Επισκευη Ενισχυτη

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Αγορασα εναν ενισχητη μεταχειρισμενο ο οποιος μετα απο κατι περιεργα που μου εκανε και + οτι ειναι 25 ετων περιπου αποφασισα να αλλαξω τους μεγαλους ηλεκτρολυτικους πυκνωτες.
Ανοιγοντας τον ειδα οτι εχει μπει "χερι" και μαλιστα ασχημο χερι..
αρα αποφασισα να κανω ενα γενικο rebuild..

Οποιος εχει κατι να προτεινει να συμβουλευσει η εχει κανει κατι παρομοιο θα χαρω να μπει στην κουβεντα.

Στην προφανη ερωτηση / Γιατι δεν το στελνεις σε εναν μαστορα? η απαντηση ειναι η εξης,

Ενα phono stage που εχω το οποιο ειχε και αυτο προβλημα το εστειλα στον καλυτερο μαστορα της Ελλαδας (ετσι μου ειπανε τουλαχιστον) μου το εστειλε πισω "φτιαγμενο" αλλα το προβλημα εξακολουθουσε να υπαρχει.
το ανοιξα εγω,βρηκα κατι πυκνωτες με πολυ υψηλο ESR τους αλλαξα με original πυκνωτες και μεχρι στιγμης 3 μερες μετα ολα δουλευουνε ρολοι.

αρα αποφασισα να τα κανω ολα εγω..

και 2 φοτο/ http://postimg.org/gallery/35ax3hlt6/f2b4055d/
 


Μηνύματα
362
Reaction score
152
ποιο ειναι το προβλημα του ενισχυτη?
Το προβλημα ειναι οτι καποιες φορες ο ενισχητης απο το ενα καναλι σταματαει να παιζει, μπασα,και μετα ξαναεπανερχεται.
αυτο δεν το κανει καθε μερα 2-3 φορες τον μηνα.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Ο ενισχυτής δεν αναγνωρίζει πριμα και μπάσα .Ενισχύει σήμα .
Μήπως είναι αλλού το σφάλμα ; Στις επαφές του γούφερ ......
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Ο ενισχυτής δεν αναγνωρίζει πριμα και μπάσα .Ενισχύει σήμα .
Μήπως είναι αλλού το σφάλμα ; Στις επαφές του γούφερ ......
Ενοειται πως κανα χρονο που εχω το μηχανημα εχω δοκιμασει ολους τους πιθανους συνδιασμους..
Για να το θεσω καλυτερα το ενα καναλι καποιες φορες δεν παιζει σωστα.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.452
Reaction score
27.179
Μήπως να μας έλεγες τι μηχάνημα είναι , και να αφήσουμε στην άκρη τις κόντρες με τον κάθε wannabe μάστορα?
Απλά για να βοηθήσει όποιος μπορεί?
Πες μας ακριβέστερα τι κάνει το μηχάνημα ?
Τα κάνει όλα σκατά? έχω λόγο που το λέω αυτό...
Κάνει ότι του καπνίσει? και πάλι έχω λόγο που το λέω αυτό.
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Μήπως να μας έλεγες τι μηχάνημα είναι , και να αφήσουμε στην άκρη τις κόντρες με τον κάθε wannabe μάστορα?
Απλά για να βοηθήσει όποιος μπορεί?
Πες μας ακριβέστερα τι κάνει το μηχάνημα ?
Τα κάνει όλα σκατά? έχω λόγο που το λέω αυτό...
Κάνει ότι του καπνίσει? και πάλι έχω λόγο που το λέω αυτό.
Καλησπερα John

Το μηχανημα ειναι Mark Levinson 23,5.

Αυτο που εγραψα κανει,καποιες φορες το ενα καναλι δεν παιζει στην ιδια ενταση με το αλλο.

Σημερα εφτασαν και οι μεγαλοι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες,πηρα Rifa PEH 169 33.000uf/100v απο την μανα του φοραει 36.000uf.
Οταν τους μετραω ο Rifa μου δινει περιπου 30.000 και ο παλιος (Sprague) 39.000.
Θα εχω προβλημα με αυτο;;
Βαιβαια το ESR στον Rifa ειναι περιπου το μισο..
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Καλησπερα John

Το μηχανημα ειναι Mark Levinson 23,5.

Αυτο που εγραψα κανει,καποιες φορες το ενα καναλι δεν παιζει στην ιδια ενταση με το αλλο.

Σημερα εφτασαν και οι μεγαλοι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες,πηρα Rifa PEH 169 33.000uf/100v απο την μανα του φοραει 36.000uf.
Οταν τους μετραω ο Rifa μου δινει περιπου 30.000 και ο παλιος (Sprague) 39.000.
Θα εχω προβλημα με αυτο;;
Βαιβαια το ESR στον Rifa ειναι περιπου το μισο..
Συνηθως η Marc Levinson ηλεκτρολυτικους στην τροφοδοσια της χρησιμοποιουσε της Nippon Chemicon και συνεχιζει απο οτι βλεπω να την εμπιστευεται σαν εταιρια.......
δεν ξερω λοιπον αν επρεπε να βαλλεις και εσυ αναλογους καινουριους της Νιππον .......και σιγουρα για μενα ειτε να χρησιμοποιουσες ηλεκτρολυτικους με τη ιδια χωρητικοτητα ειτε λιγο μεγαλυτερη .....τα 3000 mfds λιγοτερα ομως σαν διαφορα την θεωρω μεγαλη που δεν επρεπε να υπαρχει!!
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Συνηθως η Marc Levinson ηλεκτρολυτικους στην τροφοδοσια της χρησιμοποιουσε της Nippon Chemicon και συνεχιζει απο οτι βλεπω να την εμπιστευεται σαν εταιρια.......
δεν ξερω λοιπον αν επρεπε να βαλλεις και εσυ αναλογους καινουριους της Νιππον .......και σιγουρα για μενα ειτε να χρησιμοποιουσες ηλεκτρολυτικους με τη ιδια χωρητικοτητα ειτε λιγο μεγαλυτερη .....τα 3000 mfds λιγοτερα ομως σαν διαφορα την θεωρω μεγαλη που δεν επρεπε να υπαρχει!!
Λες ειναι μεγαλη η διαφορα?
Να τα στειλω πισω?

Μετα οι επιλογες μου ειναι



1/ http://www.distrelec.de/en/Capacito...er_Buyable=1&page=3&origPageSize=10&simi=99.8
2/ http://www.mouser.it/ProductDetail/...GAEpiMZZMtZ1n0r9vR22bNos12dWCDWMGmOAg%2b9Mbc=

Στον mallory ομως ανεβαινει πολυ το κοστος και δεν βλεπω το γιατι,δεν εχει καποιο extreme τεχνικο χαρακτηριστικο..
Θα ειναι σιγουρα ολοφρεσκος ο Mouser τον παραλαμβανει σε 4 μερες.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.452
Reaction score
27.179
Δεν θα του λείψουν τα 3000μf και αφού μιλάς για το μισό esr , θα είσαι εντάξει.
Ομως αν θες να είσαι και στα χαρτιά οκ ο cornell dubilier θα ήταν προτιμότερος αν δεν μπορείς να βρείς κάτι άλλο στην δικιά του χωρητικότητα .
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Δεν θα του λείψουν τα 3000μf και αφού μιλάς για το μισό esr , θα είσαι εντάξει.
Ομως αν θες να είσαι και στα χαρτιά οκ ο cornell dubilier θα ήταν προτιμότερος αν δεν μπορείς να βρείς κάτι άλλο στην δικιά του χωρητικότητα .
Δεν ειναι 3.000 ειναι 9.000 διαφορα, διοτι με το capacitor meter που εχω ο Rifa γραφει 30.000uf και ο Sprague 39.000uf..
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.452
Reaction score
27.179
E τότε άλλαξέ τους . Στα πολλά γκάζια κάτι θα σου λείψει. Πέραν του esr. Η Nippon έχει και 47000μf, για κοίτα τους.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
οι απαντησεις δοθηκαν παντως.......και οντως η διαφορα ειναι 9000 και σιγουρα δεν το θεωρω λογικο να υπαρχει οταν μπορεις να το αποφυγεις!!Αλλωστε ειναι αξιολογη η μηχανη αυτη οποτε για μενα καλλιτερα να την φτιαξεις σωστα ωστε να μην εχεις προβληματα στο μελλον!
 
Last edited:


Μηνύματα
362
Reaction score
152
οι απαντησεις δοθηκαν παντως.......και οντως η διαφορα ειναι 9000 και σιγουρα δεν το θεωρω λογικο να υπαρχει οταν μπορεις να το αποφυγεις!!Αλλωστε ειναι αξιολογη η μηχανη αυτη οποτε για μενα καλλιτερα να την φτιαξεις σωστα ωστε να μην εχεις προβληματα στο μελλον!
Εχεις δικιο ρε vlasis αυτο προσπαθω να κανω.
Μετα μια αλλη επιλογη ειναι o mallory στα 39.000uf ο οποιος σιγουρα ειναι φρεσκοτατος αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο ακριβος...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Αν οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές είναι καινούριοι είναι λογικό να μην έχουν πιάσει όλη τη χωρητικότητα τους πριν δουλέψουν μερικές ώρες.

Το πρόβλημα του ενισχυτή σου ακούγεται σαν ψυχρή κόλληση. Πέρνα μία όλες τις κολλήσεις στη πλακέτα.
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Αν οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές είναι καινούριοι είναι λογικό να μην έχουν πιάσει όλη τη χωρητικότητα τους πριν δουλέψουν μερικές ώρες.

Το πρόβλημα του ενισχυτή σου ακούγεται σαν ψυχρή κόλληση. Πέρνα μία όλες τις κολλήσεις στη πλακέτα.
Πολυ πιθανο αυτο πετρο γιατι καποιος εβαλε εχει βαλει το χερι του μεσα με πολυ ασχημο τροπο..

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ενω στο datasheet γραφει βαρος 800grams αυτοι που μου ηρθανε γραφουνε στην ζυγαρια μου 650grams.
Δεν ξερω αν αυτο ειναι λογικο?
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.044
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top