Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Να πω δυο λόγια για το σύστημα που οδηγεί πλέον τα ηχεία, αφού είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό των προηγούμενων ακροάσεων και ο καλύτερος μέχρι στιγμής συνδυασμός.

Σαν οδηγός δίσκου ένα βελτιωμένο Rotel RCD-03, μοναδικό κοινό.

Dac η τελευταία εκδοχή της ιδιοκατασκευής μου με πολλαπλές σταθεροποιήσεις και διακριτό στάδιο εξόδου υπέρ υψηλών προδιαγραφών πολωμένο ψηλά σε τάξη Α, με αντίσταση εξόδου 0,1 Ωμ.

Προενισχυτής Dual-Mono με δύο μετασχηματιστές 150 VA, επιλογέα εισόδων κλειστά ρελέ υψηλών συχνοτήτων με επίχρυσες επαφές, ποτενσιόμετρο Alps black beauty. Στηρίζεται δε στο ίδιο κύκλωμα εξόδου με το DAC.

Τελικός ενισχυτής Class D, Dual Mono 200 watt στα 8 Ωμ, 350 στα 4 Ωμ. Δύο τοροειδής μετασχηματιστές 500 VA έκαστος, γέφυρα Vishay 35 Amps και χωρητικότητα 60000 μF Rubycon στο κανάλι.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Ε, βάλτε και 1-2 φωτογραφίες ντε, να θαυμάσουμε εκ του μακρώθεν!
Με τη πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω καμιά φωτογραφία αλλά δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να θαυμάσεις.
Μην περιμένεις εντυπωσιακά σασί με χοντρές προσόψεις και επίχρυσα ποδαράκια.
Απλή καθημερινή εμφάνιση έχουν οι συσκευές που ανέφερα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Αυτό που θα έπρεπε να ανεβάσω είναι μερικές μετρήσεις του ηχείου αλλά κάποια καλόπαιδα φρόντισαν να μου κλέψουν το laptop, όπου είχα ένα σωρό αρχεία μετρήσεων και σχετικά προγράμματα ηχείων.
Η μόνη μέτρηση που διασώθηκε είναι μια απόκριση συχνότητας που την είχα περάσει σε ένα στικάκι.

Η απόσταση του μικροφώνου είναι στα 1,2 μέτρα, τοποθετημένο στο ύψος του ακουστικού κέντρο του ηχείου, που έχει υπολογιστεί να είναι ανάμεσα στα δύο midbass.
Η γωνία μέτρησης είναι οι 15 μοίρες, που είναι και η γωνία ακρόασης του ηχείου.
Οι συχνότητες από 500 Hz έως 15 KHz ώστε να μην επηρεάζει ο χώρος και μια βύθιση του μικροφώνου από εκεί και πάνω, ουσιαστικά άνευ σημασίας.
Οι διαβάθμιση είναι στα 6 db και όχι στα 10 που βλέπουμε συνήθως και η εξομάλυνση (πάνω αριστερά) στα 1/9 της οκτάβας αντί τα 1/3 που συνηθίζεται.
Με δυο λόγια αρκετά ποιο αυστηρή απεικόνιση από αυτές που συνήθως βλέπουμε στο ΝΕΤ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.448
Reaction score
21.199
Με τη πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω καμιά φωτογραφία αλλά δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να θαυμάσεις.
Μην περιμένεις εντυπωσιακά σασί με χοντρές προσόψεις και επίχρυσα ποδαράκια.
Απλή καθημερινή εμφάνιση έχουν οι συσκευές που ανέφερα.
Πέτρο, σε ξέρω αρκετά καλά (μέσω της παρουσίας σου site) ακριβώς για να μην περιμένω hi-endικές εμφανίσεις και λοιπές "μεταξωτές κορδέλες".:thumbsup:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.731
Reaction score
8.741
Καλή μέρα & καλή Χρονιά
Συγχαρητήρια για την όμορφη και ποιοτική κατασκευή!
Σίγουρα θα είναι μοναδική εμπειρία η ακρόαση μιας τέτοιας μοναδικής δημιουργίας!

Όμως υπάρχουν και κατά, δηλαδή θα έχετε κατά καιρούς ενοχλήσεις από θαυμαστές, σχετικά με την κατασκευή.
Και ξεκινώ .....

Μπορείτε να μας αναφέρετε την πηγή των βάσεων στήριξης των ηχείων (ακίδες & μεταλλικές ράγες)?
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.343
Reaction score
1.407
Eξαιρετική αποκριση............αν ξαναμετρήσεις θα ηθελα να δω και τα χαμηλα.
Τι μοντουλ εχεις στον ψηφιακο?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Καλή μέρα & καλή Χρονιά
Συγχαρητήρια για την όμορφη και ποιοτική κατασκευή!
Σίγουρα θα είναι μοναδική εμπειρία η ακρόαση μιας τέτοιας μοναδικής δημιουργίας!

Όμως υπάρχουν και κατά, δηλαδή θα έχετε κατά καιρούς ενοχλήσεις από θαυμαστές, σχετικά με την κατασκευή.
Και ξεκινώ .....

Μπορείτε να μας αναφέρετε την πηγή των βάσεων στήριξης των ηχείων (ακίδες & μεταλλικές ράγες)?
Θαυμαστές εεε... χμ να θυμηθώ να έχω ένα στυλό μαζί για τα αυτόγραφα!:)
Πέρα της πλάκας μην υπερβάλουμε κιόλας.

Λοιπόν οι ακίδες και τα πιατάκια είναι Exelixis με τυφλά νίκελ παξιμάδια επάνω.


Οι βάσεις τώρα είναι άλλη ιστορία. Ουσιαστικά είναι αυτές του Spicom F-4 και τις έχω χρησιμοποιήσει και στο Empire.


Επειδή ήταν αρκετά μικρότερες από ότι χρειαζόμουν τις έκοψα στη μέση ώστε να χρησιμοποιήσω το μισό τμήμα τους εμπρός και το άλλο μισό πίσω.
Μετά φάλτσαρα τις γωνίες, άνοιξα μερικές καινούριες τρύπες για βίδες και τις έβαψα πάλι.
Το αποτέλεσμα, από ότι μου έχουν πει ως τώρα, είναι πολύ όμορφο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.731
Reaction score
8.741
Ωραίες κατασκευές πράγματι. Δυστυχώς όμως είναι ιδιοκατασκευή!

Από καιρό ψάχνω κάτι παρόμοιο (για προσαρμογή στα klipsch μου τα οποία είναι απαράδεκτα σε αυτό το θέμα) , όμως δεν έχω βρει κάτι στο διαδίκτυο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Eξαιρετική αποκριση............αν ξαναμετρήσεις θα ηθελα να δω και τα χαμηλα.
Τι μοντουλ εχεις στον ψηφιακο?
Μιλάμε για εγγύς πεδίου μετρήσεις και συνδυασμό προφανώς γιατί κάτι άλλο σε οικιακό χώρο δεν θα είχε νόημα.
Για να καταλάβεις όταν το έφτιαχνα είχα ανέβει μέχρι και στη ταράτσα για καθαρές μετρήσεις.
Τώρα γιατί μετά με κοιτούσαν παράξενα στη γειτονιά δεν κατάλαβα!:D

Δεν είναι κάποια κλασική μοντούλα. Στηρίζεται στο Irs2092 και ουσιαστικά είναι το κύκλωμα που προτείνει η εταιρία.
Από όσα ψηφιακά έχω ακούσει στο χώρο μου, είναι 2 που δεν έχω ακούσει, θεωρώ πως συνολικά έχει τον καλύτερο ήχο.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.343
Reaction score
1.407
Στην ταρατσα............σωστο σε βρισκω. Στο χωρο που παιζουν, εχει γινει μέτρηση? (για τα χαμηλα εννοω)

Τα IRS είναι καλυτερα από τa ice και τα ncore?
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Ένα μεγάλο μπράβο. Έχω ξαναδιαβάσει το νήμα αλλά οι τελευταίες σελίδες ήταν αρκετές για να διαπιστώσω ότι η υλοποίησή σου έχει γίνει με πολύ σοβαρή τεχνική προσέγγιση αλλά και αποψη!

Συγχαρητήρια, να τα χαίρεσαι και τολμώ να πω πως τα ζήλεψα. Πρέπει να έχουν τρομερές δυνατότητες. Τα peerless είναι δυναμίτες.

Καλοάκουστα!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Στην ταρατσα............σωστο σε βρισκω. Στο χωρο που παιζουν, εχει γινει μέτρηση? (για τα χαμηλα εννοω)

Τα IRS είναι καλυτερα από τa ice και τα ncore?
Ο χώρος που βρίσκονται είναι το πατρικό μου σπίτι. Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φροντίδα δεν είναι κακός, αν εξαιρέσεις μια ακύρωση που κάνει στους 120 κύκλους και με ζόρισε αρκετά λόγο του σημείου διασταύρωσης στο εν λόγο ηχείο.

Κατά τη γνώμη μου αλλά και όσον τα έχουν ακούσει ναι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.659
Ε, βάλτε και 1-2 φωτογραφίες ντε, να θαυμάσουμε εκ του μακρώθεν!
Μιας και το ζήτησες, έβγαλα δυο φωτογραφίες του συστήματος που οδηγεί τώρα τα ηχεία!

Το σασί του DAC προέρχεται από παλιό CD-player! Για να καλυφθούν τα κενά των διακοπτών και του μηχανισμού κολλήθηκε χαραγμένο σκούρο πλέξι-γκλας, αφήνοντας μόνο το διακόπτη on/off και το Led στη θέση τους.





Υ.Γ. Αφού με ανέχετε ακόμα η μάνα μου να κάνω έτσι το σαλόνι της χαρά στην υπομονή της!
 
Last edited:

Μηνύματα
4.344
Reaction score
1.765
ωραια δουλεια πετρο.
αν εχεις ανεβασε και καμια φωτο απο τα εντοσθια
αυτου του class d.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.896
Μηνύματα
2.921.933
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top