Γνώμες για Denon DRA-800h

Μηνύματα
110
Reaction score
29
Όταν λες μικρούς;
Ευχαριστώ όλους για το άμεσο ενδιαφέρον και τις προτάσεις που κάνατε και κάνετε.
Σκέφτομαι περισσότερο τον Denon PMA900,δεν θέλω να πάω σε μεταχειρισμένο.
Αν ισχύει ότι μπορεί να οδηγήσει τα ηχεία μου εύκολα ακόμα καλύτερα.Διάβασα ένα Ελληνικό review όπου στο τεστ οδηγεί κολόνες Monitor Audio Silver.
Εγώ πάντως αυτο που θα σου πρότεινα ειναι αν έχεις χρήματα να επενδύσεις μελλοντικά να πάρεις ένα μεγάλο ενισχυτή σαν το pma2000 που δίνω ώστε να έχεις περιθώρια ρεύματος. Έπειτα παίρνεις και ένα dnp800 για streaming και ένα dac για να έχεις ψηφιακές εισόδους. Έτσι έχεις καλύψει τα πάντα δεν χρειάζεται να ασχοληθείς πλέον με κάτι άλλο παρά μόνο να απολαμβάνεις την μουσική σου.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
8
Εγώ πάντως αυτο που θα σου πρότεινα ειναι αν έχεις χρήματα να επενδύσεις μελλοντικά να πάρεις ένα μεγάλο ενισχυτή σαν το pma2000 που δίνω ώστε να έχεις περιθώρια ρεύματος. Έπειτα παίρνεις και ένα dnp800 για streaming και ένα dac για να έχεις ψηφιακές εισόδους. Έτσι έχεις καλύψει τα πάντα δεν χρειάζεται να ασχοληθείς πλέον με κάτι άλλο παρά μόνο να απολαμβάνεις την μουσική σου.
Θα μαζέψω χρήματα και θα αγοράσω ένα all in one δεν θέλω πολλά μηχανήματα στο χώρο.
 


Μηνύματα
36
Reaction score
8
... σχετικα με τους μεταχειρισμενους ενισχυτες να σου αναφερω οτι εχω αγορασει κ εχω δωσει αρκετα πραγματα απο αυτο το χωρο που ειναι πραγματικα μπιμπελο , εντος εγγυησης και αρκετα φτηνα . Σκεψου το παλι !

Αποσταση ακροασης ?
3 μέτρα.
 

Μηνύματα
1.795
Reaction score
1.046
3 μέτρα.
Θεωρητικα η αποσταση ειναι μεγαλη ακομη και για το 8ινστο ηχειο σου . Πρακτικα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!
Εφοσον σε καλυπτει το ηχειο και θελεις να το εκμεταλευτεις στο μεγιστο ή κατα το δυνατον καλυτερα
χρειαζεσαι ισχυ ειδικα με το ειδος της μουσικης που ακους .
Το ηχειο βαση προδιαγραφων χρειαζονται διπλασια ισχυ για να αποδωσουν τις χαμηλες συχνοτητες σωστα
Λογω του περιορισμενου μπατζετ και λαμβανοντας υποψιν οτι ο ενισχυτησ σου ειναι 35w θα κοιτουσα τουλαχιστον 75w
στα 8ohm και κατα τον δυνατoν διπλασια ισχυ στα 4ohm
Θα επελεγα ενα ενισχυτη με sub out οπωσδηποτε και θα εριχνα και μια ματια αν εχει pre out μηπως και ριξω καποια στιγμη καποιο τελικο ενισχυτη
 


Μηνύματα
36
Reaction score
8
Απο θεμα ισχυς μου κανει ο συγκεκριμενος
Θα ήθελα περισσότερες εισόδους rca.
Από θέμα ισχύος θα συμφωνήσω.
Να θέσω και άλλη μια ερώτηση -παράμετρο .
Περισσότερο επειδή είναι τελείως άσχετος και θα ήθελα να μάθω.
Πιστεύετε ότι ένας πολυκαναλος θα εξυπηρετούσε ή υπάρχει μεγάλη έκπτωση στη ποιότητα του ήχου; Η πρωταρχική και ίσως η μόνη μου ανάγκη είναι το hifi stereo.

ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις σας.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.795
Reaction score
1.046
We carried out the measurements at 8 Ω and 4 Ω, obediently using the selector. The SX-N30AE delivered at 8 Ω ... 41 W (2 x 41 W), and at 4 Ω a little more - 49 W (2 x 49 W). It can be suspected that this situation is the result of (too) far-reaching caution against generating large amounts of heat (which could, above all, prevent obtaining the necessary certificates).;)
1692361943966.png
 

Μηνύματα
1.795
Reaction score
1.046
Θα ήθελα περισσότερες εισόδους rca.
Από θέμα ισχύος θα συμφωνήσω.
Να θέσω και άλλη μια ερώτηση -παράμετρο .
Περισσότερο επειδή είναι τελείως άσχετος και θα ήθελα να μάθω.
Πιστεύετε ότι ένας πολυκαναλος θα εξυπηρετούσε ή υπάρχει μεγάλη έκπτωση στη ποιότητα του ήχου; Η πρωταρχική και ίσως η μόνη μου ανάγκη είναι το hifi stereo.

ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις σας.
Εαν η αναγκη ειναι στερεο καλυτερα οχι πολυκαναλο
 

Μηνύματα
13.779
Reaction score
6.771
Παρακαλώ πολύ θα ήθελα τις γνώμες σας για τον ενισχυτή Denon dra800h.
Θα οδηγήσει τα ηχεία Audio Monitor Bronze 100.
Η χρήση που θα του κάνω είναι σαν hifi (πικαπ,ραδιόφωνο,κασετόφωνο,CD,Minidisc) καθώς και streaming Wi-Fi Bluetooth DAC.
Ευπρόσδεκτες είναι ανάλογες προτάσεις που να περιέχουν όμως τα παραπάνω χαρακτηριστικά.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

O παρακάτω συνδυασμός, κάνει τα ίδια και με σημαντική διαφορά στον ήχο.......

NAD C316BEE V2 και WIIM PRO+



 

Μηνύματα
36
Reaction score
8
We carried out the measurements at 8 Ω and 4 Ω, obediently using the selector. The SX-N30AE delivered at 8 Ω ... 41 W (2 x 41 W), and at 4 Ω a little more - 49 W (2 x 49 W). It can be suspected that this situation is the result of (too) far-reaching caution against generating large amounts of heat (which could, above all, prevent obtaining the necessary certificates).;)
View attachment 302612
Κοινώς απατη.
 

Μηνύματα
1.795
Reaction score
1.046
Κοινώς απατη.
Οχι ,απατη δεν ειναι οι μετρησεις που εχουν ανεβασει απλα διαφερουν στο τι ακριβως μετρανε οι μεν και οι δε
Θα προτεινω για να κλεισω
Marantz nr1200 750 € ( Στο εξωτερικο το βρισκω 550€ περιπου )
Αν μπορουσα να ανεβω μπατζετ και σημαντικη ποιοτητα ηχου θα πηγαινα με σειρα προτεραιοτητας

1) Cambridge Audio CXA81 1030€ ( Τα εχω ακουσει με monitor audio browse και τα σπαει με ροκ)
2) Marantz pm700n 1050€
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.896
Μηνύματα
2.921.933
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top