Κατασκευή ηχείων στα όρια του Hi End ....

Μηνύματα
641
Reaction score
577
Τελικά θα φτιαξω τα συγγεκριμενα ( Discovery ) Τα ηχεια μου , μετα απο καποιες μικρες ανακαταταξεις στον χωρο και με τον σωστο ενισχυτη παιζουν πανω απο εξαιρετικα , και με καλυπτουν , αλλα με τρωει ο απαυτος μου για την κατασκευή που ισως να ειναι και μια αναβαθμιση . Σιγουρα δεν θα πανε χαμενα τα monitor audio , μιας αι υπαρχει και αλλου χωρος για αυτα . Το προβλημα παραμενει με το crossover . Φυσικα και δεν δινει η εταιρια τις τιμες των εξαρτηματων , για να αγορασεις το crossover απο εκει , αλλα 600€ για κατι που κοστιζει 100 δεν δινω. Απυθηνθηκα σε κατασκευαστη εδω και μπορει να μου φτιαξει , αλλα μου ειπε οτι δεν χρειαζονται εξωτικα εξαρτηματα . Το κροσσ ειναι μονο για να προστατευει το τουιτερ και για τον διαχωρισμω των συχνωτιτων . Δεν εχει να κανει με την ποιοτητα του ηχου.... συμφωνειτε;;;
Κι ομως ολοι στο τελος θελουν να βελτιωσουν την ποιοτητα υλικων του crossover τους....Αρα βαλε κατι καλο, οχι απαραιτητα το ακριβοτερο.
 

Μηνύματα
15.441
Reaction score
21.614
Το κροσσ ειναι μονο για να προστατευει το τουιτερ και για τον διαχωρισμω των συχνωτιτων . Δεν εχει να κανει με την ποιοτητα του ηχου..
Αυτός που στο είπε αυτό είναι μέγας καραγκιόζης και άσχετος με περικεφαλαία.
Αν δεν χρησιμοποιήσεις το μετρημένο κύκλωμα που έχει μελετήσει κάποιος σίγουρα ξέρει πολλά περισσότερα από αυτόν τον "κατασκευαστή" θα πετάξεις χρήμα και χρόνο στον κουβά
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.437
Reaction score
78.460
Απυθηνθηκα σε κατασκευαστη εδω και μπορει να μου φτιαξει , αλλα μου ειπε οτι δεν χρειαζονται εξωτικα εξαρτηματα . Το κροσσ ειναι μονο για να προστατευει το τουιτερ και για τον διαχωρισμω των συχνωτιτων . Δεν εχει να κανει με την ποιοτητα του ηχου.... συμφωνειτε;;;
έμπιστος φαίνεται.....πες του να μπει εδώ να ανοίξει νήμα... :biggrin:
 

Μηνύματα
308
Reaction score
268
έμπιστος φαίνεται.....πες του να μπει εδώ να ανοίξει νήμα... :biggrin:
Koita , επειδη εχω και εγω τεραστια περιεργεια , θα παω απο κοντα να δω τι εννουσε και πως το εννοουσε, Μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση η απαντηση του , μιας και ειναι απο τους λιγους στο χωρο και πολυ γνωστο μαγαζι . Ιδωμεν
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Τελικά θα φτιαξω τα συγγεκριμενα ( Discovery ) Τα ηχεια μου , μετα απο καποιες μικρες ανακαταταξεις στον χωρο και με τον σωστο ενισχυτη παιζουν πανω απο εξαιρετικα , και με καλυπτουν , αλλα με τρωει ο απαυτος μου για την κατασκευή που ισως να ειναι και μια αναβαθμιση . Σιγουρα δεν θα πανε χαμενα τα monitor audio , μιας αι υπαρχει και αλλου χωρος για αυτα . Το προβλημα παραμενει με το crossover . Φυσικα και δεν δινει η εταιρια τις τιμες των εξαρτηματων , για να αγορασεις το crossover απο εκει , αλλα 600€ για κατι που κοστιζει 100 δεν δινω. Απυθηνθηκα σε κατασκευαστη εδω και μπορει να μου φτιαξει , αλλα μου ειπε οτι δεν χρειαζονται εξωτικα εξαρτηματα . Το κροσσ ειναι μονο για να προστατευει το τουιτερ και για τον διαχωρισμω των συχνωτιτων . Δεν εχει να κανει με την ποιοτητα του ηχου.... συμφωνειτε;;;
Θέλω να πιστεύω ότι κάνεις πλάκα...
Το κροσόβερ είναι το κρισιμότερο τμήμα ενός ηχείου. Δεν γίνεται πίσω από μια οθόνη ένα σωστό κροσόβερ, ούτε με 10 λεπτά δουλειά και βέβαια ούτε από απόσταση.
Το κόστος για ένα κύκλωμα διαχωρισμού δεν είναι τα υλικά κυρίως, αλλά οι ώρες σχεδιασμού που έχει πίσω του.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Επειδή ο χώρος στο ελλαδιστάν είναι περιορισμένος, από τα συμφραζόμενα και μόνο μπορώ να πω με σχετική βεβαιότητα ποιος είναι, αλλά δεν έχει την παραμικρή σημασία.
Ο Τρόελς δεν είναι χθεσινός και ξέρει τι κάνει. Ο σίγουρος δρόμος είναι η αγορά του πακέτου.
Πες επίσης στον <<τεχνικό>> που βρήκες να σου δώσει και μερικές μετρήσεις του αποτελέσματος, για να μπορεί να γίνει σύγκριση με την σχεδίαση του Τροελς.
 

Μηνύματα
5.297
Reaction score
6.448
Εαν σου ελεγαν οτι τα υλικα ειχαν 500 θα τα εδινες τα 600;
 



Μηνύματα
404
Reaction score
1.005
Τέτοια γράφετε και δεν μπορώ παρά να προτείνω ενεργή πολυενίσχυση και ψηφιακό κροσόβερ.
Δύο πλάτες Fusion ίσως;
Βάζω για σκέψη και το minidsp flex8 το οποίο με έχει ικανοποιήσει στο μέγιστο αλλά εκεί μπλέκεις κ θέλει δουλειά με μετρήσεις κτλ αν έχεις όρεξη τσεκαρε το
 

Μηνύματα
15.441
Reaction score
21.614
Τέτοια γράφετε και δεν μπορώ παρά να προτείνω ενεργή πολυενίσχυση και ψηφιακό κροσόβερ.
Δύο πλάτες Fusion ίσως;
Εάν οι γνώσεις και εμπειρία του μέλους είναι τέτοια ώστε να μην βρίσει τον κατασκευαστή που είπε την παραπάνω χοντράδα η γνώμη μου είναι ότι θα δυσκολευτεί να φτιάξει τις ρυθμίσεις στα fusion όπως πρέπει.
Είναι σίγουρα μια μεγάλη αναβάθμιση έναντι παθητικού κυκλώματος αν γίνει σωστά αλλά θα γίνει;
 

Μηνύματα
308
Reaction score
268
Αποφασισα να το σχεδιασω μονος μου το crossover Ετσι η κατασκευη θα εχει αλλη αξια σε μενα και παραλληλα , θα μαθω και κατι καινουριο. Ποτε δεν ειναι αργα για γνωση ... Εχω καιρο μεχρι να ερθει η ωρα του κροσσοβερ . Προς το παρον θα ξεκινησω με τις καμπινες , οποτε ίδωμεν ...
 

Μηνύματα
27.783
Reaction score
26.123
Είναι δύσκολο πράμα το κροςς .
Μπορεί να χρειαστεί να το αλλάξεις σε κάποια σημεία κάμποσες φορές, στην πορεία .
Δεν ξέρεις που πας να μπλέξεις.
 


Μηνύματα
308
Reaction score
268
Αρα δεν εκτίμας όυτε 100 ευρώ το μυαλό που τα έφτιαξε...
Mην το βλεπεις ετσι . Το εκτιμαω , αλλα προτιμω να βρω δικό μου τροπο να το φτιαξω . Αν δεν θα εχω το ιδιο αποτελεσμα θα ειναι δική μου ευθηνη , αλλα αυτο που με νοιαζει ειναι η ιδια η κατασκευη και οτι αυτο συνεπάγεται . Αυτο με γεμιζει . Ηχεια δεν εχω αναγκη, εχω .Τα φτιαχνω για να τα φτιαξω και θα το παλεψω να τα κανω οσο καλυτερα μπορω και να τα ευχαριστηθω . Αν εδινα 600€ για 2 ετοιμα crossover που ειναι το DIY ; . Iδη διαβαζω σχεδιασμο και θα επιχειρησω να τα φτιαξω μονος μου , το οποιο θα ηταν το ακρως ικανοποιητικο για μενα
 

Μηνύματα
15.441
Reaction score
21.614
Αν φτάσεις να διαβάσεις τον ρόλο του παράλληλου rlc κλάδου στο woofer θα είσαι σε καλό δρόμο ωστόσο ακόμα και τότε θα χρειαστείς εξοπλισμό για μετρήσεις που πιθανότατα δεν διαθέτεις.
Ένας έμπειρος και διαβασμένος diyer θα φτιάξει αξιοπρεπές 2δρομο δίκτυο σε 2 με 3 μήνες για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.437
Reaction score
78.460
εγώ έχω μία μόνο ερώτηση....γιατί ο μισός τίτλος κρύβει μια σωρεία παρεξηγημένων εννοιών....τόσο κατασκευαστικών όσο κ ηχητικών

στο ζουμί...
με τα 1000 αυτά ευρώ που έχεις θέσει ως κόστος υλικών....τι κατηγορίας τιμής(εμπορικής) χαι εντ ηχείο θεωρείς ότι θα φτιάξεις?
 
Last edited:

Μηνύματα
308
Reaction score
268
εγώ έχω μία μόνο ερώτηση....γιατί ο μισός τίτλος κρύβει μια σωρεία παρεξηγημένων εννοιών....τόσο κατασκευαστικών όσο κ ηχητικών

στο ζουμί...
με τα 1000 αυτά ευρώ που έχεις θέσει ως κόστος υλικών....τι κατηγορίας τιμής(εμπορικής) χαι εντ ηχείο θεωρείς ότι θα φτιάξεις?
Των 3000€ να πω; Αλλα δεν με νοιαζει αυτο , με νοιαζει να τα φτιαξω και να μου αρεσουν οως θα ακουγονται
Αν φτάσεις να διαβάσεις τον ρόλο του παράλληλου rlc κλάδου στο woofer θα είσαι σε καλό δρόμο ωστόσο ακόμα και τότε θα χρειαστείς εξοπλισμό για μετρήσεις που πιθανότατα δεν διαθέτεις.
Ένας έμπειρος και διαβασμένος diyer θα φτιάξει αξιοπρεπές 2δρομο δίκτυο σε 2 με 3 μήνες για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης.
Μα γιαυτο εχουμε το φορουμ , παντα υπαρχουν προθυμοι φιλοι να βοηθησουν . Δεν εχω ανγχος . Εδω που ειμαστε κανεις δεν μενει ξεκρεμαστος
 

Μηνύματα
15.441
Reaction score
21.614
Δεν είναι γνώσεις που θα βρεις σε ένα forum εύκολα, παλιά επί avforum (προ 20ετιας) είχαν φτιαχτεί κάποια 2δρομα ηχεία πολύ υψηλού επιπέδου, είχε αναλυθεί ο ρόλος πολλών "μυστικών" στη σχεδίαση του κυκλώματος αλλά ακόμα και τότε αυτό σχεδιάστηκε τελικά από πολύ έμπειρους επαγγελματίες. Αυτή τη στιγμή στο επίπεδο αυτό αμφιβάλλω αν θα βρεις ένα δύο μέλη το πολύ.
Απλά στο αναφέρω γιατί για να φτάσεις στο επίπεδο του έτοιμου σετ του troels θα σου πάρει μήνες αν γίνουν όλα σωστά
 

Μηνύματα
7.260
Reaction score
4.645
Των 3000€ να πω; Αλλα δεν με νοιαζει αυτο , με νοιαζει να τα φτιαξω και να μου αρεσουν οως θα ακουγονται

Μα γιαυτο εχουμε το φορουμ , παντα υπαρχουν προθυμοι φιλοι να βοηθησουν . Δεν εχω ανγχος . Εδω που ειμαστε κανεις δεν μενει ξεκρεμαστος
Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να πετύχεις τα κοψίματα Στοκαρισματα βαψίματα του εργοστασίου που κοστίζει 3000 ευρώ ;
μην ξεχάσεις να σημειώσεις τις ώρες που ασχοληθείς και να γράψεις πριν ποσο κοστολογείς την κάθε ώρα που θα ασχοληθείς
Επίσης θα προσμετρήσεις και τις ώρες διαβάσματος για να κατανοήσεις πως λειτουργούν τα κροσσοβερ η όχι ;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.114
Μηνύματα
2.889.192
Members
37.990
Νεότερο μέλος
Βίκυ Γκλαβά
Top