Εσωτερική κεραία ραδιοφώνου

Μηνύματα
145
Reaction score
41
Καλημέρα σας

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, δεν έχω καλή λήψη στο ραδιόφωνο που έχω και αναζητώ μια καλή εσωτερική κεραία! αυτή την στιγμή έχω μια tele με ενσωματωμένο ενισχυτή, αλλά και πάλι η λήψη σε πολλούς σταθμούς - 'οχι σε όλους είναι η αλήθεια - δεν είναι καλή.
Υπάρχει κάποια πρόταση εκ μέρους σας;

σας ευχαριστώ
 

Μηνύματα
7.025
Reaction score
996
Καλημέρα σας

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, δεν έχω καλή λήψη στο ραδιόφωνο που έχω και αναζητώ μια καλή εσωτερική κεραία! αυτή την στιγμή έχω μια tele με ενσωματωμένο ενισχυτή, αλλά και πάλι η λήψη σε πολλούς σταθμούς - 'οχι σε όλους είναι η αλήθεια - δεν είναι καλή.
Υπάρχει κάποια πρόταση εκ μέρους σας;

σας ευχαριστώ
H μοναδική και η πλέον αξιόπιστη λύση είναι μια εξωτερική κεραία FM κατευθυτική τύπου YAGY 4-5 στοιχείων.
Εχω δοκιμάζει πολλές εσωτερικές κεραίες χωρίς αποτέλεσμα, ειδικά για το Τρίτο πρόγραμμα της ΕΡΤ στους 95.6 ΜHz, που το λαμβάνω με αρκετό φύσημα σε Stereo decoding . Περιοχή Π. Φάληρο, Αθήνα
 

ika

News
Μηνύματα
15.607
Reaction score
14.316
Καλημέρα σας

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, δεν έχω καλή λήψη στο ραδιόφωνο που έχω και αναζητώ μια καλή εσωτερική κεραία! αυτή την στιγμή έχω μια tele με ενσωματωμένο ενισχυτή, αλλά και πάλι η λήψη σε πολλούς σταθμούς - 'οχι σε όλους είναι η αλήθεια - δεν είναι καλή.
Υπάρχει κάποια πρόταση εκ μέρους σας;

σας ευχαριστώ
Δεν μπορείς να τραβήξεις ένα καλώδιο από την πρίζα της TV να δεις αν υπάρχει βελτίωση?
 

Μηνύματα
7.025
Reaction score
996
H TV συντονίζεται πλέον στα UHF .
Σε κάποιες εγκαταστάσεις, σε παλαιότερες πολυκατοικίες, παρέχεται και μία δεύτερη πρίζα για ραδιοφωνικούς δέκτες VHF/FM με φίλτρο .
 

ika

News
Μηνύματα
15.607
Reaction score
14.316
Δεν χάνει τίποτα να δοκιμάσει.
Και μόνο το μήκος του καλωδίου από την κεραία έως το σπίτι ίσως κάνει δουλειά.
 
Last edited:

Μηνύματα
355
Reaction score
357
Για εσωτερική καλή λένε ότι είναι αυτή:


Δυστυχώς δεν την έχω δοκιμάσει για να πω σίγουρη γνώμη, αλλά είναι πλέον δυσεύρετη στην Ελλάδα τουλάχιστον.
 

ika

News
Μηνύματα
15.607
Reaction score
14.316
αυτή μπορεί να είναι και πιό ακριβή από το tuner του giev1974
 

Μηνύματα
355
Reaction score
357
Για οικονομική που ίσως κάνει δουλειά, υπάρχουν αυτού του τύπου:


που τον χρησιμοποιούν αυτοί που νοικιάζουν τηλεοράσεις στα νοσοκομεία, συνήθως την τοποθετούν στο πρεβάζι του παραθύρου.
 

Μηνύματα
7.025
Reaction score
996
Για οικονομική που ίσως κάνει δουλειά, υπάρχουν αυτού του τύπου:


που τον χρησιμοποιούν αυτοί που νοικιάζουν τηλεοράσεις στα νοσοκομεία, συνήθως την τοποθετούν στο πρεβάζι του παραθύρου.
Δεν κάνει για ραδιoφωνικό δέκτη FM , μόνo για τηλεόραση .
Δεν αναφέρεται FM στις τεχνικές προδιαγραφές
 

Μηνύματα
355
Reaction score
357
Δεν κάνει για ραδιoφωνικό δέκτη FM , μόνo για τηλεόραση .
Δεν αναφέρεται FM στις τεχνικές προδιαγραφές
Την έχω δοκιμάσει κάνει.
 

Μηνύματα
7.025
Reaction score
996
Την έχω δοκιμάσει κάνει.
Και ένα μέτρο σύρμα να βάλεις θα παίζει το ραδιόφωνο, δεν είναι αυτό το ζητούμενο.
Για να υπάρχει η καλύτερη δυνατή απολαβή σήματος θα πρέπει η κεραία να διαθέτει δίπολο για λήψη FM (Εύρος συχνοτήτων: 87.5 – 108MHz).

Είδες να αναφέρεται στα τεχνικά ότι η συγκεκριμένη κεραία κάνει και για τα FM ;

DVB-TW36 Frequency: 470~862MHz Hz ( πολυ πιο πάνω από την μπάντα των FM)
 
Last edited:

Μηνύματα
355
Reaction score
357
Και ένα μέτρο σύρμα να βάλεις θα παίζει το ραδιόφωνο, δεν είναι αυτό το ζητούμενο.
Για να υπάρχει η καλύτερη δυνατή απολαβή σήματος θα πρέπει η κεραία να διαθέτει δίπολο για λήψη FM (Εύρος συχνοτήτων: 87.5 – 108MHz).

Είδες να αναφέρεται στα τεχνικά ότι η συγκεκριμένη κεραία κάνει και για τα FM ;

DVB-TW36 Frequency: 470~862MHz Hz ( πολυ πιο πάνω από την μπάντα των FM)
Έχεις δίκιο, απλά σου μεταφέρω την εμπειρία χρήσης, ότι δηλαδή σε ορισμένες περιπτώσεις είχε καλύτερη λήψη από το κλασικό δίπολο σχήματος Τ.
 


Μηνύματα
21.402
Reaction score
15.411
Σε ποια περιοχή είσαι; Γιατί πιθανόν το πρόβλημα αν είσαι κάπου στην Αθήνα με σήματα που έχουν γενικά πολύ δυνατό σήμα, να είναι παρεμβολή άλλου ραδιοφωνικού σταθμού (ή το επίπεδο θορύβου στη μπάντα γενικώς), και με τον ενισχυτή που είχες πάνω να γινόταν χειρότερα τα πράγματα.
 

Μηνύματα
145
Reaction score
41
Σε ποια περιοχή είσαι; Γιατί πιθανόν το πρόβλημα αν είσαι κάπου στην Αθήνα με σήματα που έχουν γενικά πολύ δυνατό σήμα, να είναι παρεμβολή άλλου ραδιοφωνικού σταθμού (ή το επίπεδο θορύβου στη μπάντα γενικώς), και με τον ενισχυτή που είχες πάνω να γινόταν χειρότερα τα πράγματα.

Όχι, Μεσόγεια είμαι! γενικά δεν υπάρχει θέμα με τους σταθμούς στην περιοχή! αλλά μέσα στο σπίτι έχω! δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που είναι σχετικά νέα κατασκευή και πέσει πολυυυύ σίδερο!!!!
 







ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.895
Μηνύματα
2.921.925
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top