Βάσεις για ηχεία... που θα κάνω τρύπες;

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Ήρθα πάλι κατακαλόκαιρο να σας κουράσω με τα ερωτήματα μου... ώς γνωστόν στις γυναίκες δεν αρέσουν τα ηχεία μες τα πόδια τους οπότε θα πρέπει να είναι στερεομένα στο τοίχο για να μην τα βρώ στο δρόμο. Μιλάω για τα surrond ηχεία γιατί τα άλλα είναι δεπέδου. Λοιπόν έχω ένα ζευγάρι RS-10 της KLIPSCH και έχω δεί και κάτι ωραίες βάσεις της VOGELS αλλά πρέπει να τους περάσω βίδες, μήπως λοιπόν ξέρει κάποιος τι βίδες πρέπει να βάλω και που για να μην του κάνω καμιά ζημιά; Υπάρχει δηλαδή βάση με βίδες πίσω και με βίδες κάτω. Δεν ξέρω την ανατομία του ηχείου και το φοβάμαι να το ανοίξω, αν έχει κανείς ιδέα να μου πεί πολύ θα το εκτιμούσα.
Τα δύο μοντέλα της VOGELS είναι:
http://www.vogels.com/product/product_detail.aspx?prodid=123123211&taal=2&id=138

και

http://www.vogels.com/product/product_detail.aspx?prodid=123123212&taal=2&id=138

Επίσης χρείαζεται και η παρέα των ηχείων ένα subwoofer για Klipsch λέω και σε αυτό για να ταιριάζει με τα άλλα... ποιό μου προτείνεται για χώρο 28 ΤΜ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους. [tab:913616c808]
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Θα προτιμουσα να βρεις βασεις που δε χρειαζεται να κανεις τρυπα στο ηχειο.... Δεν ειμαι φιλος της ιδεας μιας βιδας στο ηχειο...
Εχει παρει καποιος φιλος μου (που ειναι φανταρος τωρα-μειωμενη πληροφορηση) κατι βασεις που ''πιανουν-σφιγκουν'' το ηχειο απο τα 2 πλαγια και δε χρειαζεται τρυπα και βιδες...
Κατι σαν τα VLB 200 ή VLB 412 απο οσο μπορω να διακρινω απο τις φωτο... επειδη τα link δεν ανοιγουν...
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Η αλήθεια είναι το VLB 200 πρέπει να μαγκώνει το ηχείο αν και στο πίσω μέρος έχει 2 τρύπες για βίδες φαντάζομαι ότι είναι για extra υποστήριξη. Μάλλον αυτό θα κοιτάξω να πάρω, όσο για το Sub να υποθέσω δεν προτείνεις κάτι;
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Για sub... κατι σε Energy η σε Yamaha απο το 800 και πανω (αναλογα με το χωρο σου).
Προσωπικα εχω Sony με 2 10'' woofer κλειρτη καμπινα (ειμαι κατα του bass reflex)
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Επειδή είμαι και λίγο άσχετος... όταν λές "800" ενοέις ευρώ γιατί δεν βλέπω κάποιο μοντέλο της YAMAHA που να περιέχει το όρο "800" και κάτι ακόμα είχα περάσει μια βόλτα απ το ΝΑΚΑ και είπα μια και είμαι απ' έξω δε μπαίνω να ακούσω ένα Sub αλλά δεν ξέρω μου φάνηκε κάπως "σκληρός" ο ήχος του αν και η τιμή του ήταν πολύ πιο χαμηλή απ τα Klipsch. Ακόμα κάτι όταν έχεις SUB που στοχεύει προς τα κάτω στην περίπτωση που στο σαλόνι έχω ξύλο κάνει καλό σεισμό, όμως εγώ που έχω πλακάκι μήπως θα είναι κάπως αδύναμο; Σε ρωτάω γιατί πραγματικά δεν ξέρω, όπου έχω ακούσει και τα 2 είναι σε ξύλινο πάτωμα.
 

Μηνύματα
279
Reaction score
2
Kαλησπέρα!
Εγώ έχω τα Klipsh rb-15 και ειχα αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα με εσένα. Είχα 2 επιλογές. Τα klisph μου έχουν απο πίσω υποδοχούλα για να στηριχθούν στον τοίχο δηλαδη μπορουσα να τα κρεμασω ή να παρω βαση επιτοιχια. Στο ΑΚΤΙΝΙΟ στην Πατησίων βρήκα βασεις επιτοιχιες πολυ διακριτικές που στηρίζουν ανετα τα ηχεια και με χαμηλό κόστος. Επίσης έχει και πολύ ομορφες βασεις δαπεδου μεσα απο τις οποιες περνανε τα καλωδια και δεν φαινεται τιποτα. Γενικα ειναι δύσκολο να μην βρεις κατι που να σου ταιριαζει.
Οσον αφορα το sub, εγώ έχω  to yst sw 515 της ΥΑΜΑΗΑ στα 300 εyro Που συνοδευει τα klipsh RF-15 Rc-25 και rb-15. Κατα την γνώμη μου best value for money. Βαθύ ελεγχόμενο μπάσο στη μουσική και στις ταινιες.... κουνιεται ο καναπες :D  :D  (Κυριολεκτικα, αφου η εξάτμιση του bass reflex "βλέπει" τα πλαγια του καναπε" :mrgreen: ). Τhe King σε αυτα τα χρήματα. (Και εγω εχω πλακακι κατω, σημειωτέον).
Kατα την ταπεινη μου γνώμη τα ηχεία ΔΕΝ πρεπει να τρυπιουνται...
Πάντως μην ξεχνας πως βάση στον τοίχο σημαινει οτι πρεπει να σκεφτεις πως θα κρύψεις τα καλώδια. Γιατι δεν φανταζομαι να θελεις καναλια στους τοιχους του σαλονιου σου...
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
800 εννοω το μοντελο.... για τα τετραγωνικα σου.

Το υλικο του δαπεδου δεν παιζει (και τοσο) ρολο στην απδοση του Sub. Εγω εχω ξυλο κατω και το μονο που με ανησυχουσε ηταν μηπως 'τριζει'' το πατωμα, αλλα ειναι το μονο που δεν τριζει!!
Αν το sub ειναι καλο εχει αποδοση σε ολα τα πατωματα!
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Μπράβο βρε παιδιά σας ευχαριστώ πολύ, η αλήθεια είναι μετά την συζήτηση σας είδα και το 800άρη της Yamaha ακουμπάς και την μπύρα πάνω σα τραπεζάκι είναι... βέβαια σε κανένα Star Wars την βλέπω να πάει περίπατο. Θα τις κοιτάξω τις βάσεις Κώστα απ΄ όσο κατάλαβα είμαστε στο ίδιο ακριβώς badget τα Klipsch πάνε κάπως πιο ακριβά για την τσέπη μου και φαντάζομαι οτι και οι βάσεις παίζουν σε "λίγα" λεφτά (τόσα όσα θα έδινα και γω δηλαδή).

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλα + καλές διακοπές.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Ξέχασα να πω ότι τα καλώδια λόγω της ξύλινης όροφής δεν φαίνονται καθόλου τα έχω βάλει πάνω στο κεντρικό δοκάρι (το DVI ήταν μπλέ ηλεκτρίκ) και έπρεπε να το κρύψω πολύ καλά. Το κοματάκι που φαίνεται στο Projectora το έχω περάσει με μια μαύρη μονοτική και είναι πολύ διακρυτικό.
Αυτά.
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.898
Μηνύματα
2.922.020
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top