Streaming vs CD...όλη η αλήθεια

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.278
Reaction score
56.611
Να σου δώσω ένα παράδειγμα ως παραδοσιακός δικαναλος και να σε…. διευκολύνω,
βρίσκω πιο ενδιαφέρον π.χ. ποσους λευκούς νάνους μπορεί να καταβροχθίσει μια μαύρη τρύπα στην καθισια της, παρά τα πολλαπλα κανάλια
Ο λόγος είναι απλός.Το πολυκάναλο είναι παρά φύσιν.
Παρέλειψα επίσης ν'αναφέρω ότι ένας ακόμη παράγοντας ΄΄απροθυμίας΄΄ έγκειται στο ότι άπαξ και οριστικοποιηθεί το σετάρισμα στο πολυκαναλικό setup τότε δεν χωράνε εκτεταμένοι πειραματισμοί με κλίσεις ή μετακινήσεις ηχείων χωρίς επανεξέταση στις παραμέτρους σεταρίσματος. Η προοπτική αλλαγής ηχείων εννοείται ότι θα έπιανε όλο το πλήθος ενώ οποιαδήποτε δοκιμή καλωδίων ή λοιπών συνοδών θ'αφορούσε στα ηχειακά κανάλια θα έπρεπε να εφαρμόζεται σε πλήθος δοκιμίων ίσο με αυτό των ηχειακών καναλιών προκειμένου να είχε αντίκρισμα. Εάν μάλιστα παρατηρούνταν διαφορές τότε μετά την αντικατάσταση θα έπρεπε να επανεξεταστεί το σετάρισμα με τη διαχείριση σήματος. :sneaky:
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.410
Ο λόγος είναι απλός.Το πολυκάναλο είναι παρά φύσιν.
Γι αυτό και το ηχητικό παρά φύσιν αφορά μόνο την ελάχιστη,αριθμητικά,LB...και ο,τι άλλο προαιρεισθε, ηχητική κοινότητα.Κι έτσι θα παραμείνει.Straight δικαναλο rules!
 

Μηνύματα
288
Reaction score
473
Νομίζω ότι οι κάτοχοι αβανταδορικων δικαναλικων συστημάτων δεν έχουν πεισθεί ότι το πολυκαναλο είναι πιο εξελιγμένο ως φορμα από το δικάναλο είτε γιατί δεν το έχουν ακούσει είτε γιατί δεν γνωρίζουν ή απλά δεν μπορούν να το διαχειριστουν λόγω χαρακτήρα.
Το θέμα δε νομίζω ότι είναι η παραδοχή αυτή καθαυτή. Υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν την απόφαση προς το δικάναλο.
Αισθητικοί, οικονομικοί, χωροταξικοί, οικογενειακοί κλπ. Νομίζω το έχουμε εξαντλήσει το θέμα σε άλλο νήμα.
 

Μηνύματα
4.849
Reaction score
8.538
Είναι να μην πατήσω τα κατάλληλα κουμπιά :biggrin:


Το θέμα δε νομίζω ότι είναι η παραδοχή αυτή καθαυτή. Υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν την απόφαση προς το δικάναλο.
Αισθητικοί, οικονομικοί, χωροταξικοί, οικογενειακοί κλπ. Νομίζω το έχουμε εξαντλήσει το θέμα σε άλλο νήμα.
Απαραίτητη προϋπόθεση για να προχωρήσει κάνεις στο πολυκαναλο είναι πρωτίστως η παραδοχή.
Εδω δεν βλέπω να έχουμε ξεπεράσει αυτό το εμπόδιο.
Το θεωρούν ως υποβάθμιση του ήχου το πολυκαναλικό. Η πλάκα είναι ότι δεν μπαίνουν στον κόπο ούτε να το ακούσουν.
Θα μου πεις, που να πάνε. Δεν το υποστηρίζουν και οι αντιπρόσωποι συσκευών. Για καλώδια όμως και πολυμπριζα πρώτοι είναι :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.294
Reaction score
134.991
Ο λόγος είναι απλός. Το πολυκάναλο είναι παρά φύσιν.
Δεν είναι ολοκληρωμένη η ανωτέρω πρόταση. 😎

Ακολουθεί ολοκληρωμένη, και για ευνόητους λόγους, εντός spoiler:

Ο λόγος είναι απλός. Το πολυκάναλο είναι παρά φύσιν και αχαλίνωτη σεκσουαλική κακοποίηση του δικάναλου, μέχρι θανάτου του δικάναλου.

Εξ'ου και σε χωριστό θρεντ ο ...θάνατος του δικάναλου. 🤣


😁🤣😜
 

Μηνύματα
288
Reaction score
473
Είναι να μην πατήσω τα κατάλληλα κουμπιά :biggrin:




Απαραίτητη προϋπόθεση για να προχωρήσει κάνεις στο πολυκαναλο είναι πρωτίστως η παραδοχή.
Εδω δεν βλέπω να έχουμε ξεπεράσει αυτό το εμπόδιο.
Το θεωρούν ως υποβάθμιση του ήχου το πολυκαναλικό. Η πλάκα είναι ότι δεν μπαίνουν στον κόπο ούτε να το ακούσουν.
Θα μου πεις, που να πάνε. Δεν το υποστηρίζουν και οι αντιπρόσωποι συσκευών. Για καλώδια όμως και πολυμπριζα πρώτοι είναι :D
Δεν μπαίνουν όλοι στο ίδιο καζάνι. Απλά κάποιοι κάνουν περισσότερη βαβούρα και δίνουν την αίσθηση ότι είναι πολλοί. Ο καθένας έχει τους λόγους του. Προσωπικά δεν έχω ακούσει πολυκάναλο. Αλλά ούτε χαβιάρι με φύλλα χρυσού έχω φάει.
Αν θα ήθελα να ακούσω; Ναι, φυσικά. Για την εμπειρία όμως και μόνο, μιας και τόσο από οικονομικής πλευράς αλλά κυρίως χωροταξικής και αισθητικής δεν μου κινεί το ενδιαφέρον. Όπως και το surround στις ταινίες. Μου είναι παντελώς αδιάφορο.
 


Μηνύματα
4.849
Reaction score
8.538
Το καλύτερο είναι να ακούσει κανείς το πολυκαναλικο και να βγάλει τα συμπεράσματα του.
Είμαι περίεργος να δω στην επερχόμενη έκθεση ήχου εάν θα υπάρχει έστω ένα πολυκαναλικο σύστημα της προκοπής.
 

Μηνύματα
15.593
Reaction score
18.005
απλά δεν μπορούν να το διαχειριστουν λόγω χαρακτήρα.
Σκ@τοχαρατήρες Ν.Κ. μου και απλά , όχι σύνθετα μυαλά , τι περιμένεις ; :D Επίσης και φραγκάτοι. :D Εγώ τους υποστηρίζω μόνο και μόνο για να τμήσω τις αξίες της πάνκ σκηνής και των ανθρώπων της που πάντα στηρίζουν το underdog (και όταν ακόμη αυτό έχει άδικο). :D
Απαραίτητη προϋπόθεση για να προχωρήσει κάνεις στο πολυκαναλο είναι πρωτίστως η παραδοχή.
Ναι βέβαια καθώς πρώτα πρέπει να παρδεχθούμε την ανωτερότητα και μετά να την βιώσουμε. Λοιγκή προυπόθεση και σειρά των πραγμάτων. :D Σκέτη διαφήμιση είσαι για το format. Άσε εγώ καλύτερα το κάνω άμα ήθελα. :D
Η πλάκα είναι ότι δεν μπαίνουν στον κόπο ούτε να το ακούσουν.
Εγώ υποστηρίζω πάντως την ανωτερότητα του πολυκάναλου και ας μην έχω ακούσει. Πάω μάλιστα στο επόμενο λογικό βήμα, να μην θέλω και να αρνούμαι να ακούσω καθώς εάν δεν μου πολύαρέσει και μάλιστα χ 1000 που λένε, μετά τι θα κάνω ; :D
Θα μου πεις, που να πάνε να ακούσουν.
Σωστό, δεν υπάρχει πουθενά. :D Αλλά και να υπήρχε, όσοι θα είχαν, δεν χρειάζεται κιόλας καθώς κάνουν την παραδοχή πρώτα.

Α, ωραία αποτύπωση των γραφομένων του πόστ του Bhutia έκανες ; Εγώ βέβαια κατάλαβα και άλλα πράγματα. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
288
Reaction score
473
Το καλύτερο είναι να ακούσει κανείς το πολυκαναλικο και να βγάλει τα συμπεράσματα του.
Είμαι περίεργος να δω στην επερχόμενη έκθεση ήχου εάν θα υπάρχει έστω ένα πολυκαναλικο σύστημα της προκοπής.
Μακάρι αλλά δύσκολο το βλέπω. Εδώ δεν καταφέρνουν τα δικάναλα καλά-καλά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.294
Reaction score
134.991
Όπως και το surround στις ταινίες. Μου είναι παντελώς αδιάφορο.
Δεκτόν ότι για σένα προσωπικά, δεν έχει κανένα νόημα. 👍

Παρόλα αυτά, είναι σημαντικό να αποδεχτούμε πως για την συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου, και μιλάω για όλους ανεξαιρέτως (γυναίκες, παιδιά, όλους), ο φουλ κινηματογραφικός ήχος, ο ιμερσιβ, με τα ελικόπτερα από πάνω απ'το κεφάλι σου και με βόμβες να σκάνε από πίσω, είναι ασύγκριτα πιο ευχάριστη εμπειρία και σε "βάζει" πραγματικά "μέσα" στην ταινία, την χαίρεσαι σε άλλο επίπεδο!

Ο ήχος είναι σημαντικός παράγοντας στην απόλαυση μιας ταινίας, κι όταν αυτός "πάσχει", ακόμα και σε δυναμικά ή συχνοτικό περιεχόμενο, τότε δεν γίνεται "πειστική" η ταινία, δεν την νιώθεις.

Δεν γίνεται το πάτημα του δεινοσαύρου να ακούγεται σα μπρίκι που χτυπάει στο μάτι της κουζίνας και να σε "πείθει", ή μια έκρηξη βόμβας να ακούγεται σα ποπ κορν που σκάει στην κατσαρόλα.

Η αληθοφάνεια του ηχητικού κομματιού μιας ταινίας, σε 3D φορμάτ, όπως μας δίνει η σύγχρονη τεχνολογία, είναι σημαντικά αυξημένη σε σχέση με δικαναλη ακρόαση της ταινίας (ή μονοκάναλη, από το ηχείο της τηλεόρασης), κι αυτό νομίζω πως ξέρετε ότι ισχύει για όλο τον κόσμο.

Άλλη χάρη έχει το ιμερσιβ στην ταινία, ας το παραδεχτούμε τουλάχιστον αυτό.

(Ομοίως στη μουσική, δεν αλλάζει ουσιαστικά το πράγμα, αλλά αυτό ας το αφήσουμε για τους γνωστούς λόγους, ήθελα μόνο για ταινίες να σχολιάσω).
 

Μηνύματα
13.406
Reaction score
10.819
Όπως και το surround στις ταινίες. Μου είναι παντελώς αδιάφορο.
Αν το κάνεις αυτό, άστο. Μη βλέπεις καθόλου ταινία. Δεν ξέρεις τί χάνεις.

EDIT: Ο Κώστας από πάνω το ανέλυσε απείρως καλύτερα, όπως πάντα. Έτσι είναι.
 

Μηνύματα
231
Reaction score
319
Είμαι περίεργος να δω στην επερχόμενη έκθεση ήχου εάν θα υπάρχει έστω ένα πολυκαναλικο σύστημα της προκοπής.
Δεν προκειτε να δεις ούτε στην επερχόμενη ούτε σε καμία…

Το αξιοπερίεργο είναι ότι είστε 3-4 που προσπαθείτε με νύχια κ με δόντια να πείσετε τον κόσμο να στήσει πολυκαναλα.. ακόμα και με προσβλητικους χαρακτηρισμούς :roflmao: αν εσάς σας ευχαριστεί εμάς μας περισσεύει…
 

Μηνύματα
13.406
Reaction score
10.819
Υπήρχε immersive setup στημένο σε έκθεση στην Αθήνα πριν μερικά χρόνια. Δε θυμάμαι πότε όμως.
Πολυκάναλα με bed layer υπάρχουν πολλά σε κάθε έκθεση.
 


Μηνύματα
13.406
Reaction score
10.819
Σιγά ρε 'σεις, λιγο κράτει με τις μπόμπες και τα 'λικόφτερα.. :laugh:

:lolsign:
Δεν είναι μόνο αυτά.
Δείτε την ταινία The Crimson Rivers και προσέξτε στη σκηνή στο δάσος με τον Jean Reno και τον επιθεωρητή. Μαγεία του πολυκάναλου.
Γιατί όμως έχουμε ξεφύγει πάλι τόσο πολύ από το θέμα το νήματος;
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.410
Δεν είναι ολοκληρωμένη η ανωτέρω πρόταση. 😎

Ακολουθεί ολοκληρωμένη, και για ευνόητους λόγους, εντός spoiler:

Ο λόγος είναι απλός. Το πολυκάναλο είναι παρά φύσιν και αχαλίνωτη σεκσουαλική κακοποίηση του δικάναλου, μέχρι θανάτου του δικάναλου.

Εξ'ου και σε χωριστό θρεντ ο ...θάνατος του δικάναλου. 🤣


😁🤣😜
Δεν υπάρχει θάνατος του δικαναλου από τη στιγμή που το επιλέγει η συντριπτική πλειοψηφία.Αντιθετα,το πολυκάναλο έχει πεθάνει στη γέννα.
 

Μηνύματα
361
Reaction score
237
Τωρα καταλαβαινω γιατι επαναλαμβανεται εν χορω τα ιδια και τα ιδια. Τα λετε για να τα ακουτε οι ιδιοι να δικαιολογηστε:drinks::beach::D:D
 


Μηνύματα
7.414
Reaction score
12.076
Νομίζω ότι οι κάτοχοι αβανταδορικων δικαναλικων συστημάτων δεν έχουν πεισθεί ότι το πολυκαναλο είναι πιο εξελιγμένο ως φορμα από το δικάναλο είτε γιατί δεν το έχουν ακούσει είτε γιατί δεν γνωρίζουν ή απλά δεν μπορούν να το διαχειριστουν λόγω χαρακτήρα.
Νομίζουν ότι είναι αφύσικο επειδή υποθέτουν για παράδειγμα ότι μπορεί να ακουστεί ένα βιολί στην οροφή, σε θέση δηλαδή που σε μια φυσική σκηνή δεν θα μπορούσε να υπήρχε κάποιο όργανο.
Ο λόγος είναι απλός.Το πολυκάναλο είναι παρά φύσιν.
Δηλαδή, εσύ όταν πηγαίνεις σε ένα event, ακόμα και αν μιλάμε για ένα κιθαρίστα που παίζει μόνος του σε ένα χώρο χωρίς ενισχυτές, ακούς απο μια κατεύθυνση; Δεν ακούς δηλαδή τις αντηχήσεις του χώρου; Και αν παραδεχτείς ότι υπάρχουν αντιχήσεις του χώρου τις οποίες και ακούς, ποιο φορμάτ πιστεύεις ότι μπορεί να τις αποδώσει καλύτερα; Ένα δικάναλο που είναι στημένο μπροστά σου ή ένα πολυκάναλο που είναι σε θέση να παίξει ήχους απο διαφορετικά σημεία γύρω σου; Ποιο εξομοιώνει καλύτερα αυτό που ακούς με τον ένα κιθαρίστα σε ένα χώρο χωρίς ενισχυτές...?
Δεν προκειτε να δεις ούτε στην επερχόμενη ούτε σε καμία…

Το αξιοπερίεργο είναι ότι είστε 3-4 που προσπαθείτε με νύχια κ με δόντια να πείσετε τον κόσμο να στήσει πολυκαναλα.. ακόμα και με προσβλητικους χαρακτηρισμούς :roflmao: αν εσάς σας ευχαριστεί εμάς μας περισσεύει…
Το αξιοπερίεργο δεν είναι που 3-4 προσπαθούν να πείσουν το κόσμο να στήσει πολυκάναλα, αλλά το πως οντιοφίλ, άτομα μπασμένα στον ήχο, που κατά τ'άλλα το παίζουν ακόμα και γκουρού, αναγκάζουν αυτά τα 3-4 άτομα να προσπαθούν να τους πείσουν και δεν καταλαβαίνουν απο μόνοι τους ( οι επίδοξοι γκουρού ) τη σημασία του πολυκάναλου. Είναι πραγματικά αξιοπερίεργο.
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.205
Μηνύματα
2.932.872
Members
38.155
Νεότερο μέλος
PiterPan
Top