Επιλογή σκούτερ 250-300 cc

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.216
Reaction score
97.271
Στον γιό καρφώθηκε η αγορά σκούτερ. Δεν ήταν ποτέ αναβάτης μηχανής ούτε έχει προηγούμενη εμπειρία από σκούτερ, παρά μόνο σαν συχνός συνεπιβάτης, και είπε να πάει σε κάτι μεγαλύτερο/δυνατότερο/ασφαλέστερο/ανετότερο από ένα 125cc.

Αν έχει κάποιος εμπειρία και μπορεί, ας βοηθήσει.
 

Μηνύματα
1.331
Reaction score
2.668
Στον γιό καρφώθηκε η αγορά σκούτερ. Δεν ήταν ποτέ αναβάτης μηχανής ούτε έχει προηγούμενη εμπειρία από σκούτερ, παρά μόνο σαν συχνός συνεπιβάτης, και είπε να πάει σε κάτι μεγαλύτερο/δυνατότερο/ασφαλέστερο/ανετότερο από ένα 125cc.

Αν έχει κάποιος εμπειρία και μπορεί, ας βοηθήσει.
Για νέο οδηγό μια χαρά είναι τα 125.
PCX 125 και ΝΜΑΧ 125 οι πιο καλές επιλογές.
Αν τελικά πάει σε πιο δυνατό , ποιο είναι το budget ;
Ασφαλή είναι όλα που διαθέτουν τις καινούργιες τεχνολογίες
Άνεση και scooter δεν πάνε μαζί λόγω αναρτήσεων και έλλειψη μοχλικού.
(Εκτός κάποιων mega scooter )
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.216
Reaction score
97.271
Ο κολλητός του έχει ένα Beverly 300, για τα οποία του λένε ότι τα τελευταία δεν είναι το ίδιο αξιόπιστα. Σκέφτεται για κάποιο Yamaha Xmax, αλλά ξεφεύγει αρκετά.

Η χρήση του θα είναι αποκλειστικά στην πόλη.
 

Μηνύματα
1.795
Reaction score
1.046
Ο κολλητός του έχει ένα Beverly 300, για τα οποία του λένε ότι τα τελευταία δεν είναι το ίδιο αξιόπιστα. Σκέφτεται για κάποιο Yamaha Xmax, αλλά ξεφεύγει αρκετά.

Η χρήση του θα είναι αποκλειστικά στην πόλη.
Το καινουριο beverly 300 ειναι πιο αξιοπιστο απο ποτε , εχει τρελες πωλησεις εδω , οι αναρτησεις του ειναι οι καλυτερες σε σκουτερ για τους ελληνικους δρομους , ειναι ανετο , εχει χωρους και τα φρενα ειναι εξισου εξαιρετικα
Εφοσον αναζητα κατι πιο δυνατο απο 125 θα παει στα 300-350
Παρολαυτα εκεινο που αρεσει στο ματι πιο πολυ τα υπερνικα ολα .
Πρεπει ν κανει τεστ drive οπωσδηποτε αυτα που τ αρεσουν
 

gid

Μηνύματα
8.008
Reaction score
9.209
Υποθέτω καταρχάς πως έχετε όλοι στην οικογένεια συμβιβαστεί με το ρίσκο της όλης υπόθεσης....

"αποκλειστικά στην πόλη" μπορεί να σημαίνει Κυψέλη-Παγκράτι μέσα στο πήξιμο, μπορεί όμως να περιλαμβάνει και Αττική οδό. Για τις δύο επιλογές αυτές θα πρότεινα Honda SH150 & SH350 αντίστοιχα.

Να του πάρεις μοντέλο με χοντρό και μεγάλης διαμέτρου τροχό για καλύτερο πάτημα στο δρόμο. Και να έχει και ABS.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.451
Reaction score
27.179
Με κάλυψε απόλυτα ο προλαλήσας.
Μεγάλοι τροχοί και φαρδείς , αυξημένη σταθερότητα .
Τα άλλα τα βρίσκεις στην πορεία.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.216
Reaction score
97.271
Υποθέτω καταρχάς πως έχετε όλοι στην οικογένεια συμβιβαστεί με το ρίσκο της όλης υπόθεσης....
Η ψυχούλα μου το ξέρει... :confused:

Να του πάρεις μοντέλο με χοντρό και μεγάλης διαμέτρου τροχό για καλύτερο πάτημα στο δρόμο. Και να έχει και ABS.
Θα την αγοράσει μόνος του, 29 χρονών γάιδαρος. :biggrin:
Απλά θα του παραθέσω τις γνώμες σας.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.451
Reaction score
27.179
Αν δεν έχει εμπειρία ως αναβάτης , καλύτερο θα ήταν ένα 125 για αρχή.
Μέχρι να εξοικειωθεί με τις δυνάμεις και το όλο σκηνικό.
 

Μηνύματα
1.331
Reaction score
2.668
Ο κολλητός του έχει ένα Beverly 300, για τα οποία του λένε ότι τα τελευταία δεν είναι το ίδιο αξιόπιστα. Σκέφτεται για κάποιο Yamaha Xmax, αλλά ξεφεύγει αρκετά.

Η χρήση του θα είναι αποκλειστικά στην πόλη.
Δες το pm ,ίσως είναι ενδιαφέρον
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.107
Reaction score
4.106
Δεν ήταν ποτέ αναβάτης μηχανής ούτε έχει προηγούμενη εμπειρία από σκούτερ, παρά μόνο σαν συχνός συνεπιβάτης, και είπε να πάει σε κάτι μεγαλύτερο/δυνατότερο/ασφαλέστερο/ανετότερο από ένα 125cc.


 

Μηνύματα
1.795
Reaction score
1.046
Ο κολλητός του έχει ένα Beverly 300, για τα οποία του λένε ότι τα τελευταία δεν είναι το ίδιο αξιόπιστα. Σκέφτεται για κάποιο Yamaha Xmax, αλλά ξεφεύγει αρκετά.

Η χρήση του θα είναι αποκλειστικά στην πόλη.
Ως πρωτο μηχανακι συνισταται κατι με πιο λιγα κυβικα , πιο ελαφρυ .
Εγω εχω ενα medley 125 , δεν εβρισκα το 150 τοτε που το ηθελα και πηγαινω ερχομαι στη πολη
Ενα χρονο τωρα μετα βλεπω οτι παρα πολλες φορες εαν ειχα κατι μεγαλυτερο , beverly 300 δεν θα μπορουσα να χωθω
Εχω αλλαξει περιπου 15 μηχανες , σκουτερ εως τωρα , το medley ειναι ισως το πιο βολικο μηχανακι που εχω οδηγησει
 

Μηνύματα
2.530
Reaction score
3.817
Pcx, nmax 125 για οικονομία εντός πόλης.
Sh300 η 350 για εκτός πόλης. Εντός θα καίνε τον κωλο τους.

Και το xmax είναι κορυφαίο αλλά όπως και τα sh θα καίει εντός πόλης.
 

gid

Μηνύματα
8.008
Reaction score
9.209
Σε συγκριτικό κατανάλωσης έχω δει πολύ μικρή διαφορά μεταξύ 150 και 300 για μικτή χρήση

Ο λόγος είναι ότι το 150 καταλήγει ο αναβάτης να το δουλεύει σε ψηλές στροφές σχεδόν αδιάκοπα. Πράγμα που, επιπλέον, κουράζει και τον αναβάτη και καταπονεί και το μοτέρ. Με το 300άρι, άρχοντας.

Και πάει και για ψάρι στη Χαλκίδα το ΣΚ.
 

Μηνύματα
2.342
Reaction score
403
Το θέμα είναι τι του αρέσει.
Εγώ τα beverly ποτέ δεν τα συμπαθησα με κύριο λόγω το design αλλα και η θεση οδηγησης δεν με βολεψε ποτε.
Εχει να κανει με το υψος της ζελατινας οπου το τελειωμα της ηταν ακριβως στο υψος των ματιων μου. Πολυ ενοχλητικο.
Τελικά προτίμησα την σειρά Piaggio Χ η οποία έχει καταργηθεί πλέον.

Ειμαι πιο πολύ σε αυτό το στυλ maxi scooter
Σε καλή τιμή με abs.
Το έχουν 2 φιλοι μου και το έχω οδηγησει.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.737
Σε συγκριτικό κατανάλωσης έχω δει πολύ μικρή διαφορά μεταξύ 150 και 300 για μικτή χρήση

Ο λόγος είναι ότι το 150 καταλήγει ο αναβάτης να το δουλεύει σε ψηλές στροφές σχεδόν αδιάκοπα. Πράγμα που, επιπλέον, κουράζει και τον αναβάτη και καταπονεί και το μοτέρ. Με το 300άρι, άρχοντας.

Και πάει και για ψάρι στη Χαλκίδα το ΣΚ.
Άρα αν δεν του αρέσουν τα ψάρια ή/και η Χαλκίδα, το 150 είναι μονόδρομος.
 

Μηνύματα
2.530
Reaction score
3.817
Σε συγκριτικό κατανάλωσης έχω δει πολύ μικρή διαφορά μεταξύ 150 και 300 για μικτή χρήση

Ο λόγος είναι ότι το 150 καταλήγει ο αναβάτης να το δουλεύει σε ψηλές στροφές σχεδόν αδιάκοπα. Πράγμα που, επιπλέον, κουράζει και τον αναβάτη και καταπονεί και το μοτέρ. Με το 300άρι, άρχοντας.

Και πάει και για ψάρι στη Χαλκίδα το ΣΚ.
Έχω το sh 300 του 2012.
Εντος πόλης (κίνηση) και δικαβαλο ψιλό πίνει.
Κινουμαι κατά 97% εθνική οδό και ποτάμι.
Με 7 λίτρα βγάζω 180 χιλιόμετρα.

Βέβαια ο κινητήρας έχει αλλάξει από το 2012 αλλά και πάλι η κίνηση στην πόλη είναι μανίκι για όλους τους κινητήρες.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.737
On a more serious note: πείσε τον, ό,τι κι αν πάρει, να παρακολουθήσει κάποιο από τα σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης. Είναι πραγματικά σωτήρια, ειδικά (αλλά όχι μόνο) για νέους και άπειρους αναβάτες.
 

gid

Μηνύματα
8.008
Reaction score
9.209
Άρα αν δεν του αρέσουν τα ψάρια ή/και η Χαλκίδα, το 150 είναι μονόδρομος.
Στον ένα χρόνο θα το σκοτώσει για να πάρει μεγαλύτερο. Εκτός, επαναλαμβάνω, αν κάνει μόνο διαδρομές τύπου Κυψέλη-Παγκράτι.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.898
Μηνύματα
2.921.999
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top