Κατασκευή ηχείων στα όρια του Hi End ....

Μηνύματα
308
Reaction score
268
Kαλημερα στην παρεα. Εχοντας τελειωσει με μεγαλη επιτυχία τελικά τα ενισχυτικά που ηθελα , και μιας και δεν μπορω να μην φτιαχνω κατι , ειπα να τους φτιαξω και ενα ζευγαρι ηχεία. Υπαρχουν εκατονταδες επιλογες , αλλα αυτο που θελω εγω ειναι ηχεια , 2 δρομων , για ενα χωρο γυρω στα 50τμ και τοποθετημενα σε δυσκολη θεση οπως θα δειτε στην φωτογραφια . Αυτη τη στιγμη εκει εχω τα Monitor Audio Bronze 100 6G τα οποια με τα συγκεκριμενα ενισχυτικα παιζουν εξαιρετικά . Ειναι ομως καπως μικρα μαλλον για τον χωρο . Θελω κατι λιγο καλυτερο αλλα και σε λογικα πλαισια οικονομικα ( κατω απο 1000€ μοναδες και crossover) Εχω φτιαξει αρκετα ηχεια , αλλα μονο κορνες , οποτε δεν εχω εμπειρια οσον αφορα τα crossover αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα με βοηθησετε... Α , επισης εχω πληρες ξυλουργικό εργαστηριο ( ερασιτεχνικο )
Εχω κοιταξει καποια σχεδια , και ιδανικό μου φαινεται το ScanSpeak Discovery-81 Οι παρακατω φωτο αφορουν αυτο. Περιμενω γνωμες σας και αντιπροτασεις . Καλο θα ηταν , οποια κατασκευη φτιαξω τελικά , οι μοναδες να υπαρχουν και Ελλαδα , στην χειροτερη Ευρώπη. Οχι Κινα , οχι Αμερικη κτλ.. Ευχαριστω
disc-81-intro-1.jpg
d2608-913000.jpg
Screenshot_12.jpg
Screenshot_14.jpg
Screenshot_13.jpg
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.297
Reaction score
1.374
Subscribe,
Ο τροελς εχει καλα σχεδια, προσωπικα θα εφτιαχνα καποιο απο τα μεγαλα του (the loudspeaker ii ή το iii)
ή το http://www.troelsgravesen.dk/JA8008_DTQWT.htm
αφου ο χωρος ειναι μεγαλος. Βεβαια το μεγαλο ηχειο βγαινει και πανω απο το 1000ρικο.

Υ.γ. τι κορνατα ηχεια εχεις φτιαξει?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.996
Reaction score
127.672
για ενα χωρο γυρω στα 50τμ
Χρειάζεσαι σαμπ.

Αυτη τη στιγμη εκει εχω τα Monitor Audio Bronze 100 6G τα οποια με τα συγκεκριμενα ενισχυτικα παιζουν εξαιρετικά . Ειναι ομως καπως μικρα μαλλον για τον χωρο
Έχουν 8" γουφερ, δεν είναι ιδιαίτερα "μικρά".

ιδανικό μου φαινεται το ScanSpeak Discovery-81
Κι αυτό έχει ένα 8" γουφερ, μια τρύπα στο νερό πας να κάνεις.

Για τόσο μεγάλο χώρο, θες 2 σαμπ, όχι να αντικαταστήσεις τα 8" που έχεις με άλλα 8".

Εάν όντως σου φαίνονται μικρά τα 8", τότε φτιάξε ηχείο με 10", ή ακόμα καλύτερα με 12" γουφερ, και κατά προτίμηση 3 δρόμων.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.996
Reaction score
127.672
Ο τροελς εχει καλα σχεδια
Εξαιρετικά.
Είναι πολύ δυνατός ο τύπος.

προσωπικα θα εφτιαχνα καποιο απο τα μεγαλα του (the loudspeaker ii ή το iii
Ναι, και τα δύο εξαιρετικά, ιδίως το iii με μια πλάτη hypex για χαμηλά. Εννοείται και τα DTQWT αλλά δεν είναι καθόλου απλή η κατασκευή τους.

Πιο απλά στην κατασκευή και πολύ ευαίσθητα για το φίλο, νομίζω αυτά:


Τα οποία χωρίς το γουφερ (ως 2-δρομα), είναι ενδιαφέρουσα επιλογή και για ηχεία ταβανιού ή σαράουντ, για πολυκάναλο. 🤣

Ωστόσο, μάλλον προτιμότερο είναι να φτιάξει δύο 15" ή 18" σαμπ, με έτοιμες πλάτες χυπεξ, αφού του "αρέσουν" τώρα όπως παίζουν τα ηχεία που έχει, ασχέτως εάν αυτά τα σχέδια του τροελς είναι κλάσεις ανώτερα ηχεία.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.441
Reaction score
21.614
ότι και να δεις από του troels έχει μονάδες που βρίσκεις ευρώπη σε λογικές τιμές.

τώρα πάλι με 1000 ευρώ σε 50τμ υπάρχει ένα θέμα, αλλά γούστα είναι αυτά.
κάτι με μεγάλη επιφάνεια και οικονομική σειρά μεγαφώνων πχ είναι αυτό
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.040
Reaction score
1.493
Δύσκολο εγχείρημα... Πρέπει να είσαι έτοιμος να αποδεχτείς όπως θα παίζει ένα τέτοιο ηχείο βασιζόμενος μόνο στις μετρήσεις που δημοσιεύονται στο site και κάποια σχόλια που έχουν γράψει αυτοί που τα έχουν κατασκευάσει. Επίσης την κατασκευή τους δεν την λες και εύκολη. Θέλει πολύ δουλειά, ακρίβεια και κόστος υλικών. Δεν ξέρω πόσο εξειδικευμένα εργαλεία έχεις αλλά πρέπει να φλερτάρουν με την επαγγελματική κατηγορία για να γίνει σωστή η κατασκευή. Μπορείς βέβαια να τα δώσεις να στα κόψουν αλλά θα έχουν ακόμα μεγαλύτερο κόστος. Ένα άλλο που με προβληματίζει είναι η compact κατασκευή, δηλαδή η τοποθέτηση μονωτικών υλικών και crossover πριν κλείσει το κουτί. Μετά είναι πολύ δύσκολο να επέμβεις αν θες να αλλάξεις κάτι.
Μήπως είναι πιο safe η προσέγγιση της αναβάθμισης αυτών που τώρα έχεις με ένα ή δύο subs, όπως έγραψαν παραπάνω;
 
Last edited:

Μηνύματα
308
Reaction score
268
Subscribe,
Ο τροελς εχει καλα σχεδια, προσωπικα θα εφτιαχνα καποιο απο τα μεγαλα του (the loudspeaker ii ή το iii)
ή το http://www.troelsgravesen.dk/JA8008_DTQWT.htm
αφου ο χωρος ειναι μεγαλος. Βεβαια το μεγαλο ηχειο βγαινει και πανω απο το 1000ρικο.

Υ.γ. τι κορνατα ηχεια εχεις φτιαξει?
Εχω φτιαξει με fullrange 8" back load horns , Εχω κανει της Fostex και τα Jericho horn με μεγαφωνα της spicom
Δύσκολο εγχείρημα... Πρέπει να είσαι έτοιμος να αποδεχτείς όπως θα παίζει ένα τέτοιο ηχείο βασιζόμενος μόνο στις μετρήσεις που δημοσιεύονται στο site και κάποια σχόλια που έχουν γράψει αυτοί που τα έχουν κατασκευάσει. Επίσης την κατασκευή τους δεν την λες και εύκολη. Θέλει πολύ δουλειά, ακρίβεια και κόστος υλικών. Δεν ξέρω πόσο εξειδικευμένα εργαλεία έχεις αλλά πρέπει να φλερτάρουν με την επαγγελματική κατηγορία για να γίνει σωστή η κατασκευή. Μπορείς βέβαια να τα δώσεις να στα κόψουν αλλά θα έχουν ακόμα μεγαλύτερο κόστος. Μήπως είναι πιο safe η προσέγγιση της αναβάθμισης αυτών που τώρα έχεις με ένα ή δύο subs, όπως έγραψαν παραπάνω;
Oι καμπινες των ηχειων , δεν ειναι προνλημα , μπορω να φτιαξω οτιδηποτε . σαμπ εχω , αλλα απο χαμηλες σχεδον με καλληπτουν τα monitor audio , τουλαχιστον στις σταθμες που ακουω και στην θεση ακροασης που καθομαι . δεν τα θελω για παρτυ . Τζαζ ακουω περισσοτερο . Εδω το βιντεο απο τα ηχεια που εχω φτιαξει , και εχουν περασει 10 χρονια σχεδον. Απο τοτε εχω βελτιωθει και στην τεχνικη και στον εξοπλισμο
 
Last edited:

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.449
Reaction score
1.933
Εξαιρετικός ο Γκράβεσεν, αλλά όλο το βάρος το ρίχνει στην ον-άξις, κάτι που με τα σημερινά δεδομένα θεωρείται "πασσέ", ιδιαίτερα σε μικρούς χώρους, ή αν οι πλάγιοι τοίχοι είναι κοντά στα ηχεία, ιδίως αν συνυπάρχει και ασυμμετρία. Οπότε απόφυγε το κλασικό κουτί με τις σκληρές πλάγιες ακμές και θα επέμενα, περιορίσου στα ηχεία με waveguide (που όμως αν δεν είναι αντιγραφές δοκιμασμένου σχεδίου χρειάζονται μετρήσεις για την σχεδίαση του κρος).

Ακόμα καλύτερα όμως, μιας κι' έχεις το τεράστιο πλεονέκτημα για ντιούη να "μπορείς να φτιάξεις οτιδήποτε" από ξύλο, ρίξε μια ματιά σε αυτό:
. . . και πράξε αναλόγως. Μετά τα "Trapezoidal chamfers" αρχίζει το χοντρό παιχνίδι.
.

ΥΓ Μεγαλύτερη βελτίωση θα δεις πάντως αν προσθέσεις σαμπ και υψιπερατό στους δορυφόρους
 

Μηνύματα
5.297
Reaction score
6.448
:rolleyes:ναι βεβαια, σε μικρους χωρους καλυτερα με waveguide να παιζουν μπιλιαρδο με τους πλαινους καλυτερα :D
Η σειρα bronze ειναι η χειροτερη της ...ειναι η χειροτερη της* ..το οτι εχει 8 ιντσων σε ενα κουτι δεν σημαινει τιποτε.
Οι κατασκευες χωρις μετρησεις , ρυθμισμενες με το αυτι δε σημαινουν επισης τιποτε .(χωρις notch , σουπερτουιτερ και σαμπς δεν ...τα φουλρειντς )
*δεν εχω κανει λαθος στο (δις)
Επειδη σου αρεσουν οι κατασκευες και εχω δει σχετικα και με ενισχυτες σου, γραψε ποιο συγκεκριμενα πραματα, για το τι χωρο θες να σου πιασουν , τι ενισχυτικα εχεις και πως τα χρησιμοπιοιεις , ποση αποσταση και διαστασεις χωρου , εντασεις, μουσικη κλπ
Αυτα θα καθορισουν πολλα.
 


Μηνύματα
308
Reaction score
268
Ερωτηση . Αν τελικα φτιαξω τα discovery , το προβλημα ειναι το crossover . Για να το παρεις απο εκει δεν εχουν τιμες στα εξαρτηματα , παρολο που δινους σχηματικο , συνδεσμολογια κτλ. Θα μπορουσα καπου να απευθηνθω να μου βγαλει τα υλικα βαση της σχεδιασης που δινουν δεδομενου οτι εχουμε ολες τις υπολοιπες πληροφοριες ( καμπινα , μοναδες κτλ) ;;;;
Screenshot_16.jpg
Screenshot_17.jpg
Screenshot_18.jpg
 

Μηνύματα
15.441
Reaction score
21.614
δεν καταλαβαίνω το ερώτημα, η σελίδα δίνει πλήρη λίστα υλικών που μπορεί να αναζητήσεις και σαν κιτ στην Jantzen αλλά και να τα βάλεις καλάθι σε καμιά 10αριά διαδικτυακά καταστήματα υλικών σε Γαλλία, Γερμανία, Ισπανία κλπ
 

Μηνύματα
308
Reaction score
268
δεν καταλαβαίνω το ερώτημα, η σελίδα δίνει πλήρη λίστα υλικών που μπορεί να αναζητήσεις και σαν κιτ στην Jantzen αλλά και να τα βάλεις καλάθι σε καμιά 10αριά διαδικτυακά καταστήματα υλικών σε Γαλλία, Γερμανία, Ισπανία κλπ
Δεν τα βρισκω. Που τα ειδες για το συγκριμενο κροσ;;;
Screenshot_21.jpg
 

Μηνύματα
15.441
Reaction score
21.614
ωχ έχεις δίκιο!
τον κιορατά τα έβγαλε.
προπερσι που χάζευα κάποια projects τα είχε γραμμένα λεπτομερώς , τώρα τα δίνει kit μέσω Jantzen
ενδιαφέρον , αλλά δικαιολογημένο.
βλέπω έχει έδρα Πολωνία η Jantzen άρα δεν θα έχεις θέμα με τελωνεία κλπ
από την άλλη δεν μπορώ να πώ οτι το κόστος είναι απαγορευτικό άρα μάλλον θα το φας
 

Μηνύματα
308
Reaction score
268
ωχ έχεις δίκιο!
τον κιορατά τα έβγαλε.
προπερσι που χάζευα κάποια projects τα είχε γραμμένα λεπτομερώς , τώρα τα δίνει kit μέσω Jantzen
ενδιαφέρον , αλλά δικαιολογημένο.
βλέπω έχει έδρα Πολωνία η Jantzen άρα δεν θα έχεις θέμα με τελωνεία κλπ
από την άλλη δεν μπορώ να πώ οτι το κόστος είναι απαγορευτικό άρα μάλλον θα το φας
Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να ψωνισω Jantzen , θελω απλα τα χαρακτηριστικα των υλικω ,και να παρω αλλες μαρκες
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.449
Reaction score
1.933
Για κάνε μία αναζήτηση για discovery , μπας και σε κάποιο φόρουμ κλπ έχει περάσει παλιό ποστ/σχήμα με τιμές . . .
 



Μηνύματα
308
Reaction score
268
Τελικά θα φτιαξω τα συγγεκριμενα ( Discovery ) Τα ηχεια μου , μετα απο καποιες μικρες ανακαταταξεις στον χωρο και με τον σωστο ενισχυτη παιζουν πανω απο εξαιρετικα , και με καλυπτουν , αλλα με τρωει ο απαυτος μου για την κατασκευή που ισως να ειναι και μια αναβαθμιση . Σιγουρα δεν θα πανε χαμενα τα monitor audio , μιας αι υπαρχει και αλλου χωρος για αυτα . Το προβλημα παραμενει με το crossover . Φυσικα και δεν δινει η εταιρια τις τιμες των εξαρτηματων , για να αγορασεις το crossover απο εκει , αλλα 600€ για κατι που κοστιζει 100 δεν δινω. Απυθηνθηκα σε κατασκευαστη εδω και μπορει να μου φτιαξει , αλλα μου ειπε οτι δεν χρειαζονται εξωτικα εξαρτηματα . Το κροσσ ειναι μονο για να προστατευει το τουιτερ και για τον διαχωρισμω των συχνωτιτων . Δεν εχει να κανει με την ποιοτητα του ηχου.... συμφωνειτε;;;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.114
Μηνύματα
2.889.201
Members
37.990
Νεότερο μέλος
Βίκυ Γκλαβά
Top