Βοήθεια για ηχεία home-cinema?

Μηνύματα
210
Reaction score
0
Καλησπέρα και καλο χειμώνα!

Είμαι σχετικά νέος στο χώρο, ασχολούμαι σχεδόν ένα χρόνο με το άθλημα του home-cinema και του hi-fi, και ήρθε η ώρα να αναβαθμίσω το setup μου, ή καλύτερα να το "συμπληρώσω". (φοιτητής γαρ, πού να βρεθούν λεφτά??)

Το θέμα έχει ως εξής: Σε ένα χώρο ~20 τ.μ. έχω έναν Marantz SR-7400, και προς το παρόν δύο Monitor Audio B2 τα οποία τώρα θα πάνε πίσω, μιας και θα αγοράσω τα κύρια ηχεία μου!

Για κύρια ηχεία έχω καταλήξει σε 3-4 ζεύγη και θα ήθελα τις γνώμες σας πάνω σε αυτό, γιατί καλές και σημαντικές οι ακροάσεις που θα ακολουθήσουν αλλά και οι γνώμη εμπειρότερων παίζει ρόλο!

-Monitor Audio S8 (η αρχική μου επιλογή, για να "δέσουν" με τα Β2)
-Audiovector K3 super (το άχτι μου, θα ήθελα να έχω ηχεία από μια εταιρεία που συμπαθώ τόσο)
-JmLab Cobalt 816 ( το ίδιο με τα Κ3 )
-Triangle Heliades Es (ίσως το πιο όμορφο κατα γνώμη μου ηχείο στα 1000e)

Τι γνώμη έχετε για τα ηχεία αυτά ως προς:
α) το δέσιμό τους με τα Β2
β) την ικανότητα προσωρινής οδήγησής τους από τον 7400
γ) την απόδοσή τους σε rock-metal ακούσματα

Να πω εδώ ότι είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις κοντά στα 1000 ευρώ καθώς και ότι όποιο ηχείο αγοραστεί θα συνοδευτεί και με το αντίστοιχο κεντρικό στο μέλλον!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, και sorry για το μακροσκελές post!
 

Μηνύματα
210
Reaction score
0
Συγγνώμη στους mods για το διπλό ποστάρισμα! Απλά την πρώτη φορά μου έβγαλε ένα bug στη γραμμή 234 και θεώρησα πως δεν το έστειλε!

Αν μπορείτε σβήστε το άλλο για να μη χαλάω την εικόνα του φόρουμ!!
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Συγγνώμη στους mods για το διπλό ποστάρισμα! Απλά την πρώτη φορά μου έβγαλε ένα bug στη γραμμή 234 και θεώρησα πως δεν το έστειλε!

Αν μπορείτε σβήστε το άλλο για να μη χαλάω την εικόνα του φόρουμ!!

ΟΚ :wink:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Τι γνώμη έχετε για τα ηχεία αυτά ως προς:
α) το δέσιμό τους με τα Β2
β) την ικανότητα προσωρινής οδήγησής τους από τον 7400
γ) την απόδοσή τους σε rock-metal ακούσματα


Λοιπον....

α) Αν τα Β2 πανε πισω δε νομιζω οτι θα πρεπει να σε απασχολησει το δεσιμο με τα αλλα... Φροντισε μονο αν παρεις και κεντρικο να εινει της ιδιας σειρας...
β) Εχω τον 7300 (σε χωρο καπως μεγαλυτερο απο το δικο σου) που οδηγει ανετα και δυνατα 3 (FR-C-FL) 4Ω και 2 (SBL-SBR) 6Ω, οποτε no problem... (το ''προσωρινής οδήγησής'' δεν καταλαβα)
γ) Αυτο μονο επι τοπου να το ακουσεις... ο,τι και να σου πουμε....
 

Μηνύματα
210
Reaction score
0
Γιώργο καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!

Τώρα.. α) Η χρήση όλων των ηχείων θα είναι 75% για μουσική και 25% για ταινίες! Αλλά ίιιιισως να ακούσω κάποια στιγμή και πολυκάναλα φορμά μουσικής όπως SACD και DVD-Audio, και εκεί έχω ακούσει πως θα έπρεπε όλα τα ηχεία να είναι αν είναι δυνατόν της ίδιας σειράς..

β) Μακάρι να βγει παλικάρι ο 7400! Το "προσωρινής" είναι γιατί σκοπεύω μέχρι τα Χριστούγεννα να πάρω και ένα δικάναλο τελικό, για τα μπροστά, ό οποίος μετά θα αυτονομηθεί με ένα προ δικάναλο και μαζί με τα main ηχεία που θα αγοράσω θα πάνε σε δικό τους "δικάναλο" χώρο κτλ κτλ κτλ....

γ) Κάποιες άλλες προτάσεις στα 1000 ευρώ για main ηχεία δαπέδου?

Και πάλι ευχαριστώ!!
 

Μηνύματα
2.885
Reaction score
50
Λοιπόν απ' τα παραπάνω ηχεία έχω ακούσει τα S8 και τα Audiovector K3 (ίσως όχι τα super αλλά δε νομίζω να έχει μεγάλη σημασία). Βέβαια, όπως είπε και ο Γιώργος αν δεν ακούσεις το τι θα σου πούμε εμείς δεν έχει μεγάλη σημασία. Θα σου πω απλά τις δικές μου εντυπώσεις:

λοιπόν τα S8 μ' άρεσαν πολύ σε rock-metal που λες κι εσύ. Ανεξάρτητα με το δέσιμό τους με τα B2 (που δεν έχει και τόση σημασία όπως είπε κι ο Γιώργος - άλλωστε είναι και άλλη σειρά της Monitor Audio), τα θεωρώ πολύ καλά ηχεία. Επίσης μου άρεσε πολύ ότι σε υψηλές εντάσεις έπαιζαν επίσης άπαιχτα (για μένα σημαντικό). Α έχε υπόψη σου όμως ότι έχει βγει καινούρια σειρά της Monitor Audio, αντικαταστάτης της "απλής" Silver, η Silver RS και απ' όσο ξέρω έχουν έρθει και Ελλάδα. Είναι και σχετικά ευκολοδήγητα ηχεία.

Τώρα για τα Audiovector έχω επίσης πολύ καλή γνώμη. Μου άρεσαν πάρα πολύ όταν τα άκουσα, νομίζω ήταν λίγο πιο "γλυκά", αλλά δεν κατάφερα να τ' ακούσω σε υψηλές εντάσεις. Τα είχα ακούσει με τον Arcam AVR-250, οπότε είτε αυτός δεν είχε αρκετά "γκάζια", ή αυτός που μου τα έστησε να τ' ακούσω δεν ήθελε να δώσει πολλά "γκάζια" (νομίζω ήταν σε περίοδο στρωσίματος και δεν ήθελε να τα πολυπιέσει). Ίσως είναι και πιο δυσκολοδήγητα, δεν ξέρω.

Πάντως και τα δυο μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις, με τις "ενστάσεις" που αναφέρω παραπάνω...
 

Μηνύματα
210
Reaction score
0
Μανο ευχαριστώ για την απάντηση και την ενασχόλησή σου με το θέμα!

Από τηλέφωνο σήμερα στον αντιπρόσωπο της Monitor Audio μου είπαν πως η σειρά RS θα έρθει σε 1,5-2 μήνες και πως δεν έχουμε ιδέα για την τιμή τους! Επίσης είπε πως υπάρχουν κομμάτια από τα s8, που να σου πω και την αλήθεια μου αρέσουν και πιο πολύ εμφανισιακά από τα RS. Υπάρχει όμως το πρόβλημα του κεντρικού.. δηλαδή αν πάρω τώρα L-R από τα S, αργότερα που θα θέλω το κεντρικό θα είμια "αναγκασμένος" να πάρω το κεντρικό της RS, με ότι συνέπειες έχει αυτό στον ήχο ( φαντάζομαι όχι μεγάλες διαφορές ) και στο φινίρισμα!

Τώρα σχετικά με τα Audiovector δεν ξέρω πως θα παίξουν αν συνεργαστούν με έναν δυνατό τελικό, σαν τον NAD C272 (2*150 Wrs), ενώ για τα S8 είμαι σχεδόν σίγουρος, όπως λες κι εσύ, πως θα παίξουν καλά.

Για τα Cobalt 816 κάποια γνώμη?

Υ.Γ: Ξέρει κάποιος street price για τον Powerhouse (2*70) του Τσακιρίδη? Θα άξιζε μια "αναβάθμιση" του 7400 με έναν τέτοιο ενισχυτή?
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
δηλαδή αν πάρω τώρα L-R από τα S, αργότερα που θα θέλω το κεντρικό θα είμια "αναγκασμένος" να πάρω το κεντρικό της RS, με ότι συνέπειες έχει αυτό στον ήχο ( φαντάζομαι όχι μεγάλες διαφορές ) και στο φινίρισμα!
οι μεγαλύτερες συνέπειες θα είναι μάλλον στο φινίρισμα παρά στον ήχο....

Τώρα σχετικά με τα Audiovector δεν ξέρω πως θα παίξουν αν συνεργαστούν με έναν δυνατό τελικό, σαν τον NAD C272 (2*150 Wrs), ενώ για τα S8 είμαι σχεδόν σίγουρος, όπως λες κι εσύ, πως θα παίξουν καλά.
μόνο μία δοκιμή θα σε πείσει για το τι παίζει με τι, οπότε μπορείς ναπεράσεις από 2-3 μαγαζιά και να ζητήσεις να ακούσεις συνδιασμούς ηχείων-ενισχυτών

Για τα Cobalt 816 κάποια γνώμη?
Προφανώς μιλάς για τασ 816S. Αν σου αρέσει ο ήχος της jmlab είναι καλά ηχεία για τα λεφτά τους. Καλύτερα όμως να τα ακούσεις πριν προχωρήσεις σε αγορά...

Υ.Γ: Ξέρει κάποιος street price για τον Powerhouse (2*70) του Τσακιρίδη? Θα άξιζε μια "αναβάθμιση" του 7400 με έναν τέτοιο ενισχυτή?
Οι τιμές για τους ενισχυτές του Τσακυρίδη αναγράφονται στο site του κατασκευαστή (προς τιμήν του είναι από τους λίγους πυο το κάνουν). Δεν μου κάθετε καλά όμως η προσθήκη ενός τέτοιου τελικού σε ένα σύστημα όπως αυτό που θες να φτιάξεις. Προσανατολίσου καλύτερα σε solid state τελικούς ενισχυτές.
 

Μηνύματα
210
Reaction score
0
Σπύρο όταν λες solid state τι εννοείς? Μήπως κάποιον τρανζιστοράτο σαν τον NAD? (είμαι και άσχετος!) Και για ποιο λόγο δεν θα ταίριαζε ένας τέτοιος ενισχυτής? Τι "διαφορές" έχει με το υπόλοιπο σύστημα?
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Ναι, solid state σημαίνει με τρανζίστορ.

Προσωπικά πιστεύω ότι ένας λαμπάτος ενισχυτής δύσκολα θα "δέσει" σε ένα home cinema. Και αυτό για πολλούς λόγους, κυρίως λόγω των ιδιοτροπιών των λαμπάτων ενισχυτών...

α) Σχετικά χαμηλώτερη ισχύς στους περισσότερους λαμπάτους ενισχυυτές
β) Αδυναμία λαμπάτων ενισχυτών να οδηγήσουν δύσκολα φορτία
γ) Διαφορετικής χροιάς ήχος μεταξύ κεντρικού και front-left/right ηχείου

θα ήταν προτιμώτερο να έχεις λαμπάτη ενίσχυση σε όλο το σύστημα αλλά κάτι τέτοιο κοστίζει...

Γι' αυτό προτιμώ σε ένα τέτοιο σύστημα ενισχυτές solid state.

Φυσικά άνευ δοκιμών όλα αυτά είναι καθαρά θεωρητικά...

Αν σου άρεσε ο ήχος της Marantz τότε υπάρχουν oι μονομπλόκ ενισχυτές Marantz MA 6100 που (θεωητικά πάντα) θα βελτιώσουν τον ήχο σου.
 

Μηνύματα
210
Reaction score
0
Σπύρο και λοιποί συμφορουμίτες, επειδή όταν έψαχνα κάπου να τα ακούσω αυτά τα ενισχυτάκια δεν τα είχα βρει πουθενά, ξέρει κανείς κάτι για την ποιότητά τους και την απόδοσή τους? Εννοώ τι γνώμες υπάρχουν σχετικά με αυτά τα δύο monoblock?

Συγγνώμη για την ταλαιπωρία και thanx!
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Δυστυχώς και εγώ δεν έχω μπορέσει να τα ακούσω. Δες όμως ένα link με γνώμες χρηστών και reviews

http://www.audioreview.com/cat/amplification/amplifiers/marantz/PRD_125412_1583crx.aspx

Τώρα από άποψης απόδοσης μην πειμένεις να δεις τεράστιες βελτιώσεις. Για μεγάλες βελτιώσεις θα πρέπει να δώσεις περισσότερα χρήματα...
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.898
Μηνύματα
2.922.020
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top