Δυο νεα ηχεια

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.312
Reaction score
1.675
Πηρα δυο νεα ηχεια που ειχα στο ματι απο καιρο. Δεν τα εχω ακομα στησει να εχω λεπτομερη αποψη αλλα προσπαθησα πολυ να τα ακουσω οσο περισσοτερο μπορουσα σε καταστηματα και φιλους.
1) magnepan lrs +
IMG_0841.jpeg

2) JBL 100 classic mkii
IMG_0840.jpeg


Παμε τα πρωτα. Ειχα ακουσει τα lrs τα ειχα βαλει στο ματι μολις ακουσα και τα lrs+ δεν ειχα καμμια αμφιβολια. Μιλαμε πια για το καλυτερο ηχειο ως τα 2000 ευρω. Με τα σημερινα δεδομενα η τιμη φανταζει απιστευτα χαμηλη. Τα πλεονεκτηματα καθαροτητα, αναλυση , μουσικοτητα και πανω απολα μια τρισδιατατη σκηνη που ειναι σχεδον αδυνατο να αποδωθει με συμβατικες υλοποιησεις ηχειων. Μεινεκτηματα η αναγκη ρευματος λογω χαμηλης ευαισθησιας και μικροθεματα στην τοποθετηση οπως 80cm απο τον πισω τοιχο και μικρη γωνια κλισης των tweeter προς τα πισω. Ετερο μειον η δυσκολια ανευρεσης sub συμβατης ταχυτητας. Θα δοκιμαστουν με ποικιλια ενισχυτων και θα επανελθω με τι ταιριαξε με τι δεν.

Επομενο. JBL. Ενα ηχειο iconic που πιστευω οτι δεν υπαρχει κανεις που να μην του αρεσει.
Εαν καποιος εντρυφει στο κλασσικο ροκ , στη jazz και σε ποπ τοτε ειναι ιδανικο ηχειο. Εαν καποιος θελει laid back ακουσμα για κλασσικη μουσικη τοτε δεν ειναι η καλυτερη επιλογη. Ηχειο για πολυωρες ευχαριστες ακροασεις με μεγαλο woofer που δημιουργει την αισθηση οτι δεν χρειαζεται τοσο την υπαρξη sub. Αλλα πανω απολα ωραιο να το βλεπεις κι αυτο ειναι πολυ σημαντικο στην διαθεση. Και εδω θα δοκιμαστει μα πολλους ενισχυτες για να δω με τι θα ταιριαξει καλυτερα.
 

Μηνύματα
7.318
Reaction score
4.690
Το πρώτο νομίζω μόνο μπελάδες προσφέρει
Σε καμμία γυναίκα δεν αρέσει
Ποτέ δεν θα στηθεί σωστά
Πάντα κάτι θα σου λείπει
Τα έχει φιλος κ τα δίνει
Δεν θυμάμαι εάν είναι τα απλά η τα plus
 


TGD

Μηνύματα
8.319
Reaction score
8.326
Κι εγώ φλέρταρα τα SMG παλιά, αλλά έκαψα την ασφάλεια (δις) ακούγοντας Μάλερ και δεν τα αγόρασα.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.657
Reaction score
40.822
οκαυ, σορρυ κιολας για την ερωτηση , αλλα βοηθαει λιγο στη κατανοηση του θεματως, να γινω αδιακριτος και να ρωτησω ποια ηταν τα προηγουμενα ηχεια.. 🐒
+και βεβαια, καλολερωτα και καλοταξιδα.. :)
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.312
Reaction score
1.675
οκαυ, σορρυ κιολας για την ερωτηση , αλλα βοηθαει λιγο στη κατανοηση του θεματως, να γινω αδιακριτος και να ρωτησω ποια ηταν τα προηγουμενα ηχεια.. 🐒
+και βεβαια, καλολερωτα και καλοταξιδα.. :)
Υπαρχουν πολλα ηχεια….. κορνες, altec, fostex, atc, harbeth, kef, wharfedale…..και πολλοι ενισχυτες και το παθος ειναι οι συνδυασμοι. Το προβλημα ειναι ο ελαχιστος διαθεσιμος χρονος να κανω ολα αυτα που θελω.
 

gid

Μηνύματα
8.014
Reaction score
9.217
Υπαρχουν πολλα ηχεια….. κορνες, altec, fostex, atc, harbeth, kef, wharfedale…..και πολλοι ενισχυτες και το παθος ειναι οι συνδυασμοι. Το προβλημα ειναι ο ελαχιστος διαθεσιμος χρονος να κανω ολα αυτα που θελω.
Βασικά είσαι χαρακτηριστική περίπτωση Gear Acquisition Syndrome, σωστά; :biggrin:
 

Μηνύματα
476
Reaction score
632
Και εσύ φιλε; Και εγω πηρα LRS.
Αλλά δεν πολυ τεριάζουν στο χώρο (3x4, τα εχω σχεδον ενα μετρο μακριά και ουτε για να παιζουν καλα, οποτε σκήνη καμία σχέση με το συνιθες magnepan ηχο. Ναι μην κρινετε, το εμαθα το μαθημα μου.)

"Ορισμένοι από εμάς πιστεύουν ακόμη πως ένα καλύτερο ηχείο σε έναν κακό χώρο, θα παίξει καλύτερα από ενα καλό ηχείο σε κακό χώρο. Βέβαια δε θα πάρεις ποτέ ούτε το 60% των δυνατοτήτων αλλά η ζωή είναι μικρή."

Σε σύγκριση με τα άλλα μου ηχεία τα Elac Debut 6.2, τα ελακ ωραια ειναι. Εμενα μου αρεσουν. Αλλα ηθελα να δω πως ειναι και τα πανελ. Το αστειο ειναι πως η χροια τους δεν εχει μεγάλη διαφορά. Και τα δυο ειναι πολυ απολαυστικά. Τα maggie εχουν καλυτερη.. δεν ξερω πως να το χαρακτηρησω... "Ζωντάνια" και layering, και καλυτερες φωνες, οι φωνές ειναι πραγματικά τέλειες με τα πανελ. Αν και οι φωνες με τα ελακ ειναι καλες, δεν νομιζω θα εχει προβλημα καποιος. δεν με ενοχλει να κρατησω τα ελακ λολ. Αλλα ψιλοβαριεμαι να πουλαω τα πανελ. Για άλλο ηχειο.. "box speaker" δεν νομίζω πως θελω να παω, για αυτο πηγα με τα πανελ επειδη ηταν διαφορετικά, δεν δουλεψε οσο καλα περίμενα, (τα είχα στο μυαλό μου οτι θα ηταν αλλιώς στο πως θα χωρεσουν στον χωρο) πάντως απο ενισχυτή κανένα πρόβλημα. Μαρουλι τα παει ο ατολλ. Τωρα δεν ξερω και σκέφτομαι τι να κανω. Δεν θελω να τα δωσω αλλα και να καθονται.. Δεν λεει. ισως τα βαλω γιατι ειναι κριμα, το ηχειο ειναι 10/10 κατασταση με την εργοστασιακη συσκευασία ολα τα παρελκομενα, εγχειριδια, αποδηξεις αγορας, τα παντα οτι θες. Δεν ξέρω. Αυτο που ξέρω ειναι πως ο χώρος μου δεν λέει, για κανενα ηχείο ποσο μαλλον αυτά :D
 
Last edited:



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.916
Μηνύματα
2.922.643
Members
38.112
Νεότερο μέλος
panos64
Top