Αγορά οικονομικού Πικ-Απ εν ετει 2024

Μηνύματα
110
Reaction score
126
Ο μικρός θέλει πικάπ και δίσκους για λόγους μόστρας/μόδας/lifestyle.

Σε μερικά χρόνια θα το καταλάβει και θα σταματήσει.

Εκείνη τη στιγμή, κοιτώντας πίσω, καλό είναι να μη δει περισσότερα από 800-1000€ καμμένα, για να μη ντραπεί πολύ.
Στο μυαλο μου εισαι....
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.655
Reaction score
40.818
.... σε τι μουσικες αρεσκεται ?
-πες του να παει να κανει μπουλιγκ οπως ολα τα παιδια και να τα αφησει τα πικαπ, ειναι απο αλλες εποχες.
 

ika

News
Μηνύματα
15.614
Reaction score
14.329
Αν θεωρείς πως κυρίως παίζει η μόστρα, το ΑΤ-LP120 είναι όπως το λένε οι συμφορουμίτες.
Αν πιστεύεις πως θα το ψάξει το θέμα, το REGA στο #12 έχει ενδιαφέρον και στο μαγαζί θα στο στήσουν και σωστά.
Και έχει και λίγο λιγότερα.
 






ika

News
Μηνύματα
15.614
Reaction score
14.329
Κάποιοι θέλουμε μικροσκόπιο για να δούμε τα μικρά γράμματα.
:boast:
 

Μηνύματα
471
Reaction score
624
Τι να νοσταλγήσουν οι νέοι από βινύλιο?
Πιο πολύ για μόστρα μου φαίνεται.
Και ο δικός μου που δεν είναι και τόσο νέος πιά, έχει ένα πικάπ και καμιά 20αριά δίσκους για δόλωμα.
Μπορώ να σου δώσω την σημερινή μου άποψη για τα πράγματα ως νέος όχι πολύ μεγαλύτερος (20) που μπορεί να αλλάξει με τον καιρό. εγώ λέω ''σήμερα''
(θα με κάνει ντα ο Δημήτρης 777 χαχαχα)

Νοσταλγικό μπορεί να μην είναι, αλλά είναι ενδιαφέρον το πως κάποτε αυτός ήταν ο μόνος τρόπος. Η φυσικότητα, η συλλεκτικότητα, τα μεγάλα album art και το τέχνασμα που είναι το βινύλιο, όπως και η υποστήριξη κάποιου αγαπημένου καλλιτέχνη με αντάλλαγμα κάτι χειροπιαστό είναι ενδιαφέρον στις νέες γενιές επειδή δεν το έζησαν ποτέ

Είναι κάτι που λείπει από το streaming. Έχω δει πολλές φορές υλικό να αποσύρετε από το streaming και να μην μπορείς να το ακούσεις ποια.

Ως τον ήχο δεν νομίζω πως κάποιος νοιάζεται στις μέρες μας ιδιαίτερα αλλά πάλι μένει ακόμη και στους μη σχετικούς με το χόμπι του ήχου, η ιδέα ότι το βινύλιο έχει καλύτερο ήχο που ειλικρινά με ενοχλεί αρκετά γιατί οι περισσότεροι δικοί που έχω δεν είναι ιδιαίτερα καλοί, υπάρχει μια μεγαλούτσικη διαφορά ας πούμε με τους δίσκους του πατέρα μου (ακόμη και αν είναι 180 gr heavyweight audiophile vinyl... Παπάκια.🦆🦆.) Και τους πλένω και τους φροντίζω τους έχω όλα τα μπλιμπλικια που θα μπορούσες να φανταστείς. Πολύ ακριβό αυτό το χόμπι, άμα θέλεις να το κάνεις "σωστά" ότι κι αν σημαίνει αυτό... και πολύ hype που δεν είμαι σίγουρος ότι το αξίζει ειλικρινά..

καθένας φίλος που με έχει ρωτήσει του έχω πει καλύτερα CD.. Ποιο εύχρηστο και συμφωνεί με τους λόγος από πάνω. Εντάξει ίσως όχι με το novelty του αναλογικού δίσκου (αν και έχω ακούσει κάποιοι παθαίνουν το ίδιο και με τα CD... Ουφ.. Τόσο πολύ έχουμε εκμοντερνιστεί; εγώ πάντως μεγάλωσα με CD όχι με steaming και μου φαίνεται κάπως χαχαχαχαχ) η να κάνει αυτό που κάνει το 50% αυτών που τα αγοράζουν με βάση μια έρευνα αν θυμάμαι καλά, που απλά παίρνει τον δίσκο χωρίς να έχει πικάπ ούτε σκοπεύοντας να τον χρησιμοποιήσει ποτέ Αλλά ένα CD κάνει 10€ και ένας δίσκος από 30-50€ (καινούργιος, μεταχειρισμένος δεν μου πολυβγαίνει νόημα άμα δεν έχεις πικάπ, αλλά τεσπα ας κάνει ότι θέλει κανείς.) εγώ αυτό το βρίσκω λίγο ξενέρωτο "cringe" που λέμε εμείς οι νέοι. Αλλά ΟΚ θα κατσ να σκας....

Αυτό που θέλω να πω είναι πως οι περισσότεροι μοντέρνοι δίσκοι είναι χειρότεροι από τα αρχεία που παίρνει κάποιος από το bandcamp έχω διαπιστώσει. Μονάχα 2 φορές μου έχει τύχει να ακούσω βινύλιο καλύτερα από ψηφιακό, όταν πήρα κάτι δίσκους από την ιταλική εταιρία fonè και μου ήρθε ως μεγάλη έκπληξη όταν κατευθείαν κατάλαβα πως κάτι ήταν καλύτερο από ότι θυμόμουν τα τραγούδια από κάθε φορά που τα είχα ακούσει μέσω streaming. Από περιέργεια έκανα μια εγγραφή με πολύ κάλο ADC (EA1 da ADCiso) και το σύγκρινα με το streaming ως ξέρω γω τεστ ίσως είναι διαφορετικό μάστερ κλπ. Αλλά το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο με το streaming (έκανα ΑΒ τα δυο αρχεία, βοήθησε ότι αυτή η εταιρία έχει εξαιρετικά ήσυχους δίσκους.) παρόμοια εμπειρία είχα και με ένα γιαπωνέζικο δίσκο που είχε πει ένας φίλος να πάρω και αφού μου άρεσε η μουσική τον πήρα Δεν είχα την ίδια βερσιόν σε ψηφιακό αλλά ήταν αισθητά διαφορετικός από κάθε άλλο δίσκο η dac που είχα Δεν είμαι εντελώς ενθουσιασμένος με τους σημερινούς δίσκους εννοώ όποτε, αυτό που θέλω να πω, είναι πως η διαμάχη ΒΙΝΥΛΙΟ VS ΨΗΦΙΑΚΟ είναι εντελώς άσκοπη και χαζή, μιας και το αποτέλεσμα διαφέρει από περίπτωση σε περίπτωση. Από ότι έχω παρατηρήσει οι περισσότεροι που λένε ότι το βινύλιο παίζει καλύτερα και τέλεια, είναι η αυτοί που έχουν κάτι πικάπ φτηνιάρικα του πεταματου σχεδόν (σορι) και μπερδεύονται ακούνε ένα ήχο αλλοιωμένο, και διαφορετικό όχι επειδή είναι το βινύλιο καλύτερο αλλά επειδή το πικάπ είναι μηχανική συσκευή παίζει διαφορετικά και χειρότερα από ένα καλό πικάπ, και επειδή είναι διαφορετική γεύση το μπερδεύουν με το καλύτερο. Η αυτοί που έχουν πικάπ όσο ακριβά όσο ένα αυτοκίνητο η και σπίτι. Ε δεν πάει έτσι Με τόσα λεφτά άμα δεν ήταν καλύτερα, θα ήταν απάτη. (Που δεν είμαι σίγουρος ότι είναι κιόλας αλλά ΟΚ)

τα βιντατζ πικάπ είναι ενδιαφέρον, και εγώ βιντατζ έχω αλλά δεν θα το πρότεινα, διότι ότι γλιτώνεις σε σχέση με καινούργιο, το πληρώνεις σε σέρβις. Εγώ προσωπικά που δεν έχω την οικονομική δυνατότητα ότι θέλει το φτιάχνω μόνος μου - η τουλάχιστον προσπαθώ - αλλά δεν ξέρω πόσος κόσμος έχει τον χρόνο και την όρεξη για αυτό...
 

Μηνύματα
13.220
Reaction score
10.522
η υποστήριξη κάποιου αγαπημένου καλλιτέχνη με αντάλλαγμα κάτι χειροπιαστό
Πιο πολλά βγάζει ο καλλιτέχνης από μια ψηφιακή πώληση της μουσικής του παρά από δικαιώματα από τη δισκογραφική.
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.061
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top