Streamer ή παραμονή με το laptop

Μηνύματα
139
Reaction score
267
Καλησπέρα. Τους τελευταίους τρεις μήνες πλέον κυρία πηγή στο σύστημα είναι streaming από το Tidal. Ως dac στο κορμό τρέχει το SU-x


Συνδεδεμένο με USB (pure OCC SILVER) στο laptop μου, Lenovo Thinkpad. Αυτό τρέχει την εφαρμογή Τidal, πηγή ρεύματος τη μπαταρία του καθώς έχει πάρα πολύ μεγάλη αυτονομία και όλες οι ρυθμίσεις του laptop cpu κ.τ.λ να τρέχουν στο max.
Το ερώτημα είναι αν προχωράω στην αγορά ενός αποκλειστικού streamer (χωρίς να συμπεριλαμβάνει dac) για μια καλύτερη απόδοση ή παραμένω με το laptop. Μηχανήματα τα οποία έχουν μπει στη λίστα είναι

HOLO red streamer
PRIMARE NP5
DENAFRIPS arce
VOLUMIO rivo
κ.τ.λ

ένα μηχανάκι αυτής της κατηγορίας για αντικατάσταση του laptop. Να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει σαν παράμετρος η ευκολία χρήσης (π.χ έλεγχος μέσω της αντίστοιχης εφαρμογής στο κινητό) καθώς όταν ακούω μουσική ακούω ένα άλμπουμ από την αρχή μέχρι το τέλος οπότε μια φορά που πατάει το play στο laptop και μια που δεν ξανά ασχολούμαι. Κριτήριο αποτελεί μόνο αν θα υπάρξει καλύτερη απόδοση του ήχου.
Ευχαριστώ πολύ
 

Attachments




Μηνύματα
165
Reaction score
89
Καλησπέρα. Τους τελευταίους τρεις μήνες πλέον κυρία πηγή στο σύστημα είναι streaming από το Tidal. Ως dac στο κορμό τρέχει το SU-x


Συνδεδεμένο με USB (pure OCC SILVER) στο laptop μου, Lenovo Thinkpad. Αυτό τρέχει την εφαρμογή Τidal, πηγή ρεύματος τη μπαταρία του καθώς έχει πάρα πολύ μεγάλη αυτονομία και όλες οι ρυθμίσεις του laptop cpu κ.τ.λ να τρέχουν στο max.
Το ερώτημα είναι αν προχωράω στην αγορά ενός αποκλειστικού streamer (χωρίς να συμπεριλαμβάνει dac) για μια καλύτερη απόδοση ή παραμένω με το laptop. Μηχανήματα τα οποία έχουν μπει στη λίστα είναι

HOLO red streamer
PRIMARE NP5
DENAFRIPS arce
VOLUMIO rivo
κ.τ.λ

ένα μηχανάκι αυτής της κατηγορίας για αντικατάσταση του laptop. Να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει σαν παράμετρος η ευκολία χρήσης (π.χ έλεγχος μέσω της αντίστοιχης εφαρμογής στο κινητό) καθώς όταν ακούω μουσική ακούω ένα άλμπουμ από την αρχή μέχρι το τέλος οπότε μια φορά που πατάει το play στο laptop και μια που δεν ξανά ασχολούμαι. Κριτήριο αποτελεί μόνο αν θα υπάρξει καλύτερη απόδοση του ήχου.
Ευχαριστώ πολύ
S T R E A M E R!!!!!!!!!!!!!!
Οσο για το ποιο ,προσωπικα θα πηγαινα στο rivo . Εχει πολυ καλo software με συνεχη upgrade , υποστηριξη ο και πολυ καλο ηχο που ανεβαινει σε επιπεδο πολυ ακριβοτερης κατηγοριας αν του βαλεις μια καλη εξωτερικη τροφοδοσια.
Επισης κατασκευη εδω διπλα Ιταλια οτι χρειαστεις μιλας κατευθειαν μαζι τους και αποδεδειγμενα ανταποκρινονται.
 
Last edited:

Μηνύματα
520
Reaction score
288
SUB δεν βλέπω και ανησυχώ.

Φυσικά ένα streamer θα παίξει πολύ καλύτερα.
Όσες φορές αποπειράθηκα να βγάλω το Melco N-100 και να παίξω κατευθείαν από το NUC (φιλοξενεί το Roon Rock) άμεσα επέστρεψα στο N-100.
Τώρα αν θες κάτι πιο ψαγμένο, θα πήγαινα στο Sonore opticalRendu deluxe και ακόμα πιο πάνω Pachanko με diretta.
 


Μηνύματα
165
Reaction score
89
Γιατί θα παίξει καλύτερα το streamer ρε παιδιά; Που το βασίζετε αυτό;
Βασικοτερο ο "θορυβος" του καθε υπολογιστη/laptop κλπ και μετα ενα σωρο αλλα εξαρτηματα προσανατολισμενο να μεταφερουν στο dac το καλυτερο δυνατο σημα με τα λιγοτερα παρασιτα
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.274
Reaction score
9.522
Βασικοτερο ο "θορυβος" του καθε υπολογιστη/laptop κλπ και μετα ενα σωρο αλλα εξαρτηματα προσανατολισμενο να μεταφερουν στο dac το καλυτερο δυνατο σημα με τα λιγοτερα παρασιτα
Μα τι λες... Αφου μέχρι το DAC είναι ψηφιακό το σήμα. Πως γίνεται να υπάρξουν παράσιτα. Ειδικά από υπολογιστή.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.311
Reaction score
21.271
Κριτήριο αποτελεί μόνο αν θα υπάρξει καλύτερη απόδοση του ήχου.
Είναι φύσει αδύνατον να μιλάμε για βελτίωση της ηχητικής ποιότητας ενός συστήματος, που παίζει σε δωμάτιο με γυμνούς τοίχους και λείο δάπεδο, μέσω ηχείων που δεν μπορούν να παίξουν σωστά έστω λίγα μπάσα. Πέραν αυτού, καθώς το σύστημα αποπνέει έναν αέρα πολυτελείας, το thinkpad, που είναι εργαλείο δουλειάς, δεν ταιριάζει. Εφ' όσον ο κατασκευαστής του dac δεν δίνει driver για macOS, streamer. Ή κάποιο εμφανίσιμο λάπτοπ, με αλουμινένια κάσα και φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, κάποιο 14άρι Lenovo, κάποιο Dell XPS.

Το λάπτοπ είναι προϊόν ανώτερο του streamer, μακράν πιο σύνθετο και πολυχρηστικό, κάνει και άλλες δουλειές, πάει στη βεράντα το καλοκαίρι παρέα με τη φραπεδάρα, στον καναπέ, στο ταξίδι, τρέχει Excel. Ο streamer είναι ένα κολοκύθι που έγινε μόδα επειδή οι μεσήλικες χαϊφιντελίστες βαρέθηκαν τη σπαρτιάτικη εμφάνιση του foobar, προτιμώντας το μουράτο web interface και τα γυαλισμένα τρακ των στρημεράδων. Χώρια που δεν καταδέχονται να έχουν το αρχείο, αλλά να τους το στρημάρει ρήαλ τάιμ ένας ξινομούρης εντερπρενέρ, που μπορεί ανά πάσα στιγμή να τους κόψει όποιο κομμάτι θέλει, (επειδή δεν τα βρήκαν στα λεφτά με κάποιον ατζέντη), προβάλλοντας έως και το πιο απίστευτο πρόσχημα, διατυπωμένο δικηγορίστικα για να μη μπορεί κανείς να πει τίποτα.
 

Μηνύματα
165
Reaction score
89
Μα τι λες... Αφου μέχρι το DAC είναι ψηφιακό το σήμα. Πως γίνεται να υπάρξουν παράσιτα. Ειδικά από υπολογιστή.
χαχα καλα παλι αυτη την κουβεντα θα ανοιξουμε? Το ψηφιακο που δεν ειναι ψηφιακο τα 0 και 1 ο θαρυβος κλπ..
Παρτο σαν δεδομενο μεταφερει σκουπιδια ετσι και αλλιως αλλα ο υπολογιστης απο μονος του λογο θορυβου επιβαρυνει πολυ την κατασταση. Η σχεδιαση του δεν ειναι για ηχο απαιτησεων
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.274
Reaction score
9.522
χαχα καλα παλι αυτη την κουβεντα θα ανοιξουμε? Το ψηφιακο που δεν ειναι ψηφιακο τα 0 και 1 ο θαρυβος κλπ..
Παρτο σαν δεδομενο μεταφερει σκουπιδια ετσι και αλλιως αλλα ο υπολογιστης απο μονος του λογο θορυβου επιβαρυνει πολυ την κατασταση. Η σχεδιαση του δεν ειναι για ηχο απαιτησεων
Πες μου που αλλού γίνεται ψηφιακή μετάδοση με απώλεια για να θεωρήσουμε ότι γίνεται και στον ήχο. Θα περιμένω...
Στα στουντιο που κάνουν τη μίξη με υπολογιστές προφανώς είναι ασχετοι ε;
 

Μηνύματα
697
Reaction score
526
Πες μου που γίνεται ψηφιακή μετάδοση με απώλεια. Θα περιμένω...
Στα στουντιο που κάνουν τη μίξη με υπολογιστές προφανώς είναι ασχετοι ε;
Και γω που το ειπα σε αλλο ποστ και το εδειξα με μετρησεις το καταλαβες? Δεν εχει κανενα νοημα... αφου εχεις κλεισει το κεφαλι σου και λες εγω αυτα ξερω μη με μπερδευετε
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.274
Reaction score
9.522
Και γω που το ειπα σε αλλο ποστ και το εδειξα με μετρησεις το καταλαβες? Δεν εχει κανενα νοημα... αφου εχεις κλεισει το κεφαλι σου και λες εγω αυτα ξερω μη με μπερδευετε
link please. Πότε μου έδειξες εμένα μετρήσεις;

Τα lenovo δηλαδή έχουν σκληρά πρίμα και τα dell αέρινες μεσαίες; :smg:
 

Μηνύματα
697
Reaction score
526
link please. Πότε μου έδειξες εμένα μετρήσεις;
 

Μηνύματα
165
Reaction score
89
Πες μου που αλλού γίνεται ψηφιακή μετάδοση με απώλεια για να θεωρήσουμε ότι γίνεται και στον ήχο. Θα περιμένω...
Στα στουντιο που κάνουν τη μίξη με υπολογιστές προφανώς είναι ασχετοι ε;
Αρχικα μην λες πραγματα που εχεις στο μυαλο σου. Δεν μιλησα εγω για απωλεια. Δεν χανεται τιποτα τα 0 και 1 που σας αρεσουν ειναι ολα εκει αλλα εχουν και παρεα που μαζευουν στον δρομο.

Αντε παλι με τα studio. Ok μπορεις να νομιζεις οτι θες. Βρες ενα streamer οχι τιποτα τρελλο απλα να ειναι της προκοπης και βαλτο διπλα διπλα στον υπολογιστη σου/ laptop . Αν ειναι το ιδιο μεινε με οτι εχεις και χαμογελα.

Υπαρχουν τοσες πολλες αναφορες που δεν εχει νοημα να τα κοπιαρουμε google it

ΥΓ Τα streamer ουσιαστικα υπολογιστες ειναι προσαρμοσμενα ομως στο να μεταφερουν το σημα οσο ποιο ανεπηρεαστο γινεται και καποια φροντιζουν να το καθαρισουν και οσο μπορουν.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.274
Reaction score
9.522
Μα εδώ λέμε για το PC vs streamer. Που και το streamer είναι ένας μικρο-υπολογιστής.
 

Μηνύματα
697
Reaction score
526
Μα εδώ λέμε για το PC vs streamer. Που και το streamer είναι ένας μικρο-υπολογιστής.
Αυτο καταλαβες? Εσυ δεν υποστηριζεις οτι η ψηφιακη μεταδοση ειναι ασπιλη και αμολυντη παρθενα? Ε δεν ειναι αυτο δειχνουν οι μετρησεις...
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.274
Reaction score
9.522
Αυτο καταλαβες? Εσυ δεν υποστηριζεις οτι η ψηφιακη μεταδοση ειναι ασπιλη και αμολυντη παρθενα? Ε δεν ειναι αυτο δειχνουν οι μετρησεις...
Όταν έχεις buffer είναι ;)
 


kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.274
Reaction score
9.522
Βάλτε ρε παιδιά 5 πισιά και 5 στρήμερς και κάντε τυφλή δοκιμή. Και αν ακούσετε διαφορές τα ξαναλέμε.

Και για να απαντήσω στο νηματοθέτη: δεν θα ακούσεις κάτι καλύτερο με το streamer. Πάρε sub!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.546
Μηνύματα
2.909.197
Members
38.060
Νεότερο μέλος
John-Paul
Top