Περί μεγέθους γουφερ ο λόγος….

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.307
Reaction score
131.745
Δεν το πιστεύω... Με μονοτελικές λάμπες να οδηγούν
"Μια χαρά" έπαιζαν τα 3-δρομα μεγάλα Proac με ολιγόβατα SET. Εκείνα, με δυό υπόλευκα στραβοχυμένα μιντγούφερ της σκανσπικ αν θυμάμαι καλά, πλαστικούρα.

Ήταν πολύ της μοδός εκείνη την εποχή (δεκαετία του '80) και οι SET, όλοι πήραμε (ή φτιάξαμε) έναν. Ψόφος.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.574
Reaction score
15.679
Κ. WNET δεν υπεκφευγω πως να το πω να γινει κατανοητο Στα ηχεια ειναι λαθος ο ορος τονικοτητα
Παραμορφωσεις εχουμε στα ηχεια που ειναι στο ΘΕΟ :lol:
δεν είπε κανένας για "τονικότητα" στα ηχεία...
"τονική ισορροπία" ψάχνουμε να βρούμε τι σημαίνει... (φανταζόμαστε δηλαδή, αλλά θέλουμε τη γνώμη σου)
 



Μηνύματα
832
Reaction score
645
Επίσης μου διαφεύγει πώς κάποιος θα συμπέραινε χαμηλό επίπεδο IQ από τα γραπτά του thva...
Δεν πιστευω κατι τετοιο καμια σχεση , αντιθέτως... Απλως αρεσκετε να το αναφερει ο ιδιος σε διαφορες απαντησεις του οταν τον τσιγκλουσατε παλια.
 
Last edited:



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.505
Reaction score
40.408
..μα...δεν πας πισω κροκόδειλε...😇😎
Το νοημα ειναι με εξαμισαρι δε χορτασε κανεις... 🐒
Μαϊμού κανόνας.

Έχεις δει τι τρώει ο μπρετσος;
Για τον...Μπρετσνιεφ...ειναι κανονας της ζάντας ποδηλατου...εμβαδο φαγητου ανα ημερα.. 🙊🙉🙈
 

Μηνύματα
14.817
Reaction score
16.655
Δεν το πιστεύω... Με μονοτελικές λάμπες να οδηγούν, πιο πιθανό θα ήταν το πάλαι ποτέ Crystal Audio Dipole 4 αλλά αυτή η σειρά είχε 10ιντσα αντί 8ιντσων.

Επίσης μου διαφεύγει πώς κάποιος θα συμπέραινε χαμηλό επίπεδο IQ από τα γραπτά του thva...
Και κάνω και downplay όπως κάθε έξυπνος άνθρωπος.

Το δικό μου το IQ είναι μεταβαλλόμενο και αυτορυθμιζόμενο ανάλογα με ποιόν μιλάω.

Ήταν καλά ηχεία αυτά ; Ρίχνω στάχτη στα μάτια του κόσμου τώρα.

:D :D
δεν είπε κανένας για "τονικότητα" στα ηχεία...
"τονική ισορροπία" ψάχνουμε να βρούμε τι σημαίνει... (φανταζόμαστε δηλαδή, αλλά θέλουμε τη γνώμη σου)
Μην τα αλλάζεις τώρα που σε στρίμωξε ο Μαέστρος. :D 😍
 


Μηνύματα
14.817
Reaction score
16.655
Τα Proac που έχεις @thva είναι καλύτερα στα αυτιά σου από τα dd?
Steadyshot, σε περίπτωση που δεν μου κάνεις πλάκα όπως κάνω εγώ (και οι άλλοι σε εμένα) και δεν την καταλαβαίνεις πιθανό, εύλογο και λογικό .... δεν έχω Proac.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
645
Steadyshot, σε περίπτωση που δεν μου κάνεις πλάκα όπως κάνω εγώ (και οι άλλοι σε εμένα) και δεν την καταλαβαίνεις πιθανό, εύλογο και λογικό .... δεν έχω Proac.
Σου κάνω πλάκα . Απλώς δεν μπορώ να το σταματήσω . Καλά καλά… το παράκανα μάλλον
 

Μηνύματα
590
Reaction score
594
Steadyshot, σε περίπτωση που δεν μου κάνεις πλάκα όπως κάνω εγώ (και οι άλλοι σε εμένα) και δεν την καταλαβαίνεις πιθανό, εύλογο και λογικό .... δεν έχω Proac.
Είναι καιρός να ομολογήσεις ότι έχεις PMC με 6,5" woofer και έχουμε συμφωνησει να το αγοράσω με δώρο το πολυπριζο σου.
 

Μηνύματα
14.817
Reaction score
16.655
Σου κάνω πλάκα . Απλώς δεν μπορώ να το σταματήσω . Καλά καλά… το παράκανα μάλλον
Εγώ επειδή είδα ότι έχεις αυτά τα κάπως λίγα πόστ είπα να καλύψω την περίπτωση αυτή για σιγουριά. Προφανώς παρακολουθείς τα "δρώμενα" αλλά και τα γνωρίζεις απο τεχνικής άποψης καλύτερα απο εμένα.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
645
Λοιπόν το ηχείο αγοράστηκε από 2002 έως 2015 (πιθανό ευροσ) είναι τετράδρομο και εύκολο σχετικά φορτίο ώστε να ταιριάξει με λάμπα . Δεν είναι Proac, κόστος μάλλον από 7 έως 15 χιλ και μάλλον καινούριο αγοράστηκε . Η διάμετρος του κώνου δεν υπερβαίνει τις 8 ίντσες . Έχουμε αλλά δεδομένα; Είσαι λάτρης του αγγλικού ήχου ; Αν όχι, από Sonus Faber πως τα πας ;
 

Μηνύματα
14.817
Reaction score
16.655
Λοιπόν το ηχείο αγοράστηκε από 2002 έως 2015 (πιθανό ευροσ) είναι τετράδρομο και εύκολο σχετικά φορτίο ώστε να ταιριάξει με λάμπα . Δεν είναι Proac, κόστος μάλλον από 7 έως 15 χιλ και μάλλον καινούριο αγοράστηκε . Η διάμετρος του κώνου δεν υπερβαίνει τις 8 ίντσες . Έχουμε αλλά δεδομένα; Είσαι λάτρης του αγγλικού ήχου ; Αν όχι, από Sonus Faber πως τα πας ;
Εσύ σίγουρα έχεις αυτά που γράφεις στο προφίλ σου ; Επειδή εγώ όπως είπαμε έχω μεγάλο IQ , αμφιβάλλω.

Ή είσαι απο τους audio people. :D
 

Μηνύματα
832
Reaction score
645
Εσύ σίγουρα έχεις αυτά που γράφεις στο προφίλ σου ; Επειδή εγώ όπως είπαμε έχω μεγάλο IQ , αμφιβάλλω.

Ή είσαι απο τους audio people. :D
Γιατί το λες αυτό ; Έχω ανεβάσει και βίντεο. Κάθε μέρα δεν πλακωνόμαστε για το 5ιντσο ;
 

Μηνύματα
14.817
Reaction score
16.655
Γιατί το λες αυτό ; Έχω ανεβάσει και βίντεο. Κάθε μέρα δεν πλακωνόμαστε για το 5ιντσο ;
Γαιτί βλέπω απο τα πόστ σου (τελευταία που σε διαβάζω και όταν έχουμε "συναντηθεί") ότι σε απασχολούν μηχανήματα και ηχεία πολύ παραπάνω δυνατοτήτων και ηχητικών επιδόσεων απο αυτά που έχεις. Αλλά μπορεί και απλώς να είσαι στο ψάξιμο όπως λές.

Μην με παρεξηγείς δεν έχω δεί τι επιζητάς και εάν έχεις ανοίξει κάποιο συγκεκριμένο νήμα για να σε βοηθήσουν να το βρείς.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
645
Γαιτί βλέπω απο τα πόστ σου (τελευταία που σε διαβάζω και όταν έχουμε "συναντηθεί") ότι σε απασχολούν μηχανήματα και ηχεία πολύ παραπάνω δυνατοτήτων και ηχητικών επιδόσεων απο αυτά που έχεις. Αλλά μπορεί και απλώς να είσαι στο ψάξιμο όπως λές.

Μην με παρεξηγείς δεν έχω δεί τι επιζητάς και εάν έχεις ανοίξει κάποιο συγκεκριμένο νήμα για να σε βοηθήσουν να το βρείς.
Ναι αυτό το σύστημα που έχω είναι το πρώτο μου και τα δεδομένα αλλάζουν στη δουλειά στη ζωή κλπ οποτε ελπίζω το επόμενο να είναι καλύτερο
 

Μηνύματα
14.817
Reaction score
16.655
Ναι αυτό το σύστημα που έχω είναι το πρώτο μου και τα δεδομένα αλλάζουν στη δουλειά στη ζωή κλπ οποτε ελπίζω το επόμενο να είναι καλύτερο
Καιι μαζεύεις γενικά πληροφορίες και γνώμες ε ;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.742
Μηνύματα
2.915.807
Members
38.091
Νεότερο μέλος
djalex17
Top