Αποστολή ρολογιού για service στο εξωτερικό

Μηνύματα
1.860
Reaction score
406
καλημέρα σε όλους...ερώτηση προς γνώστες...
έφτασε η ώρα να στείλω ένα ρολόι για service και είπα να εμπιστευτώ τον φίλο dimatha(μέλος του myphone και γνώστης του καλού ρολογιού) και να το στείλω στην Bucherer στην Ελβετία...δυστυχώς προσπαθώ εδώ και μέρες να επικοινωνήσω με τον dimatha προκειμένου να ξεκαθαρίσω κάποιες λεπτομέρειες που έχουν να κάνουν με την αποστολή,αλλά ανεπιτυχώς...
έστειλα λοιπόν mail στην bucherer και πολύ ευγενικά μου απάντησαν ότι οι περισσότερες εταιρίες courrier δε δέχονται ρολόγια τέτοιας αξίας και γι'αυτό αυτοί τα στέλνουν με το απλό ταχυδρομείο...
πράγματι επικοινώνησα με dhl και ups και μου δήλωσαν ότι δε δέχονται ρολόγια αξίας πάνω από 250-500 δολάρια...υπάρχει δε και θέμα τελωνείου όπως μου είπαν...
και ερωτώ...:
με το απλό ταχυδρομείο μπορώ να στείλω ένα τόσο μικρό δεματάκι,να του πω ότι το θέλω ασφαλισμένο για πχ.3000 ευρώ αλλά και να μην έχω θέμα με τελωνεία και τα σχετικά...??
γνωρίζει κάποιος πως ακριβώς γίνεται αυτή η διαδικασία..?
thanks..
 



Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Αποστολή ρολογιού για service στο εξωτερικό

Nαι.... μπορεί ίσως να το αναλάβουν και οι ίδιοι.
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
406
Φαίδρα αν είναι να το πάω κάπου εδώ , θα προτιμήσω απλά την Ελληνική αντιπροσωπεία που και κάνει 2-3 μήνες να το επιστρέψει και στον πιάνει κανονικά...το να βάλω στο παιχνίδι απλά άλλον έναν μεσάσοντα....εεε απλά θα μου τον πιάσουν πιο πολύ...!

βάζω και εδώ το ποστ μου από το myphone έτσι για ενημέρωση...:

update: ειλικρινά ''τα έχω πάρει'' και σκέφτομαι να ανοίξω εγώ μια υπηρεσία που να αποστέλει ασφαλισμένα δέματα στο εξωτερικό..
το ταχυδρομείο λοιπόν δέχεται ασφαλισμένο φάκελο μέχρι 1066 ευρώ για Ελβετία (απορώ πως το βγάλαν αυτό το ποσό και όχι πχ 1000 ή 1100)...για το αν κολάει στο τελωνείο δεν πέρναν και όρκο... και σε περίπτωση που χαθεί θέλουν και απόδειξη ότι αυτό που είχα στείλει κοστίζει τόσο...!! λες και δε με χρέωσαν ανάλογα όταν τους είπα για πόσο θέλω να το ασφαλίσω...πρέπει να τους πάω και απόδειξη...

ηθικό δίδαγμα : το πιο πιθανό να πάω ένα τριήμερο Ζυρίχη με 250 ευρώ εισητήριο...άντε άλλα τόσα ξενοδοχείο και σε μια ωρίτσα με λεοφωρείο είμαι Λουκέρνη στην Bucherer (ή τους ζητάω να το παραλάβουν και Ζυρίχη).....και τη δουλειά μου κάνω, και άγχος δε θα έχω...και την Ελβετία θα (ξανα)δω.. και όλα φίνα..
αι σιχτιρ πια με τις @!#$@!% υπηρεσίες τους..!!!
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
406
και για να μη πω ότι δε προσπάθησα...πήρα και στην γκαλερί Τσαγκαράκη όπου 1) με παράπεμψε στα ΕΛΤΑ- την ενημέρωσα και το ξεχάσαμε...
2)με παρέπεμψε στην ελληνική αντιπροσωπεία...

καλόοοο εεεεεε??????

!@#$!$%#@%$#^%#@%#@%$#^$#
 

Μηνύματα
274
Reaction score
8
Η κυνική εκδοχή:

Μια αξιοπρεπής ελβετική μηχανή μπορεί/οφείλει να χτυπάει ακόμα και για παραπάνω από μια ζωή.

Οι περισσότεροι δεν βρέχουν ποτέ ένα ρολόι αυτής της κατηγορίας.

Συμπέρασμα: -Το φοράς όσο πάει και μόνο αν χαλάσει το στέλνεις για σέρβις
-Αλλά μια χαλασμένη μηχανή 3.000 eur έχει ήδη πέσει στην εκτίμησή σου (και όλων μας), ειδικά δίπλα στο seiko των 60 eur που χτυπάει ασταμάτητα για δεκαετίες κι έχει πάρει νερό και 2-3 φορές
-Οπότε το στέλνεις με απλό ταχυδρομείο, διότι δεν αξίζει για παραπάνω
-Συν το ότι το έχεις χαρεί απρόσκοπτα, για χρόνια, χωρίς στιγμή να το αποχωριστείς.

Εάν τώρα βουτάς με αυτό, όπως εγώ, τότε ένας έλεγχος στεγανότητας μάλλον κρίνεται επιβεβλημένος, άρα δεν το γλιτώνεις το ταξιδάκι.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.047
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top