Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1,Duo

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.452
Reaction score
27.179
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Εχει κανείς θέμα με το τελευταίο firmaware με το avatar?
Το δικό μου σε κανονικό play, δεν το παίζει με τίποτα. Με play lite ξεκινάει.
 


Μηνύματα
3.204
Reaction score
784
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Εχει κανείς θέμα με το τελευταίο firmaware με το avatar?
Το δικό μου σε κανονικό play, δεν το παίζει με τίποτα. Με play lite ξεκινάει.
Δοκίμασε να πατας συνεχως next οταν πατησεις play και καποια στιγμη θα σε βγαλει στο μενου.To εκανε απο την αρχη αυτο στο bd rip του avatar.Στο ενδιαμεσο δεν ξερω αν το ειχαν φτιάξει.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.452
Reaction score
27.179
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Εντάξει το παίζει με το play lite .
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.148
Reaction score
154
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

ξερει κανεις αν βλεπουν τα dune εξωτερικους δισκους 3τερρα?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Σε usb εννοείς?Θεωρητικά βλέπουν με τα τελευταία firmware.Δεν έχω 3 ΤΒ usb δίσκο όμως για να έχω προσωπική άποψη.
 



Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Το firmware έχει ανέβει και για τη σειρά Smart πλέον!
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Γεια σου lesarros.Ειμαι νεος στο forum και εχω καποιες ερωτησεις για τα dune.Συγχαρητηρια για την παρουσιαση σου και το εκτενεσ review.Οταν δεισ το post μου ελπιζω να με διαφωτισεις σε ορισμενες αποριες μου.Φιλικα αkis!
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Να σου κανω μερικες ερωτησεις τωρα.
1)Σκεπτομαι να παρω το smart d1.
2)Η projecting sound & art ειναι κλειστη τωρα το καλοκαιρι;
3)Ειδα οτι τα dune συνεργαζονται αψογα με nas και αργοτερα θα γινω ιδιοκτητης ενος synology ds212 οχι το 212+ το απλο any way, αληθευει αυτο;Δηλαδη με cat5 η cat6 καλωδια switch linksys SE2500 η καποιο αλλο τελος παντων να μπορω να βλεπω bluray rips, iso ακριβες αντιγραφα δηλαδη bluray μεσω δικτυου;Η συνδεσμολογια θα εχει ως εξης:smart d1 και synology ds212 πανω στο gigabit switch που προανεφερα.Οποιος αλλος εχει καποιο παρομοιο συνδυασμο ας μου πει τη γνωμη του.
4)Με ενσωματωμενο σκληρο το smart d1 λογικα θα <<ανεβαζει>> λιγο θερμοκρασια ε;
5)Το eshop.gr εχει ολα τα smart καθωσ και αλλα eshop.Ειναι καλυτερα να προτιμησω την αντιπροσωπεια;Αν ναι για το θεμα εγγυησης και καλυτερης πληροφορησης για τα τεχνικα χαρακτηριστικα των smart?
6)Eλπιζω τωρα να μην υπαρχει το ενδεχομενο για ελλατωματικο hardware οπως στο smart d1 που δοκιμασες και αν τυχει κατι τετοιο υπαρχει πολιτικη αντικαταστασης;
7)Για την ερωτηση νο3 ξερω οτι το smart d1 exei 100base ethernet αλλα λεω οτι το switch ειναι καλυτερα να ειναι gigabit!
8)Για το θεμα του zappiti yadis εχω δει και οδηγους στο avclub.gr απο τον Cinemusic - Ανδρέας πολλη καλη δουλεια και το ψαχνω και μονος λιγο οποτε λεω οτι ειμαι οκ προς το παρον για αυτο το θεμα αλλωστε ειναι μελλοντικο!Μην τα ανακαλυψω ολα κατευθειαν να εχει και λιγο σασπενς!
9)Δεν μπορω να θημυθω κατι αλλο τωρα αλλα εδω θα ειμαστε.
Ελπιζω να μην σε κουρασα που σε κουρασα και παλι συγχαρητηρια για την καλη δουλεια και για το χρονο που αφιερωνεις σε αυτο εδω το forum οπως συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια εδω μεσα για την συμμετοχη τους και τις συμβουλες τους .Οπως και στο avclub.gr.Ουφ το εγραψα!
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

2. Ναι, νομίζω ανοίγει πάλι 3 Σεπτεμβρίου
3. Σε σωστά υλοποιημένο δίκτυο δεν θα έχεις πρόβλημα
4. Ναι, όχι όμως υπερβολικά
5. Θα προτιμούσα την αντιπροσωπία, πάρε τηλέφωνο όταν ανοίξουν.
6. Σπάνια περίπτωση, σίγουρα θα σε καλύψουν
7. Το Dune δεν θα καταλάβει διαφορά αλλά είναι καλύτερα να πας σε Gigabit για να είσαι προετοιμασμένος για το μέλλον
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

ευχαριστω για την αμεση αποκριση σου στα ερωτηματα μου gkontoletas.Λογικα τωρα που που χειμωνιαζει θα γεμισει κοσμο το forum ε?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.216
Reaction score
97.273
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Να σου κανω μερικες ερωτησεις τωρα.
1)Σκεπτομαι να παρω το smart d1.
2)Η projecting sound & art ειναι κλειστη τωρα το καλοκαιρι;
3)Ειδα οτι τα dune συνεργαζονται αψογα με nas και αργοτερα θα γινω ιδιοκτητης ενος synology ds212 οχι το 212+ το απλο any way, αληθευει αυτο;Δηλαδη με cat5 η cat6 καλωδια switch linksys SE2500 η καποιο αλλο τελος παντων να μπορω να βλεπω bluray rips, iso ακριβες αντιγραφα δηλαδη bluray μεσω δικτυου;Η συνδεσμολογια θα εχει ως εξης:smart d1 και synology ds212 πανω στο gigabit switch που προανεφερα.Οποιος αλλος εχει καποιο παρομοιο συνδυασμο ας μου πει τη γνωμη του.
4)Με ενσωματωμενο σκληρο το smart d1 λογικα θα <<ανεβαζει>> λιγο θερμοκρασια ε;
5)Το eshop.gr εχει ολα τα smart καθωσ και αλλα eshop.Ειναι καλυτερα να προτιμησω την αντιπροσωπεια;Αν ναι για το θεμα εγγυησης και καλυτερης πληροφορησης για τα τεχνικα χαρακτηριστικα των smart?
6)Eλπιζω τωρα να μην υπαρχει το ενδεχομενο για ελλατωματικο hardware οπως στο smart d1 που δοκιμασες και αν τυχει κατι τετοιο υπαρχει πολιτικη αντικαταστασης;
7)Για την ερωτηση νο3 ξερω οτι το smart d1 exei 100base ethernet αλλα λεω οτι το switch ειναι καλυτερα να ειναι gigabit!
8)Για το θεμα του zappiti yadis εχω δει και οδηγους στο avclub.gr απο τον Cinemusic - Ανδρέας πολλη καλη δουλεια και το ψαχνω και μονος λιγο οποτε λεω οτι ειμαι οκ προς το παρον για αυτο το θεμα αλλωστε ειναι μελλοντικο!Μην τα ανακαλυψω ολα κατευθειαν να εχει και λιγο σασπενς!
9)Δεν μπορω να θημυθω κατι αλλο τωρα αλλα εδω θα ειμαστε.
Ελπιζω να μην σε κουρασα που σε κουρασα και παλι συγχαρητηρια για την καλη δουλεια και για το χρονο που αφιερωνεις σε αυτο εδω το forum οπως συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια εδω μεσα για την συμμετοχη τους και τις συμβουλες τους .Οπως και στο avclub.gr.Ουφ το εγραψα!
Τα Dune δουλεύουν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ σε δίκτυο, ειδικά σε SMB με NAS, όπως τα Sylology, Qnap κλπ. Το μόμο που θα πρέπει να κάνεις είναι να δώσεις static ip στους δικτυακούς σου δίσκους.

Έχω 3 δικτυακούς NAS, σε gigabit switch, και ποτέ δεν έχουν κολλήσει κατά την αναπαραγωγή μεγάλων αρχείων. Τους έχω υποβάλει και στο "μαρτύριο" να μοιράζουν αρχεία σε τηλεόραση και προβολέα, ενώ την ίδια στιγμή έκαναν εγγραφή αρχείου, χωρίς να ιδρώσουν καν!

Με τα dune στη δικτύωση δεν θα αντιμετωπίσεις το παραμικρό πρόβλημα. Όλα εξαρτώνται από τις δυνατότητες των NAS που θα αγοράσεις.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Καλύτερα να περιμένεις ν'άνοίξει η αντιπροσωπεία θα σου έλεγα κι εγώ.Αν εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα θα έχεις πολύ καλύτερη και άμεση εξυπηρέτηση παρά αν μπλέξεις με το eshop.Το d1 είναι μια χαρά μηχανάκι και δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα με οποιοδήποτε nas server.Το 1000αρι switch δε θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω στην αναπαραγωγή και θα σου δημιουργήσει προβλήματα αν κάνεις streaming με NFS.Με SMB θα είσαι ok!Αν θες να το βάλεις σε 1000αρι switch τότε θα σου έλεγα να πας στο Dune HD TV-301 και μόνο αυτό από τα υπάρχοντα μοντέλα της HDI.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Καλύτερα να περιμένεις ν'άνοίξει η αντιπροσωπεία θα σου έλεγα κι εγώ.Αν εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα θα έχεις πολύ καλύτερη και άμεση εξυπηρέτηση παρά αν μπλέξεις με το eshop.Το d1 είναι μια χαρά μηχανάκι και δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα με οποιοδήποτε nas server.Το 1000αρι switch δε θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω στην αναπαραγωγή και θα σου δημιουργήσει προβλήματα αν κάνεις streaming με NFS.Με SMB θα είσαι ok!Αν θες να το βάλεις σε 1000αρι switch τότε θα σου έλεγα να πας στο Dune HD TV-301 και μόνο αυτό από τα υπάρχοντα μοντέλα της HDI.
Γιατι το 1000αρι θα μου δημιουργησει προβληματα και ειδικα σε NFS;
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Τα dune με 8642/8643 chip έχουν προβλήματα αν τα συνδέσεις σε Gigabit με το nfs ειδικά.Τι εννοώ:Σε αρχεία 720p/1080p με dts ή d.d ήχο,απλό ή hd,από κάποιο σημείο και μετά της ταινίας δε θα συγχρονίζει ο ήχος με την εικόνα.Το είχα πάθει στο δικό μου και έσπαγα το κεφάλι μου να βρω τι φταίει.Τελικά την απάντηση τη βρήκα σε κάποιο ρώσικο φόρουμ.Από τι στιγμή που έβγαλα το Duo από το router μου που είναι gigabit και το σύνδεσα σε 100αρι homeplug και το homeplug στο router όλα τα προβλήματα λύθηκαν.Είχα γράψει σχετικά σε παλαιότερο post.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Τα dune με 8642/8643 chip έχουν προβλήματα αν τα συνδέσεις σε Gigabit με το nfs ειδικά.Τι εννοώ:Σε αρχεία 720p/1080p με dts ή d.d ήχο,απλό ή hd,από κάποιο σημείο και μετά της ταινίας δε θα συγχρονίζει ο ήχος με την εικόνα.Το είχα πάθει στο δικό μου και έσπαγα το κεφάλι μου να βρω τι φταίει.Τελικά την απάντηση τη βρήκα σε κάποιο ρώσικο φόρουμ.Από τι στιγμή που έβγαλα το Duo από το router μου που είναι gigabit και το σύνδεσα σε 100αρι homeplug και το homeplug στο router όλα τα προβλήματα λύθηκαν.Είχα γράψει σχετικά σε παλαιότερο post.
Το air port extreme που εχεις θεωρειται κορυφαιο.Το smb στα dune ειναι το ιδιο η παραπλησιο σε επιδοσεις με το nfs?Βεβαια αν χτυπησω και γω καμια dunia που θα χτυπησω θα το δοκιμασω και με αλλα router, switch κτλ να δοθμε τι γινετε.Βασικα τελειος media player δεν υπαρχει αλλιως αν ενας τα εκανε ολα καλα θα γινοταν best seller.Παντως πολυ μου αρεσαν τα smart,ελπιζω αν το παρω με τη βοηθεια ολων σας εδω και στο avclub/mpcclub μεσα απο δοκιμες και router/switch φιλων να βρω τον καλυτερο δυνατο συνδυασμο.Παντωσ το μονο σιγουρο ειναι το οτι οταν ερθει το dune στα χερια μου οι αποριες θα αυξηθουν!Ευχαριστω και παλι και σενα και τον rose.athens!Λογικα θα τα λεμε.Με το duo εισαι ευχαριστημενος?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Το πρόβλημα με το nfs υπάρχει και με άλλα router με gigabit και έχει επίσης παρουσιαστεί επίσης και σε popcorn με το ίδιο chip.Το nfs έχει μεγαλύτερες ταχύτητες από το smb,αλλά και στις 2 περιπτώσεις το 100άρι router είναι υπεραρκετό ακόμη και για bd iso 48 GB!Δε χρειάζεται το Gigabit.
Από το Duo είμαι πολύ ευχαριστημένος,νομίζω θα μου κάνει αρκετό καιρό παρέα στο σαλόνι.Αλλά πάλι,ποτέ δεν ξέρεις!:116:
Οτι χρειαστείς όταν με το καλό επιλέξεις,εδώ θα είμαστε!:126:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.039
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top