction score
14.329
1750 σε καμία περίπτωση. Μεταχειρισμένο ή αν έπεφτε όπως στο εξωτερικό. Στο Peter Tyson έχει 649 λίρες
στο link του #24 το έχουν demo
 
Last edited:

Μηνύματα
123
Reaction score
54
Μήπως πρέπει να λύσεις αυτό το θέμα πρώτα?
Είμαι στη φάση που ακόμη στρώνουν τα ηχεία και τα αυτιά μου στο νέο ήχο. Πριν είχα τα αυτοενισχυομενα ηχεία Adam A5. Το streamer ούτως ή άλλως το χρειάζομαι.
στο link του #25 το έχουν demo
Ευχαριστώ. Θα δω μήπως μπορώ να το ακούσω
@kazdem

Όσον αφορά το αρχικό σου ερώτημα (αν είναι καλύτερα να είναι ξεχωριστό μηχάνημα το streamer και το DAC), είπα πως δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, αλλά ξέχασα κάτι.

Είναι καλύτερα να είναι ξεχωριστά αν έχεις σκοπό να προσθέσεις ισοστάθμιση.

Π.χ. να πάρεις ένα miniDSP Flex με Dirac (που είναι μετρημένα άψογο και ως DAC) και να το "ταΐσεις" από ένα streamer που είναι σκέτο streamer (π.χ. ifi, Wiim κλπ.). Όχι ότι δεν μπορείς να το ταΐσεις και από ένα ακριβότερο streamer/DAC με ψηφιακή έξοδο, απλά θα έχεις πληρώσει διπλά για το "καλό" DAC.

Ο συνδυασμός αυτός είναι (απ'ότι καταλαβαίνω) εντός του budget σου και κατά την προσωπική μου άποψη είναι χίλιες φορές προτιμότερο να έχεις Dirac, παρά ένα "καλύτερο" streamer/DAC. Η ακουστή βελτίωση που θα κάνει η ισοστάθμιση θα είναι πολύ μεγαλύτερη.

Κι εμένα έτσι είναι το σύστημά μου: Streamer -> Ισοστάθμιση -> DAC
("τότε πως το ξέχασες;", μπορεί να αναρωτηθεί κάποιος και θα έχει δίκιο 😄)
Είμαι αρχάριος όχι μόνο στο σάιτ οπότε δεν πολυκατάλαβα. Η ισοστάθμιση σε τι χρειάζεται; Έχει να κάνει με αυτό που λένε "θόρυβο";
 
Last edited:

Μηνύματα
123
Reaction score
54
Είμαι στη φάση που ακόμη στρώνουν τα ηχεία και τα αυτιά μου στο νέο ήχο. Πριν είχα τα αυτοενισχυομενα ηχεία Adam A5. Το streamer ούτως ή άλλως το χρειάζομαι.

Ευχαριστώ. Θα δω μήπως μπορώ να το ακούσω

Είμαι αρχάριος όχι μόνο στο σάιτ οπότε δεν πολυκατάλαβα. Η ισοστάθμιση σε τι χρειάζεται; Έχει να κάνει με αυτό που λένε "θόρυβο";
Άρα το m
@kazdem

Όσον αφορά το αρχικό σου ερώτημα (αν είναι καλύτερα να είναι ξεχωριστό μηχάνημα το streamer και το DAC), είπα πως δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, αλλά ξέχασα κάτι.

Είναι καλύτερα να είναι ξεχωριστά αν έχεις σκοπό να προσθέσεις ισοστάθμιση.

Π.χ. να πάρεις ένα miniDSP Flex με Dirac (που είναι μετρημένα άψογο και ως DAC) και να το "ταΐσεις" από ένα streamer που είναι σκέτο streamer (π.χ. ifi, Wiim κλπ.). Όχι ότι δεν μπορείς να το ταΐσεις και από ένα ακριβότερο streamer/DAC με ψηφιακή έξοδο, απλά θα έχεις πληρώσει διπλά για το "καλό" DAC.

Ο συνδυασμός αυτός είναι (απ'ότι καταλαβαίνω) εντός του budget σου και κατά την προσωπική μου άποψη είναι χίλιες φορές προτιμότερο να έχεις Dirac, παρά ένα "καλύτερο" streamer/DAC. Η ακουστή βελτίωση που θα κάνει η ισοστάθμιση θα είναι πολύ μεγαλύτερη.

Κι εμένα έτσι είναι το σύστημά μου: Streamer -> Ισοστάθμιση -> DAC
("τότε πως το ξέχασες;", μπορεί να αναρωτηθεί κάποιος και θα έχει δίκιο 😄)
Το mini dsp flex είναι το DAC σου; Το Dirac τι είναι;
 

Μηνύματα
667
Reaction score
537
Κατάλαβα. Όπως και να έχει αφού υπάρχει και remote ακόμη καλύτερα.
Τώρα πια όλες οι λειτουργίες γίνονται από το κινητό ή το tablet, το remote είναι μόνο για το cd player...
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.374
Reaction score
7.566
Είμαι αρχάριος όχι μόνο στο σάιτ οπότε δεν πολυκατάλαβα. Η ισοστάθμιση σε τι χρειάζεται; Έχει να κάνει με αυτό που λένε "θόρυβο";
Άρα το mini dsp flex είναι το DAC σου; Το Dirac τι είναι;
ΟΚ, ας τα πάρουμε με τη σειρά, πολύ συνοπτικά.

Το Dirac (Dirac Live) είναι ένα software που κάνει ισοστάθμιση. Θεωρείται αυτή τη στιγμή μάλλον το κορυφαίο σε αυτή τη δουλειά (με εξαίρεση τον Trinnov που είναι σε εντελώς άλλα κοστολόγια).

Η ισοστάθμιση τώρα (ή room correction στα αγγλικά, μπορεί να το δεις και ως DRC, δηλαδή Digital Room Correction) είναι μια διαδικασία μέσω της οποίας γίνονται μετρήσεις στον χώρο σου με μετρητικό μικρόφωνο και μετά παράγονται DSP (digital signal processing) φίλτρα. Αυτά τα φίλτρα εφαρμόζονται κατά την αναπαραγωγή της μουσικής με στόχο να διορθώσουν όσο μπορούν προβλήματα στον ήχο που προκύπτουν είτε από το σύστημά σου (π.χ. τονική ανισορροπία), είτε από τον χώρο σου.

Για να το καταλάβεις πιο εύκολα, είναι κάτι σαν το equalizer, απλά μπορεί να κάνει πολύ περισσότερα πράγματα από αυτό (π.χ. δεν διορθώνει μόνο ένταση ανά συχνότητα, αλλά μπορεί να αλλάξει και τη χρονική φάση κλπ.) και να λειτουργήσει αυτοματοποιημένα (μετράει και παράγει τα κατάλληλα φίλτρα μόνο του).

Η διαφορά που κάνει μια τέτοια διαδικασία σε ένα σύστημα, είναι πολύ πιο ακουστή (και μετρήσιμη, αν έχει σημασία) από ένα DAC λίγο καλύτερης ποιότητας, καλύτερα υλικά, καλώδια κλπ.

Όπως και το equalizer όμως, πρέπει να παρεμβληθεί στην αλυσίδα. Ιδανικά αυτό πρέπει να γίνει πριν το DAC, γιατί οι διορθώσεις γίνονται στο ψηφιακό πεδίο, άρα θες να αποφύγεις άχρηστες μετατροπές. Οπότε πας σε μια αλυσίδα streamer -> DSP -> DAC -> ηχεία.

Το miniDSP flex είναι ένα μηχανάκι που συνδυάζει το DSP/DRC (μέσω Dirac) με το DAC. Και όπως είπα το DAC του είναι βάσει μετρήσεων αρκούντως ικανοποιητικό. Άρα αν πάρεις ένα απλό streamer, μπορείς να στέλνεις την ψηφιακή του έξοδο στο flex και να έχεις την αλυσίδα που περιέγραψα παραπάνω.

Υ.Γ. Εγώ συγκεκριμένα δεν έχω το Flex, τρέχω το Dirac στον υπολογιστή, γιατί υπάρχει και αυτή η επιλογή. Έχω ένα Xiaomi Mi Box S που λειτουργεί ως streamer (μέσω Chromecast κυρίως παίζω), από εκεί το σήμα πάει στον υπολογιστή, εφαρμόζεται η ισοστάθμιση και μετά πάει στο DAC (SMSL M500).
 
Last edited:

Μηνύματα
13.779
Reaction score
6.771
Καλησπέρα. Έχω ενισχυτή χωρίς dac και θέλω να βρω ένα streamer για χρήση κυρίως Spotify ή Tidal. Αυτή τη στιγμή ακούω κυρίως cd από ένα Blu Ray player συνδεδεμένο με τον ενισχυτή. Είναι καλύτερα να πάρω ξεχωριστό streamer και ξεχωριστό dac;
Για spotify και tidal.......το Wiim pro (στα 180) και ένα dac (ανάλογα με το πόσα θέλεις να δώσεις). Ακόμα και με 300 (για το dac) θα έχεις μια χαρά ήχο και φυσικά θα συνδέσεις σε αυτό ψηφιακά και το blueray. Tα streamer που αναφερθηκαν πιο πανω,ειναι πολύ καλα,αλλά και αρκετά πιο ακριβά.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.039
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top