Αmp Tube / Dac Upgrade

Μηνύματα
21
Reaction score
8
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα τα φώτα σας. 3 ερωτήσεις σε ένα ποστ για την οικονομια του χώρου. Έχω λιγα χρήματα για ξόδεμα και είπα να τα ρίξω στο στερεο (αν εχει νόημα).
1. Ο ενισχυτής μου (Unison Research Unico SE) φοράει λάμπα electro-harmonix GOLD 12AU7/ECC82. Υπαρχει κάποιο Upgrade που να έχει ουσιαστικό ώφελος σε budget μεχρι 70ε;
2. Θέλω να δοκιμάσω ένα διαφορετικό DAC/Streamer και σκέφτομουν κατι second hand μεχρι 200e. Τωρα έχω ένα sonos connect σαν streamer και DAC. Έχετε καμία προταση;
3. Έχω ένα Audiolab DC Block Audio Grade Mains Filter & Direct Current Blocker και δεν μπορω να αποφασίσω αν πρεπει να το αφησω στην αλυσιδα ή όχι. Απο την μια δημιουργεί μια καθαρότητα και ίσως λιγο 3D effect απο την άλλη νομιζω τα όργανα δεν αναπνέουν (σαν να κοβεται το decay ή κάτι τετοιο) και μου φαίνεται οτι χάνω σε υφές. Π.χ. κατι κρουστά ακούγονται σαν καθαρά *τακ* και όχι σαν δέρμα. Πότε συνίσταται ή χρήση τέτοιων φίλτρων;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Μηνύματα
355
Reaction score
357
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα τα φώτα σας. 3 ερωτήσεις σε ένα ποστ για την οικονομια του χώρου. Έχω λιγα χρήματα για ξόδεμα και είπα να τα ρίξω στο στερεο (αν εχει νόημα).
1. Ο ενισχυτής μου (Unison Research Unico SE) φοράει λάμπα electro-harmonix GOLD 12AU7/ECC82. Υπαρχει κάποιο Upgrade που να έχει ουσιαστικό ώφελος σε budget μεχρι 70ε;
2. Θέλω να δοκιμάσω ένα διαφορετικό DAC/Streamer και σκέφτομουν κατι second hand μεχρι 200e. Τωρα έχω ένα sonos connect σαν streamer και DAC. Έχετε καμία προταση;
3. Έχω ένα Audiolab DC Block Audio Grade Mains Filter & Direct Current Blocker και δεν μπορω να αποφασίσω αν πρεπει να το αφησω στην αλυσιδα ή όχι. Απο την μια δημιουργεί μια καθαρότητα και ίσως λιγο 3D effect απο την άλλη νομιζω τα όργανα δεν αναπνέουν (σαν να κοβεται το decay ή κάτι τετοιο) και μου φαίνεται οτι χάνω σε υφές. Π.χ. κατι κρουστά ακούγονται σαν καθαρά *τακ* και όχι σαν δέρμα. Πότε συνίσταται ή χρήση τέτοιων φίλτρων;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Για το πρώτο ερώτημα, στο budget που θέτεις, δεν νομίζω να βρεις κάτι ποιοτικότερο από την λυχνία που ήδη έχεις.
Κάτι Siemens που κυκλοφορούν πωλούνται περίπου εβδομήντα ευρώ η μία, υπάρχουν και οι Genalex Gold Lion αντίστοιχης ποιότητας με αυτές που ήδη έχεις, ίσως κάπως καλύτερες, τιμώνται πάνω από πενήντα ευρώ η μία, ίσως κοντά στο budget υπάρχουν κάποιες Philips, τώρα αν θες κάποια λυνία απλά για εναλλακτικό ήχο και φτηνή, η JJ είναι καλή περίτωση.
Το κριτήριο που νομίζω χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις, είναι να κρίνεις τον ηχητικό χαρακτήρα του συστήματος σου και προς τα που θες να κινηθείς, φωτεινότερο αποτέλεσμα, στρογγυλότερα μεσαία, πιο δυναμικά κ.λπ.
Ένα τηλεφώνημα στους αδερφούς Τσακιρίδη θα βοηθούσε.
Στο δεύτερο ερώτημα, ίσως ένα ολοκληρωμένο streamer-dac τύπου Pioneer N50 ή κάτι αντίστοιχο μεταχειρισμένο κινείται γύρω στο budget που θέτεις.
Τέλος γενικά τα φίλτρα ρεύματος, και ειδικά τα οικονομικά είναι μάλλον πικρή ιστορία, αφού το έχεις όμως θα πρότεινα να το τοποθετήσεις μόνο στις ψηφιακές πηγές και να αφήσεις τον ενισχυτή να αναπνεύσει, αν έτσι δίνει κάτι καλύτερο το κρατάς, αλλιώς βγάλτο.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
8
Ευχαριστώ Νίκο, κατατοπιστικό!
Όσον αφορά το 2. Το να κρατήσω το sonos μονο για streaming και να βρω ένα dac στα 200-250 είναι χειρότερη λύση απο κάτι τύπου Ν50? Στην ουσία προσπαθώ να πετύχω κάτι καλύτερο σε επίπεδο ήχου αφου το DAC του sonos ειναι ΟΚ αλλά μάλλον basic κατάσταση.
 

Μηνύματα
355
Reaction score
357
Ευχαριστώ Νίκο, κατατοπιστικό!
Όσον αφορά το 2. Το να κρατήσω το sonos μονο για streaming και να βρω ένα dac στα 200-250 είναι χειρότερη λύση απο κάτι τύπου Ν50? Στην ουσία προσπαθώ να πετύχω κάτι καλύτερο σε επίπεδο ήχου αφου το DAC του sonos ειναι ΟΚ αλλά μάλλον basic κατάσταση.
Γενικά επειδή ο σημαντικότερος παράγοντας είναι η συνέργεια του συστήματος, πράγμα που σημαίνει ότι η πιο αδύναμη συσκευή περιορίζει τις υπόλοιπες, έτσι ένα καλύτερο DAC ίσως αποκάλυπτε αδυναμίες του Sonos, επειδή επίσης τα DAC είναι σχεδόν ατεελείωτα, δες και το σχετικό νήμα στο site:

https://www.avsite.gr/forum/threads/dacs-τελειωμό-δεν-έχουν.99068/


εάν λοιπόν δεν θες ολοκληρωμένη λύση, ερευνώντας την αγορά μεταχειρισμένων στο budget που θέτεις ζήτα από τον πωλητή να γίνει δοκιμή στο δικό σου σύστημα.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
8
Έχεις μήπως αποψη για το Audiolab 6000N? Διάβασα τα horror stories για το software αλλά ίσως το έχουν φτιαξει στην πορεία...Μπορώ να το βρω κοντα στα 200ε
 

Μηνύματα
355
Reaction score
357
Έχεις μήπως αποψη για το Audiolab 6000N? Διάβασα τα horror stories για το software αλλά ίσως το έχουν φτιαξει στην πορεία...Μπορώ να το βρω κοντα στα 200ε
Δεν έχω άμεση εμπειρία από το συγκεκριμένο DAC, από τις φωτό στο δίκτυο φαίνεται entry level κατασκευή με πολύ άδειο χώρο, νομίζω για τον ενισχυτή που έχεις χρειάζεσαι κάτι καλύτερο, τώρα βέβαια αν το δοκιμάσεις και σου κάνει, είναι δικό σου θέμα.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
8
Ναι νομιζω τελικα οτι για να δω μετρησιμη διαφορα θα πρεπει ναπαω σε κάτι στο 1000ρικο. Εϊδα το
Cambridge Audio CXN V2 και λεω να το παρω στην πρωτη ευκαιρια...
 

Μηνύματα
21
Reaction score
8
Λοιπόν μετά απο ψαξιμο σήμερα κατέληξα σε ένα combo wiim Pro Plus για streamer + Geshelli J2S (AK4499 DAC) αντί για ένα ολα-σε-ένα. Συνολο κοντα στα 800ε όλα μαζί. Νομιζω ειναι η πιο value for money λύση.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.374
Reaction score
7.566
Λοιπόν μετά απο ψαξιμο σήμερα κατέληξα σε ένα combo wiim Pro Plus για streamer + Geshelli J2S (AK4499 DAC) αντί για ένα ολα-σε-ένα. Συνολο κοντα στα 800ε όλα μαζί. Νομιζω ειναι η πιο value for money λύση.
Αν δεν κάνω λάθος η μόνη διαφορά του Pro Plus από το Pro είναι το καλύτερο DAC. Άρα γιατί πλήρωσες επιπλέον για το καλύτερο DAC του Plus εφόσον είχες σκοπό να βάλεις εξωτερικό DAC;

Σε κάθε περίπτωση μεγειά και καλοάκουστα!
 

Μηνύματα
21
Reaction score
8
Αν δεν κάνω λάθος η μόνη διαφορά του Pro Plus από το Pro είναι το καλύτερο DAC. Άρα γιατί πλήρωσες επιπλέον για το καλύτερο DAC του Plus εφόσον είχες σκοπό να βάλεις εξωτερικό DAC;

Σε κάθε περίπτωση μεγειά και καλοάκουστα!
Good point, το σκεφτηκα αλλά ειδα οτι οι διαφορές περιλαμβάνουν "a better DAC circuit with AKM Velvet Sound chip, improved clocking (το αδυνατο σημείο του sonos) and a better power supply.
 


Μηνύματα
21
Reaction score
8
άκου το και σκέτο το wimm, δε ξέρεις καμιά φορά...
Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με αυτα τα πράγματα αλλα απ' ότι εχω καταλάβει, το ώφελος θα είναι απο το J2 και όχι απο το WiiM. Αν δεν παζει ρόλο το clock του streamer απο τη στγμή που το DAC θα παίξει ρόλο master clock, ισως τελικά και το Sonos να έχει ακριβως τον ιδιο ρόλο με το WiiM. Το ΑΚ4499 του J2 όμως έχει τελειως διαφορετική φιλοσοφία (κατι σαν NOS R2R) και λογικά θα έχει μετρήσιμη διαφορά σε σχέση με ολα τα implementations των κλασσικών DAC σε αυτα τα χρήματα (AK4493, Saber ES9026PRO κλπ) που πανω κάτω ακούγονται ίδια.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.896
Μηνύματα
2.921.942
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top