Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Εδώ και πολύ καιρό σκεφτόμουν την κατασκευή ενός μεγάλου ηχείου δαπέδου.
Λέγοντας <<μεγάλο>> εννοώ πλήρους φάσματος, με αρκετή ευαισθησία και ισχύ που θα το κάνουν ικανό να <<γεμίζει>>, με υψηλής ποιότητας ήχο, μεγάλους χώρους.

Στο μυαλό μου τριγυρνούσαν (και μάλλον τριγυρνούν ακόμα) πολλοί συνδυασμοί τοπολογιών και μεγαφώνων. Μοναδική προϋπόθεση που έθεσα εξ αρχής ήταν πως θα είναι τρίδρομο.

Η κατασκευή αυτή λοιπόν αφορά ένα ηχείο δαπέδου τριών δρόμων και (προς το παρών τουλάχιστον) πέντε μεγαφώνων.

Τα μεγάφωνα του κάθε ηχείου θα είναι δύο woofers των 8 ιντσών (εδώ υπάρχει ακόμα η σκέψη για δύο των 10 ιντσών ή και ένα των 12), δύο midwoofer των 5,25 ιντσών καθώς και ένα tweeter της μίας ίντσας.

Το κάθε ηχείο θα είναι συνδυασμός δύο εντελώς ανεξάρτητων καμπινών.
Η μία θα φέρει τα δύο woofer των 8 (ή 10) ιντσών και η άλλη τα δύο mid και το tweeter.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Δώσε Πέτρο!
Πας για D'Appolito μεσοϋψηλά;
Κώστα σκέφτηκα ακόμα και να είναι όλο D'appolito αλλά τελικά κατέληξα να έχει την καμπίνα των woofers κάτω και, το πιθανότερο, D'Apollito να είναι στα μεσο-υψηλά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Re: Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Μακρυά από τις προδιαγραφές που έχω θέσει.
Αρχικά τα 89,2 db ευαισθησίας του δεν έχουν σχέση με τα 92,8 db που θα έχω από τα δύο 8ιντσα.
Δεύτερων η καμπίνα μου θα είναι μικρότερη με πολύ κοντινή F3 και χωρίς την υποχρεωτική χρήση φίλτρου για να μην καταστραφεί το μεγάφωνο.
Τρίτων γιατί να <<φορτωθώ>> 146 γραμμάρια κινούμενης μάζας όταν μπορώ να έχω 48 και χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις στην αντίσταση?
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Μακρυά από τις προδιαγραφές που έχω θέσει.
Αρχικά τα 89,2 db ευαισθησίας του δεν έχουν σχέση με τα 92,8 db που θα έχω από τα δύο 8ιντσα.
Δεύτερων η καμπίνα μου θα είναι μικρότερη με πολύ κοντινή F3 και χωρίς την υποχρεωτική χρήση φίλτρου για να μην καταστραφεί το μεγάφωνο.
Τρίτων γιατί να <<φορτωθώ>> 146 γραμμάρια κινούμενης μάζας όταν μπορώ να έχω 48 και χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις στην αντίσταση?
Πετραν εισαι και εσυ κλασσικος ντιουης!!!! ενω ξεκινας κατι σου γυριζουν διαφορα στο μυαλο!! μη μασας προχωρα!!!!!!!!κανονισε να ειναι ευκολο φορτιο !!
 

Μηνύματα
291
Reaction score
7
Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Να υποθεσω πως θα πας χαμηλα για κλειστη καμπινα(λογω μεγεθους) ή ειναι δυσκολο να πιασεις 93 db ?

(off topic :παντως ανρωτιεμαι αν εχει φτιαξει κανεις lab sub Ελλαδα)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Πετραν εισαι και εσυ κλασσικος ντιουης!!!! ενω ξεκινας κατι σου γυριζουν διαφορα στο μυαλο!! μη μασας προχωρα!!!!!!!!κανονισε να ειναι ευκολο φορτιο !!
Τάκη τα <<διάφορα>> με ταλαιπωρούν μέχρι να καταλήξω.
Μετά κοιτάζω να πάρω το καλύτερο από τις επιλογές μου.
Το ηχείο σαν φορτίο, όσον αφορά τη φάση αλλά και την ομαλότητα της αντίστασης, θα είναι ομαλό αλλά σαν καθαρό τετράωμο σε όλο το φάσμα δεν θα είναι ότι καλύτερο για αναιμικούς ενισχυτές.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Re: Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Να υποθεσω πως θα πας χαμηλα για κλειστη καμπινα(λογω μεγεθους) ή ειναι δυσκολο να πιασεις 93 db ?

(off topic :παντως ανρωτιεμαι αν εχει φτιαξει κανεις lab sub Ελλαδα)
Η καμπίνα χαμηλά θα είναι, το πιθανότερο, ανάκλασης χαμηλών ή το πολύ με παθητικούς ακτινοβολητές που ήδη κάνω κάποιες δοκιμές.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Η καμπίνα χαμηλά θα είναι, το πιθανότερο, ανάκλασης χαμηλών ή το πολύ με παθητικούς ακτινοβολητές που ήδη κάνω κάποιες δοκιμές.
Το ίδιο project είχα στο μυαλό μου για το καλοκαίρι, οπότε με πρόλαβες...

Τώρα οι παθητικοί ακτινοβολητές έχουν ένα μειονέκτημα. Συνήθως είναι πιο αργοί από τα κανονικά μεγάφωνα, οπότε τα πράγματα "μπλέκουν" στα χαμηλά, όσον αναφορά το πεδίο του χρόνου.

Εγώ προσανατολιζόμουν σε μία λύση με κλειστή καμπίνα, με χρήση δύο μεγαφώνων 8" ή 10".
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.343
Reaction score
1.407
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Πολυ ενδιαφερον "προτζεκτ", θα το παρακολουθησω απο κοντα.
Δυο-τρεις σκεψεις.....
τα φανταζεσαι σαν ενα B&W 802?
σαν ενα Aerial 10T??
http://www.stereophile.com/images/archivesart/aerial10tpic.jpg

Η κατι με ευαισθητα (pro) μεγαφωνα?
Σα να λεμε θελουμε ευαισθησια? η μονιτοριλα?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.659
Reaction score
132.952
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Κώστα σκέφτηκα ακόμα και να είναι όλο D'appolito αλλά τελικά κατέληξα να έχει την καμπίνα των woofers κάτω και, το πιθανότερο, D'Apollito να είναι στα μεσο-υψηλά.
Έλα ρε συ Πέτρο, μη το χαλάς! Ρίξε ένα γούφερ τέρμα πάνω, δώσε και σώσε που λεν! Τραγικά καλύτερη συμπεριφορά σε οποιοδήποτε χώρο!

με 10'' παίζει και κλειστής καμπίνας, που νομίζω είναι πιο "κουλ".

Επίσης, δες το ενδεχόμενο της ανισοεπίπεδης πρόσθιας επιφάνειας, και με ανάλογες κλίσεις σε κάθε επίπεδο, ώστε να ισαπέχουν τα μεγάφωνα από καθήμενο ακροατή στα 4μ. και να τον κοιτάν εντελώς κάθετα. Πολύ κουλ... αυτό, πακέτο με ένα κρος χωρίς φασικά θεματάκια, ή με ενεργό δηλαδή, είναι η απόλυτη λύση!

Αναλόγως του συνολικού μπάτζετ, καθώς και των χρησιμοποιούμενων μεγαφώνων, σε μια πλήρως νταπολίτο διάταξη, παίζει η χρήση 4 γούφερ ανα ηχείο, 2 πάνω και 2 κάτω, που έχει κι άλλο παιχνίδι πέραν του οφθαλμοφανούς. Μπορείς πχ να σκέφτεσαι διπολικά? λέμε τώρα...

Σε πιο "εξτρίμ" ίσως λύση, που δε ξέρω καν αν περνάει απ'το μυαλό σου σε αυτό το πρότζεκτ, είναι και το αρέι των ακάμπινων γούφερ, αλλά θα χρειαστείς μίνιμουμ 4 12'' ανα κανάλι, ή κάτι ακόμα πιο μεγάλου συνολικού εμβαδού. Τα οφέλη βέβαια είναι προφανέστατα...

Όπως και νά'χει, εξαιρετική η ιδέα!

Καλή συνέχεια!
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.343
Reaction score
1.407

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.659
Reaction score
132.952
Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

για κλειστή καμπίνα, κοίτα το πρώτο λινκ σου και φαντάσου αλλαγή κλίσης σε κάθε επίπεδο μεγαφώνων, όπως πχ εφαρμόζει ο λιπίνσκης. Κάτι ξέρει αυτός, μπιλίβ μι...

για ανοιχτής μπάφλας αρέι (γούφερ), δε θέλω να σε τρομάξω, οπότε καλύτερα να μη σου δείξω λινκ....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Πολυ ενδιαφερον "προτζεκτ", θα το παρακολουθησω απο κοντα.
Δυο-τρεις σκεψεις.....
τα φανταζεσαι σαν ενα B&W 802?
σαν ενα Aerial 10T??
http://www.stereophile.com/images/archivesart/aerial10tpic.jpg

Η κατι με ευαισθητα (pro) μεγαφωνα?
Σα να λεμε θελουμε ευαισθησια? η μονιτοριλα?


Κάπως έτσι σκέφτομαι τη γενική του εικόνα και μάλιστα με παραπλήσιο χρωματικό συνδυασμό αλλά από την ανάποδη.
Δηλαδή το μαύρο χρώμα γύρω από τις μονάδες και το ανοιχτόχρωμο στο πλάι.

Όσο για τα χαρακτηριστικά του... η απόλυτη ευαισθησία δεν είναι αυτοσκοπός αλλά απλά ευπρόσδεκτη. Με τις τωρινές μου επιλογές τα σχεδόν 93 db που θα έχω πιστεύω πως υπεραρκούν σε κάθε περίπτωση.
Και βέβαια οι Pro μονάδες δεν έχουν καμία τύχη.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Πέτρο αν απλά δουλεύεις σε "λευκό χαρτί" και ψάχνεις ιδέες κοίτα κι αυτό.
Ψιλοάσχετο με το concept που ψάχνεις, αλλά από έτοιμα ένα άλλο που μου έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις (σε κάτι πιο μαζεμένο όμως) είναι αυτό.

Ένας παλαβός στο diyaudio είχε φτιάξει κάτι αντίστοιχο με το full D'Appolito που συζητάμε αλλά, προφανώς, το ηχείο ήταν τεράστιο. Είχε κάνει και καλή δουλειά στην καμπίνα. Άμα βρω το link θα σου πω. Είναι παλιό thread.
 

GF

Μηνύματα
941
Reaction score
27
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Μακρυά από τις προδιαγραφές που έχω θέσει.
Αρχικά τα 89,2 db ευαισθησίας του δεν έχουν σχέση με τα 92,8 db που θα έχω από τα δύο 8ιντσα.
Δεύτερων η καμπίνα μου θα είναι μικρότερη με πολύ κοντινή F3 και χωρίς την υποχρεωτική χρήση φίλτρου για να μην καταστραφεί το μεγάφωνο.
Τρίτων γιατί να <<φορτωθώ>> 146 γραμμάρια κινούμενης μάζας όταν μπορώ να έχω 48 και χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις στην αντίσταση?
Δεν ειδα τοσο ακριβεις προδιαγραφες στο πρωτο σου μηνυμα γι'αυτο και το προτεινα (και για την πολυ μεγαλη προσληψη ισχυως φυσικα).

Καλη συνεχεια.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Πέτρο αν απλά δουλεύεις σε "λευκό χαρτί" και ψάχνεις ιδέες κοίτα κι αυτό.
Ψιλοάσχετο με το concept που ψάχνεις, αλλά από έτοιμα ένα άλλο που μου έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις (σε κάτι πιο μαζεμένο όμως) είναι αυτό.

Ένας παλαβός στο diyaudio είχε φτιάξει κάτι αντίστοιχο με το full D'Appolito που συζητάμε αλλά, προφανώς, το ηχείο ήταν τεράστιο. Είχε κάνει και καλή δουλειά στην καμπίνα. Άμα βρω το link θα σου πω. Είναι παλιό thread.
Σε λευκό χαρτί δουλεύω αλλά έχοντας κάποια συγκεκριμένα πράγματα στο μυαλό μου.

Λοιπόν Κωστήδες...
Το να γίνει όλο D'appolito, όπως είπα και πριν, πέρασε από το μυαλό μου αλλά απορρίφθηκε για δύο κυρίως λόγους.
Πρώτον λόγο της πολύ απαιτητικής κατασκευής που πρέπει να γίνει, ώστε να στερεωθεί καλά το επάνω woofer, και δεύτερων λόγο της κουμούτσας (βλέπε ογκώδης κατασκευή) που τελικά θα γινόταν.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

Έλα ρε συ Πέτρο, μη το χαλάς! Ρίξε ένα γούφερ τέρμα πάνω, δώσε και σώσε που λεν! Τραγικά καλύτερη συμπεριφορά σε οποιοδήποτε χώρο!

με 10'' παίζει και κλειστής καμπίνας, που νομίζω είναι πιο "κουλ".

Επίσης, δες το ενδεχόμενο της ανισοεπίπεδης πρόσθιας επιφάνειας, και με ανάλογες κλίσεις σε κάθε επίπεδο, ώστε να ισαπέχουν τα μεγάφωνα από καθήμενο ακροατή στα 4μ. και να τον κοιτάν εντελώς κάθετα. Πολύ κουλ... αυτό, πακέτο με ένα κρος χωρίς φασικά θεματάκια, ή με ενεργό δηλαδή, είναι η απόλυτη λύση!

Αναλόγως του συνολικού μπάτζετ, καθώς και των χρησιμοποιούμενων μεγαφώνων, σε μια πλήρως νταπολίτο διάταξη, παίζει η χρήση 4 γούφερ ανα ηχείο, 2 πάνω και 2 κάτω, που έχει κι άλλο παιχνίδι πέραν του οφθαλμοφανούς. Μπορείς πχ να σκέφτεσαι διπολικά? λέμε τώρα...

Σε πιο "εξτρίμ" ίσως λύση, που δε ξέρω καν αν περνάει απ'το μυαλό σου σε αυτό το πρότζεκτ, είναι και το αρέι των ακάμπινων γούφερ, αλλά θα χρειαστείς μίνιμουμ 4 12'' ανα κανάλι, ή κάτι ακόμα πιο μεγάλου συνολικού εμβαδού. Τα οφέλη βέβαια είναι προφανέστατα...

Όπως και νά'χει, εξαιρετική η ιδέα!

Καλή συνέχεια!
Κώστα σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.
Από τη στιγμή που το κάθε ηχείο θα αποτελείται από δύο ανεξάρτητες καμπίνες οι προσόψεις θα είναι ούτως ή άλλως σε διαφορετικά επίπεδα.

Όσον αφορά την κλίση είναι πολύ πονεμένη ιστορία και δουλεύει καλά μόνο με πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις και σε καμία άλλη περίπτωση.
Δεν ήθελα να το περιορίσω τόσο.

Η περίπτωση διπόλου ούτε καν σαν σκέψη δεν με απασχόλησε.
Θα πρέπει τα μεγάφωνα να έχουν πολύ υψηλό Qts ώστε μακροχρόνια να μην <<κρεμάνε>> και το θέμα ευαισθησία και χαμηλό πάνε περίπατο.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.896
Μηνύματα
2.921.933
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top