Επιλογή λαμπάτου ολοκληρωμένου ενισχυτή

Μηνύματα
277
Reaction score
320
Καλησπέρα σας.Σκέφτομαι για αγορά λαμπάτου ενισχυτή ολοκληρωμένου μέχρι 1000-1200 ευρώ.Θα οδηγεί τα KLIPSCH KG 4.5
Είμαι ανάμεσα στον DYNAVOX VR 70 ii και στον CAYIN LA34.
Αν και όποιος κύριος θέλει να πει την γνώμη του σχετικά με αυτούς τους δύο ή και καμιά άλλη πρόταση στα χρήματα αυτά με τα ηχεία που αναφέρω παραπάνω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 


Μηνύματα
667
Reaction score
537
Εγώ θα κοίταζα Τσακιρίδη μεριά, η τον Θησέα ή ακόμα καλύτερα τον Αίολο, νομίζω είναι κοντά στο budget σου , μτχ, και θεωρώ είναι απείρως καλύτεροι από αυτούς που γράφεις, συν την extra υποστήριξη από τα παιδιά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Το ηχείο αυτό για να αποδώσει, χρειάζεται 100 καλά watts, που στα 4 ωμ να πλησιάζουν τα 200.
Λαμπίτσες των 20 watts δεν φτάνουν ούτε για ορεκτικό, όταν μιλάμε για ηχείο που σε ενεργοβόρο τμήμα του φάσματος, πέφτει κάτω από τα 5 ωμ.
Υπάρχει πάντα η εναλλακτική με προενισχυτή λυχνίας, για να πάρεις το ζητούμενο <<χρώμα>>.
 



Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Πρωην κατοχος mastersound 845 evo , μου λειπει αυτο το κομψοτεχνημα, και ειχα σπιτι μου να δοκιμασω πριν επιλεξω πολλους αξιας 10-15 χιλ ευρω,
φυσικα οταν ειχα ρωτησει κι εγω εδω τοτε πρωτη φορα μου προτειναν αδελφους τσακιριδη, στους οποιος ειχα ηδη παει, ειχα ακουσει, δοκιμασει, και ζαλιστει απο την μυρωδια των χημικων της βαφης που γινοταν στο διπλανο δωματιο του υπογειου μικρου εργαστηριου τους...
Εαν θελεις βασικα να βλεπεις αυτα τα πανεμορφα μηχανηματα και να παιζουν και μια μουσικουλα ασχολησου η και παρε μηχανημα αξιας 1000-1500 ευρω
εαν θελεις να ακους μουσικη μονο, μην κανεις τον κοπο καν να πας και δεις αυτα τα μηχανηματα
και αν θελεις και να βλεπεις-ευχαριστιεσαι εναν λαμπατο αλλα και να ακους μουσικη δυστυχως θα πρεπει να πας σε πολυ ακριβο μηχανημα 10+ χιλιαδων ,τουλαχιστον αρχικης αξιας. Απλα γνωμη μο 😊
(πολλοι θα σπευσουν οτι ουτε με τα ακριβα ακους καλα αλλα ειναι μια αλλη κουβεντα εντελως)
 

Μηνύματα
2.500
Reaction score
1.791
Πρωην κατοχος mastersound 845 evo , μου λειπει αυτο το κομψοτεχνημα, και ειχα σπιτι μου να δοκιμασω πριν επιλεξω πολλους αξιας 10-15 χιλ ευρω,
φυσικα οταν ειχα ρωτησει κι εγω εδω τοτε πρωτη φορα μου προτειναν αδελφους τσακιριδη, στους οποιος ειχα ηδη παει, ειχα ακουσει, δοκιμασει, και ζαλιστει απο την μυρωδια των χημικων της βαφης που γινοταν στο διπλανο δωματιο του υπογειου μικρου εργαστηριου τους...
Εαν θελεις βασικα να βλεπεις αυτα τα πανεμορφα μηχανηματα και να παιζουν και μια μουσικουλα ασχολησου η και παρε μηχανημα αξιας 1000-1500 ευρω
εαν θελεις να ακους μουσικη μονο, μην κανεις τον κοπο καν να πας και δεις αυτα τα μηχανηματα
και αν θελεις και να βλεπεις-ευχαριστιεσαι εναν λαμπατο αλλα και να ακους μουσικη δυστυχως θα πρεπει να πας σε πολυ ακριβο μηχανημα 10+ χιλιαδων ,τουλαχιστον αρχικης αξιας. Απλα γνωμη μο 😊
(πολλοι θα σπευσουν οτι ουτε με τα ακριβα ακους καλα αλλα ειναι μια αλλη κουβεντα εντελως)
Δηλαδή για να απολαύσει μουσική από τα klipsch kg 4.5 πρέπει να αγοράσει κάποιον λαμπάτο των 10 χιλιάδων περίπου ευρώ?
Κατάλαβα σωστά?
 

Μηνύματα
277
Reaction score
320
Το ηχείο αυτό για να αποδώσει, χρειάζεται 100 καλά watts, που στα 4 ωμ να πλησιάζουν τα 200.
Λαμπίτσες των 20 watts δεν φτάνουν ούτε για ορεκτικό, όταν μιλάμε για ηχείο που σε ενεργοβόρο τμήμα του φάσματος, πέφτει κάτω από τα 5 ωμ.
Υπάρχει πάντα η εναλλακτική με προενισχυτή λυχνίας, για να πάρεις το ζητούμενο <<χρώμα>>.
Και ο υπάρχον ολοκληρωμένος (ROTEL RA 960BX) γίνεται τελικός,σωστά;;;;;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Τα klipsch δεν ταιριάζουν με λάμπα;
Όπως δεν ταιριάζει και οποιοδήποτε ηχείο με χαμηλή εμπέδηση και έντονες διακυμάνσεις φάσης & αντίστασης.
Οι λαμπάτοι ενισχυτές από την σχεδίαση τους έχουν μεγάλη αντίσταση εξόδου. Για να ελέγξουν καλά ένα φορτίο θα πρέπει αυτό να είναι κοντά στα 8 ωμ και με ομαλή φάση.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Και ο υπάρχον ολοκληρωμένος (ROTEL RA 960BX) γίνεται τελικός,σωστά;;;;;
Θα έπρεπε να διαθέτει τις γνωστές εισοδο-εξόδους στην πλάτη pre out & power in, που συνδέονται με βραχυκυκλωτήρες φυσιολογικά.
Όπως είναι από το εργοστάσιο μόνο με επέμβαση μπορεί να διαχωριστεί σε προενισχυτή και τελικό.
 

Μηνύματα
277
Reaction score
320
Εν ολίγοις καλύτερα να μείνω ως έχει πάρα με τα λεφτά που διαθέτω να πάρω λάμπα
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Εν ολίγοις καλύτερα να μείνω ως έχει πάρα με τα λεφτά που διαθέτω να πάρω λάμπα
Κακά τα ψέματα ο 960 είναι το εισαγωγικό μηχανάκι. Θα μπορούσες, με μικρή επιβάρυνση πλέον, να πας στον 980, που έχει άλλες δυνατότητες.
Ακόμα καλύτερα ένας τελικός της εταιρίας, όπως RB-980 ή 990, σε συνδυασμό με έναν προενισχυτή της αρεσκείας σου.
 

Μηνύματα
277
Reaction score
320
Μάλιστα.Παντως όπως είπε παραπάνω ένας κύριος είναι και θέμα αισθητικής δηλαδή να το βλέπω απλά με τις λάμπες του και να παίζει και λίγη μουσικούλα.το θέμα είναι όμως μην πάω σε υποβάθμιση.Ήλπιζα να πάρω αυτό το κάτι παραπάνω, όχι τρέλα πράγματα.
 
Last edited:

Μηνύματα
667
Reaction score
537
Εν ολίγοις καλύτερα να μείνω ως έχει πάρα με τα λεφτά που διαθέτω να πάρω λάμπα
Αν θες να δοκιμάσεις λάμπα, νομίζω Τσακιρίδης είναι μονόδρομος.
Όλοι θα θέλαμε πχ τους Cary monoblock, ή vtl, αλλά καιλ οι δικοί μας είναι αξιοπρεπέστατοι.
Όλοι έχουμε περάσει από κει, δοκιμάζεις και αν σου αρέσει η αναβάθμιση δεν έχει τέλος.
 


Μηνύματα
355
Reaction score
357
Δεν έχω άμεση πείρα από τα συγκεκριμένα ηχεία, αλλά δεν φαίνονται να είναι από εκείνα τα πολύ "ιδιαίτερα απαιτητικά" σε ρεύματα, παραθέτω και ένα σχετικό λινκ που κάποιος τα οδηγεί (μια αναβαθμισμένη τροποποίησή τους) με μικρό λαμπάτο των 14Watt, οπότε και ανάλογα του προϋπολογισμού που σκοπεύεις να διαθέσεις, τόσο ο Dynavox ή ο Cayin κάνουν, αλλά και από την γκάμα των αδελφών Τσακιρίδη, που άλλωστε , όπως προαναφέρθηκε, μπορείς να έχεις και άμεση επαφή μαζί τους, ώστε να συζητήσεις εάν μπορείς να δεις εκτός από push-pull και άλλες δυνατότητες οδήγησης από λάμπες.

 

Μηνύματα
39
Reaction score
23
Κάπου στις αγγελίες υπάρχει ένας unison research s6.

Αν και θα ήθελα να τον αγοράσω εγω για δεύτερο σπίτι, άκουσε τον και δες αν σου αρέσει.

Κάπου στα 1000€ τον δίνει.

Τον εχω ακούσει να οδηγεί αξιοπρεπώς μέτριας προς υψηλής δυσκολίας ηχεια.

Μόνο σε ηχεια με μεγάλες διακυμάνσεις στην φάση εμπεδησης δεν έπαιζε σωστά.
 

Μηνύματα
277
Reaction score
320
Δυσκολία ηχείων ήλπιζα ότι δεν θα είχα λόγω db αλλά είναι και το θέμα ohm απ'ότι έχω καταλάβει.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.896
Μηνύματα
2.921.930
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top