Επισκευή πικαπ FISHER MT-30

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους ,
είμαι νέος στην ομάδα γιατί έψαχνα παντού στο ίντερνετ για επισκευή του συγκεκριμένου πικαπ που αναγράφεται και στον τίτλο ( Fisher MT-30) .
Ο ενισχυτής του πικαπ συνδέεται κανονικά στο ρεύμα και ανοίγει οπως θα έπρεπε και είναι και εντάξει και με τα ηχεία . Το πικ-απ από την άλλη δεν δείχνει να κινείται αλλά κάνει έναν μικρό θόρυβο σαν να προσπαθεί να γυρίσει αλλά δεν τα καταφέρνει . Στην αρχή νόμιζα πως δεν συνδέεται στον ρεύμα αλλά αυτός ο θόρυβος με διέψευσε. Τι ακριβώς πιστεύετε πως μπορεί να είναι (οτι μπορείτε να καταλάβετε από αυτη την όχι τοσο καλή περιγραφή μου)
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους ,
είμαι νέος στην ομάδα γιατί έψαχνα παντού στο ίντερνετ για επισκευή του συγκεκριμένου πικαπ που αναγράφεται και στον τίτλο ( Fisher MT-30) .
Ο ενισχυτής του πικαπ συνδέεται κανονικά στο ρεύμα και ανοίγει οπως θα έπρεπε και είναι και εντάξει και με τα ηχεία . Το πικ-απ από την άλλη δεν δείχνει να κινείται αλλά κάνει έναν μικρό θόρυβο σαν να προσπαθεί να γυρίσει αλλά δεν τα καταφέρνει . Στην αρχή νόμιζα πως δεν συνδέεται στον ρεύμα αλλά αυτός ο θόρυβος με διέψευσε. Τι ακριβώς πιστεύετε πως μπορεί να είναι (οτι μπορείτε να καταλάβετε από αυτη την όχι τοσο καλή περιγραφή μου)
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Μόλις άνοιξα το πικαπ και λείπει το λάστιχο από μέσα. Λάμβανε ρεύμα κανονικά. Υποθέτω θα μπορεί να το διορθώσει ο οποιοσδήποτε τεχνικός
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Αν δεν έχει συντηρηθεί για αρκετά χρόνια πιθανολογώ να έχει φρακάρει ο μηχανισμός του.
Αν μεταδίδει την κίνηση με ιμάντα χρειάζεται αντικατάσταση γιατί έχει ανοίξει.
Αυτά ότι μπορώ να υποθέσω από την περιγραφή σου.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Αν δεν έχει συντηρηθεί για αρκετά χρόνια πιθανολογώ να έχει φρακάρει ο μηχανισμός του.
Αν μεταδίδει την κίνηση με ιμάντα χρειάζεται αντικατάσταση γιατί έχει ανοίξει.
Αυτά ότι μπορώ να υποθέσω από την περιγραφή σου.
Ο ιμάντας είναι αυτός που λείπει , όπως ανακάλυψα έχει σκιστεί και θα πρέπει να τον αλλάξω. Η αλήθεια είναι δεν έχει συντηρηθεί για χρόνια και δεν ήθελα να το δώσω τώρα που το βρήκα. Ευχαριστώ για την απάντηση
 


Μηνύματα
7
Reaction score
0

ika

News
Μηνύματα
14.638
Reaction score
13.453
Τη στιγμή που δεν υπάρχει ιμάντας, σίγουρα θα πρέπει να αγοραστεί. Τον δικό του ιμάντα το τοποθετείτε και μόνος σας, δεν θέλει κάποια ειδική γνώση.
Το πικάπ είναι ημιαυτόματο, ο όποιος αυτοματισμός πιθανότατα θα δουλεύει μόνο όταν κινείται το πλατώ. Άρα θέλει τον ιμάντα,
η αγορά και η τοποθέτηση του είναι το πρώτο και πιο οικονομικό στάδιο επαναξιοποιήσης του πικάπ.
Αν κολλάει ο μηχανισμός, τότε θα χρειαστεί μάστορα.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Τη στιγμή που δεν υπάρχει ιμάντας, σίγουρα θα πρέπει να αγοραστεί. Τον ιμάντα το τοποθετείτε και μόνος σας, δεν θέλει κάποια ειδική γνώση.
Δεν ξέρω αν το πικάπ είναι αυτόματο ή όχι, αλλά αν είναι ο αυτοματισμός πιθανότατα θα δουλεύει μόνο όταν κινείται το πλατώ. Άρα θέλει τον ιμάντα,
η αγορά και η τοποθέτηση του είναι το πρώτο και πιο οικονομικό στάδιο επαναξιοποιήσης του πικάπ.
Αν είναι αυτόματο και κολλάει ο μηχανισμός, τότε θα χρειαστεί μάστορα.
Είναι ημι-αυτόματο και ο μηχανισμός δείχνει να λειτουργεί και να του λείπει απλά ο ιμάντας
 

ika

News
Μηνύματα
14.638
Reaction score
13.453
Είναι ημι-αυτόματο και ο μηχανισμός δείχνει να λειτουργεί και να του λείπει απλά ο ιμάντας
Πάρτε τον ιμάντα και μετά βλέπετε αν χρειάζεται κάτι άλλο το πικάπ.
Γιατί μπορεί να θέλει και βελόνα.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Πάρτε τον ιμάντα και μετά βλέπετε αν χρειάζεται κάτι άλλο το πικάπ.
Γιατί μπορεί να θέλει και βελόνα.
Ευχαριστώ πολύ για όλα. Καλή συνέχεια!
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Χρειάζονται καθάρισμα και λίπανση όλα τα μηχανικά μέρη του πικάπ.
Στους αυτοματισμούς προκαλούνται φθορές εύκολα.
Αν ψάξεις και εδώ θα βρεις ιμάντα με λιγότερα χρήματα.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Χρειάζονται καθάρισμα και λίπανση όλα τα μηχανικά μέρη του πικάπ.
Στους αυτοματισμούς προκαλούνται φθορές εύκολα.
Αν ψάξεις και εδώ θα βρεις ιμάντα με λιγότερα χρήματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . Βρέθηκε τεχνικός που θα με βοηθήσει στην περιοχή μου και είμαι αρκετά αισιόδοξος πως θα ξαναδουλέψει
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.130
Μηνύματα
2.889.646
Members
37.993
Νεότερο μέλος
thanosmule
Top