Adapter από δύο βύσματα μπανανα σε ένα

Μηνύματα
2.471
Reaction score
5.345
Γεια,
τα καλώδια ηχείων μου είναι τερματισμένα για διπλοκαλωδίωση (εξαιτίας των προηγούμενων ηχείων μου). Τα καινούργια ηχεία έχουν δύο μόνο μπόρνες οπότε σκεφτόμουνα αν υπάρχει στο εμπόριο (εδώ Ελλάδα) ή αν μπορεί κάποιος να κατασκευάσει, έναν αντάπτορα που να υποδέχεται δύο μπανάνες και να καταλήγει σε μία...
όπως π.χ κάτι τέτοιο (κουβέντα να γίνεται χα χα, αφού και με τον γνωστό τρόπο μια χαρά έχω συνδέσει τα καλώδια)

Screenshot 2024-09-28 072148.png

ή αλλιώς (ακόμη καλύτερα) κάποιο βύσμα σαν το κατωτέρω (που να μπορεί να υποδέχεται πάλι δύο μπανάνες και να καταλήγει σε μία)

Screenshot 2024-09-28 073152.png
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.774
Reaction score
12.659
Μια μπανάνα και ένα δίχαλο και τα συνδέσεις μαζί.
 



Μηνύματα
827
Reaction score
890
Επίσης,επειδή χρησιμοποιώ τις μπανάνες της WBT τη φωτογραφία των οποίων παρεθεσες,σου συνιστώ να μην τις χρησιμοποιησεις γιατί ακόμη κι αν χωρούν δύο μπανάνες δεν πρόκειται να τις σφίξουν οι βίδες τους.
Στην περίπτωση σου,μόνος τρόπος χρησιμοποίησης των WBT είναι να μπουν γυμνά τα καλώδια των ηχείων σ' αυτές(ως 10 καρέ)Θ' ακούσεις καλύτερα.Για τη βέλτιστη επαφή όμως χρειάζονται sleeves κι αν δεις τη συνολική τιμή του πακέτου ίσως να μη το επιχειρήσεις καν.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.471
Reaction score
5.345
Λογικα,τα ηχεία σου δέχονται και διχαλο και μπανάνα άρα το κάθε ένα μπορεί να συνδεθεί στην υποδοχή του.
ναι εννοείται. Ούτως η άλλως αυτή τη στιγμή ετσι τα εχω συνδεδει υποχρεωτικα. Απλά, απο περιεργεια ελεγα μηπως υπαρχει καποια πατεντα οι δυο μπανανες να "συγχωνευτουν" σε μία

1000001545.jpg
 

Μηνύματα
827
Reaction score
890
ναι εννοείται. Ούτως η άλλως αυτή τη στιγμή ετσι τα εχω συνδεδει υποχρεωτικα. Απλά, απο περιεργεια ελεγα μηπως υπαρχει καποια πατεντα οι δυο μπανανες να "συγχωνευτουν" σε μία

View attachment 344045
Ο πρώτος τρόπος(προσαρμογέας 2 σε 1 μπανάνα)είναι πιθανόν να επιδράσει αρνητικά στον ήχο.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.774
Reaction score
12.659
Οι μπόρνες των ηχείων δέχονται και γυμνό καλώδιο και μπανάνα και δίχαλο. Συνδέεις ταυτόχρονα επάνω σε κάθε μπόρνα όποιο συνδυασμό θέλεις. Αν έχεις δύο μπανάνες, για παράδειγμα, στον τερματισμό, αφαιρείς την μία και προσθέτεις δίχαλο ή συνδέεις το γυμνό καλώδιο.
29-9.jpeg
 

TGD

Μηνύματα
8.318
Reaction score
8.325
Δηλαδή έχει καλώδιο με τερματισμό σε 4 μπανάνες για διπλοκαλωδίωση και δεν θέλεις να αλλάξεις τον τερματισμό;
 

Μηνύματα
2.471
Reaction score
5.345
Οι μπόρνες των ηχείων δέχονται και γυμνό καλώδιο και μπανάνα και δίχαλο. Συνδέεις ταυτόχρονα επάνω σε κάθε μπόρνα όποιο συνδυασμό θέλεις. Αν έχεις δύο μπανάνες, για παράδειγμα, στον τερματισμό, αφαιρείς την μία και προσθέτεις δίχαλο ή συνδέεις το γυμνό καλώδιο.
View attachment 344046
Αυτή τη στιγμή έχω αυτή την τοποθέτηση (φυσικά μια χαρά δουλεύει).
462828_8aa35de74eb020529f1a512ab1f4cc16.jpg


Οπότε δεν έχει νόημα να βγάλω το ένα ζεύγος μπανάνες για να βάλω δίχαλο ή να αφήσω σκέτο το καλώδιο.
Το ερώτημά μου (ακαδημαικό-κουβέντα να γίνεται) είναι αν υπάρχει κάποια πατέντα (χωρίς να αφαιρέσω καμία μπανάνα) ώστε οι δύο μπανάνες να καταλήγουν σε μία που να μπαίνει τελικά στην μπόρνα!
Δηλαδή έχει καλώδιο με τερματισμό σε 4 μπανάνες για διπλοκαλωδίωση και δεν θέλεις να αλλάξεις τον τερματισμό;
Σωστά!
 

TGD

Μηνύματα
8.318
Reaction score
8.325
Μείνε στην πατέντα σου. Θα μπορούσε να γίνει με μπανάνες τύπου Michell, αλλα ουσιαστικά θα κάνεις το ίδιο πράγμα βάζοντας ακόμα ένα βύσμα στη μέση.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.460
Reaction score
27.186
Μπορείς να αχρηστεύσεις την διπλοκαλωδίωση. Δεν σου προσφέρει κάτι ούτως ή άλλως.
 


Μηνύματα
2.471
Reaction score
5.345
Μπορείς να αχρηστεύσεις την διπλοκαλωδίωση. Δεν σου προσφέρει κάτι ούτως ή άλλως.
Εννοείς να τερματίσω τα υπάρχοντα καλώδια σε δύο βύσματα αντί για τέσσερα;
Μια χαρά είναι ως έχει εκτός αν θέλεις να διυλίζεις τον κονωπα:roflmao:
Ναι εννοείται, ήδη το έχω αναφέρει ότι όλα είναι οκ, δεν έχω κάποιο θέμα. Απλά για να γίνεται κουβέντα άνοιξα το θέμα και για να δω αν υπάρχει καμμιά τέτοια πατέντα!
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.460
Reaction score
27.186
Εννοείς να τερματίσω τα υπάρχοντα καλώδια σε δύο βύσματα αντί για τέσσερα;

Ναι εννοείται, ήδη το έχω αναφέρει ότι όλα είναι οκ, δεν έχω κάποιο θέμα. Απλά για να γίνεται κουβέντα άνοιξα το θέμα και για να δω αν υπάρχει καμμιά τέτοια πατέντα!
Ναι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.913
Μηνύματα
2.922.574
Members
38.111
Νεότερο μέλος
Fotis ziso
Top